Czytelnia

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Iracka partia
2023-01-15 17:48:00 Artykuł czytany 69 razy


Za zgodą Wydawnictwa UNITAS publikujemy artykuły oparte na podstawie książki Wiktora Świetlika „Polska Stasiaka”. W trzecim i ostatnim z nich autor odsłania kulisy polskich negocjacji dotyczących naszego udziału w odbudowie Iraku po wojnie i obaleniu reżimu Saddama Husaina.

Wizyta Władysława Stasiaka w Iraku odbywa się w marcu 2008 roku, niemal dokładnie pięć lat po tym, jak polski kontyngent wziął udział najpierw w walkach z reżimem Saddama Husajna, a potem w tak zwanej misji stabilizacyjnej, czyli zaprowadzaniu porządku, co okazało się zresztą dużo trudniejsze i mniej zwycięskie niż wcześniejsza wojna. Podczas wizyty Stasiak zawiera nową znajomość z jedną z najważniejszych postaci polityki światowego bezpieczeństwa, generałem Davidem Petraeusem.


Petraeus jest dowódcą Sił Wielonarodowych, późniejszym dowódcą amerykańskiego kontyngentu w Afganistanie, a jeszcze potem szefem CIA. W 2007 roku magazyn „Time” umieścił go na trzydziestym trzecim miejscu najbardziej wpływowych światowych dowódców wojskowych lub rewolucjonistów. Stasiak wnikliwie studiuje jego sylwetkę, ale podczas spotkania zaskakuje go jednak wiedza, którą to Petraeus ma na jego temat. Zapytany o to, z rozbrajającą szczerością wskazuje na dwie kartki A4 i mówi: „A to mi CIA na pana temat przygotowało”. Petraeus opracowuje dla polskiego gościa pełną prezentację, podczas której omawia sytuację, gdzie toczą się walki i z kim. Zbliża ich wspólne zainteresowanie historią wojskowości. Stasiak jednak jest w Iraku nie po to, by zawierać ciekawe znajomości. Według jednego z ówczesnych najbliższych współpracowników rozmowa schodzi na temat odbudowy Iraku i tego, jak Polska może wziąć w niej udział, uwzględniając nasz istotny udział w operacji irackiej sprzed pięciu lat, a także późniejszej misji, podczas których straciliśmy dwudziestu ośmiu żołnierzy, a ponad stu pięćdziesięciu podobno zostało rannych (dane dotyczące rannych nie są ujawniane).

Odbudować Irak

Mówiąc krótko, jak Polska może skorzystać na odbudowie ogromnego, kiedyś bogatego kraju o wielkich aspiracjach? Wedle wspomnianej relacji polski minister początkowo pyta o kwestie związane z wydobyciem czy transportem irackiej ropy, co Amerykanin szybko ucina – ten temat to domena USA i nie będzie tu „partnerstw”, ale za to są inne obszary. Przede wszystkim odbudowa infrastruktury. Petraeus i Stasiak szybko zaczynają omawiać poszczególne sfery, w które mogłyby wchodzić polskie firmy, z korzyścią dla Iraku, ale też wielkimi profitami dla naszych biznesu i gospodarki. Co ciekawe, świetnie przygotowany Amerykanin sam zwraca uwagę na obecność polskich inżynierów w Iraku przed 1989 rokiem, a także szanse naszego szukającego nowych ścieżek rolnictwa we wspieraniu odradzającego się państwa.

Stasiak temat będzie kontynuował podczas późniejszych spotkań w Bagdadzie z irackimi politykami. Rozmowy też znajdą odzwierciedlenie w notce z wyjazdu, którą do dziś można znaleźć na stronach internetowych BBN, a w której zacytowani są ministrowie iraccy mówiący „mamy pieniądze i chcemy je wydać w Polsce”. Projekty dotyczą między innymi odbudowy infrastruktury, budowy fabryk mleka, przetwórstwa żywności, irygacji terenów pod uprawy, zakupów i produkcji sprzętu wojskowego i policyjnego, rozbudowy infrastruktury drogowej. Irakijczycy chwalą się nadwyżkami budżetowymi. By je zdyskontować, muszą szybko odbudowywać kraj.

Tyle że po stronie polskiej powstaje problem, który stanie się dla ostatnich trzech lat działalności Stasiaka i jego – niezwiązanych, wydawałoby się, w końcu z krajową polityką partyjną – inicjatyw kluczowy. Wymagają one współpracy rządu tworzonego przez politycznych przeciwników. Być może jeszcze w okresie rządów Leszka Millera, u progu tysiąclecia, partie opozycyjne współpracowały z rządem choćby przy sprawach związanych z integracją europejską. Ale teraz zaczęły się nowe czasy, a wojna staje się totalna.

Wedle wspomnianej notatki ze stron BBN:

Wczoraj, 20 marca Minister Stasiak spotkał się z Wicepremierem, Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji Grzegorzem Schetyną oraz Ministrem Obrony Narodowej Bogdanem Klichem. Przedstawiciele resortów wykazali zainteresowanie przywiezionymi z Iraku propozycjami i informacjami. W przyszłym tygodniu, po świętach wielkanocnych Szef BBN chce spotkać się z ministrami kolejnych resortów.

Zmarnowana szansa


Aby poruszyć kwestię rolnych możliwości nad Eufratem i Tygrysem, Stasiak stara się dotrzeć do środowiska, wydawałoby, się zainteresowanego tematem, a zarazem niebędącego na pierwszym froncie walki z prezydentem PSL. Jednak dziś – z perspektywy czasu – trudno wykazać szczególne korzyści ekonomiczne, które Polska wyniosła z wojny w Iraku. Sporo to mówi o realnych stratach i kosztach, które ponosimy w związku z „wojnami na górze” między skłóconymi obozami politycznymi, a także „imposybilizmie” politycznym towarzyszącym często naszym rządom po 1989 roku, który tak bardzo Stasiak chciał przełamywać.
Historia ta sporo także jednak mówi o samym Stasiaku, który – gdy trzeba – z romantyka przemienia się w bardzo pragmatycznego negocjatora, jak podczas rozmów z Petraeusem. Za to element romantyczny wystąpi podczas kolejnego spotkania, tym razem w Warszawie, podczas którego Lech Kaczyński odznaczy Amerykanina Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, a Stasiak – od siebie – podaruje zbroję husarską. W końcu opowiadał mu o wielkich triumfach husarii pod Kircholmem i Kłuszynem.

wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.

A U T O P R O M O C J ASiedlecka Manufaktura Kawy i Wydawnictwo Diecezji Siedleckiej UNITAS od wielu miesięcy prowadzą wspólna akcję promocji czytelnictwa „Dobra książka z dobra kawą zawsze sobie dobrze radzą”.
W tę akcje wpisują się radiowe niedziele, które na przełomie stycznia i lutego odbywają się w siedleckich parafiach. Za każdą zakupiona książkę można otrzymać puszkę aromatycznej kawy i „kawowe” kolorowanki.

Również w audycji  EXLIBRIS  od czasu do czasu będziemy mięli  dla Państwa książkę i puszkę kawy. Proszę zatem nas słuchać od poniedziałku do piątku o. 13.10. Na audycję zapraszają Joanna Kuczborska i Agnieszka Osmólska-Ilczuk.foto

Rozmowa PGE: „Spotkania ze sztuką” - wzmożony ruch...
2023-01-30 15:41:48 Kategoria:

Mecenat biznesu nad sztuką to nie tylko pieniądze. Fundacja PGE kończy właśnie projekt edukacyjny, który poszerza grono odbiorców sztuki pokazywanej w trzech muzeach...

więcej »
foto

Jak sprawdzić gdzie jest ubezpieczony samochód?
2023-01-30 08:08:23 Kategoria:

Istnieje wiele rodzajów polis komunikacyjnych. Jedną z nich jest ubezpieczenie OC i każdy zarejestrowany w Polsce samochód musi je posiadać. Może zapomniałeś do kiedy...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

23 stycznia transmisja z Pratulina
2023-01-22 22:50:50 Kategoria:

23 stycznia diecezja siedlecka wspomina bł. Unitów, którzy w obronie wiary, jedności Kościoła i polskości, ponieśli śmierć męczeńską broniąc swej świątyni....

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoStyczeń 2023w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1
2 3 4 5 6

MIĘDZYRZEC, 06.01

Orszak Trzech Króli w Międzyrzecu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.01

Święto Trzech Króli – transmisja

więcej »

ŁUKÓW, 06.01

Orszak Trzech Króli ponownie pojawi się na ulicach Łukowa

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 06.01

Kolędowanie w Białkach

więcej »
7

GARWOLIN, 07.01

Publiczny różaniec ulicami Garwolina

więcej »

RYKI, 07.01

Koncert i świąteczne spotkanie muzyków kościelnych

więcej »
8

POWIAT SIEDLECKI, 08.01

Olga Bończyk wystąpi w Domanicach i Wodyniach

więcej »

GARWOLIN, 08.01

Koncert kolęd i pastorałek w Górznie

więcej »
9 10

MIASTO SIEDLCE, 10.01

Drugie spotkanie z cyklu „Na krok przed depresją” w CKiS

więcej »

SOKOŁÓW, 10.01

Kolory polskich twórców patchworku - WYSTAWA

więcej »

RADZYŃ, 10.01

Piłkarski poker w Radzyniu

więcej »
11 12 13

RADZYŃ, 13.01 - 15.01

Rekolekcje dla dorosłych

więcej »
14

MIŃSK MAZ., 14.01

Gordonki - zajęcia umuzykalniające dla dzieci

więcej »
15

BIELSK PODL., 15.01

Opowieść Wigilijna w Bielsku Podlaskim

więcej »

ŁUKÓW, 15.01

Łuków: Niedziela z teatrem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.01

Koncert charytatywny dla Hani Szczepańskiej

więcej »

ŁOSICE, 15.01

Koncert kolęd w parafii Trójcy Świętej w Łosicach

więcej »
16

MIASTO SIEDLCE, 16.01

Charytatywny turniej piłki ręcznej

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 16.01

Biała Podlaska: Niepełnosprawni zatańczą na balu

więcej »
17

SIEMIATYCZE, 17.01

Studenci seniorzy spotkają się na kolejnym wykładzie

więcej »
18

MIASTO SIEDLCE, 18.01

„Kolęda łączy” – integracja artystyczna dzieci i młodzieży w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.01 10:00

Koncert kolęd i pastorałek KOLĘDA ŁĄCZY

więcej »
19

POWIAT SIEDLECKI, 19.01

Koncert laureatów XIV Powiatowego Przeglądu Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.01

Polsko-ukraiński koncert charytatywny „Gwiazda Pokoju”

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 19.01 16:00

Najpiękniejsze kolędy i pastorałki w Zbuczynie

więcej »
20

MIASTO SIEDLCE, 20.01

Obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego w SP nr 5 w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.01

Dzień otwarty na onkologii

więcej »

SIEMIATYCZE, 20.01

Koncert i rodzinne warsztaty taneczne

więcej »
21 22

WĘGRÓW, 22.01

Koncert Noworoczny Marleny Uziębło & Blue Angel Band

więcej »

WĘGRÓW, 22.01

Kolędowanie na Zamku w Liwie

więcej »

GARWOLIN, 22.01

Powiatowo- miejskie obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

więcej »

SIEMIATYCZE, 22.01

Rodzinne Niedziele w gminie Siemiatycze

więcej »

ŁUKÓW, 22.01

Uroczystość poświęcenia nowego Krzyża Misyjnego i Pomnika Pamięci Powstańców Łukowian

więcej »
23

GARWOLIN, 23.01

Powiatowo- miejskie obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

więcej »

POWIAT BIALSKI, 23.01 12:00

Wspomnienie Błogosławionych Męczenników Podlaskich

więcej »
24 25 26

MIASTO SIEDLCE, 26.01

Siedlce: Wieczór Chwały

więcej »
27

ŁUKÓW, 27.01

Łuków: Klub Rodzica zaprasza

więcej »

RADZYŃ, 27.01

Siedlanów: Rekolekcje dla singli

więcej »
28

ŁUKÓW, 28.01

Łuków: XVII Bezalkoholowy Bal Karnawałowy

więcej »

PARCZEW, 28.01

Parczew: Kolędy Pospieszalskich w Bazylice

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 28.01

XX Gala Charytatywna w Siedlcach

więcej »
29

SIEMIATYCZE, 29.01

Rodzinne Niedziele w gminie Siemiatycze

więcej »
30 31

Najnowsze Informacje