R E K L A M ADROHICZYN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kościół ma przesłanie nadziei dla tego świata, dlatego że posiada klucze do innego świata - mówił w Drohiczynie bp senior Tadeusz Pikus
2020-05-26 09:35:06 Artykuł czytany 487 razy


Chrystus nie przyszedł, by przemieniać ten świat, lecz by przemieniać i uświęcać człowieka - mówił bp senior diecezji drohiczyńskiej Tadeusz Pikus podczas homilii wygłoszonej 25 maja w drohiczyńskiej katedrze w Dniu Modlitw o Świętość Kapłanów. Bp w swoich rozważaniach pochylił się nad obecną sytuacją epidemiczną.


Jak zauważył, czas pandemii jest trudną próbą dla ludzi wszystkich krajów i kontynentów. Jest również czasem próby dla Kościoła. Podejmowane działania oraz przekazywane komunikaty medialne mówią o powadze sytuacji. Zredukowano działalność publiczną. Zwrócił uwagę, że w świecie dotąd tak pewnym siebie zaczął panować duch bezradności, strachu i beznadziei. Obecny kryzys ujawnił również niezdolność świata do pogodzenia się ze śmiercią.

Biskup Pikus podkreślał, że choć nie chce kwestionować słuszności wprowadzanych decyzji dotyczących ograniczeń życia religijnego, to ma wrażenie, że „Kościół wtopił się mentalnie w światowe przeżywanie tego dramatu. Być może – jak już w historii bywało – tak i obecnie Kościół pokłada wszelką nadzieję w świecie i zbyt mocno z nim się utożsamia”. Te działania choć słuszne, mówił dalej biskup, nie mogą powodować, że my ludzie wierzący zapomnimy o słowach Jezusa Chrystusa, który mówił „moje Królestwo nie jest z tego świata”.

Podkreślił, że „Kościół ma przesłanie nadziei dla tego świata, dlatego że posiada klucze do innego świata”. Wynika to z działalności samego Chrystusa. Nie przyszedł on po to, „by przemieniać ten świat, lecz by przemieniać i uświęcać człowieka, by człowiek stał się solą ziemi i światłością dla tego świata oraz znakiem nadziei dla innych”.

Na skutek epidemii wiele osób przeżywa utratę kontaktu ze wspólnotą parafialną. Nie może przez to brać udziału w pełnym wymiarze w życiu religijnym i sakramentalnym. Środki medialne nie wystarczą jednak do budowania żywej więzi z Bogiem.

Kaznodzieja stwierdził, że dzisiaj coraz mocniej krytykuje się Kościół. Przyznał, że w życiu chrześcijańskim nie brakuje bylejakości i nadużyć. Zwrócił uwagę na postawę niektórych duchownych, którzy uważają, że są odpowiedzialni tylko przed Bogiem a nie przed ludźmi. „Mimo że żyjemy we wspólnocie, to każdy człowiek, bez względu na to czy świecki, czy duchowny, w dorosłym życiu, ma odpowiedzialność osobistą wobec Boga. (…) Niestety, ma się wrażenie, że nie wszyscy jednak są przekonani o tym, że jesteśmy odpowiedzialni nie tylko wobec Boga, ale także wobec ludzi.” – powiedział biskup.

Jako szczególnych przewodników w tym trudnym okresie wskazał św. Jana Pawła II oraz Sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. „Oni pokazują, jak można żyć, by móc wiernie naśladować Chrystusa.”

Bp Pikus przypomniał również znaczenie Dnia Modlitw o Świętość Kapłanów. Nawiązał do roku 2016, kiedy to z okazji odnowienia krypty w drohiczyńskiej katedrze dokonano ponownego pochówku bp. Władysława Jędruszuka – pierwszego biskupa diecezji drohiczyńskiej, bp. Kazimierza Bukraby – biskupa pińskiego, ks. inf. Michała Krzywickiego – Administratora Apostolskiego diecezji pińskiej oraz ks. kan. Jana Wasilewskiego – kapłana diecezji pińskiej.

Data 25 maja nie jest przypadkowa. To kolejna rocznica śmierci bpa Władysława Jędruszuka. Stało się już tradycją, że tego dnia cała diecezja pod przewodnictwem jej pasterza modli się o świętość kapłanów. To również okazja, aby odnowić przyrzeczenia kapłańskie oraz świętować złote i srebrne jubileusze kapłańskie. W tym roku srebrnymi jubilatami są: ks. kan. dr Jarosław Błażejak, ks. kan. Waldemar Górski, ks. Krzysztof Kosson oraz ks. Dariusz Tworkowski. Na zakończenie Eucharystii księżą jubilaci złożyli akt zawierzenia. Otrzymali również błogosławieństwo od Ojca Świętego Franciszka. Słowa wdzięczności w imieniu grupy wyraził ks. Jarosław Błażejak.

Mszy św. przewodniczył biskup drohiczyński Piotr Sawczuk. Obecny był również bp senior Antonii Dydycz. Tradycyjnie po zakończonych uroczystościach delegacja nawiedziła kryptę katedralną, by pomodlić się za dusze spoczywających tam kapłanów.

Ze względu na trwający stan epidemii liczba uczestników uroczystości została ograniczona. Kapłanów diecezji reprezentowali księża dziekani, wicedziekani, dekanalni ojcowie duchowni, jubilaci oraz księża pracujący w instytucjach diecezjalnych.
Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJTekst: Diecezja Drohiczyńska / ks. Marcin Gołębiewski
Foto: Diecezja Drohiczyńska / Monika Kanabrodzka
Oprac.: ABol

ABol [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • słowa
  2020-05-26 14:02:37

  arrow

  Bardzo mądre słowa.

 • Anna
  2020-05-26 11:19:50

  arrow

  Niech Pan Bóg błogosławi księżom jubilatom!

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 
REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

„Społecznym okiem na środowisko” - cykl audycji na...
2020-06-30 15:42:12 Kategoria:

25 czerwca na antenie Katolickiego Radia Podlasie ruszył cykl czterech audycji pt.: ”Społecznym okiem na środowisko”. Tematyka audycji związana jest z uruchomionym przez...

więcej »


foto

Wszystko, co warto wiedzieć o EBI
2020-07-02 11:04:06 Kategoria:

EBI, czyli Europejski Bank Inwestycyjny to finansowa instytucja zarządzana przez Unię Europejską. Ten organ ma swoją siedzibę w Luksemburgu, jest całkowicie niezależny od...

więcej »
foto

O niektórych rzeczach lepiej pamiętać. Zobacz, co...
2020-07-01 09:56:32 Kategoria:

Chociaż osoby posiadające samochód korzystają z niego często i nie sposób o nim zapomnieć, to dużo łatwiej wypadają z pamięci obowiązki z nim związane. Do takowych...

więcej »
foto

Jak radzimy sobie z koronawirusem?
2020-06-22 06:00:00 Kategoria:

W regionie siedleckim do tej pory odnotowano 250 przypadków zakażeń koronawirusem . Ryzyko zachorowania wciąż istnieje, a najbardziej narażony jest personel medyczny,...

więcej »

Siemiatycze

w lewoLipiec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

SIEMIATYCZE, 04.07

Test Wytrzymałości Siłowej 2020

więcej »
5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18

DROHICZYN, 18.07

Zawody spławikowe w Drohiczynie

więcej »
19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje