R E K L A M ADROHICZYN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Nowi kapłani diecezji drohiczyńskiej
2020-05-30 19:16:24 Artykuł czytany 2432 razy


Diecezja drohiczyńska ma nowych kapłanów. W sobotę, 30 maja w katedrze w Drohiczynie trzech diakonów otrzymało święcenia kapłańskie z rąk bpa drohiczyńskiego Piotra Sawczuka.


Tuż przed uroczystą Mszą Świętą, ks. Dariusz Kucharek, ojciec duchowny WSD w Drohiczynie przedstawił postacie kandydatów do święceń kapłańskich, prosząc wszystkich o modlitwę w intencji przyszłych kapłanów oraz drohiczyńskiego Seminarium, biskupów i całą diecezję.

Zebranych witał proboszcz parafii katedralnej ks. Wiesław Niemyjski, który podkreślał, że święcenia udzielane są w wigilię Zesłania Ducha Świętego. Polecając modlitwie biskupa Piotra Sawczuka zauważył, że po raz pierwszy JE udziela święceń kapłańskich w Drohiczynie.

Biskup Piotr Sawczuk w pierwszych słowach, podkreślał, jak ważna jest celebrowana uroczystość – Za chwilę trzej nasi bracia, którzy ukończyli studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie, otrzymają święcenia prezbiteratu. To ważne wydarzenie dla rodzin, z których pochodzą, dla parafii, a przede wszystkim dla naszej diecezji, bo zyska ona trzech nowych pracowników na Niwie Pańskiej, uformowanych, ukształtowanych, przenikniętych Bożą Łaską.

W homilii bp Piotr Sawczuk rozważał teksty czytań (Dz 10, 24a.37-43; Ef 4, 1-7, 11-13), które mówiły o niesieniu Boga poganom i potrzebie jedności wśród chrześcijan. Sięgając do Ewangelii wg św. Mateusza (Mt 9, 35-38), przypomniał słowa Jezusa, który mówił, że żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało, trzeba więc prosić Pana żniwa, by wyprawił robotników -  Cieszymy się, że dzisiaj wyprawi trzech kolejnych, którzy za chwilę przyjmą święcenia prezbiteratu i jako kapłani Diecezji Drohiczyńskiej pójdą do pracy w Winnicy Pana. A my wszyscy uczestniczący w tym obrzędzie wiemy, że nie możemy ich zostawić samych, że trzeba w dalszym ciągu wypraszać im – a pośrednio i sobie – potrzebne dary.

Jak zauważył, kapłaństwo jest zarazem wielkim darem i wielką tajemnicą. - O ten dar modlił się Kościół i go otrzymał, cieszy się teraz i składa Bogu dziękczynienie. Ludzie mogą tylko prosić, a wszystko zaczyna się dopiero wtedy, gdy Bóg bierze sprawy w Swoje ręce. On powołuje. On spogląda z miłością, On prowadzi i formuje. On też czasem wystawia na próbę, konfrontuje z twardym życiem. Wszystko po to, by przyszły sługa Chrystusa dobrze się przygotował, by poznał wolę swego Pana, by ją umiłował, by zrozumiał, że wszystko wychodzi z Eucharystii i ku Eucharystii prowadzi, że tam jest źródło i szczyt całego życia chrześcijańskiego. Źródło i szczyt życia kapłańskiego.

Zwracając się wprost do kandydatów, pasterz diecezji mówił - Jesteście z ludu wzięci i dla ludu będziecie ustanowieni za chwilę, we wszystkim jest jednak Bóg. To On was wziął i to On was ustanowił. On powołuje was każdego dnia na nowo i każdego dnia trzeba mu odpowiadać chcę, jestem gotów, posłuż się mną! Z takim przekonaniem i w takim duchu przyjmijcie ten zaszczytny urząd posługiwania kapłańskiego.

Obrzęd święceń kapłańskich rozpoczął się wywołaniem kandydatów, którzy publiczną odpowiedzią „Jestem!” wyrazili gotowość przyjęcia świeceń. Następnie w dialogu pomiędzy rektorem WSD, a księdzem biskupem, ksiądz rektor, jako główny odpowiedzialny za formację seminarzystów zaświadczył, że kandydaci są dobrze przygotowani do przyjęcia świeceń.

Zanim ks. Biskup nałożył ręce na diakonów i odmówił modlitwę święceń, kandydaci wobec zgromadzonych wyrazili wolę ich przyjęcia i złożyli śluby posłuszeństwa. Gdy kandydaci na prezbiterów leżeli na twarzach przed Ołtarzem, cała wspólnota modliła się za nich wezwaniami „Litanii do Wszystkich Świętych”.  Następnie Biskup w ciszy kładł ręce na głowach kandydatów, a po nim gest ten powtórzyli obecni w katedrze kapłani. Odmawiając modlitwę konsekracji Biskup prosił, aby poprzez dar Ducha Świętego, Chrystus Pan konsekrował obecnych diakonów na kapłanów. Po tym obrzędzie otrzymali oni godność prezbiteratu.

Nowo wyświęceni kapłani diecezji drohiczyńskiej, to:

ks. Beniamin Sęktas z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Guzewie,
ks. Paweł Sierakowski z parafii Przemienienia Pańskiego w Łukowie,
ks. Arkadiusz Szmurło z parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Pobikrach.

W uroczystościach udział wzięli - bp senior Antoni Dydycz, moderatorzy WSD w Drohiczynie, przedstawiciele Kurii Diecezjalnej oraz Sądu Biskupiego, zaproszeni księża i siostry zakonne oraz rodzina i przyjaciele nowo wyświęconych kapłanów.
Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ

Tekst: ABol
Foto: Diecezja Drohiczyńska / Monika Kanabrodzka
ABol [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • ???
  2020-06-05 11:03:40

  arrow

  Czy jest sens aby tu było Seminarium Duchowne, skoro tylko dwóch jest święconych z tej diecezji (trzeci z siedleckiej)?
  Czy nie lepiej szukać innego rozwiązania?
  Chyba trwają konsekwencje popełnionego błędu...

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 
REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

„Społecznym okiem na środowisko” - cykl audycji na...
2020-06-30 15:42:12 Kategoria:

25 czerwca na antenie Katolickiego Radia Podlasie ruszył cykl czterech audycji pt.: ”Społecznym okiem na środowisko”. Tematyka audycji związana jest z uruchomionym przez...

więcej »


foto

Arteterapia a powrót do zdrowia osób z zaburzeniami...
2020-07-06 15:32:30 Kategoria:

Publikujemy kolejny materiał filmowy promujący dobry wizerunek osób z zaburzeniami psychicznymi w społeczeństwie w ramach projektu pn. „Wsparcie samodzielności...

więcej »
foto

Jak wybrać ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny?
2020-07-06 15:06:11 Kategoria:

Od czego zacząć poszukiwania ubezpieczenia podróżnego? Czym kierować się, przeglądając kolejne oferty?

więcej »
foto

Dlaczego zawód medyczny?
2020-07-06 08:27:31 Kategoria:

Wśród licznych zawodów medycznych, uregulowanych przepisami ustawy, np. lekarz, dentysta, pielęgniarka, położna, farmaceuta czy diagnosta laboratoryjny, istnieją te,...

więcej »
foto

Wszystko, co warto wiedzieć o EBI
2020-07-02 11:04:06 Kategoria:

EBI, czyli Europejski Bank Inwestycyjny to finansowa instytucja zarządzana przez Unię Europejską. Ten organ ma swoją siedzibę w Luksemburgu, jest całkowicie niezależny od...

więcej »
foto

O niektórych rzeczach lepiej pamiętać. Zobacz, co...
2020-07-01 09:56:32 Kategoria:

Chociaż osoby posiadające samochód korzystają z niego często i nie sposób o nim zapomnieć, to dużo łatwiej wypadają z pamięci obowiązki z nim związane. Do takowych...

więcej »

Siemiatycze

w lewoLipiec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

SIEMIATYCZE, 04.07

Test Wytrzymałości Siłowej 2020

więcej »
5
6 7

SIEMIATYCZE, 07.07

Mariusz Żebrowski – malarstwo

więcej »
8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18

DROHICZYN, 18.07

Zawody spławikowe w Drohiczynie

więcej »
19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje