Blok promocyjny

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Psy – agresja, najgroźniejsze rasy
2021-03-31 15:30:31 Artykuł czytany 461 razy


Psy są potomkami Wilka szarego. Co za tym idzie, obserwując zachowanie wilków, możemy zrozumieć łatwiej naszych podopiecznych.


Wilki są zwierzętami stadnymi. Żyjąc na wolności są zmuszone ochraniać swoje stado, zdobywać pożywienie, dbać o osobniki starsze i samice z młodymi. Wilki tworzą bardzo inteligentne struktury społeczne, dzięki który są w stanie przetrwać. Każdy rodzaj „agresji” jest więc tak naprawdę walką o pozycje w stadzie, bądź zarządzaniem grupą, co ma ułatwić życie wszystkim członkom stada. To naturalne, że rządzić musi najsilniejszy i najbardziej doświadczony osobnik.

"Na podstawie tych informacji możemy wywnioskować, że agresja nigdy nie jest bezprzyczynowa u naszych psów. Wynika ona albo z lęku, albo złej socjalizacji zwierząt i ogromnych błędów wychowawczych" - mówi Mariusz, redaktor zwierzaki.pl.

Zwierzęta, które wykazują się agresją, w prawie stu procentach przypadków zostały tego nauczone przez człowieka. Pies bacznie obserwuje każdy nasz ruch i nie pożądane zachowania z naszej strony pies bardzo szybko koduje, a następnie odtwarza. Zwierzęta mają bardzo delikatne psychiki i nie odpowiednim postępowaniem jesteśmy w stanie bardzo szybko je skrzywdzić.

Dlatego istnieją rasy, które wymagają bardzo odpowiedzialnych i stanowczych właścicieli.
Więcej o groźnych rasach psów przeczytasz tutaj: https://zwierzaki.pl/grozne-psy

Jakie rasy psów są uważane za groźne?

W Polsce powstała lista najagresywniejszych psów i wygląda ona następująco:

1.    Amerykański pit bull terrier
2.    Pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin)
3.    Buldog amerykański
4.    Dog argentyński
5.    Pies kanaryjski (Perro de Presa Canario)
6.    Tosa inu
7.    Rottweiler
8.    Akbash dog
9.    Anatolian karabash
10.    Moskiewski pies stróżujący
11.    Owczarek kaukaski

Aby posiadać psa rasy agresywnej z powyższej listy należy złożyć wniosek do odpowiedniego organu gminy. W razie nie odpowiedniej opieki nad psem pozwolenie zostaje cofnięte a pies odebrany właścicielom.

Nie każdy trener psów lub hodowca zgadza się z powyższą listą – tłumacząc, że wszystkie psy wymagają odpowiedniego wychowania i prowadzenia, i że nie należy kategoryzować wyżej wymienionych ras psów i wrzucać ich do worka z napisem „agresywne”.

Lecz na pewno jest to jakiś wyznacznik, a psy które znalazły się na liście potrzebują właścicieli o stabilnej psychice i silnej, mądrej osobowości.

Trening i relacja z wymagającym psem


Psy oczekują od człowieka, że będzie dla nich przewodnikiem i że będą mogły na nas polegać w każdej sytuacji, również stresowej.

Prawdziwy przewodnik, osobnik „alfa” wskazuje drogę, ale jednocześnie troszczy się o pożywienie i jest gotowy stoczyć walkę w obronie swojego podopiecznego. Również nasz pies, akceptując nas oddaje się nam i jest w stanie pomóc, gdy będziemy go potrzebować. To relacja oparta na zaufaniu i współpracy. To, że człowiek w jakimś stopniu jest postawiony wyżej w hierarchii oznacza tylko, że ma więcej obowiązków i w żaden sposób nie może psa zastraszać ani krzywdzić.

Uważam więc, że wszystko leży w rękach człowieka. Jeśli nie mamy doświadczenia w pracy z psami wybierzmy łatwiejszą rasę, z którą bez problemu będziemy w stanie się dogadać.

W szkoleniu psów, zwłaszcza tych bardziej wymagających liczy się ogromna konsekwencja i stanowczość swoich decyzji, przy zachowaniu jednocześnie spokoju i pełnego „luzu”. Każde najmniejsze negatywne emocje, stres czy strach są natychmiast odbierane przez psy i bardzo źle na nie wpływają. Według badań naukowców pies osiąga dojrzałość 3-letniego dziecka. Czuje każdą naszą emocję, reaguje błyskawicznie, niemal czytając nam w myślach. Gdy właściciel jest chory lub smutny pies natychmiast to wyczuje i będzie się starał nas pocieszyć lub położy się na obolałym miejscu.

Zdarza się czasem, że właściciel nie ma wystarczającej stanowczości do psa i ten przejmuje wtedy kontrolę, próbując sam rządzić w domu. Jest to niczym innym jak naturalnym prawem. Gdy pies nie widzi w nas autorytetu sam chce kontrolować swoją przestrzeń życiową i wtedy również może pojawić się agresja.

Posiadanie psa nie jest więc zabawą, a poważnym zadaniem i długotrwałą, ważną relacją ze zwierzęciem.

Pamiętajmy, że raz skrzywdzony pies może już nigdy nie powrócić do stabilnej psychiki i normalnego funkcjonowania wśród ludzi.

Do schronisk dla zwierząt często trafiają psy na tyle poranione życiem, że jedyną możliwą opcją wydaje się pracownikom ich uśpienie.

Dlatego pamiętajmy, aby dobierać do siebie psy, które pasują temperamentem do naszego stylu życia. Aby pies nie był sfrustrowany musi mieć zapewnioną codzienną dawkę ruchu i odpowiednie pożywienie.

Psy źle znoszą również stres w domu, dlatego jeśli w naszym życiu zajmuje on ważną rolę, lepiej poczekajmy z zakupem psa na „lepsze” czasy.

Jeśli nie radzimy sobie z wychowaniem naszego pupila, najlepiej od razu skonsultujmy problem ze specjalistą lub osobą bardziej doświadczoną.

Kupując szczeniaka dobrze przemyślmy każdy szczegół naszej decyzji i dlaczego akurat tą rasę wybieramy. Spędźmy trochę czasu z psami naszych znajomych lub w najbliższej hodowli, aby dobrze poznać psa, którego zamierzamy kupić.

Posiadanie psa o ogromne szczęście i przywilej. Powodzenia dla wszystkich przyszłych i obecnych właścicieli czworonogów.
wykop
foto

Szpital miejski zakończył modernizację i rozbudowę
2021-04-22 16:23:45 Kategoria:

Siedlecki szpital miejski zakończył realizację dużego projektu, w ramach którego odnowił blok operacyjny i OIOM oraz wybudował zupełnie nowy oddział: rehabilitacji...

więcej »
foto

Zdrowa żywność według św. Hildegardy
2021-04-21 10:56:00 Kategoria:

Święta Hildegarda z Bingen jest uważana za założycielkę naukowej historii naturalnej Średniowiecznej Europy. Przez wiele wieków zapomniana. Dzisiaj od kilku dekad...

więcej »
foto

Propozycje prezentów dla syna i córki
2021-04-21 10:20:55 Kategoria:

Dzieci tak szybko dorastają. Nie tak dawno w prezencie kupowaliśmy im zabawki, a dziś zabawki ich kompletnie nie interesują, za to są dużo bardziej do przodu od nas z...

więcej »
foto

Jakiego rodzaju dysk twardy kupić?
2021-04-21 09:58:51 Kategoria:

Dysk twardy to niezwykle istotny element każdego komputera, można by stwierdzić, że jeden z najważniejszych. To właśnie dzięki niemu można przechowywać dane, pliki...

więcej »
foto

Dlaczego warto pić kawę?
2021-04-21 08:30:05 Kategoria:

Przez wiele lat kawa była kojarzona wyłącznie jako napój uzależniający, który wyrządza wiele szkód w organizmie człowieka. Jednak ostatnimi czasy coraz więcej badań...

więcej »
foto

Co ile szczepić kota?
2021-04-20 18:16:06 Kategoria:

Szczepienia są najlepszym jak dotąd sposobem na ochronę naszych kocich członków rodziny przed niebezpiecznymi chorobami zakaźnymi. Prawidłowo wykonany cykl szczepień w...

więcej »
foto

Drukarka do domu - jak wybrać odpowiedni model?
2021-04-19 06:08:00 Kategoria:

Jak wybrać drukarkę do domowego użytku? Z pewnością powinno się zwrócić uwagę na jakość i szybkość wydruku, jednak to tylko niewielka część parametrów, które...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę wybierając poduszkę ortopedyczną?
2021-04-16 11:02:59 Kategoria:

Na zdrowy sen i odpowiednie wsparcie kręgosłupa w nocy wpływa nie tylko dobór odpowiedniego materaca, ale także wysokiej jakościowo poduszki. Najlepiej wybrać poduszkę...

więcej »
foto

Ergonomiczne wyposażenie biura. Jak zadbać o zdrowie...
2021-04-15 08:48:42 Kategoria:

Cukrzyca, otyłość, miażdżyca i niektóre rodzaje nowotworów – to tylko niektóre ze schorzeń biorących swoją przyczynę w siedzącym trybie życia. Niestety coraz...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Audycje KRP przed 25 - leciem beatyfikacji...
2021-03-02 14:05:00 Kategoria: Region

3 października 2021 r. przypadają centralne uroczystości 25-lecia beatyfikacji Błogosławionych Męczenników z Pratulina. W ramach duchowego przygotowania wiernych diecezji...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

ŁUKÓW, 02.04

Wola Gułowska: konkurs na najpiękniejszą pisankę

więcej »
3 4

KRAJ, 04.04 21:15

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli w koncercie wielkanocnym z Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej

więcej »
5 6 7 8 9 10

GARWOLIN, 10.04 10:30

Maciejowice: wprowadzenie relikwii Jana Pawła II do kościoła

więcej »
11

ŁUKÓW, 11.04

Łuków: jubileusz 100-lecia parafii Podwyższenia Krzyża Świętego

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 11.04 12:30

Biała Podlaska: Spotkanie młodych

więcej »
12 13

MIASTO SIEDLCE, 13.04

81. rocznica Zbrodni Katyńskiej

więcej »
14

MIASTO SIEDLCE, 14.04

Recital: Śladami Poezji – Gluziński-Koperkiewicz

więcej »
15 16

MIASTO SIEDLCE, 16.04

Food Truck Festival w Siedlcach

więcej »
17

MIASTO SIEDLCE, 17.04

Szkolenie I stopnia dla kandydatów do KSM diecezji siedleckiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.04

Food Truck Festival w Siedlcach

więcej »

ŁUKÓW, 17.04

Rozruszajmy Łuków

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.04 19:00

IV Ojcowski Poligon Duchowy w Pratulinie

więcej »
18

MIASTO SIEDLCE, 18.04

Food Truck Festival w Siedlcach

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 18.04

Dzień Otwartych Drzwi na AWF BIAŁA PODLASKA. Wydarzenie ON-LINE!!!

więcej »
19 20 21 22

ŁUKÓW, 22.04

Warsztaty filmowe w Łukowskim Ośrodku Kultury

więcej »

BIELSK PODL., 22.04

Rusza bielska Jadłodzielnia

więcej »
23

POWIAT BIALSKI, 23.04

Pratulińska Szkoła Wiary

więcej »

POWIAT BIALSKI, 23.04

Wernisaż malarstwa Sylwii Kalinowskiej - Moje galaktyki

więcej »

RADZYŃ, 23.04

Majowie bez końca świata

więcej »
24 25

ŁUKÓW, 25.04

Pchli Targ w Łukowie

więcej »
26

RADZYŃ, 26.04

Czarnobyl z bliska 35 lat po katastrofie

więcej »
27 28 29 30

MIASTO SIEDLCE, 30.04

Pielgrzymka do Św. Józefa

więcej »

ŁOSICE, 30.04

Zlot Food Trucków w Łosicach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 30.04

Pielgrzymka rodzin do Sanktuarium Św. Józefa w Siedlcach

więcej »

Najnowsze Informacje