R E K L A M ADROHICZYN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Nowy rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie
2021-10-15 08:51:49 Artykuł czytany 764 razy


14 października zainaugurowano nowy rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie. Podczas Mszy Św. biskup drohiczyński Piotr Sawczuk podkreślał, jak ważna dla studentów Seminarium, jest wiara i zjednoczenie z Chrystusem, a posługując się przykładem św. Faustyny, podkreślał jak duży wpływ na inne osoby mają kapłani i jak wierni potrzebują dobrych kapłanów, spowiedników i kierowników duchowych.


- Warto dostrzec jak dużą rolę odegrali kapłani, którzy pomogli św. siostrze Faustynie właściwie zrozumieć Objawienia Chrystusa. Siostra Faustyna miała kontakt też z innymi kapłanami i przy tej okazji widzimy, jak trudno jest znaleźć dobrego spowiednika, dobrego kierownika duchowego i jak bardzo ludzie tego potrzebują, żeby kapłan roztropny, mający ugruntowaną wiedzę teologiczną, zakorzeniony mocno w Piśmie Świętym, pomagał zrozumieć właściwą drogę, na którą Bóg powołuje poszczególnych ludzi.

Po Mszy św. celebrowanej w kaplicy seminaryjnej, inaugurację kontynuowano w auli seminaryjnej, gdzie gości powitał Rektor WSD w Drohiczynie ks. prof. Tadeusz Syczewski. Na uroczystości obecni byli kapłani, siostry zakonne, alumni, przedstawiciele władz samorządowych, ruchów i stowarzyszeń katolickich a także sfery kultury i nauki, osoby, które od lat towarzyszą wydarzeniom z życia Seminarium i Diecezji.

Zgromadzeni wysłuchali sprawozdania za miniony rok akademicki 2020/2021, które przedstawił nowomianowany prefekt seminarium ks. Łukasz Borzęcki. Przy tej okazji podziękowano za oddaną pracę w seminarium ustępującemu z funkcji prefekta ks. Marcinowi Szymanikowi, życząc mu wiele dobra i błogosławieństwa Bożego w roli sekretarza biskupa.

Przedstawiciel Akademii Katolickiej, ks. dr Marcin Falkowski podkreślał, jak ważna jest jakość wykształcenia – Teologię studiujemy nie tylko przy biurku. Jeśli tylko przy biurku ją studiujemy, to nie jest to teologia, jest to wiedza o teologii. Teologię studiujemy przy biurku i na kolanach. U progu tego nowego roku życzę wszystkim, szczególnie klerykom, aby gorliwie podejmowali ten trud, bo to jaka będzie jakość naszego kapłaństwa wpływa nie tylko na sprawy doczesne, ale przede wszystkim na wieczne. Niech Maryja, która jest Matką kapłanów i Wychowawczynią świętych powołań kapłańskich, niech nam w tym patronuje.

Ks. prof. Jacek Nowak, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie wygłosił wykład inauguracyjny ,,Nowenna do Miłosierdzia Bożego w kontekście liturgii paschalnej”.

O sytuacje powołaniowej mówił rektor WSD w Drohiczynie ks. prof. Tadeusz Syczewski – Sytuacja powołaniowa w Polsce, podobnie jak w innych krajach, jest przede wszystkim odzwierciedleniem duchowej kondycji rodzin i wspólnot chrześcijańskich, świadectwa prezbiterów i osób konsekrowanych, atmosfery środowisk młodzieżowych, stanu współczesnego społeczeństwa, sytuacji kulturowej, emigracji młodzieży do dużych miast i innych krajów. Każdy z tych czynników w rożny sposób i z różnym skutkiem wpływa na obraz i owoce duszpasterstwa powołaniowego w poszczególnych diecezjach.

Czas zmagań naukowych oraz formację duchową i osobowościową w tym roku akademickim rozpoczęło 9 alumnów. Po raz pierwszy w drohiczyńskim Seminarium nie ma kandydatów na pierwszym roku studiów - ufamy Bożemu Miłosierdziu, że Bóg ma swój plan także w tej sprawie, mówił biskup Sawczuk.

Chór Kameralny KOE z Sokołowa Podlaskiego pod dyrygenturą Anety Mroczek zaintonował ,,Gaudeamus Igitur” a ks. rektor wygłosił słowa: kolejny 65. rok akademicki 2021 / 2022 uważam za otwarty Quod bonum, felix faustumque sit, co niechaj wypadnie dobrze, szczęśliwie i pomyślnie na następne lata.

ZOBACZ ZDJĘCIAFoto: Monika Kanabrodzka / Diecezja Drohiczyńska

ABol [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • Ania
    2021-10-21 18:33:56

    arrow

    No tak. Wszytko zrzucone na społeczeństwo że nie ma powołań, nie ma żadnego wejrzenia w swoje środowisko i sprawdzenia gdzie robicie błąd, że młodzi nie chcą iść w tym kierunku.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 
REKLAMA
foto

Koncert Mikołajkowy Gwiazdy Dzieciom. Na żywo w stolicy...
2021-12-07 11:53:20 Kategoria: Wieści Podlaskie

Znani i lubiani wokaliści w wyjątkowym świątecznym repertuarze. W poniedziałkowy wieczór, 6 grudnia na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku (OiFP)...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

29 lat Audycji Trzeźwiejących Alkoholików
2021-11-09 17:52:06 Kategoria:

Audycja Trzeźwiejących Alkoholików "Boże użycz nam pogody ducha" ma 29 lat. Nadawana jest na antenie Radia Podlasie od początku w niezmienionym kształcie. 11 listopada o...

więcej »


foto

Kontakt skóra do skóry – korzyści dla mamy i dziecka
2021-12-08 16:59:38 Kategoria:

Kontakt skóra do skóry jest bardzo ważnym momentem, zarówno jeśli chodzi o matkę, jak i jej dziecko. Ten pierwszy kontakt z naszą pociechą niesie za sobą wiele...

więcej »
foto

Opaski na włosy - pomysł, po który warto sięgnąć
2021-12-07 11:12:21 Kategoria:

Włosy są ozdobą głowy każdego człowieka. Dzieje się tak zarówno u pań jak i panów, ale to z pewnością panie często mają większe problemy z ich ujarzmieniem....

więcej »
foto

Jaki prezent dla niemowlaka wybrać na święta?
2021-12-06 07:40:55 Kategoria:

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Zastanawiasz się, jaki prezent będzie odpowiedni dla niemowlaka? Koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem i...

więcej »
foto

CZYSTE POWIETRZE W TRZEBIESZOWIE
2021-12-06 06:00:00 Kategoria:

Chcesz złożyć wniosek o dofinansowanie na wymianę starego pieca, termomodernizację lub mikroinstalację fotowoltaiczną w ramach programu Czyste Powietrze?

więcej »
foto

Kosiarka spalinowa czy elektryczna - co wybrać?
2021-12-03 13:37:01 Kategoria:

Każdy właściciel przydomowego ogródka chce, by ten wyglądał jak najlepiej. Jednym z najpopularniejszych sposobów na uzyskanie estetycznego efektu jest posiadanie...

więcej »
foto

Ból po wyrwaniu ósemki – jak sobie z nim poradzić?
2021-12-02 12:03:06 Kategoria:

Większość osób kojarzy wyrwanie ósemki z dużym bólem. Trzeba jednak pamiętać, że stopień nasilenia objawów zależy w głównej mierze od indywidualnej wrażliwości...

więcej »
foto

„Bliżej Unii Europejskiej” - cykl audycji na...
2021-11-19 15:55:40 Kategoria: Wybierz kategorie

Na antenie Katolickiego Radia Podlasie ponownie rusza cykl audycji poświęconych Unii Europejskiej. Będzie można w nich usłyszeć o bieżących działaniach wspólnoty,...

więcej »

Siemiatycze

w lewoGrudzień 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5
6

SIEMIATYCZE, 06.12

Mikołajki w Siemiatyczach

więcej »
7 8 9 10 11

SIEMIATYCZE, 11.12

II Recital Zespołu Wokalnego Miasta Ciechanowiec

więcej »
12
13 14 15 16 17 18

SIEMIATYCZE, 18.12 10:00

Świąteczny turniej piłki nożnej

więcej »
19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje