Droga Krzyżowa

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Rozważania Drogi Krzyżowej 2022 /Kacper Kowalczyk/
2022-04-07 12:46:00 Artykuł czytany 373 razy


Rozważania Drogi Krzyżowej nadesłane na X edycję konkursu przez Kacpra Kowalczyka z Trzebieszowa.


„Bądźmy budowniczymi pokoju”

Wyrusz w drogę, która prowadzi na górę Golgotę.
Dla Żydów żyjących w Judei 2000 lat temu, było to miejsce nieważne, na skraju Jerozolimy, tam dokonywano egzekucji skazańców. Dla nas, chrześcijan XXI-wieku, to miejsce szczególne, gdzie dokonało się nasze odkupienie, gdzie Bóg pozwolił się dla nas ukrzyżować, a zrobił to tylko z jednego powodu, była nim miłość.

Dzisiaj żyjemy w czasach niepokoju, kilkaset, czy nawet kilkadziesiąt kilometrów od naszej granicy toczą się działania wojenne, na całym świecie, od lat, giną ludzie i nie milkną odgłosy wystrzałów. Papież Franciszek nazwał to „trzecią wojną światową w kawałkach”.
Co mamy zrobić, kiedy boimy się o nasze życie; kiedy do naszych domów pukają ludzie uciekający przed wojną; kiedy w telewizji i Internecie widzimy kolejne informacje, które mrożą krew w żyłach?
Weźmy to wszystko na plecy, złóżmy to na naszym krzyżu, który chcemy nieść z Chrystusem na Golgotę. Odpowiedzmy na Jego zaproszenie: Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje. (Łk 9, 23)

Stacja I

Jezus na śmierć skazany
Wyrok


Dzisiaj wszyscy wiemy, że Jezus został skazany wbrew prawdzie, że wyrok jaki zapadł na niego był niesprawiedliwy.
Dlatego nie zajmujmy się szukaniem winnych wśród Piłata, faryzeuszów, ówczesnej społeczności Jerozolimy, ale zacznijmy od siebie. Zawsze powinniśmy najpierw uderzać się w swoje piersi.
Świat jest pogrążony w wojnie, ciągle obserwujemy spory między państwami, kłótnie polityków, tragedie wynikające z ludzkiej zawiści, problemy jakie dotykają całe społeczności i wynikają z niezgody.
Ale to wszystko zaczyna się w naszych sercach i w naszych rodzinach.
Jak ma być dobrze, nie być wojen, sporów w życiu publicznym, skoro my w naszych domach nie umiemy zaprowadzić pokoju?
Zbrodniarze wojenni nie biorą się znikąd, źle postępujący ludzie nie pojawiają się w próżni. To wszystko zaczyna się w naszych izdebkach.
Dlatego jesteśmy wezwani do budowania pokoju w naszych sercach – do mówienia prawdy, przebaczania, dialogu, to wszystko czego oczekujemy od ludzi życia publicznego, musimy zacząć sami realizować!
Bądźmy budowniczymi pokoju w naszych domach, wobec swoich żon, mężów, dzieci, teściów, rodzeństwa, znajomych w pracy…
Boże, przebacz nam nasze wojny, które wynikają z naszego hejtu i kłamstwa.

Stacja II

Jezus bierze krzyż na ramiona
Wyzwanie


Dzisiaj jesteśmy ludźmi wyzwań, stawiamy sobie cele, szczególnie młodzież żyje w kulturze challenge’ów. Jezus swoje wyzwanie podjął, wziął swój krzyż na ramiona, aby odkupić nas do wiecznego pokoju.
Zdiagnozowaliśmy już pokrótce nasz problem, że widzimy zło wszędzie, tylko nie u siebie. Nie możemy jednak pozostać z tym negatywnym wnioskiem, ale zamienić to w działanie na rzeczy odnowy naszego życia.
Mamy podjąć to wyzwanie budowania pokoju, które powinno zacząć się od tworzenia w nas nowego człowieka, do czego zachęcał Sługa Boży Ks. Franciszek Blachnicki.
Bądźmy budowniczymi pokoju, poprzez postanowienie sobie celu w naszym życiu, jakim jest darzenie miłością siebie i innych, pamiętajmy, że Chrystus nas kocha i pragnie, abyśmy darzyli miłością innych.
Boże, wskaż nam cele, które powinny pojawić się po tej drodze krzyżowej.

Stacja III

Jezus upada po raz pierwszy
Porażka


Chrystus nie bał się ponieść porażki, zapewne nie chciał tego upadku, bowiem był on kompromitujący, pokazywał jego słabość, ludzki brak sił. Ale skoro Bóg „poniósł porażkę” to i my musimy być świadomi, że upadki są elementem naszej egzystencji.
Bądźmy gotowi na to, że czasem nam nie wyjdzie, że padną słowa, które nigdy nie powinny paść, że w nas pojawią się destrukcyjne uczucia, że nie będzie ochoty do działania.
Zapewne, kiedy zakończymy rozważanie tej Drogi, to pełni zapału, nowej gorliwości ruszymy do naszego życia i zaraz pojawią się trudności, które szybko zgaszą naszą gotowość. Nie bójmy się tego, przyjmijmy to, aby nieustannie ten cel – być budowniczymi pokoju – stawiać sobie.
Boże, uczyń nas mądrymi, abyśmy byli gotowi stając w prawdzie, przyjmować także porażki.

Stacja IV

Jezus spotyka swoją Matkę
Mama

Jezus w tej drodze spotkał Mamę. Kogoś, kto był mu na Ziemi najbliższy. Dobrze jest mieć takich ludzi.
Dzisiaj, każdy z nas powinien pomyśleć kogo ma bliskiego, czy ma osobę, do której może się zwrócić, która wysłucha, czasem może nic nie powie, ale jest, wspiera obecnością
Uważajmy, żeby takich osób nie przytłoczyć naszymi problemami, ale być też gotowym dla tej osoby stawać się podporą w trudnościach.
Bądźmy wdzięczni za te osoby Bogu i im także mówmy te proste i zarazem tak niezwykłe słowo: „dziękuję”. Nie wiemy, czy Jezus powiedział coś do Maryi, ale możemy wierzyć, że nawet bez słów, wybrzmiało wtedy uderzenie serca Jezusa, które serce Maryi odebrało jako „dziękuję”.
Wdzięczność może być pierwszy krokiem do budowania pokoju między ludźmi.
Boże, dziękuję za moją …, mojego …. Panie, naucz mnie wdzięczności.

Stacja V

Jezusowi pomaga Szymon
Tłum


Podczas swojej drogi Jezus spotkał reprezentantów 3 postaw tłumu: wymuszone działanie, działanie z przekonania i żal.
W tej stacji pochylmy się nad pierwszą z postaw, czyli zachowaniem Szymona Cyrenejczyka.
W dzisiejszym świecie każdy z nas musi zająć jakieś stanowisko, presja jest tak duża, że ciężko jest pozostać neutralnym, nie zabierać głosu. Niestety nasze opinie, poparcie czy
sprzeciw są często wymuszone przez otoczenie, a więc nieprzemyślane, będące podporządkowaniem się społeczności.
Dlatego nie możemy bać się powiedzieć, że się nie wypowiemy, bo temat jest nam nieznany, nie pogłębiliśmy go. Dość mamy ludzi w mediach, którzy wychodzą z założenia „nie znam się, ale się wypowiem” i przez te emocjonalne komentarze często burzą pokój, niestety sami do takich należymy.
Nie możemy też ciągle uciekać i na każdą trudność odpowiadać wymijająco, Apokalipsa św. Jana mówi: Obyś był zimny albo gorący! (Ap 3, 15).
Nad tym jakie powinny być nasze postawy rozważymy w kolejnej stacji.
Boże, spraw abym był głosicielem prawdy, nawet wtedy, gdy wokół mnie same kłamstwa.

Stacja VI

Jezusowi pomaga św. Weronika  
Twarz


Weronika przyjęła inną postawę – działała z przekonania, jej gest wobec Jezusa wynikał z głębokiej miłości, postawy serca, a nie chwilowych porywów czy z wpływu innych.
Kiedy my piszemy coś w Internecie, na przykład komentarz pod jakimś postem, udostępniamy coś na Facebooku, czy przesyłamy znajomemu, to jest to kolejna informacja, nieprzeczytana do końca, niepogłębiona, ale z rzucającym się w oczy tytułem?
Podtytułem tej stacji jest „twarz”, nie bez powodu. Otóż Weronika padając z chustą przed Jezusem, mogła mu spojrzeć w oczy, jej czyn był szczery, więc nie musiała chować się za kimś lub za czymś. Jezus odwdzięczył się pozostawieniem jej swojego oblicza.
Może musimy zapytać samych siebie, czy kiedy piszemy jakieś słowa w Internecie, szczególnie jako anonimowi obserwatorzy, czytelnicy, to czy te słowa moglibyśmy powiedzieć, patrząc w oczy osoby, do której je kierujemy. Jeżeli nie, to coś jest nie tak z naszym postępowaniem.
Boże, pozwól, aby każdy mój czyn był podparty mądrym rozeznaniem w sumieniu i budował pokój.

Stacja VII

Jezus upada po raz drugi
Ziemia


Jezus podczas swojej drogi zetknął się z ziemią, pisaną przez małe „z”, jak i Ziemią, pisaną przed duże „Z”.  
Chrystusowe ciało pod ciężarem krzyża przylgnęło do ziemi, udeptanej przez przechodniów, pełnej pyłu, a może wilgotnej po tym, co wylało się przechodzącej, chwile wcześniej, tą drogą kobiecie, czy twardej i raniącej od ostrych kamieni i innych materiałów jakie tam mogły być. Zarazem Bóg-człowiek zetknął się bardziej namacalnie, niż do tej pory, z Ziemią, planetą, na której żyją ludzie, która powierzona człowiekowi jest darem od Boga, o który trzeba dbać.
Dzisiaj jest wiele zagrożeń klimatycznych, które burzą pokój, lękamy się różnych zjawisk, nieurodzajów, wybuchają wojny o złoża naturalne. Takie wielkie dobro, jakie mamy od Boga w stworzeniu, tak źle jest przez nas gospodarowane.
Potrzebujemy spojrzenia na świat takiego, jakie miał św. Franciszek z Asyżu. Już dziś zacznijmy troskę o oszczędzanie wody, energii, ochronę środowiska w naszych domach, na naszych podwórkach.
Nie lękajmy się troski o dobro wspólne i nazwania „bratem i siostrą” zwierząt czy roślin.
Boże, spraw abyśmy budowali pokój poprzez troskę o nasz wspólny dom – Ziemię.

Stacja VIII

Jezus spotyka płaczące kobiety
Płacz


Kobiety, które spotkał Jezus płakały nad Jego losem. On jednak pouczył je, aby nie użalały się nad Nim, a nad ich dziećmi.
Nad kim my dzisiaj płaczemy? Czy w ogóle jesteśmy w stanie zapłakać?
Gdyby współcześni agresorzy mieli choć odrobinę współczucia, wrażliwości na krzywdę innych, nie dochodziłoby do tylu tragedii. Można zapytać: co to ma z nami wspólnego? Przecież my nie strzelamy do cywilów, nie wykorzystujemy bezbronnych…
Ale czy mamy wrażliwość? Oglądając telewizję pewnie czasem przeskakujemy z kanału na kanał i nie ruszają nas obrazy ludzkiej krzywdy, mamy dość przykrych informacji i udajemy, że pewnych rzeczy nie widzimy. Nie chcemy sprzeciwiać się złu, jeżeli będzie nas to coś kosztowało. ;
Od takich niewielkich obojętności zaczynają się największe tragedie.
Bądźmy jak Jezus, On nie wstydził się zapłakać nad grobem Łazarza.
Boże, uczyń nas wrażliwymi na wszystko, co niszczy pokój.

Stacja IX

Jezus upada po raz trzeci
Trzeci

Jezus dał sobie kolejną szansę. Po ludzku – do trzech razy sztuka.
Jesteśmy ludźmi, którzy bardzo lubią odliczać. Już do dzieci zwracamy się: „liczę do 5 i masz założyć buty” itd. Stawiamy bariery: „Musisz do zrobić do czasu”.
Z jednej strony to dobrze, bo porządkujemy w ten sposób nasze życie. Ale podobnie przebaczamy, łatwo zapominamy słowa Jezusa, który nakazał przebaczać 77 razy, czyli nieskończenie…
Może pojawić się w nas myśl, że to bardzo naiwne, dawać tak wiele szans. Jednak to nieprawda, bo logika Ewangelii to nie matematyka, a logika miłości.
Przebaczenie, owszem, naiwne być nie może. Dlatego musimy pamiętać zasadę, która mówi, że przebaczenie nie zakłada zapomnienia.
Boże, uczyń nas gotowymi przebaczać i dawać kolejną szansę, aby w ten sposób budować pokój.

Stacja X

Jezus z szat obnażony
Szata


Mądre przysłowie mówi: „Nie szata zdobi człowieka”. I tak było w przypadku Jezusa, mimo, że po ludzku odebrano mu godność, On ją zachował, bo żaden człowiek nie odebrał mu Jego boskości.
Dzisiaj, wiele razy oceniamy ludzi po „szacie”. Nie chodzi tylko o ubrania, „szatą” może być majątek, plotki, obraz medialny. Łatwo jest nam ludzi oceniać, czasem skreślać, bo tak czy inaczej nam się wydaje.
Jesteśmy wezwani do głębszego spojrzenia w serca ludzkie, do wzajemnego słuchania. Taka postawa, która nie opiera się na zewnętrznej „szacie”, ale na poznaniu wnętrza, prowadzi do budowania pokoju.
Boże, ucz nas patrzenia dalej niż widzą oczy.

Stacja XI

Jezus przybity
Gwóźdź


Amunicją jaką użyto wobec Jezusa były gwoździe. W okrutny sposób przeszyły one najświętsze ręce i stopy i zadały ogromny ból Zbawicielowi.
Nam też nie brakuje amunicji zła, której używamy przeciwko drugiemu człowiekowi.
Może, trzeba sobie teraz zadać to pytanie: Co jest moją amunicją? Czego używam do przybijania innych? Mogą to być złe słowa, kłamstwo, hejt, plotki, kłótnie, złorzeczenie, nieuczciwość…
Jest tak wiele rzeczy, które ranią nasze społeczeństwo. Jest tak wiele rzeczy, które ranią Kościół – Mistyczne Ciało Chrystusa.
Łatwo jest nam widzieć oprawców w innych ludziach, a może sami mamy coś na sumieniu – brak troski o dobro wspólne, nieuczciwość, kradzież, niereagowanie na zło, tworzenie patologii w życiu…
Boże, skrusz nasze serca, aby były nowe i gotowe być nie amunicją, a materiałem budowania pokoju.

Stacja XII

Jezus umiera
Ofiara


Jezus oddał za nas życie.
To była największa Ofiara, jaką kiedykolwiek poniesiono na Ziemi.
Ale niejedyna, bo wiele ofiar poniosło wielu ludzi. Choćby żołnierze walczący o pokój, męczennicy, którzy oddali życie za wiarę, ludzie, zaangażowani w służbę tak bardzo, że nie mieli czasu dla siebie i tracili siły pomagając.
Takich osób było miliony…
Podziękujmy za konkretne, które znaliśmy. Najpiękniej, jeżeli modlitwę dziękczynną za ich ofiary włączymy do Ofiary Chrystusa podczas Eucharystii.
Boże, dziękuję Ci za … i wszystkich budowniczych pokoju.

Stacja XIII

Jezus zdjęty z krzyża i złożony w ramionach Matki
Przytulenie


Kiedy zdjęto święte ciało naszego Zbawiciela, złożono je w ramiona Matki Maryi.
Ręce Chrystusa, które przed chwilą rozszerzone były tak, jak gdyby chciał ogarnąć wszystkich ludzi, teraz spoczywają w innych rękach, Maryi.
Może wydawać się dziwne – przy tej bardzo smutnej stacji myśleć o przytulaniu, czyli otwieraniu swoich ramion, aby zamknąć je z powrotem w bliskości z drugim człowiekiem.
Ale tak właśnie możemy budować pokój, poprzez język drobnych gestów, które znaczą tak wiele.
Czy dzisiaj bylibyśmy w stanie uścisnąć naszego wroga?
Boże, przytul mnie do swego Serca, pełnego pokoju.

Stacja XIV

Jezus złożony do grobu
Przyjaźń


W Ewangelii występują dwa, szczególne groby, związane z przyjaźnią. Pierwszy, to grób Łazarza, przyjaciela Jezusa, przy którym On staje, aby wskrzesić bliską sobie osobę. Drugi, to grób Jezusa, do którego Jego ciało składają Józef z Arymatei i Nikodem, którzy okazali się w ten sposób bliźnimi, a nawet przyjaciółmi Jezusa.
Dzisiaj, drogą budowania pokoju w naszych środowiskach, może być droga przyjaźni, wiernej do końca, zdolnej do poświęceń, troskliwej i wrażliwej.
Boże, obdarz nas łaską przyjaźni z Tobą, abyśmy mogli darzyć pokojem innych.


Zakończenie

Wiele przynieśliśmy spraw na szczyt, ogrom rzeczy przybiliśmy do krzyża, ale czy daliśmy się sami ukrzyżować, zjednoczyć z Bogiem do samego końca?
Jeżeli tak, to możemy mieć nadzieję, że razem z Nim, po trzech dniach zmartwychwstaniemy.
A jeżeli nie, to nie zapominajmy, że 76 szans, na budowanie pokoju, jeszcze przed Nami.
Boże, spraw, aby ustały wojny, cierpienie i zamęt.  
Oby nasze serca zajaśniały takim pokojem, który rozpromieni nasze rodziny i świat cały.

Kacper Kowalczyk

wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


foto

Praktyczne prezenty w Plastikonie
2022-05-26 09:26:33 Kategoria:

Dzień matki to wyjątkowy dzień w roku kiedy możemy w szczególny sposób podziękować naszym mamom za wszystko co dla nas zrobiły. To właśnie tego dnia kupujemy kwiaty,...

więcej »
foto

Czy możliwe jest zatrudnienie niepełnoletniego dziecka...
2022-05-25 10:32:28 Kategoria:

Podczas wakacji, gdy młodociani mają więcej czasu wolnego, bardzo duża liczba rodziców zastanawia się nad możliwością zatrudnienia nieletniego dziecka we własnej...

więcej »
foto

Czy puder jest niezbędny w codziennym makijażu?
2022-05-25 09:53:50 Kategoria:

Puder to tradycyjny kosmetyk kolorowy, używany przez nastolatki i dojrzałe kobiety praktycznie codziennie, ale czy aby na pewno jest on niezbędny podczas robienia makijażu?...

więcej »
foto

Gastronomia to ciężki kawałek chleba
2022-05-23 15:17:39 Kategoria:

- Borykamy się ze zmianą cen. Tak jak wszyscy. Ceny wzrastają i jest to problem dla nas i klienta - mówi Bożena Polak-Stojanova, właściciel regionalnej restauracji...

więcej »
foto

Grzejniki do domu - pięć najpopularniejszych modeli
2022-05-23 09:51:01 Kategoria:

- Wraz z początkiem zimnej pogody popyt na grzejniki wzrasta. One służą pomocą w poza okresem grzewczym i podczas ciężkich mrozów, gdy centralne ogrzewanie nie zapewnia...

więcej »
foto

Co trzeba wziąć pod uwagę, wybierając fotel do salonu?
2022-05-23 09:29:27 Kategoria:

Marzy Ci się arcywygodne odpoczywanie przy wciągającym serialu? Albo przy lekturze, od której trudno się oderwać? A może po prostu chcesz stworzyć w salonie miejsce, w...

więcej »
foto

Mamy i dzieci
2022-05-11 12:41:00 Kategoria:

Najważniejszymi gośćmi Magicznych Ogrodów są oczywiście Mamy i ich pociechy. Tym razem ich święto przypada w czwartek, więc nie będą obecne w parku, ale pamiętamy o...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Niedzielna transmisja z Leśnej Podlaskiej
2022-05-27 14:05:53 Kategoria:

29 maja w Sanktuarium Matki Jedności i Wiary w Leśnej Podlaskiej, pod hasłem „Matki mężne czy szalone?” odbędzie się VII Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. Transmisję z...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoMaj 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

KRAJ, 01.05 - 07.05

XIV Tydzień Biblijny i Narodowe Czytanie Pisma Świętego

więcej »
2

POWIAT BIALSKI, 02.05 19:00

Koncert wirtuoza skrzypiec Vadima Brodskiego w Janowie Podl.

więcej »
3

MIŃSK MAZ., 03.05

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Dobrem

więcej »

SIEMIATYCZE, 03.05

Mecz charytatywny dla Igi

więcej »

WŁODAWA, 03.05

Zaproszenie na obchody Narodowego Święta Trzeciego Maja

więcej »

ŁOSICE, 03.05

3 maja w Łosicach

więcej »

GARWOLIN, 03.05

Witaj Majowa Jutrzenko... 3 maja w Garwolinie

więcej »

POWIAT BIALSKI, 03.05

Niemen akustycznie

więcej »

GARWOLIN, 03.05

3 maja w Borowiu

więcej »

SIEMIATYCZE, 03.05

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w gminie Mielnik

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.05 10:00

Siedlce: Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

więcej »

GARWOLIN, 03.05 10:00

Żelechów: patriotyczno-strażackie uroczystości

więcej »

MIĘDZYRZEC, 03.05 11:30

3 maja w Międzyrzecu Podlaskim

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 03.05 11:30

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Białej Podlaskiej

więcej »
4 5

MIASTO SIEDLCE, 05.05

Zmiana organizacji ruchu w związku z Jarmarkiem Św. Stanisława

więcej »
6

MIASTO SIEDLCE, 06.05

Zmiana organizacji ruchu w związku z Jarmarkiem Św. Stanisława

więcej »

ŁUKÓW, 06.05

Łuków w nowych barwach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.05

Siedlce-zbiórka elektrośmieci

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.05 10:00

XIII Siedlecki Jarmark św. Stanisława

więcej »
7

GARWOLIN, 07.05

Wystawa w Galerii Kotłownia

więcej »

ŁUKÓW, 07.05

Łuków: O depresji bez tabu

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 07.05

Szczypiorniści AZS AWF Biała Podlaska znowu na parkiecie

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 07.05

Mokobody: Wieczór z Matką Budzieszyńską

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.05

Zmiana organizacji ruchu w związku z Jarmarkiem Św. Stanisława

więcej »

SIEMIATYCZE, 07.05

Po raz 14. w Mielniku królować będzie korowaj

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.05

Męski Różaniec w Siedlcach

więcej »

ŁUKÓW, 07.05

Kino Łuków: seanse po ukraińsku

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 07.05

Kisielany: Piknik Integracyjny w stylu - Dziki Zachód

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.05 09:30

Kongres Służby Liturgicznej /OGLĄDAJ/

więcej »
8

PARCZEW, 08.05

Koncert Jana Kondraka w Parczewie

więcej »

ŁUKÓW, 08.05

Kino Łuków: seanse po ukraińsku

więcej »

ŁUKÓW, 08.05

Pontyfikat Jana Pawła II malowany piaskiem

więcej »

ŁUKÓW, 08.05

Łuków: Dzień Strażaka

więcej »

KRAJ, 08.05 - 15.05

Tydzień Modlitw o Powołania. Orędzie Papieża na 59. Światowy Dzień Modlitw o Powołania

więcej »

GARWOLIN, 08.05

Święto 1. Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie

więcej »

PARCZEW, 08.05 10:00

Przed nami Diecezjalny Dzień Rodziny

więcej »

ŁUKÓW, 08.05 17:00

W niedzielę pokazy kaskaderskie w Łukowie!

więcej »
9 10 11

SIEMIATYCZE, 11.05

Kolejna Środa w Karmelu

więcej »
12 13

WŁODAWA, 13.05

Uroczystości w Centrum Religijno-Zabytkowym w Hannie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.05

Nocne Czuwanie Młodych w Siedlcach

więcej »
14

GARWOLIN, 14.05

Garwolińska Noc Muzeów bez Muzeum

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.05 18:00

Muzeum Regionalne zaprasza na Noc Muzeów

więcej »
15

ŁUKÓW, 15.05

Pierwszy koncert Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie

więcej »

WŁODAWA, 15.05

XIV Wiosenny Spływ Kajakowy - POWITANIE BOBRÓW 2022

więcej »

SOKOŁÓW, 15.05

Senior Show

więcej »

ŁUKÓW, 15.05

Łuków: Chór KOE i Mateusz Rzewuski na pierwszym koncercie Festiwalu

więcej »

RADZYŃ, 15.05 10:00

VII MŁODZIEŻOWY CZEMPIONAT KONI RAS ZIMNOKRWISTYCH w Bedlnie k. Radzynia Podlaskiego

więcej »
16 17

ŁUKÓW, 17.05

Gmina Łuków: rusza pomoc żywnościowa

więcej »
18

SOKOŁÓW, 18.05

Janusz Korczak. Król dzieci

więcej »

SIEMIATYCZE, 18.05

Kolejna Środa w Karmelu

więcej »

ŁOSICE, 18.05

Koncert Katarzyny Żak w Łosicach

więcej »
19

ŁUKÓW, 19.05

Łuków: spotkanie burmistrza z mieszkańcami

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.05 10:00

VIII Integracyjny Przegląd Twórczości Artystycznej „Wiosenne Inspiracje”

więcej »
20

SIEMIATYCZE, 20.05

Piknik muzyczny w Siemiatyczach

więcej »

POWIAT BIALSKI, 20.05

Rekolekcje Maryjne w Kodniu

więcej »

POWIAT BIALSKI, 20.05

Wernisaż Arkadiusza Markiewicza

więcej »
21

MIASTO SIEDLCE, 21.05

„O Matce Pieśń”. Koncert Zespołu Artystycznego Seniorynki

więcej »

POWIAT BIALSKI, 21.05

Rekolekcje Maryjne w Kodniu

więcej »

GARWOLIN, 21.05

Chcesz wiedzieć więcej o służbie wojskowej? Przyjdź przed garwolińskie starostwo

więcej »
22

POWIAT BIALSKI, 22.05

Rekolekcje Maryjne w Kodniu

więcej »

MIŃSK MAZ., 22.05

Kulturomaniak - Finał

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 22.05 11:00

Uczelnia zaprasza na Piknik Naukowy

więcej »
23 24 25

GARWOLIN, 25.05

Z Joanną Bator o przemocy w relacjach międzyludzkich

więcej »

RADZYŃ, 25.05

Ulan-Majorat: inwestycje droższe, ale kulturze i rekreacji nie utniemy

więcej »
26

ŁUKÓW, 26.05

Łuków: sesja Rady Miasta

więcej »
27

ŁUKÓW, 27.05

Dni Łukowa 2022

więcej »

ŁUKÓW, 27.05

Łuków: ruszyły zapisy na Bieg z Pochodniami

więcej »

POWIAT BIALSKI, 27.05

Dzień Matki w Janowie Podlaskim

więcej »

SOKOŁÓW, 27.05 17:00

ZPiT Sokołowianie: Koncert Jubileuszowy

więcej »
28

LUBARTÓW, 28.05

Akcja poboru krwi w Lubartowie

więcej »

ŁUKÓW, 28.05

Łuków: Triduum z Błogosławionym Kardynałem Wyszyńskim

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 28.05

Nocna Pielgrzymka do Mokobód

więcej »

ŁUKÓW, 28.05

Dni Łukowa 2022

więcej »
29

POWIAT SIEDLECKI, 29.05

Festiwal Muzyki Kościelnej Diecezji Siedleckiej

więcej »

SIEMIATYCZE, 29.05

Bądźmy razem w Siemiatyczach - Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka

więcej »

ŁUKÓW, 29.05

Dni Łukowa 2022

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 29.05 10:30

VIII Integracyjny Piknik Rodzinny w Siedlcach

więcej »

WĘGRÓW, 29.05 12:00

Dzień Dziecka w Grębkowie

więcej »

WĘGRÓW, 29.05 12:00

Dzień Dziecka w Grębkowie

więcej »
30 31

Najnowsze Informacje