R E K L A M ADROHICZYN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Msza Krzyżma w Drohiczynie
2019-04-18 13:56:23 Artykuł czytany 715 razy


Około 200 księży, pracujących i przebywających na terenie diecezji drohiczyńskiej, uczestniczyło w Wielki Czwartek w Eucharystii w katedrze p.w. Trójcy Świętej w Drohiczynie. Mszy Świętej przewodniczył biskup drohiczyński Tadeusza Pikus.


W katedrze witał zebranych dziekan drohiczyński ks. Wiesław Niemyjski. W Eucharystii uczestniczyli Bp Tadeusz Pikus, Bp Senior Antoni Dydycz, księża a wśród nich kapłani na co dzień pracujący poza diecezją: ks. Paweł Rytel-Andrianik - Rzecznik KEP, ks. Andrzej Lubowicki - Asystent Generalny KSM, ks. Mariusz Boguszewski – dyrektor warszawskiego biura Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W tej uroczystej liturgii uczestniczyły osoby życia konsekrowanego, alumni Wyższego Seminarium Duchownego, służba liturgiczna a wśród nich dziewczęta – ministrantki z parafii w Ogrodnikach, chór katedralny, parafianie i wierni z różnych zakątków diecezji.

Rozpoczynając homilię Bp Tadeusz Pikus wspominał kapłanów diecezji drohiczyńskiej pracujących poza terem diecezji, wymienił też kraje gdzie posługują, a są to Anglia, Białoruś, Brazylia, Estonia, Francja, Hiszpania, Kamerun, Kanada, Niemcy, Rosja, Urugwaj, Watykan, Włochy.

Biskup zwracał uwagę, że dziś nie tylko na ambonie i w parafii ale też w mediach można głosić Ewangelię. Mówił, jak ważne jest świadectwo życia kapłana, które może być nieocenioną formą ewangelizacji. Podkreślał też, jak godne potępienia są osoby będące powodem do zgorszenia dla wiernych, dyskredytując kapłanów, jako wiarygodnych nauczycieli i świadków. Dalej mówił - szczególnie bolesne są krzywdy wyrządzone przez nas duchownych, którzy są zgorszeniem dla wiernych. Zwracał uwagę, jak grzechy jednostek rzutują na obraz Kościoła powszechnego - Pośród negatywnych opinii ginie dziś pozytywny obraz kapłana, a należy dostrzegać i doceniać ofiarną służbę w Winnicy Pańskiej.
Ekscelencja mówił – Dziś wspominamy dzień święceń kapłańskich, pamiętamy leżenie krzyżem, sprawowanie pierwszej Eucharystii, pierwszą posługę konfesjonału i radość z nawrócenia penitenta. Nie chodzi o sentymentalne wspomnienia ale o poruszenie serca i powrót do pierwotnej miłości, a pierwszą i najważniejszą miłością jest Bóg. Pasterz diecezji przywołał w tym miejscu słowa wiersza „Miara miłości” drohiczyńskiego poety Lucjana Boruty:

U pana Boga nie ma, że to jest duże, a to jest małe.
Duży krzyż, mały krzyż
Duże cierpienie, małe cierpienie
Długie życie, krótkie życie
Miarą wielkości, jest miara miłości.

Biskup nawiązał też do obchodzonej w tym roku rocznicy pobytu św. Jana Pawła II w Drohiczynie i jubileuszu 50-lecia powstania Ruchu Światło Życie w Diecezji Drohiczyńskiej.

Msza Krzyżma i spotkanie kapłanów z biskupami odbywa się we wszystkich diecezjach. Podczas tych wyjątkowych Eucharystii biskupi pobłogosławią oleje chorych i katechumenów oraz święcą krzyżmo.
Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ
ABol [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 
REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

„Społecznym okiem na środowisko” - cykl audycji na...
2020-06-30 15:42:12 Kategoria:

25 czerwca na antenie Katolickiego Radia Podlasie ruszył cykl czterech audycji pt.: ”Społecznym okiem na środowisko”. Tematyka audycji związana jest z uruchomionym przez...

więcej »


foto

Wszystko, co warto wiedzieć o EBI
2020-07-02 11:04:06 Kategoria:

EBI, czyli Europejski Bank Inwestycyjny to finansowa instytucja zarządzana przez Unię Europejską. Ten organ ma swoją siedzibę w Luksemburgu, jest całkowicie niezależny od...

więcej »
foto

O niektórych rzeczach lepiej pamiętać. Zobacz, co...
2020-07-01 09:56:32 Kategoria:

Chociaż osoby posiadające samochód korzystają z niego często i nie sposób o nim zapomnieć, to dużo łatwiej wypadają z pamięci obowiązki z nim związane. Do takowych...

więcej »
foto

Jak radzimy sobie z koronawirusem?
2020-06-22 06:00:00 Kategoria:

W regionie siedleckim do tej pory odnotowano 250 przypadków zakażeń koronawirusem . Ryzyko zachorowania wciąż istnieje, a najbardziej narażony jest personel medyczny,...

więcej »

Siemiatycze

w lewoLipiec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

SIEMIATYCZE, 04.07

Test Wytrzymałości Siłowej 2020

więcej »
5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18

DROHICZYN, 18.07

Zawody spławikowe w Drohiczynie

więcej »
19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje