Droga Krzyżowa

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Rozważania Drogi Krzyżowej 2022 /Ewelina Nicpoń/
2022-04-07 12:30:00 Artykuł czytany 253 razy


Rozważania Drogi Krzyżowej nadesłane na X edycję konkursu przez Ewelinę Nicpoń z Kocka.


Stacja I
Jezus skazany na śmierć


Ile razy traciłem spokój wewnętrzny, gdy zostałem niesprawiedliwie oceniony, czy ktoś źle odebrał moje intencje lub zostałem uznany winnym. Jak wielki bunt rodził się w moim sercu. Mówiłem: „przecież to niesprawiedliwe”. A On Król królów i Pan panów stoi przed sędzią i godzi się na wyrok wydany przez ludzki pryzmat patrzenia. Pomimo, że zna całą prawdę, nie buntuje się, lecz pokornie przyjmuje to, co na Niego spada. A spadają winy nas wszystkich.

A ja nadal nie poznałem, czym jest Boże Miłosierdzie.

Stacja II
Jezus bierze krzyż na ramiona


Myślałeś, że Cię ominie, poczekasz na rozwój sytuacji, ktoś w końcu przyzna Ci rację w tej sprawi: „ w końcu, gdyby rozważyć wszystkie za przeciw to prawda leży po Twojej stronie”. Odkładanie obowiązku na później, przekładanie ważnych spraw, rodzi niepokój nie tylko osobisty, ale przekłada się na frustrację społeczną. Podejmij się powierzonego zadania. Niech z pomocą przyjdzie Ci widok Króla podnoszącego krzyż, zamiast berła. Boże miłosierdzie, zmiłuj się nad nami.

Stacja III
Pierwszy upadek


- Nie, to nie dla mnie! Dlaczego tak szybko? Dopiero zacząłem i już kraksa. Straciłem rachubę, nie połapałem się w sytuacji, może zabrakło pieniędzy, talentu. Kogo teraz obwinić? Ja się starałem i nie mam sobie nic do zarzucenia. A On po prostu stracił równowagę, a może nigdy nie powiedział, że go popchnięto. Boża twarz obija się po zbudowanym kamiennym bruku. To twarz Bożego miłosierdzia.

Stacja IV
Matka


Gdy myślę o matce przychodzi spokój. Bo Ona od zawsze była przytułkiem dla roztrzęsionego serca. Tuliła, głaskała, poprawiała źle założoną czapkę. Odprowadzała do szkoły, przechodząc przez pasy łapałem ją za rękę i wiedziałem, że droga będzie bezpieczna. Lata mijają, a jedno się nie zmienia. Ta obecność przynosi pokój. Czy nie zaburzam harmonii ustanowionej przez Boże miłosierdzie, które dało nam matkę, by uspokoić serce? Czy w zamian nie odpłacam się pretensjami, żalem? Czy umiem budować na zastanym fundamencie, nawet gdyby nie był w całości taki, jak sobie wyobrażam? Miłość jest delikatna, najłatwiej ją zranić. Choć nic złego nie czyni, najszybciej się ją wini. Najprościej przebić otwarte serce.

Stacja V
Szymon z Cyreny pomaga nieść krzyż Jezusowi


Taką ciężką mam pracę. Wracam zmęczony do domu, oczekuję przygotowanego obiadu i ciekawych informacji w szklanym ekranie. Gryzie mnie, że są ludzie, którym dom się zawalił. I nic nie robię. Tak łatwo stłumić wyrzuty sumienia- daru Ducha Świętego otwierającego na potrzeby innych. Możemy perfekcyjnie wykonywać swoje obowiązki. Całkowicie panując nad swoim ciałem i pożądliwościami, nie myśląc przy tym o innych- nie staniemy się Aniołami.

Stacja VI
Weronika


Nie stać mnie na pomoc innym. Wypluwam flaki by zapewnić godny byt, sobie i swoim dzieciom. Zapominam, że nie potrzeba wiele. Można w spokoju usiąść z drugim człowiekiem, wymienić się bliskością, nie rzeczami materialnymi. Porozmawiać o uczuciach, dowiedzieć się co jest w Jego wnętrzu, jakie ma pragnienia, co uczyni go szczęśliwszym, co zrobić by budować tą relacje. Tak łatwo możemy przekonać się, że pogoń za wiatrem, nikogo nie uszczęśliwia, a zakłamuje rzeczywistość; a w małych rzeczach czynionych z miłością, kryje się moc Zmartwychwstania z trudów i przeciwności. O Weroniko, uproś nam chodzenie za porywami serca.

Stacja VIII
Płaczące niewiasty

To jego dziecko takie niedobre, słyszałeś co narobiło? Już całe miasto o tym rozmawia. Ciekawe, kto jest odpowiedzialny za rozpowiadanie uwłaczających drugiego- informacji. Większość z nas nie prowadziła dochodzenia, nie ukończyła szkoły dziennikarskiej, by być uprzywilejowanymi w przekazywaniu ekscytujących informacji, którymi karmimy nasze chore serca. Jeżeli wylewamy jad na siebie nawzajem, dlaczego oczekujemy, że świat stanie się lepszym? Nie płaczmy nad postronnymi, nie cieszmy się z upadków drugiego. Wiesz, że można płakać ze szczęścia, że komuś podwinęła się noga. Bo sam jesteś w tak opłakanym stanie, a razem zawsze raźniej, dlatego niewiast płaczących jest tak wiele. Razem można zbudować więcej, oby tylko nie na czyimś nieszczęściu.

Stacja IX
Upadek trzeci


-Już nie mam siły !!! Tym razem nie wstanę. Próbowałem się podnieść, nawet inni wyciągali do mnie pomocne dłonie. Nic z tego. Boże wybacz mi, że zapomniałem o Tobie! Moim Stwórcy, Wszechwiedzącym, Wszech potężnym i wszystko ogarniającym Bogu, który zna mnie na wylot, ulepił każdą cząstkę mego ciała i duszy, tak by oddawały mu chwałę! A ja chełpiłem się swoją samowystarczalnością i rzekomą dobrocią. Łamałem zasady porządku świata, stąd tylko krok by zrobić bombę, która podniesie mój zamysł do rangi światowego formatu. Zamysł wszystkich druzgocących wynalazków również najpierw powstawał w owładniętej pychą głowie. Niech moja myśl najpierw biegnie ku Chrystusowi. Obym rozbrajał bomby a budował mosty. Niech inni biegną z prądem w tłumie, ja leżę z Jezusem na biednej, ale świętej  Ziemi- ze złożonymi do modlitwy dłońmi. Bo tylko spokój nas uratuje…

Stacja X
Jezus z szat obnażony


Pilnuj czystości swych myśli, swojego spojrzenia i swoich dłoni. Seksualność to most zwodzony. Utraconą niewinność tak trudno odzyskać… za o krok przekroczona granicę płaci się powrotem nad przepaścią. Nagość miała swoją pełnoprawną rację bytu w ogrodzie Eden. Co zrobiliśmy z wolnością? Do dziś nie przyznajemy się, że nieczystość to forma buntu, słabej ludzkiej natury, uzurpującej sobie rolę władcy nad dziełem stworzenia. Zamieniliśmy zachwyt nad arcydziełem ciała ludzkiego na perwersję i wyuzdanie, i wręcz zezwierzęcenie. Wróćmy do rzeczywistości, do rozumu, a będziemy nie wiele mniejsi od Aniołów, którym nie dane jest poszerzenie swojego rodzaju. Jak wielkie to wyróżnienie i jaka odpowiedzialność spłaty długu wobec Chrystusa, według którego to, co najpiękniejsze powinno się ukrywać przed zniewagą, by pozostało uszanowane, a który nie omieszkał oddać swego Chwalebnego ciała w nieczyste ręce, oczy i serca. Jakiż to ból!

Stacja XI
Przybity do krzyża


Pomimo, że był okazem spokoju, został unieruchomiony. Inni więźniowe nie pogodzeni z losem wyrywali się oprawcom, pluli naokoło i łgali. On wyciągnął swoje ręce w geście wyciągniętych do pojednania ramion- zawsze otwartych. W jednej sekundzie mogli zostawić młoty, upuścić gwoździe i podbiec do Króla pokoju, by już zawsze spocząć w Jego miłosiernej miłości.  Unieruchomili mu ręce, więc dał im przebić serce.

Stacja XII
Umiera na krzyżu


Zazdrość? Wszystko się kończy. Jezus był Bogiem, ale stając się człowiekiem, przyjął też los oddania wszystkiego, co przyjął w dzierżawę od Ojca. Klamka zapadła, gdy wypowiedział na krzyżu; „ Ojcze w ręce Twoje oddaję ducha mego” przypominając nam, że wszystko co zbudowaliśmy na ziemi, co wzięliśmy w posiadanie , co rozwinęliśmy, wszystko co mieliśmy i czym byliśmy- należy do Niego.

Stacja XIII
Jezus zdjęty z krzyża


Kamień węgielny został odrzucony przez budujących. Pokornie przyjął śmierć- karę za grzech. Nawet po niej nie przestał być człowiekiem, nie zagoił swych ran i pozwolił by Jego zmaltretowanym ciałem zajęli się najbliżsi.  Czy zbudował by więcej, gdyby żył? Sam powiadał, że zburzy świątynię i w trzy dni ją odbuduje, czy można być lepszym budowniczym?

Stacja XIV
Złożenie do grobu


Już więcej nie zrobisz nic. Pogódź się z tym, może teraz inni chodzą wokół Ciebie, a Ty nie masz sił i zdrowia. Może to tylko koniec jednego etapu? Należy pozwolić innym rozwijać Twoje dzieło, które tak naprawdę nigdy Twoim nie było, lecz dziełem Boga. Jeżeli pozwolisz mu się rozwijać dalej przez innych, to owoce nie będą miały końca. I wszyscy będziemy cieszyć się nimi w wieczności.

Ewelina Nicpoń

wykop

Komentarze

  • Urszula Nicpoń
    2022-04-11 14:21:48

    arrow

    Rozważania z głębi serca płynące.Słowa dają do myslenia,uklęknąć po Krzyżem i medytować.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


foto

Zawód medyczny – czy warto? Cz. 2. Zawody branży...
2022-08-15 06:00:00 Kategoria:

W ostatnim czasie na rynku pracy wzrósł popyt na zawody medyczne. Pandemia koronawirusa pokazała bowiem ogromne braki kadrowe w służbie zdrowia. Ważnym czynnikiem wyboru...

więcej »
foto

Czy e-recepta jest darmowa? Sprawdzamy!
2022-08-11 08:18:18 Kategoria:

By kupić niektóre leki w aptece, potrzebna będzie e-recepta. Jest to dokument cyfrowy stanowiący potwierdzenie, że pacjent konsultował się z lekarzem, a ten –...

więcej »
foto

Wakacje kredytowe pomogą spłacającym mieszkanie
2022-08-09 13:15:22 Kategoria:

Od 29 lipca Polacy spłacający kredyt hipoteczny w złotych, przeznaczony na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, mogą złożyć wniosek o rządowe wakacje kredytowe...

więcej »
foto

Czym powinien wyróżniać się dobry rower miejski?
2022-08-09 07:38:39 Kategoria:

Najlepszy rower miejski powinien zapewnić użytkownikowi maksimum komfortu oraz bezpieczeństwo. Ważne jest to, aby wybór jednośladu został dokładnie przemyślany. Opłaca...

więcej »
foto

Magiczne Ogrody: Najlepszy Park Rodzinny w Polsce
2022-07-21 10:41:00 Kategoria:

Magiczne Ogrody to prawdopodobnie najbardziej utytułowany park w Polsce. Wieloma nagrodami obdarowali go jego goście. Potwierdzają to bardzo dobre opinie na Facebooku (4,8) i...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Kolejna audycja pielgrzymkowa
2022-08-03 17:21:33 Kategoria:

Dziś w „Czarno na białym” kontynuujemy tematy związane z pielgrzymowaniem na Jasną Górę. 1 sierpnia - z Łosic, Zbuczyna i Białej Podlaskiej, 2 - z Międzyrzeca...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoSierpień 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

GARWOLIN, 01.08

Garwolin: oddadzą hołd powstańcom

więcej »
2

MIĘDZYRZEC, 02.08

Msza św. z modlitwą o uzdrowienie przez wstawiennictwo do św. Charbela w Międzyrzecu

więcej »
3

SIEMIATYCZE, 03.08

Jacek Galiński będzie gościem spotkania autorskiego w siemiatyckiej bibliotece

więcej »
4

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 04.08 10:15

Komunikat o śmierci i pogrzebie śp. Jerzego Wocha

więcej »
5

POWIAT BIALSKI, 05.08

Wernisaż fotografii - Bug. Pejzaż nostalgiczny

więcej »

ŁOSICE, 05.08

Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci Gaducha

więcej »

ŁOSICE, 05.08

Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci GADUCHA 2022

więcej »
6

MIĘDZYRZEC, 06.08

Zostań wakacyjnym ratownikiem życia

więcej »

ŁOSICE, 06.08

Męski Różaniec w Łosicach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.08

Siedlce: Męski Różaniec

więcej »

POWIAT BIALSKI, 06.08

V Wystawa na Stodole

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 06.08

Mokobody: Wieczór z Matką Budzieszyńską i odpust Przemienienia Pańskiego

więcej »

ŁOSICE, 06.08

Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci GADUCHA 2022

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.08

MAZOpiknik w Siedlcach – już w najbliższą sobotę

więcej »

SIEMIATYCZE, 06.08

Nowy termin pikniku na Świerkowej

więcej »

GARWOLIN, 06.08

Garwolin: publiczny Różaniec ulicami miasta

więcej »

REGION, 06.08 - 07.08

Weekend w regionie...

więcej »

ŁOSICE, 06.08

Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci Gaducha

więcej »

DROHICZYN, 06.08

XXXI Muzyczne Dialogi nad Bugiem

więcej »
7

ŁUKÓW, 07.08

Festyn Rodzinny w Łukowie

więcej »

ŁOSICE, 07.08

Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci GADUCHA 2022

więcej »

ŁUKÓW, 07.08

Łuków: Giełda Kolekcjonerów

więcej »

ŁOSICE, 07.08

Dzień Pieroga Niemojskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.08

Rodzinny Turniej Sportowy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.08

Summer Music Festival 2022 – Olga Jagieło

więcej »

BIELSK PODL., 07.08

Piknik Rodzinny w Bacikach Dalszych

więcej »

SIEMIATYCZE, 07.08

Piknik Rodzinny w Bacikach Dalszych

więcej »

SIEMIATYCZE, 07.08

W Siemiatyczach będą jechać na czymkolwiek

więcej »

ŁOSICE, 07.08

Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci Gaducha

więcej »

ŁUKÓW, 07.08

Święto Miodów Ziemi Łukowskiej już w niedzielę

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 07.08

Korczew dla Niepodległej 2022

więcej »
8 9 10 11

MIASTO SIEDLCE, 11.08

Summer Music Festival 2022 – Irena Kosińska & Bartłomiej Tyburowski Trio

więcej »
12

SIEMIATYCZE, 12.08

Pierwsze koncerty w siemiatyckim amfiteatrze już w połowie sierpnia

więcej »
13

SIEMIATYCZE, 13.08

Pierwsze koncerty w siemiatyckim amfiteatrze już w połowie sierpnia

więcej »

ŁUKÓW, 13.08

Łuków: Wakacje z OSiR-em

więcej »

BIELSK PODL., 13.08

SOBOTA Z WOJSKIEM

więcej »
14

LUBARTÓW, 14.08

Festyn Miejski i dożynki gminno-parafialne w Kocku

więcej »

SIEMIATYCZE, 14.08

Pierwsze koncerty w siemiatyckim amfiteatrze już w połowie sierpnia

więcej »

POWIAT BIALSKI, 14.08

Mural poświęcony Bitwie Warszawskiej

więcej »

GARWOLIN, 14.08

Międzypokoleniowa potańcówka w Borowiu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.08

Święto Wojska Polskiego i 102. Rocznicy Bitwy Warszawskiej

więcej »

POWIAT BIALSKI, 14.08

Uroczystości odpustowe w Leśnej Podlaskiej i Kodniu

więcej »

ŁUKÓW, 14.08

Łuków: znamy program obchodów Święta Wojska Polskiego

więcej »

SIEMIATYCZE, 14.08

Podlaskie Dożynki Wojewódzkie odbędą się w Ciechanowcu

więcej »

SIEMIATYCZE, 14.08

Podlaskie Dożynki Wojewódzkie odbędą się w Ciechanowcu

więcej »
15

WĘGRÓW, 15.08

Turniej siatkówki plażowej w Węgrowie

więcej »

SIEMIATYCZE, 15.08

Pierwsze koncerty w siemiatyckim amfiteatrze już w połowie sierpnia

więcej »

LUBARTÓW, 15.08

Święto Wojska Polskiego w Lubartowie

więcej »

ŁUKÓW, 15.08

Łuków: znamy program obchodów Święta Wojska Polskiego

więcej »

GARWOLIN, 15.08

Garwolin: uroczystości 15 sierpnia

więcej »

POWIAT BIALSKI, 15.08

Uroczystości odpustowe w Leśnej Podlaskiej i Kodniu

więcej »

SIEMIATYCZE, 15.08

Święto Wojska Polskiego w gminie Mielnik

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 15.08 13:30

Mordy: Obchody Święta Wojska Polskiego w Mordach

więcej »
16 17

SIEMIATYCZE, 17.08

Czartajew: Zapisy na Zjazd Absolwentów do końca sierpnia

więcej »
18

SIEMIATYCZE, 18.08

Czartajew: Zapisy na Zjazd Absolwentów do końca sierpnia

więcej »

SIEMIATYCZE, 18.08

Czartajew: Zapisy na Zjazd Absolwentów do końca sierpnia

więcej »
19

ŁUKÓW, 19.08

Łuków: Wakacje z OSiR-em

więcej »
20

MIASTO SIEDLCE, 20.08

Turniej Trójek Siatkarskich

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.08

Cross Rowerowy

więcej »

ŁUKÓW, 20.08

Koncert orkiestry kameralnej z Warszawy w łukowskim amfiteatrze

więcej »
21

POWIAT BIALSKI, 21.08

Zaproszenie na koncert

więcej »

RYKI, 21.08

Dziękczynienie za plony w gminie Kłoczew

więcej »

POWIAT BIALSKI, 21.08

Odsłonięcie tablicy poświęconej uczestnikom konspiracji ludowej z okresu II wojny światowej w rejonie Białej Podlaskiej

więcej »
22 23 24 25 26 27

POWIAT BIALSKI, 27.08 10:00

Pielgrzymka Żywego Różańca do Leśnej Podlaskiej

więcej »
28

GARWOLIN, 28.08

Dożynki powiatowo – gminne już 28 sierpnia

więcej »
29 30 31

Najnowsze Informacje