R E K L A M ADROHICZYN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kolejna konferencja naukowa o bezpieczeństwie
2019-09-17 14:22:42 Artykuł czytany 421 razy


W dniach 7 - 9 września, jak co roku w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbyła się międzynarodowa konferencja organizowana przez Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Drohiczyńskie Towarzystwo Naukowe, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach oaz Wyższe Seminarium Duchowne w Drohiczynie. W konferencji wzięli udział przedstawiciele wielu uczelni z Polski i z zagranicy.


W pierwszym dniu obrad odbyła się sesja plenarna pt. „16 lat nadziei na bezpieczeństwo”. W jej trakcie swoje wystąpienia zaprezentowali znakomici eksperci problematyki bezpieczeństwa prof. Marian Cieślarczyk, prof. Mirosław Dyrda oraz prof. Sławomir Zalewski. Odbyła się też interesująca i pogłębiona dyskusja na temat nadziei na bezpieczeństwo człowieka i barier, które to bezpieczeństwo mogą zaburzać. Szczególnym punktem programu konferencyjnego w tym dniu była XI edycja nagrody im. Jana Pawła II oraz promocja monografii pt. „Bezpieczeństwo człowieka a tajemnica”. Nagrodę im. Jana Pawła II otrzymali prof. Ilona Żeber-Dzikowska oraz Jarosław Zaroń.

Drugi dzień konferencji zdominowały obrady sekcji w tym filozoficznej, teologicznej, politologiczno-socjologicznej i edukacyjnej. Dyskusje pozwoliły po raz kolejny spojrzeć na bezpieczeństwo człowieka w ujęciu interdyscyplinarnym i holistycznym.

W trzecim dniu ks. prof. Sławomir Bylina poprowadził panel „Człowiek nadzieją lepszego jutra”, w którym wystąpili przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych w tym prof. Krystyna Najder-Stefaniak, prof. Ilona Żeber-Dzikowska oraz dr Izabela Aldona Trzpil. Problematyka konferencji zainspirowała uczestników do dalszych pogłębionych badań nad bezpieczeństwem człowieka.

Trzydniowym owocnym obradom towarzyszyło wiele wydarzeń kulturalnych i artystycznych. W bieżącym roku były to wystawy: Muzeum Południowego Podlasia z Białej Podlaskiej, pokonkursowa „Jestem stąd” objęta patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego, wystawa fotografii niezwykle utalentowanej młodej podlaskiej artystki Natalii Kwiek „Adaptacja historii Elizy Radziwiłłówny i Wilhelma Hohenzollerna” oraz po raz pierwszy prezentowana szczególna kolekcja strojów narodowych i podlaskich stanowiących własność Zespołu Pieśni i Tańca Małe Podlasie z Siemiatycz. Wszystkie cieszyły się zainteresowaniem ze strony oglądających.

Natalia Kwiek po raz drugi prezentowała swoje niezwykłe prace zaskakujące prostotą kompozycji i przekazu na konferencji Drohiczyńskiego Towarzystwa Naukowego. Twórczość Natalii ukazuje piękno człowieka, jego naturę, przez które przebija nadzieja na lepsze jutro, szczęśliwe dzieciństwo, spełnioną miłość. Zaprezentowane portrety dzieci spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród uczestników konferencji. Oglądający byli też pod wielkim wrażeniem fotograficznej adaptacji historii Elizy Radzwiłłówny i Wilhelma Hohenzollerna.

Szczególnego charakteru obradom nadał koncert Zespołu Pieśni i Tańca Małe Podlasie z Siemiatycz pod kierownictwem Krzysztofa Szyszko. Prezentacja tańców ludowych i narodowych pochłonęła oglądających bez reszty, polały się łzy wzruszenia i niedowierzania. Można było usłyszeć komentarze - „Ta młodzież i dzieci naprawdę tańczą!” „To nie są tylko kroki taneczne. Oni naprawdę czują to co tańczą”.  „Niewiarygodne... Niewiarygodne.” „A ten chłopiec, co tak uroczo zaczepia dziewczynki w tańcu... Przeuroczy.” Sam koncert miał szczególny wymiar ponieważ zapoczątkował obchody Jubileuszu 35-lecia istnienia tej formacji i był jednocześnie pięknym zwieńczeniem rozważań konferencyjnych. Nadzieja na bezpieczeństwo i przyszłość tkwi w tradycji, a tradycja znajduje swój początek w wychowaniu młodzieży. Młodzież, która zaprezentowała się uczestnikom konferencji niewątpliwie wie co to jest tradycja i patriotyzm, a pokazując taniec z nieukrywaną pasją, daje nadzieję oglądającym na lepsze, piękniejsze jutro.

Dzięki Zespołowi „Małe Podlasie” naukowcy z wielu ośrodków naukowych kraju i zagranicy mogli z bliska, namacalnie przyjrzeć się strojom narodowym i podlaskim (ku czemu - jak podkreślano - mają rzadką okazję). Wspomniane stroje stanowiły oprócz barwnej oprawy koncertu (ubiory tancerzy) jedyną w swoim rodzaju wystawę (z możliwością przymierzenia niektórych eksponatów). Oprócz strojów typowo podlaskich, znalazły się tam m.in. stroje z Księstwa Warszawskiego, łowickie, rzeszowskie, krakowskie. Ekspozycja wystawy przygotowana została przez wspierające ZPiT „Małe Podlasie” i Stowarzyszenie Wspierania Kultury Narodowej „Małe Podlasie” z Siemiatycz.

Poszczególne części programu naukowego i kulturalnego uatrakcyjniał kiermasz rękodzieła ludowego Teresy Florczuk i Elżbiety Szymczuk z Drohiczyna, który w całej swej okazałości odkrył talenty prezentujących.

Katolickie Radio Podlasie i portal podlasie24.pl objęły konferencję patronatem medialnym.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj


Źródło: Drohiczyńskie Towarzystwo Naukowe
Foto: Sławomir Mikiciuk / Drohiczyńskie Towarzystwo Naukowe

ABol/DJ
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 
REKLAMA
foto

Narty Head dla każdego – przegląd najpopularniejszych...
2020-01-23 13:25:35 Kategoria:

Jeśli poszukujesz wysokiej jakości sprzętu, warto zwrócić uwagę na narty Head. Marka ma w swojej ofercie modele dla każdego, które zachwycają zarówno w testach, jak i...

więcej »
foto

Sprawdź, w jaki sposób możesz wykonać prezent...
2020-01-23 10:58:53 Kategoria:

Decoupage, scrapbooking, quilling - skądś znasz nazwy technik tworzenia ozdób handmade, ale nie wiesz, czym się różnią? Chcesz spróbować, ale nie wiesz od czego...

więcej »
foto

Monitoring i alarm – skuteczny dozorca w domu
2020-01-22 14:55:31 Kategoria:

Rozwój technologii nie tylko ułatwia życie, ale też poprawia nasze bezpieczeństwo. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się systemy alarmowe i monitoringu, a...

więcej »
foto

Narzędzia ręczne do domu. Jak je wybierać mądrze?
2020-01-22 14:50:25 Kategoria:

Jest mnóstwo przedmiotów, bez których ciężko wyobrazić sobie komfortowe mieszanie w domu. Takimi przedmiotami są miedzy innymi narzędzia ręczne. To przydatne...

więcej »
foto

Krótka historia rumieńców
2020-01-22 13:38:24 Kategoria:

Skąd w ogóle koncept, żeby się rumienić? Czy twarz bez charakterystycznej plamy koloru wygląda źle? Okazuje się, że na pomysł dodania sobie w ten sposób powabu...

więcej »

Siemiatycze

w lewoStyczeń 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5

DROHICZYN, 05.01

Msza Św. trydencka w Drohiczynie

więcej »

DROHICZYN, 05.01 18:00

Koncert Magdy Steczkowskiej w Drohiczynie

więcej »
6

SIEMIATYCZE, 06.01 11:00

Coraz więcej miejscowości w diecezji drohiczyńskiej organizuje Orszak Trzech Króli

więcej »

SIEMIATYCZE, 06.01 11:30

Orszak Trzech Króli w Ciechanowcu

więcej »

DROHICZYN, 06.01 12:00

Po raz pierwszy Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Drohiczyna

więcej »
7 8 9 10 11

DROHICZYN, 11.01 19:00

Noworoczne spotkanie sołtysów gminy Drohiczyn

więcej »
12

DROHICZYN, 12.01

Wieczór Kolęd Wschodniosłowiańskich

więcej »

SIEMIATYCZE, 12.01

8. Kolędowy Przegląd Chórów Kościelnych i Zespołów Wokalnych Siemiatycze 2020

więcej »

SIEMIATYCZE, 12.01 18:00

Koncert Noworoczny najpiękniejszych kolęd i pastorałek w Ciechanowcu

więcej »
13 14 15 16 17

SIEMIATYCZE, 17.01

Gminny Wieczór Kolęd w Mieniku

więcej »

SIEMIATYCZE, 17.01

Epicki Festiwal Podróżniczy – ODYSEJA 2.0

więcej »

SIEMIATYCZE, 17.01 18:00

Spotkania z kolędą w gminie Siemiatycze

więcej »
18

SIEMIATYCZE, 18.01

Otwarcie wystawy malarstwa Zbigniewa Karpińskiego

więcej »
19

SIEMIATYCZE, 19.01

Orkiestra OSP Siemiatycze zaprasza na koncert kolęd

więcej »

DROHICZYN, 19.01 15:00

Spektakl „Igraszki z diabłem” na scenie ośrodka kultury w Drohiczynie

więcej »
20 21

SIEMIATYCZE, 21.01

Kolejny wykład na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Siemiatyczach

więcej »
22 23 24

SIEMIATYCZE, 24.01

Wyjazd do Parku Trampolin

więcej »
25 26

SIEMIATYCZE, 26.01

Cresa CUP 2020

więcej »
27 28 29 30

SIEMIATYCZE, 30.01 16:00

Zimowa Mini Lista Przebojów - konkurs muzyczny

więcej »
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje