R E K L A M ADROHICZYN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kolejna konferencja naukowa o bezpieczeństwie
2019-09-17 14:22:42 Artykuł czytany 380 razy


W dniach 7 - 9 września, jak co roku w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbyła się międzynarodowa konferencja organizowana przez Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Drohiczyńskie Towarzystwo Naukowe, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach oaz Wyższe Seminarium Duchowne w Drohiczynie. W konferencji wzięli udział przedstawiciele wielu uczelni z Polski i z zagranicy.


W pierwszym dniu obrad odbyła się sesja plenarna pt. „16 lat nadziei na bezpieczeństwo”. W jej trakcie swoje wystąpienia zaprezentowali znakomici eksperci problematyki bezpieczeństwa prof. Marian Cieślarczyk, prof. Mirosław Dyrda oraz prof. Sławomir Zalewski. Odbyła się też interesująca i pogłębiona dyskusja na temat nadziei na bezpieczeństwo człowieka i barier, które to bezpieczeństwo mogą zaburzać. Szczególnym punktem programu konferencyjnego w tym dniu była XI edycja nagrody im. Jana Pawła II oraz promocja monografii pt. „Bezpieczeństwo człowieka a tajemnica”. Nagrodę im. Jana Pawła II otrzymali prof. Ilona Żeber-Dzikowska oraz Jarosław Zaroń.

Drugi dzień konferencji zdominowały obrady sekcji w tym filozoficznej, teologicznej, politologiczno-socjologicznej i edukacyjnej. Dyskusje pozwoliły po raz kolejny spojrzeć na bezpieczeństwo człowieka w ujęciu interdyscyplinarnym i holistycznym.

W trzecim dniu ks. prof. Sławomir Bylina poprowadził panel „Człowiek nadzieją lepszego jutra”, w którym wystąpili przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych w tym prof. Krystyna Najder-Stefaniak, prof. Ilona Żeber-Dzikowska oraz dr Izabela Aldona Trzpil. Problematyka konferencji zainspirowała uczestników do dalszych pogłębionych badań nad bezpieczeństwem człowieka.

Trzydniowym owocnym obradom towarzyszyło wiele wydarzeń kulturalnych i artystycznych. W bieżącym roku były to wystawy: Muzeum Południowego Podlasia z Białej Podlaskiej, pokonkursowa „Jestem stąd” objęta patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego, wystawa fotografii niezwykle utalentowanej młodej podlaskiej artystki Natalii Kwiek „Adaptacja historii Elizy Radziwiłłówny i Wilhelma Hohenzollerna” oraz po raz pierwszy prezentowana szczególna kolekcja strojów narodowych i podlaskich stanowiących własność Zespołu Pieśni i Tańca Małe Podlasie z Siemiatycz. Wszystkie cieszyły się zainteresowaniem ze strony oglądających.

Natalia Kwiek po raz drugi prezentowała swoje niezwykłe prace zaskakujące prostotą kompozycji i przekazu na konferencji Drohiczyńskiego Towarzystwa Naukowego. Twórczość Natalii ukazuje piękno człowieka, jego naturę, przez które przebija nadzieja na lepsze jutro, szczęśliwe dzieciństwo, spełnioną miłość. Zaprezentowane portrety dzieci spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród uczestników konferencji. Oglądający byli też pod wielkim wrażeniem fotograficznej adaptacji historii Elizy Radzwiłłówny i Wilhelma Hohenzollerna.

Szczególnego charakteru obradom nadał koncert Zespołu Pieśni i Tańca Małe Podlasie z Siemiatycz pod kierownictwem Krzysztofa Szyszko. Prezentacja tańców ludowych i narodowych pochłonęła oglądających bez reszty, polały się łzy wzruszenia i niedowierzania. Można było usłyszeć komentarze - „Ta młodzież i dzieci naprawdę tańczą!” „To nie są tylko kroki taneczne. Oni naprawdę czują to co tańczą”.  „Niewiarygodne... Niewiarygodne.” „A ten chłopiec, co tak uroczo zaczepia dziewczynki w tańcu... Przeuroczy.” Sam koncert miał szczególny wymiar ponieważ zapoczątkował obchody Jubileuszu 35-lecia istnienia tej formacji i był jednocześnie pięknym zwieńczeniem rozważań konferencyjnych. Nadzieja na bezpieczeństwo i przyszłość tkwi w tradycji, a tradycja znajduje swój początek w wychowaniu młodzieży. Młodzież, która zaprezentowała się uczestnikom konferencji niewątpliwie wie co to jest tradycja i patriotyzm, a pokazując taniec z nieukrywaną pasją, daje nadzieję oglądającym na lepsze, piękniejsze jutro.

Dzięki Zespołowi „Małe Podlasie” naukowcy z wielu ośrodków naukowych kraju i zagranicy mogli z bliska, namacalnie przyjrzeć się strojom narodowym i podlaskim (ku czemu - jak podkreślano - mają rzadką okazję). Wspomniane stroje stanowiły oprócz barwnej oprawy koncertu (ubiory tancerzy) jedyną w swoim rodzaju wystawę (z możliwością przymierzenia niektórych eksponatów). Oprócz strojów typowo podlaskich, znalazły się tam m.in. stroje z Księstwa Warszawskiego, łowickie, rzeszowskie, krakowskie. Ekspozycja wystawy przygotowana została przez wspierające ZPiT „Małe Podlasie” i Stowarzyszenie Wspierania Kultury Narodowej „Małe Podlasie” z Siemiatycz.

Poszczególne części programu naukowego i kulturalnego uatrakcyjniał kiermasz rękodzieła ludowego Teresy Florczuk i Elżbiety Szymczuk z Drohiczyna, który w całej swej okazałości odkrył talenty prezentujących.

Katolickie Radio Podlasie i portal podlasie24.pl objęły konferencję patronatem medialnym.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj


Źródło: Drohiczyńskie Towarzystwo Naukowe
Foto: Sławomir Mikiciuk / Drohiczyńskie Towarzystwo Naukowe

ABol/DJ
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 
REKLAMA
foto

Pizza rodem z włoskiej restauracji. Zdradzamy recepturę...
2019-10-18 10:52:22 Kategoria:

Nikt nie robi lepszej pizzy niż Włosi! Prawdziwa włoska pizza jest sprężysta, aromatyczna i nie zapycha. Ciasto powinno być cienkie oraz nie przytłaczać swoim smakiem...

więcej »
foto

Skoda - upusty do 14000 na wybrane modele
2019-10-18 09:50:30 Kategoria:

Dni Otwarte w salonach SKODA CARSED 25-27 października. Sprawdź szczegóły.

więcej »
foto

Dieta z dowozem do domu w Białymstoku – jak ją...
2019-10-11 15:15:27 Kategoria:

Być może zastanawiacie się nad zamówieniem diety z dowozem do domu. Nie macie czasu bądź masz najzwyczajniej w świecie macie już dość stania godzinami przy garnkach....

więcej »

Siemiatycze

w lewoPaźdzernik 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5

SIEMIATYCZE, 05.10

26. Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Śpiewajmy Panu” Podlasie 2019

więcej »

SIEMIATYCZE, 05.10

II Extremalna Piątka w gminie Siemiatycze

więcej »
6

SIEMIATYCZE, 06.10

Wręczenie nagród w Konkursie na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim

więcej »
7 8 9 10 11 12

SIEMIATYCZE, 12.10 16:00

Wieczernik w Ostrożańskim Sanktuarium Maryjnym

więcej »
13

SIEMIATYCZE, 13.10 17:00

Ostatnie w tym roku procesje fatimskie w Siemiatyczach

więcej »
14 15 16 17

SIEMIATYCZE, 17.10

Rusza rekrutacja do Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego

więcej »

DROHICZYN, 17.10 20:00

Zaproszenie na Seminaryjny Wieczór Wiary

więcej »
18

SIEMIATYCZE, 18.10

18. edycja Pucharu Podlasia w Piłce Ręcznej Dziewcząt

więcej »

SIEMIATYCZE, 18.10

Poplenerowa wystawa fotografii w Siemiatyckim Ośrodku Kultury

więcej »
19

SIEMIATYCZE, 19.10

Pokaz Ogniowy na Skwerze

więcej »

SIEMIATYCZE, 19.10

18. edycja Pucharu Podlasia w Piłce Ręcznej Dziewcząt

więcej »

DROHICZYN, 19.10

Diecezjalny Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie diecezji drohiczyńskiej

więcej »

DROHICZYN, 19.10

Drohiczyn zaprasza na Dzień Seniora

więcej »

SIEMIATYCZE, 19.10 16:00

DKF Kameleon - Dyskusyjny Klub Filmowy

więcej »
20

SIEMIATYCZE, 20.10

18. edycja Pucharu Podlasia w Piłce Ręcznej Dziewcząt

więcej »

SIEMIATYCZE, 20.10

12. Spotkania Kresowa – zawody wędkarskie nad Bugiem

więcej »
21 22

SIEMIATYCZE, 22.10

Grupa Full Power Spirit wystąpi w Siemiatyczach

więcej »
23 24 25 26 27
28 29

SIEMIATYCZE, 29.10 17:30

Msza św. z modlitwą o uzdrowienie w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach

więcej »
30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje