R E K L A M ADROHICZYN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Msza Krzyżma w Drohiczynie
2019-04-18 13:56:23 Artykuł czytany 702 razy


Około 200 księży, pracujących i przebywających na terenie diecezji drohiczyńskiej, uczestniczyło w Wielki Czwartek w Eucharystii w katedrze p.w. Trójcy Świętej w Drohiczynie. Mszy Świętej przewodniczył biskup drohiczyński Tadeusza Pikus.


W katedrze witał zebranych dziekan drohiczyński ks. Wiesław Niemyjski. W Eucharystii uczestniczyli Bp Tadeusz Pikus, Bp Senior Antoni Dydycz, księża a wśród nich kapłani na co dzień pracujący poza diecezją: ks. Paweł Rytel-Andrianik - Rzecznik KEP, ks. Andrzej Lubowicki - Asystent Generalny KSM, ks. Mariusz Boguszewski – dyrektor warszawskiego biura Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W tej uroczystej liturgii uczestniczyły osoby życia konsekrowanego, alumni Wyższego Seminarium Duchownego, służba liturgiczna a wśród nich dziewczęta – ministrantki z parafii w Ogrodnikach, chór katedralny, parafianie i wierni z różnych zakątków diecezji.

Rozpoczynając homilię Bp Tadeusz Pikus wspominał kapłanów diecezji drohiczyńskiej pracujących poza terem diecezji, wymienił też kraje gdzie posługują, a są to Anglia, Białoruś, Brazylia, Estonia, Francja, Hiszpania, Kamerun, Kanada, Niemcy, Rosja, Urugwaj, Watykan, Włochy.

Biskup zwracał uwagę, że dziś nie tylko na ambonie i w parafii ale też w mediach można głosić Ewangelię. Mówił, jak ważne jest świadectwo życia kapłana, które może być nieocenioną formą ewangelizacji. Podkreślał też, jak godne potępienia są osoby będące powodem do zgorszenia dla wiernych, dyskredytując kapłanów, jako wiarygodnych nauczycieli i świadków. Dalej mówił - szczególnie bolesne są krzywdy wyrządzone przez nas duchownych, którzy są zgorszeniem dla wiernych. Zwracał uwagę, jak grzechy jednostek rzutują na obraz Kościoła powszechnego - Pośród negatywnych opinii ginie dziś pozytywny obraz kapłana, a należy dostrzegać i doceniać ofiarną służbę w Winnicy Pańskiej.
Ekscelencja mówił – Dziś wspominamy dzień święceń kapłańskich, pamiętamy leżenie krzyżem, sprawowanie pierwszej Eucharystii, pierwszą posługę konfesjonału i radość z nawrócenia penitenta. Nie chodzi o sentymentalne wspomnienia ale o poruszenie serca i powrót do pierwotnej miłości, a pierwszą i najważniejszą miłością jest Bóg. Pasterz diecezji przywołał w tym miejscu słowa wiersza „Miara miłości” drohiczyńskiego poety Lucjana Boruty:

U pana Boga nie ma, że to jest duże, a to jest małe.
Duży krzyż, mały krzyż
Duże cierpienie, małe cierpienie
Długie życie, krótkie życie
Miarą wielkości, jest miara miłości.

Biskup nawiązał też do obchodzonej w tym roku rocznicy pobytu św. Jana Pawła II w Drohiczynie i jubileuszu 50-lecia powstania Ruchu Światło Życie w Diecezji Drohiczyńskiej.

Msza Krzyżma i spotkanie kapłanów z biskupami odbywa się we wszystkich diecezjach. Podczas tych wyjątkowych Eucharystii biskupi pobłogosławią oleje chorych i katechumenów oraz święcą krzyżmo.
Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ
ABol [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 
REKLAMA
foto

Dieta z dowozem do domu w Białymstoku – jak ją...
2019-10-11 15:15:27 Kategoria:

Być może zastanawiacie się nad zamówieniem diety z dowozem do domu. Nie macie czasu bądź masz najzwyczajniej w świecie macie już dość stania godzinami przy garnkach....

więcej »
foto

Wysyłka paczki z Anglii do Polski - którego kuriera...
2019-10-09 14:41:20 Kategoria:

Wielu Polaków znalazło swoje miejsce do życia na Wyspach i zdecydowało się zamieszkać tam na stałe. Coraz większa grupa rodaków mieszkająca w Anglii wymusiła...

więcej »

Siemiatycze

w lewoPaźdzernik 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5

SIEMIATYCZE, 05.10

26. Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Śpiewajmy Panu” Podlasie 2019

więcej »

SIEMIATYCZE, 05.10

II Extremalna Piątka w gminie Siemiatycze

więcej »
6

SIEMIATYCZE, 06.10

Wręczenie nagród w Konkursie na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim

więcej »
7 8 9 10 11 12

SIEMIATYCZE, 12.10 16:00

Wieczernik w Ostrożańskim Sanktuarium Maryjnym

więcej »
13

SIEMIATYCZE, 13.10 17:00

Ostatnie w tym roku procesje fatimskie w Siemiatyczach

więcej »
14 15 16 17

SIEMIATYCZE, 17.10

Rusza rekrutacja do Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego

więcej »

DROHICZYN, 17.10 20:00

Zaproszenie na Seminaryjny Wieczór Wiary

więcej »
18 19

SIEMIATYCZE, 19.10 16:00

DKF Kameleon - Dyskusyjny Klub Filmowy

więcej »
20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje