Droga Krzyżowa

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Rozważania Drogi Krzyżowej /UCZNIOWIE KL. III/
2019-04-15 15:17:00 Artykuł czytany 173 razy


Rozważania Drogi Krzyżowej nadesłane na VII edycję konkursu przez uczniów klasy III z Terespola. Rozmyślania zostały przygotowane pod kierunkiem ks. Artura Stefaniaka z Terespola.


Droga Krzyżowa uczniów klasy III


Stacja I
Jezus na śmierć skazany


Stało się, skazali mnie. Moi rodzice poszli do ginekologa, żeby mnie zabić. Nie jestem im przecież potrzebny. Dziecko to zbędny balast w rodzinie, w której zarówno ojciec jak i matka pracują. Nikt przecież nie zrezygnuje z pracy dla niechcianego dziecka. Nie mają na mnie czasu, wystarczy im zwierzę domowe, zajmuje mniej miejsca, mniej brudzi i nie wymaga tyle uwagi i miłości. A ja jestem tylko zmartwieniem. Przypadkiem spłodzony, z rozmysłem zabity jakby mnie w ogóle nie było, jakbym nie był człowiekiem tylko kawałkiem naskórka, który można oderwać i wyrzucić, kiedy zacznie przeszkadzać. Może jednak się rozmyślą. Może odezwie się sumienie. Może przemówi do nich Pan. Może… Jednak nie, decyzja zapadła,  prawo do życia zostało mi odebrane. Może jednak lepiej, że się nie urodziłem w świecie, gdzie matki pozbywają się własnych dzieci.

Autor: Janek


Stacja II
Jezus bierze krzyż na swoje ramiona

Każdego dnia muszę radzić sobie z moimi problemami. Biorę je na swoje ramiona, tak jak Jezus krzyż. Dlaczego ludzie skazują mnie na dźwiganie takiego ciężaru? Dlaczego nikt nie chce mi pomóc? Rodzice o wszystko mnie obwiniają, nie dają żadnego wsparcia. Czasami mam wrażenie, że chcieliby, żebym nigdy się nie urodził. Dzieci w szkole mnie wyzywają, wyśmiewają, traktują jak kogoś gorszego. Wszyscy tylko patrzą, gdy nie daję sobie rady. Wszyscy tylko czekają na mój upadek.

Autor: Asia


Stacja III
Pierwszy upadek Pana Jezusa


Upadłem, Jezu, tak jak Ty, ale ja nie potrafię się podnieść. Nie mam siły. Jeden raz posłuchałem kolegi i  spróbowałem alkoholu. Byłem wtedy jeszcze bardzo młody, ale ten jeden błąd drogo mnie kosztował. Dziewczyna zostawiła mnie przez moją agresję, a z rodzicami nie umiem porozmawiać bez kłótni. Nie potrafię przestać. Czuję, że coraz bardziej pogrążam się w moim uzależnieniu i za chwilę sięgnę dna... Potrzebuję pomocy! Wszyscy mnie opuścili . Tak mi wstyd prosić Ciebie Jezu o pomoc. Wiem, że Ty powstałeś, choć krzyż był taki  ciężki . Staję dzisiaj przed Tobą jak nędzarz. Błagam o Twoje miłosierdzie. Pomóż mi  podnieść się z mojego upadku.

Autor: Magda


Stacja IV
Pan Jezus spotyka swoją matkę


Jestem chory i nigdy nie wyzdrowieję. W tym cierpieniu, każdego dnia towarzyszy mi moja mama. Nieustannie jest obok mnie, trzyma mnie za rękę, ociera każdą łzę, każdą kroplę potu. Bardzo trudno byłoby mi znieść te trudne chwile bez zażyłej relacji z nią. Jej obecność dodaje mi sił, pozwala znosić to, przez co przechodzę. Widzę jak bardzo cierpi z mojego powodu. Jest smutna. Musi przeżywać wielki ból, patrząc na cierpienie swojego dziecka i nie mogąc go ukoić. Ona jest najbliżej mojego cierpienia. Wiem, że robi to z miłości do mnie, ale też z miłości do Pana Boga. Ufa mu i wie, że to wspólne nasze cierpienie ma najgłębszy sens.

Autor: Katarzyna
 

Stacja V
Szymon Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż Panu Jezusowi


Mam 10 lat i jeżdżę na wózku inwalidzkim. Z tego powodu jest mi bardzo ciężko. Nie mogę – tak jak moi koledzy – grać w piłkę bądź biegać. Ciężko jest mi się poruszać i wykonywać podstawowe czynności. Swoje cierpienie zawierzam Jezusowi który, zna mój ból. Zna moje łzy oraz mój smutek. Gdyby nie moi bliscy – rodzina i przyjaciele, wielu rzeczy nie mógłbym zrobić. Gdy jest mi źle, zawsze mogę na nich liczyć, a także na mojego najlepszego przyjaciela – Jezusa. Postawa Szymona wiąże się z prośbą o pomoc. Stajemy się zależni od innych. Ciężar krzyża stawia nas w pozycji uniżenia, wyzbycia się własnej dumy, uczy pokory… Jezu dziękuję Ci, za mój krzyż bo, dzięki temu lepiej rozumiem Ciebie. Dziękuję Ci, za ludzi, którzy niosą mi pomoc. Dziękuję, że dajesz mi siły do przeciwstawiania się różnym przeciwnościom.

Autor: Marcin


Stacja VI
Św. Weronika ociera twarz Panu JezusowiSzydzą, wyśmiewają, popychają na krętej drodze życia. Nikt nie chce pomóc. Zostawili mnie samego. Wtedy spotkałem Weronikę. Po raz pierwszy usiadła koło mnie na ławce w parku. Posłała miły uśmiech, zapytała, jak minął dzień. Drugi raz w autobusie. Trzech strasznych chłopaków znów zaczęło mnie wyzywać. Choć wokół było mnóstwo ludzi, zareagował jedynie kierowca. Zaczął ze mną rozmawiać. Ostatnio, gdy nie widziałem już sensu, znalazłem go w oczach mojej Weroniki - małej dziewczynki, która pomogła mi zbierać z chodnika rozwiane kartki. Wyglądała na 8 lat, miała niebieskie oczy i błąd włosy splecione w dwa warkocze. Jechała na wózku inwalidzkim. Weronika nie rozwiązuje problemów. Ona daje ulgę, nadzieję. Naraża się na niechęć innych, by choć trochę pomóc. Nigdy nie oczekuje niczego w zamian. Żałuję, że na świecie jest tak mało Weronik.

Autor: Marta


Stacja VII
Drugi upadek pod krzyżem


Znowu mi się nie udało. Kolejny raz tracę wiarę w siebie. Nikt nie okazuje mi pomocy, czuję się odrzucony. Mama z Tatą są tak blisko mnie, choć tylko pozornie. Nie mogę znaleźć w nikim wsparcia. Tracę chęć życia. Lecz nie poddam się. Uświadomiłem sobie, że mogę przecież zmienić ten świat. Zaszedłem już tak daleko, mam 16 lat, nie mogę ot tak się poddać. Nic oprócz Boga nie trwa wiecznie, więc wskazanym jest przestać użalać się nad sobą. Porozmawiam z rodzicami o moich problemach. Powiem im, jak bardzo  mi ich brakuje. Postawię na swoim, nie będę wiecznie popychadłem i nieudacznikiem. Pokażę innym, że nastolatek także może być wzorem dla rówieśników, zwłaszcza dla tych, których problemem są używki i agresja wobec innych.
Autor: Bartek


Stacja VIII
Jezus pociesza płaczące niewiasty


Czemu na naszej drodze spotykamy tyle nieszczęśliwych osób? Chodzą smutni i przybici. Moja mama ciągle płacze, kłóci się z tatą. Dlaczego tak jest? Pocieszam ją, próbuję rozśmieszyć i zrozumieć… Dlaczego uśmiech pozostał tylko na starych fotografiach? Gdzie zniknęło szczęście? Mama powiedziała, że tatuś nie będzie już z nami mieszkał. Mimo to myślę, że i tak nigdy nie było go w domu. Od kiedy pamiętam, słyszałem krzyki i trzaskanie drzwiami. Nie potrafię jej pocieszyć … Codziennie rozmawiam z Bogiem o mamusi, wiem, że on jej pomoże. W końcu każdy potrzebuje przyjaciela, oparcia i pocieszenia.

Autor: Kinga


Stacja IX
Jezus po raz trzeci upada pod krzyżem


Upadam u kresu drogi krzyżowej. Upadają też dzieci umierające z głodu, bo nie mają już siły. Czuję ból i wielką słabość. Mimo to powstaję. Z trudnością stawiam chwiejne kroki. Nie chcę upaść po raz kolejny. Ale czy sam dam radę? Jezu proszę Cię  o to, abym był zawsze gotowy dzielić się jedzeniem z innymi i umiał sobie odmówić przyjemności. Bym potrafił pomóc innym głodnym dzieciom.

Autor: Hubert


Stacja X
Jezus z szat obnażony


Umieściłem pozornie normalne zdjęcie na swoim profilu, nie miałem świadomości, że pojawią się pod nim obraźliwe komentarze. Stało się. Moja koleżanka  znała hasło bliskiej mi osoby, weszła na to konto i użyła wulgarnych słów komentując  moje zdjęcie i to jak na nim wyglądam. Skłóciła mnie tym sposobem, z moim przyjacielem. W rezultacie doszło do naruszenia godności dwóch osób. Każde odbieranie godności boli. Wtedy kiedy odbierają mi ją inni, ale również, gdy ja odbieram ją komuś.

Autor: Ola    


Stacja XI
Pan Jezus do krzyża przybity


Jestem przybity do łóżka, słaby, bezbronny, zdany na łaskę najbliższych. Patrzę Panie na Twój krzyż i na siebie i dostrzegam niezwykłe podobieństwo– niewinność poddana torturom cierpienia i bólu. Najbardziej cierpi serce rodzica, kiedy nic nie może  zrobić. Bezradność jest przytłaczająca i bolesna jak te gwoździe wbijane w Twoje ręce. Odczuwam ogromny ból i nie mogę nic zrobić, wycieram łzy, spływające kącikiem oka, delikatnie głaszczę moje obolałe ciało. Dotyk miłości boli, bo przelała się czara cierpienia.

Autor: Miłosz


Stacja XII
Jezus umiera na krzyżu


To już koniec. Nie żyję. Moje wszystkie cierpienia się skończyły. Tu, gdzie teraz jestem, już nie zobaczę łóżka szpitalnego i biegających pielęgniarek. Już nie będę przyjmować zastrzyków i gorzkich lekarstw. Szkoda mi tylko mamusi, że się martwi. Tak chciałbym jej teraz powiedzieć, że wszystko dobrze, że teraz jestem w najlepszym miejscu, w jakim tylko mogę być. Babcia miała rację, TATUŚ dba o swoje dzieci i nie pozwoli ich skrzywdzić. Kocha mnie i to dlatego chce mieć mnie blisko siebie, nie chciał, żebym dłużej cierpiał. Tak się cieszę, że mogę tu być. TATUŚ powiedział, że zaopiekuje się mamą, że będzie przy niej, że wie, jaki dźwiga ciężar na barkach i że właśnie wtedy, kiedy myśli, że jest najbardziej samotna, On nad nią czuwa i przeżywa wszystko razem z nią. TATUŚ właśnie taki jest. Wszystko przeżywa ze swoimi dziećmi. Czuję ukojenie i spokój. Już nie zasypiam w strachu, że jak wstanę, zobaczę mrok, bo tutaj ciągle świeci słońce. Tutaj wciąż mogę poznawać i wielbić TATĘ. Tak się cieszę, że mnie uratował.

Autor: Ola


Stacja XIII
Jezus zdjęty z krzyża

Stało się. Przegrałem walkę z chorobą. Moja mama bardzo cierpi, mimo że była na to przygotowana. Lekarze przecież nie dawali mi żadnych szans. Domyślam się, co teraz czuje -pustkę i rozpacz. Wiem jednak, że Ty ją pocieszysz, by nie traciła nadziei i utulisz w swoich ojcowskich ramionach.

Autor: Marcin


Stacja XIV
Jezus złożony do grobu


Moi prześladowcy dopięli swego. Pogrzebali mnie. Teraz zapewne się z tego cieszą. Nic mi już nie zostało. Dla nich nie istnieję i nie mogę nic z tym zrobić. Jestem skończony, bezsilny. Nikt się mną nie przejmuje, nikogo nie obchodzę. Moja rodzina, znajomi traktują mnie jakbym nie istniał. Jestem zagubiony, niechciany, zapomniany. Zostałem zupełnie sam.

Autor: Zyta

Wszystkie teksty rozważań Drogi Krzyżowej można przeczytać TUTAJ
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


Co, gdzie, kiedy

w lewoLipiec 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

ŁUKÓW, 01.07

„MASKI pamięci emocji” w Galerii PROwizorium w Łukowie

więcej »
2

ŁUKÓW, 02.07

Harcerze w roli odkrywców

więcej »

POWIAT BIALSKI, 02.07 12:00

Diecezjalny Dzień Chorego w Kodniu /zapowiedź/

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.07 21:40

Ks. Tomasz Duda gościem wieczornej audycji w KRP

więcej »
3

RADZYŃ, 03.07

Pikniki na Strzelnicy

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 03.07

Otwarcie Klubu Seniora CZAS

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.07 18:00

Wystawa grafiki i rysunku Bożeny Skoczeń-Ceranki w Galerii Teatralnej CKiS

więcej »
4

SIEMIATYCZE, 04.07

„Kobieta pracująca w PRL” - wystawa plenerowa w Siemiatyczach

więcej »

SIEMIATYCZE, 04.07

Malarstwo Danuty Murawskiej w Siemiatyckim Ośrodku Kultury

więcej »

RADZYŃ, 04.07 11:00

W Borkach otwierają Akademię Dobrego Rodzica

więcej »
5

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 05.07 18:00

Pokonkursowa wystawa rysunku w Galerii Podlaskiej

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 05.07 20:00

Biała Podlaska: Wakacyjne koncerty na Placu Wolności

więcej »

ŁUKÓW, 05.07 21:30

Łuków: francuska komedia na piątkowy wieczór

więcej »
6

MIASTO SIEDLCE, 06.07

Skupienie wszystkich członków Róż Różańcowych

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 06.07

II Dzień Muchawki

więcej »

GARWOLIN, 06.07 19:00

3. Letnia Potańcówka w Miętnem

więcej »
7

POWIAT SIEDLECKI, 07.07

Festyn Rodzinny w Kotuniu

więcej »

SIEMIATYCZE, 07.07

Wystawa prac Aleksandry Tobota

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 07.07

Koncert muzyki klasycznej w dąbrowskim dworze

więcej »

ŁUKÓW, 07.07

Święto Jagody w gminie Łuków

więcej »

SIEMIATYCZE, 07.07

Piracka przygoda na siemiatyckiej plaży

więcej »

ŁUKÓW, 07.07 10:00

Giełda kolekcjonerów w Łukowie

więcej »

WĘGRÓW, 07.07 11:00

Folk Festiwal w Węgrowie. Poczuj ducha tradycji!

więcej »

MIĘDZYRZEC, 07.07 13:00

Dni Drelowa

więcej »

MIĘDZYRZEC, 07.07 14:00

Jubileusz OSP Rzeczyca

więcej »

SIEMIATYCZE, 07.07 14:00

II Zawody sołeckie gminy Siemiatycze - zgłosiło się aż 13 sołectw

więcej »

RADZYŃ, 07.07 16:00

Letnia Scena ROK

więcej »

LUBARTÓW, 07.07 19:00

Koncert plenerowy w Kocku. Wystąpi zespół JORYJ KŁOC

więcej »
8 9 10 11

ŁUKÓW, 11.07

Orlęta Łuków zapraszają nowych piłkarzy

więcej »

ŁOSICE, 11.07

Piotruś Pan w Łosicach

więcej »

RADZYŃ, 11.07

„Gang Wiewióra 2” w radzyńskim „Kinie pod chmurką”

więcej »
12

WĘGRÓW, 12.07

Carte Blanche w ramach Kina Plenerowego

więcej »

ŁUKÓW, 12.07

Wieczór w łukowskim parku

więcej »

ŁUKÓW, 12.07

Wakacyjne Poranki w Kinie Łuków

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.07

GUITAR WORKSHOP na scenie LETNIEGO FESTIWALU POD MURALEM!

więcej »

SIEMIATYCZE, 12.07 18:00

Mielnik: IV Nadbużańska Noc Kabaretowa

więcej »
13

RADZYŃ, 13.07

Wkrótce IV Święto Kosy w gminie Radzyń

więcej »

WĘGRÓW, 13.07

Dni Łochowa z zespołem Dżem

więcej »

DROHICZYN, 13.07

Msza św. dziękczynna za posługę pasterską bpa Tadeusza Pikusa

więcej »

WĘGRÓW, 13.07

Festiwal Kultury Indian Ameryki Północnej w Węgrowie

więcej »

BIELSK PODL., 13.07

Otwarcie sezonu Food Trucków w Bielsku Podlaskim

więcej »

KRAJ, 13.07 12:00 - 14.07 20:00

I Festiwal Smaków Food Trucków w ramach Dni Grajewa

więcej »
14

RADZYŃ, 14.07

IV Festyn Sportowo-Rekreacyjny w gminie Borki

więcej »

SOKOŁÓW, 14.07

Kosowskie Lato

więcej »

POWIAT BIALSKI, 14.07

Zbliżają się XX Dni Konstantynowa

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 14.07

Wiśniew: VII Bieg Uliczny Z WISIENKĄ W TLE

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 14.07

Bieg uliczny z wisienką w tle

więcej »

ŁUKÓW, 14.07

Łuków: Festiwal Baniek Mydlanych

więcej »

SIEMIATYCZE, 14.07

LOTTO Poland Bike Marathon jedzie na Podlasie

więcej »

ŁOSICE, 14.07

Zbliża się XX Festyn Nadbużański w Serpelicach

więcej »

GARWOLIN, 14.07

Lipówki: charytatywny festyn rodzinny

więcej »

GARWOLIN, 14.07

Spotkajmy się w Miastkowie!

więcej »
15

KRAJ, 15.07

Piesza pielgrzymka Suwałki - Wilno

więcej »
16

PARCZEW, 16.07

Parczew: Święto miasta już w lipcu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.07

KINO PRZYJAZNE SENSORYCZNIE

więcej »
17

POWIAT SIEDLECKI, 17.07

Świadczenie 500+ na pierwsze dziecko – busy informacyjne na Mazowszu

więcej »

PARCZEW, 17.07

Parczew: Święto miasta już w lipcu

więcej »
18

ŁUKÓW, 18.07

Łuków: „Wakacje z OSiR-em”

więcej »

RADZYŃ, 18.07

„Chata” w radzyńskim „Kinie pod Chmurką”

więcej »
19

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 19.07

Głodny? Przyjedź do Białej Podlaskiej!

więcej »
20

SIEMIATYCZE, 20.07

7. Plaża party w Drohiczynie

więcej »

MIŃSK MAZ., 20.07

Sójka Mazowiecka w Cegłowie - zagra Myslovitz

więcej »

WĘGRÓW, 20.07

Marszałek Województwa Podlaskiego zaprasza na piknik rodzinny

więcej »

SIEMIATYCZE, 20.07

Mistrzostwa Siemiatycz w siatkówce plażowej w kategorii mężczyzn

więcej »

DROHICZYN, 20.07

Turniej siatkówki plażowej w Drohiczynie

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 20.07

Dni Gminy Wodynie /zapowiedź/

więcej »

WĘGRÓW, 20.07

Koncertowy weekend na węgrowskim rynku

więcej »
21

POWIAT SIEDLECKI, 21.07

Wystawa papug i ptaków egzotycznych w Ujrzanowie

więcej »

POWIAT BIALSKI, 21.07

Festyn NIEDZIELA W TERESPOLU /zapowiedź/

więcej »

WŁODAWA, 21.07

Dzień Pszczelarza w Hańsku

więcej »

ŁOSICE, 21.07

Enej i Playboys gwiazdami tegorocznych Dni Łosic

więcej »

POWIAT BIALSKI, 21.07

Niedziela z Folklorem

więcej »

WĘGRÓW, 21.07

Koncertowy weekend na węgrowskim rynku

więcej »

RADZYŃ, 21.07

Koncert Jacka Musiatowicza

więcej »

SIEMIATYCZE, 21.07

Kolorowa Baloniada na siemiatyckiej plaży

więcej »

SIEMIATYCZE, 21.07

Street Workout – podciąganie na drążku na ilość powtórzeń

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 21.07

Dni Gminy Wodynie /zapowiedź/

więcej »

PARCZEW, 21.07

Zakopower zagra na Dniach Parczewa

więcej »

POWIAT BIALSKI, 21.07 15:00

Niedziela w Terespolu /zapowiedź/

więcej »
22 23 24 25 26

GARWOLIN, 26.07

Sulbiny: gruziński zespół wystąpi w GCAK

więcej »
27 28

MIĘDZYRZEC, 28.07

OSP Jelnica na sportowo

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 28.07

Jubileuszowy XX Festyn „Słoneczne Lato” w Mordach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 28.07

Krucjata Różańcowa za Ojczyznę

więcej »

POWIAT BIALSKI, 28.07

VI Biesiada Rodzinna w Wólce Plebańskiej

więcej »

SIEMIATYCZE, 28.07 10:30

Czeremcha: Turniej Szachowy o Puchar św. Krzysztofa

więcej »
29

KRAJ, 29.07

Z TEATRU MŁODZIEŻOWEGO NA DESKI TEATRU POLSKIEGO!

więcej »
30 31

Najnowsze Informacje

foto

5 sytuacji, w których warto udać się do ginekologa
2019-07-16 11:21:15 Kategoria:

Wizytę kontrolną u ginekologa należy umawiać przynajmniej raz do roku. Między kolejnymi spotkaniami z lekarzem może jednak okazać się, że ze zdrowiem intymnym kobiety...

więcej »
foto

Gdy zarabiasz w euro a płacisz w PLN
2019-07-15 09:58:57 Kategoria:

Odkąd Polska przystąpiła do Unii Europejskiej otrzymywanie wynagrodzenia w euro stało się dość powszechne, zwłaszcza wśród przedsiębiorców oraz osób podejmujących...

więcej »
foto

Bajkowa Wyspa - przedszkole i żłobek w Pruszynie-Pieńkach
2019-07-01 07:26:27 Kategoria:

W Pruszynie-Pieńkach powstaje Bajkowa Wyspa - najwspanialsze przedszkole i żłobek. Bajkowa wyspa to niepowtarzalne miejsce na żłobkowo przedszkolnej mapie Siedlec i...

więcej »