Blok promocyjny

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kredyty frankowe. Trzeba się śpieszyć, bo teraz sądy są łaskawe
2022-01-28 13:28:21 Artykuł czytany 233 razy


W 2022 roku frakowicze będą w ofensywie wobec banków? Jakie znaczenie będzie miała inflacja dla frankowiczów? Czy pojawiły się jakieś przełomowe wyroki dla poszkodowanych kredytobiorców w 2021 roku?


Jeszcze 2022 rok dobrze się nie zaczął, a już widać, że gospodarka nie będzie rozpieszczała Polaków. Wiele wskazuje na to, że dla większości z nas finansowo będzie to bardzo ciężki rok. Inflacja dopiero się rozpędza. Obecnie wynosi ona 8,1%, ale ekonomiści doskonale zdają sobie sprawę, że wzrost cen dopiero nadejdzie, ponieważ rząd nie podejmuje żadnych faktycznych działań. Tarcze antyinflacyjne, to tylko opóźnianie zapłonu, inflacja wystrzeli w drugiej połowie roku z procy, kiedy sztuczne mechanizmy nie zatamują już wzrostu cen energii i żywności.

Zła sytuacja w gospodarce będzie miała olbrzymie znaczenie dla kredytobiorców-konsumentów, zwłaszcza dla frankowiczów. Ci, oprócz negatywnej sytuacji w gospodarce odczują także wzrost kursu franka szwajcarskiego, ponieważ odpływ walut obcych z polskiego rynku wpłynie na osłabienie złotego względem dolara amerykańskiego i euro.

Wiele mogą jeszcze uratować fundusze europejskie, ale póki co stosunki na linii polski rząd a Komisja Europejska są nienajlepsze.

To wszystko wpłynie na możliwości frankowiczów do bieżącej spłaty kredytów. Jeżeli zacznie im brakować na pokrycie stałych kosztów utrzymania, to będą musieli iść do sądu i walczyć z bankami. A w tym zakresie sytuacja jest coraz bardziej klarowna i pozytywna.
 
70 tysięcy frankowiczów walczy w sądach!

 
Tak! W 2021 roku liczba frankowiczów, którzy zdecydowali się na walkę z bankami wzrosła. Obecnie to już niemal 70 tysięcy spraw. Trzeba zwrócić uwagę, że w 95% spraw frankowicze w I instancji przed sądami wygrywają - mówi Marcin Polewka prezes kancelarii Lextio która specjalizuje się w spotach frankowych.

To wszystko sprawia, że „klimat” do walki dla frankowiczów jest niezwykle korzystny, sprzyjający wręcz. Co prawda Sąd Najwyższy odsunął termin rozpatrzenia zapytania, jakie do niego spłynęło i zwrócił się z wnioskiem o zabranie stanowiska do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, ale nie oznacza to wcale, że polskie sądy nie wiedzą co robić. Orzecznictwo polskich sądów w sprawach frankowych jest już co do zasady ujednolicone i coraz mniej kwestii budzi jakieś wątpliwości. Większość orzeczeń, jakie zapadają, kończy się wygraną franowiczów i co istotne – unieważnieniem umowy kredytu frankowego.

Nie bez znaczenia jest również działalność tzw. Wydziału frankowego, czyli XXVIII Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Warszawie, który został powołany 1 kwietnia 2021 roku. Zajmuje się on wyłącznie sprawami frankowymi i skupia sędziów doświadczonych właśnie w tej materii. Właśnie ten wydział w czerwcu 2021 roku wydał bardzo ważną uchwałę – na jej podstawie frankowicze, którzy spłacili kwotę kapitału kredytu powinni zostać przez sąd zwolnieni do końca zakończenia procesu z obowiązku płacenia rat (sygn. akt XXVIII Cz 5/21).

Jest to kluczowe, dla tych z kredytobiorców, którzy już nie radzą sobie ze spłatą zobowiązań i chcieliby natychmiast zaprzestać spłacania rat. Wówczas dla nich proces może być najszybszym i najskuteczniejszym instrumentem, aby w pełni oficjalnie i na podstawie postanowienia sądowego wstrzymać spiralę zobowiązań.
 
Co daje unieważnienie umowy kredytu?
 
Umowa kredytu frankowego, jeżeli zostanie unieważniona wyrokiem sądu, to jest to najlepsze rozwiązanie dla frankowiczów. Dużo bardziej korzystne niż przewalutowanie. Po pierwsze umowę takiego kredytu ex tunc traktuje się jako niebyłą. Strony są zobowiązane doz wrócenia wzajemnych roszczeń, z tym zastrzeżeniem, że roszczenia banku przedawnił się już dawno –po trzech latach od uruchomienia kredytu. Natomiast kredytobiorca - konsument może rościć sobie prawo o zwrot wszystkich wpłaconych środków przez ostatnie dziesięć lat od dnia przerwania przedawnienia. Najczęściej jest to moment złożenia pozwu przeciwko bankowi, ale może też być to zawezwanie do próby ugodowej lub wszczęcie mediacji.

Unieważnić umowę może sąd wówczas, kiedy uzna, że po usunięciu z umowy kredytu klauzul abuzywnych (niedozwolonych) umowa taka nie może fukcjonować w obrocie gospodarczym.
 
Przewalutowanie umowy frankowej

 
Przewalutowanie umowy frankowej nie jest najlepszym rozwiązaniem – może do niego dojść w dwóch przypadkach: kiedy sąd uzna, że umowa kredytu nawet po odrzuceniu postanowień niedozwolonych może dalej funkcjonować w obrocie prawnym oraz wtedy, gdy frankowicze zdecydują się na mediację.

Przewalutowanie charakteryzuje się tym, że w wielu bankach wygląda nieco inaczej, nie ma w tym przypadku jednolitego orzecznictwa. Według zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego z grudnia 2020 roku przewalutowanie powinno polegać na ustaleniu salda kredytu przy zastosowaniu kursu bądź z dnia uruchomienia bądź tzw. kursu uśrednionego. Przewalutowanie zmienia jedynie sposób oznaczenia salda kredytu na złotówki, co powoduje, że przestaje ono być zależne od kursu franka szwajcarskiego.
 
Ugody frankowe nie dla wszystkich – brak kompleksowych rozwiązań
 
Co prawda największe banki, przede wszystkim Bank PKO BP, zaproponowały frankowiczom ugody zawierane w formie mediacji, ale nadal nie są one rozwiązaniem kompleksowym – systemowym.

Każdy bank oferuje nieco inne warunki mediacji i ugody. Nie wszystkie banki w ogóle chcą rozmawiać z frankowiczami i brną w zaparte. Ich postawa wynika bardzo często z kiepskiej sytuacji finansowej i odwlekania, odkładania problemu.

Także krąg podmiotów, do których skierowane są propozycje ugodowe nie jest adekwatny. Banki co do zasady chcą rozmawiać tylko z tymi frankowiczami – konsumentami, którzy zaciągnęli zobowiązania wyłącznie na cele mieszkaniowe i nadal spłacają kredyt – obecnie jest ich około 460 tysięcy i z roku na rok ich ubywa. Wykluczeni są ci z kredytobiorców, którzy już spłacili cały kredyt.

O ugodach więcej dowiesz się z webinaru który  prowadzi ekspert od finansów osobistych Krzysztof Szymański, spotkanie jest bezpłatne https://finatio.pl/kredyt-frankowy-ugody/

Czy bank może domagać się pieniędzy po wygranej sprawie?

 
Krąży pogłoska, że banki domagają się wynagrodzenia za korzystanie z kapitału od frankowiczów w przypadku unieważnienia umowy kredytu. To częściowa prawda, a biorąc pod uwagę dane z Wydziału Frankowego, bardziej jest to mit. Do sądów wpłynęło raptem kilka pozwów przeciwko frankowiczom i mają one za zadanie wybadanie gruntu pod przyszłe roszczenia. Jednak sprawą już zajął się Rzecznik Finansowy, bada ją również Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – ich wstępne wnioski dają nadzieję, że banki wycofają się z tej praktyki. Działania banków mają za zadanie zniechęcenie frankowiczów do składania potencjalnych pozwów przeciwko nim.
 
Czy w 2022 roku frankowicze zaszturmują sądy? Wszystko na to wskazuje. Brak systemowego programu ugód i brak zrozumienia przez banki problemu oraz zła sytuacja gospodarcza spowoduje z pewnością, że pozwów przeciwko bankom będzie bardzo wiele w 2022 roku. Zwłaszcza, że od dwóch lat frankowicze gremialnie wręcz wygrywają z bankami.
 
Chcesz, aby pomóc Ci w weryfikacji Twojej umowy frankowej? Skontaktuj się z ekspertami od franków!

wykop

Obowiązek informacyjny dotyczący przetwarzania danych osobowych znajduje się na stronie http://radiopodlasie.pl/rodo.html

foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Najnowsze Informacje