Droga Krzyżowa

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Droga Krzyżowa - Agnieszka Wawryniuk
2017-04-07 18:17:00 Artykuł czytany 864 razy


Rozważania Drogi Krzyżowej nadesłane na konkurs przez Agnieszkę Wawryniuk z Rossosza.


DROGA KRZYŻOWA   

Wstęp

Droga krzyżowa to nie tylko jakiś odcinek, czy pobożny dystans do pokonania dla nas - wierzących. Ten czas jest wejściem w przestrzeń Boga, w Jego szczególną obecność. Jezus, Syn Maryi Panny nazywał siebie drogą, prawdą i życiem. Tak, On jest drogą do Ojca, prawdą, która wyzwala i życiem, które nie ma końca. Matka Boża przekonała się o tym, jako pierwsza. Dziś wskazuje na Jezusa i zaprasza, by pójść za Nim całkowicie. Ona wszystko rozważała w swoim sercu, żyła Jego słowami i wydarzeniami, w których uczestniczył. Była z Nim od początku do końca. Nie wszystko rozumiała, ale przyjmowała. Dziś prosi nas o to samo. Szepcze, że droga krzyżowa to nie czternaście barwnych obrazów, ale pełnych miłości tajemnic, uświęconych przenajdroższą Krwią Jej ukochanego Syna. Ona nie bała się dotknąć umęczonego Ciała Chrystusa. Dziś zaprasza ciebie do tego samego…   

Stacja I – Jezus skazany na śmierć   

Miriam przypomniała sobie słowa, które usłyszała ponad trzydzieści lat wcześniej od Symeona: „Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą” (Łk 2,34). Już tyle razy grozili Jej Synowi, chcieli Go ukamienować, drwili z tego, co mówił. Ciągle napotykał na sprzeciw. Miriam wielokrotnie pytała samą siebie: Czym On im zawinił? Dlaczego nie chcą przyjąć Jego nauki? Skąd w nich tyle nienawiści? Teraz Jej jedyne Dziecko idzie na pewną śmierć. Wreszcie dopięli swego. Trudno Jej było patrzeć na zmaltretowane ciało i twarz Jezusa. Na taki widok serce ściskało się samo, trudno było opanować łzy.    

Dziecko moje, nie zabijaj Jezusa w swoim sercu, ani w życiu innych ludzi. Nie wydawaj wyroku na Boga, który tak mocno kocha. Nie usprawiedliwiaj się, jak Piłat. Mój Syn nigdy cię nie przekreślił, nigdy nie wydał na ciebie żadnego wyroku. On powołał cię do świętości, dał ci wieczne życie, On zawsze jest przy tobie. Nie obmywaj rąk, ale swoje serce. Przyjdź do zdroju miłosierdzia. Nie wahaj się ani minuty. Modlę się za ciebie, byś nigdy nie przekreślał samego siebie.    

Stacja II – Jezus bierze krzyż na ramiona   

Miriam lubiła patrzeć na dłonie Jezusa. Całowała je, kiedy leżał w żłóbku, potem, gdy był dzieckiem, ocierała je z pyłu ziemi; spoglądała, jak chwytał za narzędzia w warsztacie. Później z radością w sercu patrzyła, jak przytulał maluchy, jak błogosławił tych, którzy do Niego przychodzili. Ze wzruszeniem przypatrywała się, kiedy kładł ręce na chorych. Rozpamiętywała chwile, gdy rozmnażał i rozdawał chleb. Z miłością wracała do chwil, gdy przytulał Ją do siebie. Te ręce były błogosławione, zawsze pełen dobra, nigdy puste - ani dosłownie, ani w przenośni. Teraz wyciągnął je po szorstką belkę. Czy tylko na tyle zasłużył Jej Syn? Dlaczego oni to uczynili? Miriam bała się o Jezusa, jak każda matka.    

Dziecko moje, nie wkładaj już więcej krzyża w ręce mojego Syna. Nie obciążaj także bez potrzeby swoich bliźnich. Nie wkładaj ciężarów, które niosą tylko ból. Spojrzyj na dłonie Jezusa. On dziś niesie w nich każdego człowieka. Tylko od ciebie zależy, czy będziesz Mu trudnym, czy słodkim ciężarem. Jezus chce, byś był blisko Niego. On pragnie ukryć cię w swoich dłoniach. Dlaczego uciekasz? Nie bój się mojego Syna. Nie wierz tym, którzy twierdzą, że On zniewala i ogranicza. Z nikim innym nie będziesz tak wolny i szczęśliwy, jak z Jezusem. Modlę się za ciebie, byś otworzył się na Jego miłość.     

Stacja III – Jezus upada pod krzyżem   


Miriam chciała Go wtedy podtrzymać. Machinalnie uniosła ręce, ale dotknęły próżni. Pragnęła podbiec, aby pomóc Mu wstać, jednak nie pozwolono Jej. Z żalem patrzyła, jak żołnierze bezlitośnie kopią Jezusa. Przecież On niczym nie zasłużył na takie traktowanie. Przypominała sobie chwile, gdy głosił potrzebę nawrócenia. Wołał, by ludzie uwierzyli w Ewangelię. Dobra Nowina jest potrzebna człowiekowi po to, by mógł powstawać z upadków. Zawiera tyle krzepiących słów, które podnoszą na duchu… Miriam słyszała przekleństwa, miotane przez żołnierzy. Wiedziała, że takimi słowami nie da się nikogo podnieść, nawet Syna Boga. Tak trudno było Jej słuchać tych gorzkich słów…    

Dziecko moje, nie popychaj Jezusa, nie oskarżaj Go o swoje błędy i upadki. On nie jest im winny. Tak łatwo zrzucić winę na drugiego, a siebie usprawiedliwić. Uwierz mi, twoje upadki bardziej bolą Jezusa niż ciebie. On cierpi z powodu każdego ludzkiego grzechu. Nie dokładaj Mu bólu. Przychodź do Niego jak najczęściej. Wołaj, kiedy nie dajesz rady, by powstać. Proś, by cię podnosił i prowadził do Ojca. Nigdy nie wątp w Jego miłosierdzie. Ja modlę się za ciebie, byś nie stracił wiary…       

Stacja IV – Jezus spotyka Matkę   

Miriam stanęła twarzą w twarz ze swoim Synem. Tak bardzo czekała na ten moment. Tyle razy patrzyła Mu w oczy, tyle razy Go przytulała; teraz słowa zamarły Jej na ustach. Mogła tylko cicho wyszeptać: „Synu…”. Oboje czuli wielki ból. Dorosłe dziecko nigdy nie chce, by matka patrzyła na jego cierpienia. Dobra matka zrobiłaby wszystko, by uchronić syna lub córkę od każdej udręki. Tym razem było to niemożliwe. Ewangeliści nie napisali o tej scenie ani słowa. Była zbyt osobista, zbyt bolesna, zbyt trudna. Wyryła się w sercach obojga. Miriam uczy, że każde spotkanie z Jezusem powinno sięgać do samej głębi naszego jestestwa, powinno nas totalnie poruszać i rozpalać… Po takim spotkaniu nic nie może być takie samo.

Dziecko moje, nie bój się patrzeć na mojego Syna. Nie lękaj się Jego spojrzenia. Tak, wiem, ono przenika do głębi, ale jest także pełne zrozumienia i miłości. Nikt nie będzie patrzył na ciebie tak, jak Jezus. Szukaj Go w swojej codzienności. Wypatruj znaków Jego obecności. Odpowiadaj na Jego miłość. Wiem, ona jest trudna, pisze się krzyżem i pieczętuje miłością. Zatrzymaj się na chwilę i daj Mu swoje spojrzenie. Kontempluj ciało Jezusa. Ja modlę się za ciebie, byś nigdy nie bał się wymagającej miłości.        

Stacja V – Szymon z Cyreny pomaga nieść krzyż Jezusowi    

Miriam patrzyła już nie tylko na Jezusa, ale i na tego nieznanego mężczyznę, który dotknął Jego belki. W duchu dziękowała Bogu za Szymona. Wierzyła, że choć trochę pomoże Jezusowi. Widok Cyrenejczyka był dla Niej pociechą – jedną z niewielu na tej strasznej drodze. Patrząc na Szymona myślała o tych, którzy wcześniej przyjmowali Jezusa pod swój dach, którzy częstowali Go posiłkiem, udzielali noclegu, służyli jakąkolwiek pomocą w czasie Jego nauczania. Widziała, jak Jezus pociągał za sobą kolejnych ludzi, jak otwierał ich serca, jak uzdalniał do miłości. W duchu błogosławiła tych, którzy kiedykolwiek wspomogli Jej Syna. Wielbiła Boga, który w nich mieszkał. Dziękowała za mężczyzn, którzy wybrali Jezusa…

Dziecko moje, nie bój się pomagać Jezusowi. Wiem, że czasem jesteś do tego nieco przymuszany, czy namawiamy. Mimo wszystko - zgódź się! Przyłóż ręce do tego, co dobre i chwalebne. Nie odwracaj się. Jezus chce dzielić się z tobą wszystkim – miłością, dobrocią, ale też pracą na rzecz zbawiania innych. Nie lękaj się wysiłku. On wszystko ci wynagrodzi. Nie bój się wyśmiania i drwin. On ciągle szuka ludzi, którzy na wszelkie sposoby będą głosili Boga. Ja modlę się za ciebie, by twoje ręce nigdy nie ustały w czynieniu dobra.   

Stacja VI – Weronika ociera twarz Jezusowi    


Miriam popatrzyła z wdzięcznością na tą odważną kobietę. Z czułością spoglądała na jej drobne dłonie, w których trzymała białe płótno. Kochana Weronika wiedziała, czego potrzebuje Jej umęczony Syn. Otarła twarz Jezusa z krwi, potu i żołnierskich plwocin. To był mały wielki gest miłości. Tak bardzo chciała jej podziękować za czułość, wrażliwość i kobiecą troskę. Przypomniała sobie, gdy Jezus mówił o uczynkach miłosierdzia: „ kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten mi jest bratem, siostrą i matką" (Mt 12,50). Zobaczyła w Weronice wierną uczennicę swego Syna. W sercu przyjęła ją jak córkę. Sławiła Boga i dziękowała za kobiety, które poszły za Jezusem…   

Dziecko moje, nie lękaj się dotknąć Jezusa. Słuchaj swego serca. Mój Syn złożył w nim najpiękniejsze pragnienia. Odkrywaj je i realizuj na chwałę Boga. Niech twoje dłonie będą pełne dobra. Wykorzystuj każdą okazję, by czynić miłość. Świat bardzo jej potrzebuje. Jezus obiecał, że miłosierdzia dostąpią ci, którzy świadczą je innym. Bądź posłuszny Jego wezwaniom, które są nieodwołalne i nieprzemijające. Ja modlę się za ciebie, by nie zabrakło ci odwagi i zapału w posłudze, której na imię miłość.   

Stacja VII – Jezus upada pod krzyżem po raz drugi   


Miriam z uwagą śledziła każdy krok Jezusa. Czuła, że z minuty na minutę brakuje Mu sił. Z bólem serca patrzyła na pokrwawione oblicze, przygarbione plecy i drżące nogi. W duchu prosiła Boga Ojca, by Go umocnił, by uzdolnił Go do wypełnienia zbawczej misji. Ona najlepiej wie, jak boli patrzenie na upadki najbliższych, zarówno te zawinione, jak i niezależne od nich. W jej żałości skupił się cały ból wszystkich matek świata, patrzących na swoje chore dzieci, na mężów zmagających się z nałogami, na bliskich uwikłanych w różne grzechy. Miriam wie, co to ból, który rozrywa serce i co to bezradność, która rozbija od środka. W Jej doświadczeniach możemy odnaleźć siebie.    

Dziecko moje, nie przekreślaj tych, którzy upadają pod jakimkolwiek ciężarem. Pomagaj im na tyle, na ile potrafisz. Żaden człowiek nie może zaradzić biedzie całego świata. Rozumiem twój ból. Proszę cię, nie zostawiaj tych, którzy przeżywają trudności. Wspieraj ich, by dali radę otrząsnąć się z tego, co ich przygniotło. Nie patrz obojętnym wzrokiem na ludzi, którzy szukają pomocnej dłoni. Nie odwracaj wzroku. Podejdź. Ja modlę się za ciebie, byś był miłosierny.   

Stacja VIII – Jezus spotyka płaczące kobiety    

Miriam popatrzyła na nie z wielką czułością. Wiedziała, że jednym z pierwszych darów kobiet są łzy. One płaczą, gdy cierpią, gdy czują wzruszenie, gdy kogoś żegnają, ale także wtedy, gdy są szczęśliwe. Płaczki z drogi krzyżowej bolały nad Jej Synem. Kobiece oczy są wrażliwe na cierpienie, przemoc i krew. Jezus docenił ich dar, ale jednocześnie skierował ich uwagę na coś innego. Prosił, by spojrzały na siebie i swoje dzieci. Łatwo wzdychać nad innymi, trudniej zapłakać nad sobą. Miriam w duchu przyznała Mu rację, ale rozumiała także te kobiety. Zobaczyła w nich kolejną kroplę miłości na nieludzkiej drodze męki Jezusa. Dobrze wiedziała, że miłość pisze się również łzami.   
 
Dziecko moje, rozważaj mękę mojego Syna. Rozmyślaj nad tym, co ci uczynił. Z uwagą przyglądaj się Jego poranionym dłoniom i stopom. Kontempluj Jego oblicze. Niech widok Jezusa prowadzi cię do nawrócenia, żalu i pokuty. Wynagradzaj Bogu za swoje grzechy. Przepraszaj też za winy świata. Wołaj o Jego miłosierdzie. On nie odmówi nikomu, kto Go prosi. Nie wahaj się płakać nad sobą. Ja modlę się i płaczę razem z tobą.    

Stacja IX – Jezus upada po raz trzeci   

Miriam upadła na ziemię razem z Jezusem. Nawet, jeśli coś powtarza się kilka razy, nie da się do tego przywyknąć. Nie można przyzwyczaić się do sytuacji, które rozdzierają serce. Nie da się ich przyjmować obojętnie, bez refleksji i łez. Można tylko wołać do Boga, by dał nam siłę, by nie pozwolił rozpaść się fizycznie i duchowo. Można prosić, by pomagał nam wspierać tych, którzy się chwieją, którzy nie mają już sił, którzy nie widzą sensu. Miriam wiedziała, że Jej Syn zbliża się już do Golgoty. W ostatnim upadku wziął na siebie duchowe potknięcia każdego z nas. Wszystkie nasze niewierności względem Boga, rezygnację z modlitwy, niedowierzanie w Bożą pomoc, wymigiwanie się od Jego woli…    

Dziecko moje, bądź wierny Bogu. Niech twoja wiara nie będzie nawykiem lub tradycją, ale mocną i piękną relacją miłości. Jezus pociągnął cię do siebie więzami miłości. Odpowiedz Mu tym samym. Zapragnij Jego obecności w swoim życiu. Powierz Mu siebie. Daj Mu trochę swego czasu. On ciągle czeka. Zaproś Go do siebie z własnej woli. On stoi u twoich drzwi i kołacze. Wiem, jak boli, kiedy szuka się miejsca dla Boga. Modlę się za ciebie, byś odpowiedział Jezusowi całym sercem.    

Stacja X – Jezus odarty z szat

Miriam w pierwszej chwili nie chciała na to patrzeć. Pamiętała Jezusowe wołanie, by przyodziewać nagich. Ubranie nie tylko chroni przed zimnem i podkreśla ludzkie piękno. Ono okrywa także naszą intymność, bo nie wszystko musi być widoczne dla ludzkich oczu. Jezus pozwolił odrzeć się ze wszystkiego. Miriam wróciła pamięcią do czasu, gdy tkała Mu płaszcz i tunikę, którą właśnie Mu zabrali. Tworzyła ją z wielką miłością, mając przed oczami piękną twarz swego Syna. Wyobrażała sobie, jak będzie w niej wyglądał. Myślała o tym, jak otuli Jego silne ramiona i smukłą sylwetkę. Teraz patrzyła na zmaltretowane plecy, poranioną głowę, na nogi pełne siniaków. Zerwali z Niego wszystko, upodlili do granic możliwości, ale On i tak jaśniał boskim i synowskim pięknem.      

Dziecko moje, nie odzieraj siebie i innych z wiary. Bez Jezusa pozostanie ci tylko bolesna nagość twojej duszy. Pozwól, by On otulił cię swoją miłością i miłosierdziem. Nie wzbraniaj się przed Jego łaską. Szukaj Jego przebaczenia. Pozwól, by okrył twoją wewnętrzną nędzę. Jesteś poraniony przez grzechy i przez słowa oraz gesty innych ludzi, cierpisz w samotności, dotykając dna. Zawołaj Jezusa, wezwij Go, On nie zostawi cię samego. Ja modlę się za ciebie, otulając twoje życie płaszczem mojej opieki.     

Stacja XI – Jezus przybity do krzyża   

Miriam była przyzwyczajona do odgłosu wbijania gwoździ. Znała ten dźwięk bardzo dobrze, tym razem był on jednak nie do zniesienia. Gwoździe nie wbijały się bezpośrednio w drewno, ale w dłonie i nogi Jej Syna. Rozdzierały nie tylko Jego mięśnie i nerwy, ale także Jej serce. Tak musiało się stać. Taka była wola Ojca. Razem z Jezusem do krzyża przybito wszystkie grzechy świata, całe jego zło. Taka była cena zbawienia. Miriam znieruchomiała. Po ludzku było Jej bardzo trudno zrozumieć to, na co patrzyła. Podobnych sytuacji doświadczyła w swoim życiu zdecydowanie więcej, ale ta była najtrudniejsza. Patrzyła pytająco i miłująco jednocześnie. Docierało do niej, że wielkie zło wymaga wielkiej zapłaty. Tu nie można było niczego załatwić na raty.    

Dziecko moje, wynagradzaj Bogu za swoje grzechy. Przystępuj w tej intencji do Komunii świętej i módl się za grzeszników. Przepraszaj za zło tego świata. W Fatimie wzywałam do pokuty i nawrócenia. Zanieś to orędzie do ludzi. Moją prośbę pojmą tylko ludzie pokorni i ufający w Bożą obecność. Chwyć za różaniec. Świat odrzucił dziś pokutę, a przecież praktykowało ją tylu wielkich świętych. Oni widzieli potrzebę wynagradzania za zło. Modlę się za ciebie, byś szedł ich drogą.    

Stacja XII – Jezus umiera na krzyżu     

Miriam stanęła u boku Jana. Był najmłodszy z grona wybranych i może dlatego tak ukochany przez Jezusa. Reszta apostołów miała już życiowy bagaż, ten był czysty, jak pusta kartka. Pisał swoje życie Słowami Jezusa. Nie bał się iść za Nim także na krzyżowej drodze. W nagrodę otrzymał nową Matkę. Miriam dostała nowe dzieci. Już nie była tylko matką Nauczyciela z Nazaretu. Śmierć otwiera oczy na najważniejsze sprawy, uczy wielkiej mądrości i pokazuje wartość miłości. Matka Boga ani na moment nie odeszła od krzyża. Stała przy nim najbliżej, jak tylko mogła, bo „miłość wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma. Miłość nigdy nie ustaje…” (1Kor 13,7-8).

Dziecko moje, należysz do mnie od chwili śmierci Jezusa na Golgocie. Nie bój się mojego Syna. Nie odchodź, kiedy zaczyna wymagać od ciebie radykalizmu, konkretnych decyzji, poprawy życia… Zaufaj Mu bardziej niż sobie. On pragnie twego szczęścia. Powiedział o tym, wisząc na krzyżu. Ja wszystko słyszałam. Zapłacił za ciebie najhojniej, jak tylko mógł. Daj Mu siebie. Modlę się, byś nigdy nie zwątpił w Jego miłość.   

Stacja XIII – Jezus zdjęty z krzyża   

Miriam wreszcie mogła przytulic do siebie swego ukochanego Syna. Objęła Go po raz ostatni. Nie bała się, choć przechodził Ją dreszcz na widok nieruchomych, zsiniałych ust, zamkniętych oczu i zaschłej krwi. Było tak, jak pisał prorok Izajasz: „zgładzono Go z krainy żyjących; za grzechy mego ludu został zbity na śmierć”( Iz 53,8). Oczy Miriam patrzyły w dal. Tuląc do siebie swego Jedynaka, starała się go ukołysać, choć nie płakał, tak jak w Betlejem. Zasnął snem śmierci. Za chwilę mieli Go owinąć w białe prześcieradła. Tym razem zabrakło mędrców i pasterzy. Wszyscy się rozbiegli. Pozostała tylko najwierniejsza garstka. Miriam czuła, że to nie może być koniec. Bóg nie umiera na zawsze.    

Dziecko moje, zostań ze mną. Nie bój się skrwawionego oblicza Jezusa. Podejdź bliżej. Nic nie musisz mówić. Pozwól, by ogarnęła nas cisza. Nie sil się na jakiekolwiek słowa. Milczenie mówi często więcej niż mowa. Pozwól, by twoje serce było miejscem, w którym może odpocząć sam Bóg. Bądź dobry, czysty i kochający. Czuwaj nad sobą. Ja modlę się, byś zawsze był wiernym uczniem mojego Syna.    

Stacja XIV – Jezus złożony do grobu   

Miriam patrzyła na ostatnią ziemską drogę swego Syna. Już nie cierpiał. Był niesiony rękami tych, którzy pozostali Mu wierni do końca. Miriam przeżyła wiele dni bez fizycznej obecności Jezusa. Pamiętała czas, gdy zagubił się w Jerozolimie, gdy wyszedł na pustynię, aby pościć, kiedy zaczął nauczać. Wychodził, ale zawsze wracał. Czy tym razem mogło być inaczej? Wiedziała, że teraz jest w sposób szczególny w sprawach Ojca. Wrócił do Niego na nowo. Podświadomie przeczuwała, że to jeszcze nie koniec. Trudna była ta cisza i pustka, trudno było patrzeć na wystraszone twarze apostołów, na zalaną łzami Marię Magdalenę. Nawet Jan nie mógł znaleźć sobie miejsca. Miriam nic nie mówiła. Była z nimi. Czekała w milczeniu. Wiedziała, że miłość jest potężniejsza niż śmierć, że nawet po najciemniejszej nocy zawsze przychodzi poranek…   

Drogie dziecko, ćwicz się w czekaniu i cierpliwości. Nie wpadaj w rezygnację, ufaj, bo Bóg nie umiera, On zawsze żyje. Nie zamieniaj swego serca w zimny grób. Ja wiem, że są takie sytuacje, które trudno wytrzymać. Wiem, co to znaczy, kiedy brakuje ci łez. Bądź człowiekiem żywej wiary. Krzyż i śmierć Jezusa były potrzebne, ale to nie był koniec. Pozwól, by to Bóg miał ostatnie słowo. Modlę się za ciebie, byś zawsze był świadkiem Umęczonego i Zmartwychwstałego Jezusa.    

Zakończenie

Maryjo, Matko Bolesna, dziękujemy za Twoją miłość i obecność pośród nas. Ty najmocniej ze wszystkich ludzi przeżyłaś mękę i śmierć Jezusa. Ty wszystko widziałaś. Prosimy Cię o Twoje wstawiennictwo za wszystkimi ludźmi świata. Twojej opiece zwierzamy dzieci, młodzież, rodziny i osoby starsze. Zawierzamy Ci Kościół, kapłanów i osoby życia konsekrowanego. Ucz nas wszystkich rozpamiętywać mękę Twego umiłowanego Syna.   

Matko Jezusa zdradzonego, módl się za nami!   
Matko Jezusa skazanego na śmierć, módl się za nami!   
Matko Jezusa ubiczowanego, módl się za nami!   
Matko Jezusa niosącego krzyż, módl się za nami!   
Matko Jezusa ogołoconego, módl się za nami!   
Matko Jezusa ukrzyżowanego, módl się za nami!   
Matko Jezusa kochającego ludzi aż do śmierci, módl się za nami!   
Matko Jezusa, Syna Boga Żywego, wspieraj nas i prowadź do nieba. Amen.    

wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


Co, gdzie, kiedy

w lewoMaj 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.05 10:00

Siedlce: kleryckie mistrzostwa

więcej »

DROHICZYN, 01.05 13:00

Majówka na trawie – Drohiczyn zaprasza

więcej »
2

MIASTO SIEDLCE, 02.05 10:00

Siedlce: kleryckie mistrzostwa

więcej »

WĘGRÓW, 02.05 16:00

I Bieg Flagi w Łochowie

więcej »
3

SIEMIATYCZE, 03.05

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Siemiatyczach

więcej »

POWIAT BIALSKI, 03.05

3 maja w Janowie Podlaskim

więcej »

RADZYŃ, 03.05

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Radzyniu Podlaskim

więcej »

DROHICZYN, 03.05

3 maja w Drohiczynie

więcej »

RADZYŃ, 03.05

3 maja w Komarówce Podlaskiej

więcej »

GARWOLIN, 03.05

Majowe święta w Pilawie

więcej »

SIEMIATYCZE, 03.05

111 lat Orkiestry Dętej w Ciechanowcu

więcej »

LUBARTÓW, 03.05

Święto Konstytucji 3 Maja w Kocku

więcej »

POWIAT BIALSKI, 03.05

3 Maja w Terespolu

więcej »

ŁUKÓW, 03.05

3-maj się, Konstytucjo

więcej »

ŁOSICE, 03.05

3 Maja w Łosicach

więcej »

GARWOLIN, 03.05 10:00

3 Maja w Garwolinie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.05 10:00

Siedlce: 228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 03.05 11:30

Biała Podlaska: uroczystości majowe

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.05 11:30

Jubileusz wybudowania Świątyni w Mokobodach

więcej »

DROHICZYN, 03.05 11:30

6. Rajd Konny i Rowerowy – majówka w Drohiczynie

więcej »

GARWOLIN, 03.05 12:00

Potrójne świętowanie w Żelechowie

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.05 12:30

Seroczyn - Festyn Majowy po raz 28.

więcej »

SOKOŁÓW, 03.05 12:30

Święto Konstytucji 3 Maja w Sokołowie Podlaskim

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.05 19:00

Siedlce: koncert z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki

więcej »
4

SIEMIATYCZE, 04.05

Konkurs kulinarny – Korowaj Mielnicki

więcej »

WĘGRÓW, 04.05 10:00

Zjazd Akcji Katolickiej Diecezji Drohiczyńskiej

więcej »

POWIAT BIALSKI, 04.05 16:30

Piknik Majowy w Gminie Terespol

więcej »

SIEMIATYCZE, 04.05 17:00

Powiatowy Dzień Strażaka w powiecie siemiatyckim

więcej »
5

RADZYŃ, 05.05

I Radzyński Jarmark Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2019”

więcej »

RADZYŃ, 05.05

I Radzyński Jarmark Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2019”

więcej »

RADZYŃ, 05.05

Wkrótce II Forum Przedsiębiorczości w gminie Borki

więcej »

ŁUKÓW, 05.05

Wola Okrzejska: Dzień Konia w Sienkiewiczówce

więcej »

POWIAT BIALSKI, 05.05

Turniej Szachowy w Terespolu

więcej »

RADZYŃ, 05.05 13:00

III Festiwal Pieśni Maryjnej w Ulanie

więcej »
6 7

POWIAT BIALSKI, 07.05

Spotkanie ks. Marka Dziewieckiego z bialskimi przedsiębiorcami

więcej »
8

MIASTO SIEDLCE, 08.05

Spotkanie duszpasterzy młodzieży

więcej »

ŁUKÓW, 08.05

Powiatowy Dzień Bibliotekarza w Łukowie

więcej »

RADZYŃ, 08.05 10:00

Wkrótce V Forum Bibliotekarzy Powiatu Radzyńskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.05 11:00

XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.05 11:00

Czym jest sztuka? Próba interpretacji obrazów

więcej »

MIŃSK MAZ., 08.05 18:30

Mińsk Mazowiecki: Biblioteka Podróży z Elizą Piotrowską

więcej »
9

MIASTO SIEDLCE, 09.05

Spotkania z Muzyką. Małe Filharmonie „Z jazzem przez świat”

więcej »

ŁUKÓW, 09.05 10:00

Łukowscy policjanci zapraszają na debatę

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.05 17:00

Czy Chiny podbiją świat? – spotkanie z prof. Bogdanem Góralczykiem

więcej »

SIEMIATYCZE, 09.05 18:30

KSM-owicze spotkają się w Sanktuarium Maryjnym w Ostrożanach

więcej »
10

POWIAT SIEDLECKI, 10.05

Wiśniew: Gala z okazji 70-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.05

Zbiórka krwi podczas Jarmarku Św. Stanisława

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.05

Biała Podlaska: Wernisaż wystawy „Moim obiektywem”

więcej »

ŁUKÓW, 10.05

Wieczór w łukowskim amfiteatrze

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.05 10:00

XII Siedlecki Jarmark św. Stanisława

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 10.05 13:00

70-lecie Gminnej Biblioteki Publicznej w Wiśniewie

więcej »

SIEMIATYCZE, 10.05 16:00

Piknik Muzyczny w Siemiatyczach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.05 16:30

Operacja Rzeka – teraz Siedlce!

więcej »

SIEMIATYCZE, 10.05 19:00

Genesis - teatr cieni w Siemiatyczach

więcej »

POWIAT BIALSKI, 10.05 21:00

Kodeń: Nocne Czuwanie Młodych

więcej »
11

MIĘDZYRZEC, 11.05

Święto Strażaków w Rogoźnicy

więcej »

DROHICZYN, 11.05

Spotkanie formacyjne organistów

więcej »

SIEMIATYCZE, 11.05

Korowaj Agrarny w Radziwiłłówce

więcej »

POWIAT BIALSKI, 11.05 09:30

Diecezjalny Dzień Akcji Katolickiej w Wisznicach

więcej »

WĘGRÓW, 11.05 10:00

Liw: Otwarcie Parku Kulturowo-Historycznego przy Zamku Książąt Mazowieckich

więcej »

POWIAT BIALSKI, 11.05 12:00

Połoski: Modlitwy o cud zdrowia dla chorych

więcej »

GARWOLIN, 11.05 16:00

Żelechów: Uroczyste otwarcie świetlicy wiejskiej w Starym Kębłowie

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 11.05 18:00

Biała Podlaska: Wernisaż wystawy malarskiej Krzysztofa Bojarczuka

więcej »
12

MIASTO SIEDLCE, 12.05

Rajd Rowerowy w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.05

10 URODZINY NOVEKINO SIEDLCE

więcej »

ŁUKÓW, 12.05

Złoty wiek w Kinie Łuków

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 12.05 10:00

Biała Podlaska: Miejskie Obchody Święta 34. Pułku Piechoty

więcej »

PARCZEW, 12.05 10:30

Diecezjalny Dzień Rodziny – „Małżeństwo bez lęku”

więcej »

ŁUKÓW, 12.05 15:00

Łuków: Wiosenny Piknik dla Mai Przegalińskiej

więcej »

SIEMIATYCZE, 12.05 15:00

Majówka na Skwerze Artystów

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.05 16:00

„Szewc Kopytko i Kaczor Kwak” już 12 maja na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 12.05 18:00

Biała Podlaska: XIII Koncerty Wielkanocne

więcej »
13

REGION, 13.05 11:00

Inauguracja budowy hospicjum w Makówce

więcej »
14

MIASTO SIEDLCE, 14.05 10:00

Festiwal Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Srebrna Maska”

więcej »

WĘGRÓW, 14.05 11:00

15. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej

więcej »
15

RADZYŃ, 15.05

Startuje trzecia edycja radzyńskiego Budżetu Obywatelskiego

więcej »

RADZYŃ, 15.05

Dzień Otwarty w SOSW w Radzyniu Podlaskim

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.05 10:00

Festiwal Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Srebrna Maska”

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 15.05 11:00

Festiwal Piosenki Religijnej w Stoku Lackim

więcej »

WĘGRÓW, 15.05 13:00

Obchody 70-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej w Grębkowie

więcej »
16

RADZYŃ, 16.05

Autorka kryminałów Olga Rudnicka przyjedzie do Radzynia

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.05 10:00

Jubileuszowa Wystawa Twórczości Uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Stoku Lackim

więcej »

ŁUKÓW, 16.05 17:00

Spotkanie założycielskie Łukowskiego Towarzystwa Strzeleckiego

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 16.05 17:00

Spotkanie z Romanem Laszukiem

więcej »
17

SIEMIATYCZE, 17.05 17:00

Pirografia Jacka Mierzejewskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.05 18:00

Siedlce: dekanalne spotkanie młodzieży

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.05 18:00

Wieczór Uwielbienia w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 17.05 20:00

Klasyczny Piątek - Cykliczne Spotkanie Bialskich Klasyków Nocą

więcej »
18

ŁUKÓW, 18.05

Łuków: Przegrani Zwycięzcy

więcej »

ŁUKÓW, 18.05

Zlot Foodtrucków na Placu Solidarności i Wolności w Łukowie

więcej »

WĘGRÓW, 18.05

Noc Muzeów w podziemiach parafii klasztornej w Węgrowie

więcej »

DROHICZYN, 18.05

Spływ kajakowy „Życie płynie – płyń dla życia”

więcej »

ŁUKÓW, 18.05

Łuków: Noc Muzeów

więcej »

DROHICZYN, 18.05

Nocne zwiedzanie Drohiczyna

więcej »

GARWOLIN, 18.05

Duża impreza w niewielkiej Trzciance

więcej »

SIEMIATYCZE, 18.05

Noc Muzeów w Mielniku

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.05

Siedlce: Noc Muzeów w Muzeum Regionalnym

więcej »

SIEMIATYCZE, 18.05

Zarządzani w przyszłości – konferencja w Siemiatyczach

więcej »

SIEMIATYCZE, 18.05 09:00

Wielkie Uwielbienie w Brańsku

więcej »

GARWOLIN, 18.05 10:00

Trzcianka: duże wydarzenie nie tylko sportowe

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 18.05 11:30

„Nie sam na SM – ćwiczymy razem!” - warsztaty rehabilitacyjne dla osób z SM i ich bliskich

więcej »

SIEMIATYCZE, 18.05 16:00

Noc Muzeów w Ciechanowcu

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 18.05 17:00

Noc Muzeów w Białej Podlaskiej

więcej »

POWIAT BIALSKI, 18.05 18:00

Noc Muzeów w Romanowie

więcej »

LUBARTÓW, 18.05 18:00

Wernisaż wystawy rysunku Ireneusza Boguszewskiego w Galerii ORDY w Kocku

więcej »

SIEMIATYCZE, 18.05 18:00

W Mielniku wystąpi Młodzieżowy Chór „RADUGA” z Moskwy

więcej »

RADZYŃ, 18.05 19:00

Muzeum w Woli Osowińskiej zaprasza w Noc Muzeów

więcej »
19

MIASTO SIEDLCE, 19.05

Siedlce: Krucjata Różańcowa za Ojczyznę

więcej »

GARWOLIN, 19.05

Sobolew: 100 - lecie Parafii Świętej Rodziny i świętych Apostołów Piotra i Pawła

więcej »

SOKOŁÓW, 19.05

Park’n’Roll & Motoserce

więcej »

MIĘDZYRZEC, 19.05

Turniej tańca towarzyskiego

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 19.05

XI Bialskopodlaskie Rozpoczęcie Sezonu Motocyklowego

więcej »

ŁUKÓW, 19.05

Bóg nadzieja w nas

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 19.05

Rodzinna Majówka z Folklorem w Chlewiskach

więcej »

POWIAT BIALSKI, 19.05

Festiwal Pieśni Maryjnej w Leśnej Podlaskiej

więcej »

RADZYŃ, 19.05

Wieczór poetycko - muzyczny w radzyńskim Sanktuarium

więcej »

DROHICZYN, 19.05

Spływ kajakowy „Życie płynie – płyń dla życia”

więcej »

ŁUKÓW, 19.05

Zlot Foodtrucków na Placu Solidarności i Wolności w Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 19.05

Łuków: podejmij „wyzwanie wilka”

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 19.05 11:00

Wystawa i Pokaz Maszyn Rolniczych MASTER /zapowiedź/

więcej »

ŁUKÓW, 19.05 12:00

Będzie Bieg Kolarski, będą utrudnienia w ruchu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.05 12:30

Marcin Wyrostek i zespół Corazon wystąpią w Siedlcach

więcej »

PARCZEW, 19.05 14:00

Milanów: „Charytatywny Maraton Dobra”

więcej »

ŁOSICE, 19.05 14:00

Majówka w Rudniku

więcej »

GARWOLIN, 19.05 15:00

Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina

więcej »

ŁUKÓW, 19.05 15:00

Wyścigi wózków w Łukowie

więcej »

SIEMIATYCZE, 19.05 16:00

6. Otwarte Mistrzostwa Siemiatycz w Wyciskaniu Odważnika

więcej »

ŁUKÓW, 19.05 16:00

ŁOK: „Niedziela z teatrem”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.05 18:00

Marcin Wyrostek i zespół Corazon wystąpią w Siedlcach

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 19.05 18:00

Poznańskie Słowiki wystąpią w Białej Podlaskiej

więcej »
20 21

SOKOŁÓW, 21.05

Spotkanie autorskie i promocja ksiązki Agnieszki Dydycz

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.05

Spektakl Alternatywnego Teatru Tańca LUZ „Dzieci Powstania ‘44”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.05 17:30

Szymon Hołownia w Siedlcach

więcej »

ŁUKÓW, 21.05 18:00

ŁOK: wystawa Jerzego Majka

więcej »
22

SIEMIATYCZE, 22.05

Bajanka i Kicia Kocia – spotkanie dla dzieci w miejskiej bibliotece

więcej »

SIEMIATYCZE, 22.05

Siemiatycze: IX Podlaska Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej

więcej »

RADZYŃ, 22.05

Gmina Radzyń przyjmie Samorządową Kartę Praw Rodzin?

więcej »
23

ŁUKÓW, 23.05

Sztafeta Niepodległości Łuków – Sokołów Podlaski

więcej »
24

ŁUKÓW, 24.05

Dni Łukowa 2019. Szczegółowy program

więcej »

MIĘDZYRZEC, 24.05

III Międzyrzeckie Warsztaty Uwielbienia

więcej »

ŁUKÓW, 24.05

Dni Łukowa na sportowo

więcej »

SIEMIATYCZE, 24.05 10:00

Przegląd Twórczości Patriotycznej i Regionalnej Dzieci i Młodzieży o Specjalnych Potrzebach Edukacyjnych

więcej »

SIEMIATYCZE, 24.05 10:00

Przegląd Twórczości Patriotycznej i Regionalnej Dzieci i Młodzieży o Specjalnych Potrzebach Edukacyjnych

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 24.05 11:00

Biała Podlaska: Pierwszy etap budowy Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem

więcej »

RADZYŃ, 24.05 11:00

Wohyń: Wkrótce spotkanie z autorem książek dla dzieci Wiesławem Drabikiem

więcej »
25

ŁUKÓW, 25.05

Dni Łukowa 2019. Szczegółowy program

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 25.05

Promocja książki Renaty Chojeckiej oraz koncert Zespołu Pieśni i Tańca PW

więcej »

MIĘDZYRZEC, 25.05

III Międzyrzeckie Warsztaty Uwielbienia

więcej »
26

ŁUKÓW, 26.05

Dni Łukowa 2019. Szczegółowy program

więcej »

POWIAT BIALSKI, 26.05

III Motocyklowa Pielgrzymka Kobiet do Pratulina

więcej »

MIĘDZYRZEC, 26.05

III Międzyrzeckie Warsztaty Uwielbienia

więcej »

MIĘDZYRZEC, 26.05

Międzyrzec Podlaski: Koncert Maryjny w kościele św. Mikołaja

więcej »

RADZYŃ, 26.05 15:30

Robert Makłowicz przyjedzie do Radzynia

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 26.05 19:00

Koncert Krystyny Giżowskiej na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce

więcej »
27 28

MIASTO SIEDLCE, 28.05 19:00

Koncert zespołu Niekompletni „Graj nam świecie”

więcej »
29 30 31

Najnowsze Informacje

foto

Międzynarodowy Dzień Mycia Samochodów
2019-05-19 00:01:00 Kategoria:

W związku z Międzynarodowym Dniem Mycia Samochodów warto przyjrzeć się swojemu pojazdowi i poświęcić mu trochę czasu. Czyste auto ma znaczący wpływ na bezpieczną...

więcej »
foto

Jak sprytnie wybrać ubezpieczenie domu i mieszkania?
2019-05-16 16:33:43 Kategoria:

Ubezpieczenie mieszkania lub domu w dzisiejszych czasach nie stanowi żadnego problemu. Na brak ofert nie sposób narzekać, jednakże trzeba wiedzieć, jak wybrać tę...

więcej »