
Jak wyjaśnia Krystyna Nitecka, PR Manager firmy Polpharma, „Strefa na Zdrowie” to forma bezpłatnej akcji charytatywnej. - W tym roku bezpłatne badania okulistyczne i kardiologiczne przeprowadziliśmy w 14 miastach. Przebadano ponad 3,5 tys. osób. Jest to duży sukces. Akcja jest prowadzona od kilku lat z ogromnym powodzeniem – dodaje. Krystyna Nitecka zapewnia, że przyszłym roku ta bezpłatna forma pomocy medycznej będzie również realizowana wybranych miastach na terenie całego kraju.
Badania kardiologiczne w ramach „Strefy na Zdrowie” obejmują mierzenie poziomu glukozy, poziomu cholesterolu, ciśnienia, EKG. W tym pakiecie jest też konsultacja lekarska. Powyższy zestaw badań oraz specjalistyczny wywiad z pacjentem pozwalają na rzetelną diagnostykę w kierunku różnych chorób układu krążenia. – Pytamy pacjentów o schorzenia na które się leczą, o dolegliwości, następnie przeprowadzamy podstawowe badania i na tej podstawie stawiamy diagnozę, udzielamy porad, promujemy zdrowy tryb życia i w razie konieczności zalecamy wizytę u specjalisty i wskazujemy kierunek dalszego leczenia – mówi Łukasz Bernat, lekarz ze Szpitala Wojewódzkiego w Toruniu. Lekarze biorący udział w akcji przyznają, że wśród zgłaszających się do nich osób wiedza na temat chorób układu krążenia jest różna. – Mamy osoby starsze, które już się leczą i wiedza dużo na temat tych chorób i profilaktyki, ale są też osoby młode, które przychodzą na badanie z ciekawości bez jakiejkolwiek wiedzy o potencjalnych zagrożeniach dla ich zdrowia. Musimy dopasować zakres udzielanych przez nas porad do konkretnego pacjenta i jego wiedzy na dany temat – wyjaśniają medycy.
W ramach badań okulistycznych wykonywane jest m. in.: badanie przesiewowe w kierunku jaskry. Jaskra to jedna z najczęstszych przyczyn ślepoty, jednak nie zawsze musi do niej prowadzić. Podstawą skutecznego leczenia jest wczesne wykrycie choroby – tylko regularne badania okulistyczne mogą uchronić przed utratą wzroku. 22 października w Płocku w namiocie "Strefy na Zdrowie" pacjentów przyjmowało dwóch okulistów. Dominika Kotuła, ekspert PR w Polpharma SA zauważa, że panuje przekonanie, że jaskra to domena ludzi starszych, tymczasem to schorzenie wykrywane jest u coraz młodszych osób. - W kierunku jaskry powinni się przebadać nawet bardzo młodzi ludzie i my w "Strefie na Zdrowie" dajemy taką możliwość każdemu, bez kolejek, bez skierowania, bez zapisów. Każdy zostanie przebadany i zostanie mu udzielona porada lekarska - mówi Dominika Kotuła. - Każde dziecko przed ukończeniem pierwszego roku życia powinno być przebadane w kierunku wad wrodzonych czyli zaćmy wrodzonej i jaskry lub innych anomalii, a każdy dorosły po ukończeniu 40 roku życia powinien regularnie odwiedzać okulistę - mówi Agnieszka Sobolewska, starszy asystent w Szpitalu Wojewódzkim w Płocku, pracująca też w poradni siatkówkowej i poradni dziecięcej. - W namiocie POLPHARMY robimy najważniejsze badania w kierunku jaskry, czyli badanie ciśnienia śródgałkowego oraz badanie - ocenę nerwu wzrokowego pod względem neuropatii jaskrowej. Okazuje się że przychodzą pacjenci, którzy są pierwszy raz u okulisty, lub takie badanie mają przeprowadzane po raz pierwszy w życiu - mówi Agnieszka Sobolewska. Okulistka dodaje, że często pacjent nie wie, że choruje na jaskrę, gdyż ta choroba może nie dawać żadnych objawów, do momentu, gdy neuropatia jaskrowa jest bardzo zaawansowana. Są już tak duże ubytki pola widzenia, że pacjent czasami się zgłasza nie widząc na jedno oko i z bardzo zaawansowaną chorobą w oku drugim. - Oczywiście możemy się bronić przed takim stanem chodząc na wizyty kontrolne. Po 40-tym roku życia, każdy powinien raz w roku być u okulisty, nawet gdy się nic nie dzieje - dodaje.

Pacjenci po odwiedzeniu namiotu „Strefy na Zdrowie” zawsze zwracają uwagę na miłą atmosferę, fachowe poradnictwo i dostępność podstawowych badań „od ręki”. – Wszystko poszło sprawnie, szybko, fachowo. Wyjaśniono mi na czym polega moje schorzenie, w jakim kierunku powinno zmierzać leczenie oraz jak powinnam się odżywiać i jak funkcjonować, aby obniżyć ciśnienie – mówi jedna z pacjentek. - Badania mnie uspokoiły. U nas do kardiologa jest dość długa kolejka, specjalista przyjeżdża aż z Torunia. Tutaj wykonałam podstawowe badania w jednym miejscu i bez skierowania. Pan doktor z Polpharmy uspokoił mnie zapewniając, że nic złego się nie dzieje – mówi inna pacjentka. - Mam nadciśnienie, EKG mi wyszło dobrze. Zbadano mi też poziom cholesterolu i cukru. Pan doktor mi powiedział jakie mam brać leki – to opinia kolejnej osoby. - Po raz pierwszy korzystam z tego typu badań. Jeśli sami przyjechali do nas, to jak można z tego nie skorzystać. Chętnie przyszedłem, teraz wiem więcej o swoim zdrowiu. O akcji dowidziałem się z radia. Takie akcje są bardzo potrzebne. Jest bardzo miła obsługa, nie trzeba czekać w kolejkach do specjalistów – tak podsumowuje badanie inny pacjent.

Akcja „Strefa na Zdrowie” ma uświadomić Polakom, jak ważna jest profilaktyka zdrowotna. Badaniom w „Strefie na Zdrowie” może sie poddać każdy chętny. - Chcemy zobligować Polaków do tego, aby częściej chodzili do lekarza i przeprowadzali kontrolne badania – podkreśla Tadeusz Siwiec , pracownik PR Polpharma SA. - Co roku odwiedzamy kilkanaście polskich miast. Staramy się przyjeżdżać do mniejszych miejscowości, w których jest utrudniony dostęp do lekarzy specjalistów – dodaje Dominika Kotuła z Polpharmy SA. - Nie ma bariery wiekowej, nie trzeba mieć dowodu osobistego, nie tworzymy bazy danych, jedynie udzielamy porad. Jeśli lekarze wykryją jakieś nieprawidłowości, są zobligowani do skierowania takiej osoby do lekarza prowadzącego, celem dalszej diagnozy – wyjaśnia specjalistka PR Polpharma SA. Badania w ramach „Strefy na Zdrowie” są przeprowadzane od 2012 roku na terenie całego kraju. – To są różne lokalizacje. Często gościmy w parafiach w niedziele – tak aby wierni idący, bądź wychodzący z kościoła mogli na miejscu w łatwy i przyjemny sposób takie badania profilaktyczne wykonać - dodaje Tadeusz Siwiec.
------------------------------------
EŁ