Droga Krzyżowa

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Rozważania Drogi Krzyżowej /RODZICE/
2019-04-15 15:18:00 Artykuł czytany 317 razy


Rozważania Drogi Krzyżowej nadesłane na VII edycję konkursu przez rodziców uczniów z jednej ze szkół w naszym regionie. Rozmyślania zostały przygotowane pod kierunkiem ks. Artura Stefaniaka z Terespola.


STACJA I PAN JEZUS NA ŚMIERĆ SKAZANY

I co ja uczyniłem? Po co mi to było? Nie mam nawet 19 lat. Miałem takie plany co do kariery. I co teraz? Bez ślubu. Bez przygotowań. Będę miał małe dziecko. Z czego ja je utrzymam? Jak się o nie zatroszczę? Czy będę w stanie stworzyć mu dom, którego potrzebuje i na który zasługuje?
 Co powiedzą ludzie, gdy zobaczą na ulicy 19-letniego ojca?
                                       
Bartosz Ł.


STACJA II Pan Jezus bierze krzyż na swoje ramiona


Jestem niedocenianym pracownikiem, który pracuje za bardzo małą pensję, ledwo wiążę koniec z końcem. Do utrzymania dwójka małych dzieci, które ciągle chcą zabawek. Zaległe opłaty za prąd, wodę, gaz, a mnie ledwo co stać na kromkę chleba dla mojej rodziny.

Paweł O.


STACJA III 1 UPADEK JEZUSA


Upadam i nie daję rady wstać. Jestem w rozsypce. Dziecko jest śmiertelnie chore. Straciłem pracę. Rodzina się ode mnie odwróciła. Nie wiem, co dalej robić. Popadam w rozpacz bezsilności. Została mi jedynie gorliwa modlitwa i tylko ona dodaje mi w tych chwilach siły, by wstać i walczyć dalej. Przede mną jeszcze długa i ciężka droga. Nie mogę się teraz poddać. Moje dziecko mnie potrzebuje. Bo jak nie ja to kto? Moja żona? Ta, która bezdusznie zostawiła mi małego człowieka i bez słowa pożegnania wyjechała z dnia na dzień? Zostałem sam, bez nikogo, kto mógłby mi pomóc.

Piotr S.

STACJA IV PAN JEZUS SPOTYKA SWOJĄ MATKĘ

Matko, widzę jak cierpisz i milczę. Nie umiem temu zaradzić. Widzę to, gdy przenika mnie twoje spojrzenie. Patrzenie na cierpienie bliskiej osoby, to doświadczenie trudniejsze od każdego rodzaju bólu. Ale nie martw się, mamo, podniosę się, wstanę, poradzę sobie. Wiem, jak bardzo mnie kochasz i że nigdy nie powiesz mi, co Cię trapi, aby nie sprawiać mi bólu. Miłość rozumie się bez słów. Panie, dodaj sił, abyśmy nigdy nie uciekali przed cierpieniem bliskiej osoby, ale mieli odwagę wytrwać przy niej.

 Alicja M.


STACJA V SZYMON Z CYRENY POMAGA NIEŚĆ KRZYŻ JEZUSOWI

Nazywam się Wojciech, mam czterdzieści pięć lat oraz trójkę dzieci.
Nasze życie wyglądało cudownie, ale niestety trzy lata temu moja żona zmarła na raka. Jej śmierć najgorzej zniosła moja czternastoletnia córka, która była przywiązana do swojej matki. Na początku Weronika zamknęła się w sobie, ale teraz zaczęła zadawać się z nieciekawym oraz o wiele starszym towarzystwem. Wiele razy próbowałem z nią rozmawiać, ale bez skutku. Już zaraz po śmierci mojej żony chciałem zabrać ją do psychologa. Nie było mnie na niego stać mimo, że mój najstarszy syn utrzymywał się sam.
Któregoś dnia postanowiłem wybrać się do spowiedzi. Okazało się to świetnym pomysłem, nie tylko ze względu na otrzymanie rozgrzeszenia, ale również tego, że ksiądz dał mi namiary do psychologa znanego na całą Polskę. Zapewniał, że gdy przedstawię mu swoją sytuację ten pomoże mi bezinteresownie. Na początku pomyślałem, że to absurd. Dlaczego taki człowiek miałby przejąć się losem mojej rodziny. Moje myślenie było błędne, ponieważ po wejściu do gabinetu i przedstawieniu sprawy, Pan Kowalski powiedział mi, jak mam przekonać moją córkę na wizytę u psychologa, a już na drugim spotkaniu zaproponował mi pracę jako jego szofer z dwukrotnie większą pensją, którą miałem dotychczas. Po dwóch miesiącach regularnych wizyt Weronika znowu zaczyna się uśmiechać i rozmawiać z każdym tak, jak kiedyś.

Wojciech R.


STACJA VI - WERONIKA OCIERA TWARZ JEZUSOWI


Jestem samotną matką wychowującą pięcioro dzieci. Jedno z dzieci jest poważnie chore. Lekarze, poznając naszą sytuację życiową, pomogli nam. Ci ludzie za leczenie nie wzięli od nas żadnych pieniędzy. Ponadto, aby nam dodatkowo pomóc, przeprowadzili zbiórkę, abyśmy wyremontowali nasz dom i żyli w normalnych warunkach.
               
Oliwia P.


STACJA VII – Drugi upadek Jezusa


Dlaczego ja to zrobiłem… Co we mnie wstąpiło, że rzuciłem pracę? Jestem ojcem, mam trójkę dzieci na utrzymaniu, muszę spłacić mieszkanie. Tonę w długach, nie stać mnie na zapłacenie rachunków.
A dzieci przeze mnie cierpią. Co prawda, szybko się zorientowałem, że postąpiłem bardzo źle. Od dwóch miesięcy szukam pracy, lecz nikt nie chce mnie przyjąć. Jeśli nie dostanę pracy, wkrótce stracę mieszkanie,
a do tego jeszcze opuści mnie żona i zostanę sam z długami…Wierzę jednak, że wszystko się dobrze ułoży, że znajdę pracę, że żona mnie nie opuści. Została jeszcze nadzieja.

Kacper W.


STACJA VIII - JEZUS SPOTYKA PŁACZĄCE NIEWIASTY


Moje dziecko mnie nie słuchało i opuszczało lekcje. Podejmowałam próby negocjacji i próśb ale ona ciągle mnie nie słuchała i zamykała się w sobie. Bardzo bolało mnie serce, bo nie wiedziałam, jak mam pomoc własnemu dziecku. Tak strasznie cierpiałam z tej nie mocy i widziałam jak moje dziecko cierpi. A najgorsze jest to, ze szukała pocieszenia w złym towarzystwie.

Iga P.


STACJA IX - 3 UPADEK JEZUSA


Upadam po raz kolejny pod krzyżem rodzicielstwa. Nie radzę sobie z dorastającym dzieckiem, patrząc na jego porażki, złe wybory, złych ludzi dookoła niego. Moje prośby, rozmowy, błaganie i jego poniesione konsekwencje. I nic...
Zawierzyłem Bogu, jego dobry plan i jego wielką miłość do mnie i mojej rodziny. Jezus miał tę miłość i się podniósł. Ja też się podniosłem.

Paweł M.


STACJA X JEZUS Z SZAT OBNAŻONY

Panie Jezu. Jestem najszczęśliwszą kobietą na ziemi. Dałeś mi szczęście w postaci czwórki moich dzieci i kochającego męża. Bardzo Ci dziękuję za siłę i zdrowie. Było ciężko, nie ukrywam. Ja sama z dziećmi w domu, a mąż w pracy za granicą. Przyjeżdżał do domu co trzy tygodnie. Za każdym razem chwila ponownej rozłąki była ciężka. Ale wiedziałam, że bez tego nie dalibyśmy rady utrzymać rodziny. Byłam po maturze, gdy urodziła mi się córeczka. Całe życie przede mną, a ja miałam siedzieć w pieluchach zamiast szaleć na imprezach. Byłam załamana. Bałam się, że nie poradzę sobie z maleństwem, że przestanę być już atrakcyjna. Wiedziałam, że o studiach nie było mowy. Na szczęście mój partner bardzo wspierał i pomagał mi. Przez to, że młodo straciłam rodziców obawiałam się, że nie będę potrafiła dać domu i okazać miłość dziecku. Rok po narodzinach Zosi wyszłam za mąż. Byłam bardzo szczęśliwa. W kolejnych latach urodziłam trójkę wspaniałych chłopców. Mimo obawy, cieszyłam się. Mąż wyjechał za pracą, a ja zostałam z dziećmi. Dzięki modlitwie poradziłam sobie z ich wychowaniem. Starałam się im przekazać, by szanowali drugiego człowieka, byli ludźmi pełnymi dobra i pokory. Zmagałam się z obelgami i przykrościami. Ludzie wytykali mnie palcami, bo sądzili, że zmarnowałam sobie życie. Bardzo mnie to bolało. Gdyby nie mąż, załamałabym się. Wybacz im Boże. Ja nie mam im tego za złe. Wiem, że wychowanie dzieci było najlepszym okresem mojego życia. Nie żałuję, że nie zrobiłam kariery zawodowej. Największym szczęściem był czas spędzony z dziećmi i pokazanie im świata. Teraz to oni zakładają swoje rodziny, wiedzą czym należy kierować się w życiu. Zawsze się troszczą i pomagają nam. Jestem dumna, że wyrośli na takich ludzi. Niczego nie żałuję i jeszcze raz dziękuję, Boże, za takie szczęście. Codziennie modlę się za bliźnich, aby doznali Twojej łaski.

Karolina U.


STACJA XI PAN JEZUS PRZYBITY DO KRZYŻA

Pan Jezus przybity do krzyża
Znowu nie miałem czasu dla dzieci i żony. Po raz kolejny wybrałem alkohol zamiast nich. Kolejny tydzień nie odwiedziłem swojej mamy, która pewnie za mną tęskni. Przez to wszystko daje zły przykład dzieciom. Zacząłem chodzić do kościoła w niedziele, czując jakby to był mój obowiązek, jakbym chodził na Eucharystię na siłę... Jakże często wbijam gwoździe w serce drugiego człowieka, którego przecież kocham.

Mateusz T.


STACJA XII PAN JEZUS UMIERA NA KRZYŻU

Kolejny raz zawiodłem, pomimo że bardzo się starałem. Nie miałem czasu dla swoich dzieci, wybrałem ucieczkę w prace i obowiązki, gdyż wydawało mi się że postępuje słusznie. Żona miała poważne problemy w pracy, a mnie znowu zabrakło czasu, aby ją wesprzeć. Pomóż mi Jezu dojrzeć to, co w życiu jest naprawdę ważne.

Mateusz T.


STACJA XIII PAN JEZUS Z KRZYŻA ZDJĘTY

Stało się…  poroniłam, problem zniknął tak szybko jak się pojawił… i co teraz będzie, straciłam go… Czy na pewno dobrze postąpiłam…? Nie powinnam tego robić, zabiłam go… Co powiedzą rodzice… Jak mam im spojrzeć w oczy… Żałuję, to moja wina… Źle zrobiłam, ale nie miałam wyboru. Przecież nie dałabym sobie rady sama… Mam całe życie przed sobą… Szkołę, naukę, karierę… Ale czy to wszystko było warte czyjejś śmierci…? Przepraszam...

Izabela S.


STACJA XIV PAN JEZUS ZŁOŻONY DO GROBU

Boże, to się wydarzyło... Zaszłam w ciążę ... miałam tylko 17 lat. Nie wiedziałam co mam robić... Czy powiedzieć o tym komuś? Z tej wiadomości zaczęłam się śmiać, a jednocześnie płakać ... powiedziałam o tym mamie, była w szoku. Mijały miesiące, a ja dalej byłam w rozpaczy, bo w brzuchu rozwijało się moje dziecko. Urodziłam piękną córeczkę. Była zdrowa do czasu, gdy okazało się, że ma białaczkę ... Mijały tygodnie, aż do chwili, kiedy potrzebowała szpiku .. Robiłam wszystko, aby jej pomóc .. Niestety operacja się nie powiodła. Moja mała córeczka miała zaledwie 3 latka, gdy musiałam się z nią pożegnać. Byłam zrozpaczona... Były to z pewnością najcięższe i zarazem najtrudniejsze chwile w moim życiu.

Martyna D.

Wszystkie teksty rozważań Drogi Krzyżowej można przeczytać TUTAJ

wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


foto

Ubezpieczenie na życie a niezdolność do pracy
2020-05-25 21:26:57 Kategoria:

Ubezpieczenie na życie zapewnia wsparcie finansowe dla rodziny na wypadek śmierci osoby ubezpieczonej. Polisa ma jeszcze inną zaletę – gwarantuje Ci pomoc, jeśli stracisz...

więcej »
foto

Hilding to lider w produkcji materacy w Polsce. Sprawdź,...
2020-05-25 13:18:21 Kategoria:

W ofercie Hilding znajdziemy udoskonalone materace sprężynowe, wkłady piankowe o rewolucyjnych właściwościach i luksusowe rozwiązania hybrydowe. Jak, spośród tylu...

więcej »
foto

Generator ozonu OTS-15 – nowe urządzenie w ofercie...
2020-05-20 10:58:25 Kategoria:

Zarodniki pleśni i grzybów, roztocza, wirusy, a także nieprzyjemne zapachy – można się ich skutecznie pozbyć z pomieszczeń, korzystając z generatora ozonu. Model...

więcej »
foto

W Galerii Siedlce otwarte są już wszystkie sklepy
2020-05-15 13:39:24 Kategoria:

Na zakupy można wybrać się w godz. 9.00-21.00, choć niektóre sklepy mogą jeszcze mieć przejściowo skrócone godziny otwarcia.

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:Co, gdzie, kiedy

w lewoMaj 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

WĘGRÓW, 02.05

Wywieś flagę narodową

więcej »
3

RADZYŃ, 03.05

Radzyń Podlaski: Obchody Święta Konstytucji 3 Maja inne niż zwykle

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.05

Seroczyn: wirtualne świętowanie

więcej »

DROHICZYN, 03.05 18:00

Pogoda na szczęście... koncert online w Drohiczynie

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.05

Siedlce: Wirtualne Dni Otwarte na UPH

więcej »
5 6

GARWOLIN, 06.05

Miętne: wirtualna wycieczka po Podlasiu

więcej »
7 8 9 10

PARCZEW, 10.05

Dzień Rodzin w Parczewie on – line

więcej »
11 12 13 14 15

ŁUKÓW, 15.05

ŁOK: teatr on-line

więcej »
16

MIASTO SIEDLCE, 16.05

Noc Muzeów online

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.05

Siedlce: Noc Muzeów w Internecie

więcej »
17

MIASTO SIEDLCE, 17.05

Śpiewnik Papieski online

więcej »
18 19 20 21 22

WŁODAWA, 22.05

I Włodawskie Kino Samochodowe

więcej »

RADZYŃ, 22.05

„Majówki” Tomasza Młynarczyka

więcej »

RADZYŃ, 22.05

„Majówki” Tomasza Młynarczyka

więcej »

ŁUKÓW, 22.05

Ł'OK LIVE: Polowanie na lisa

więcej »
23

SIEMIATYCZE, 23.05

W parafii Św. Andrzeja Boboli będą modlić się non stop przez 7 dni

więcej »

WŁODAWA, 23.05

I Włodawskie Kino Samochodowe

więcej »
24

WŁODAWA, 24.05

I Włodawskie Kino Samochodowe

więcej »
25 26 27 28

MIASTO SIEDLCE, 28.05

Siedlce: Uruchomienie syreny alarmowej

więcej »

ŁUKÓW, 28.05

Łuków: zdalna sesja Rady Miasta

więcej »
29 30

PARCZEW, 30.05

Turniej tenisa ziemnego w Parczewie

więcej »

SIEMIATYCZE, 30.05

W parafii Św. Andrzeja Boboli będą modlić się non stop przez 7 dni

więcej »
31

POWIAT BIALSKI, 31.05

V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet do Pratulina

więcej »

POWIAT BIALSKI, 31.05 10:00

V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet do Pratulina

więcej »

Najnowsze Informacje