R E K L A M ADROHICZYN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Nowy rok formacji seminaryjnej w Drohiczynie
2022-10-07 12:44:10 Artykuł czytany 1131 razy


„Panie Jezu Chryste! Całe grono moderatorów, wychowawców, profesorów, alumnów oraz wszystkich pracowników administracyjnych Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, które to poświęcone jest Twemu Najświętszemu Sercu mocno wierzy, że z Tobą pokona wszelkie trudności, dlatego z radością i nadzieją wygłaszam te słowa: kolejny 66. rok akademicki 2022/2023 uważam za otwarty. Quod bonum, faustumque sit!” – tymi słowami rektor WSD w Drohiczynie ks. prał. Tadeusz Syczewski uroczyście zainaugurował nowy rok akademicki.


Głównym punktem inauguracji, która odbyła się w czwartek, 6 października była uroczysta Msza Św. celebrowana w kaplicy seminaryjnej pod przewodnictwem bpa drohiczyńskiego Piotra Sawczuka. Wśród koncelebransów obecny był również bp senior Antoni Dydycz. W homilii pasterz diecezji odniósł się do słów Ewangelii dnia, której głównym tematem było zagadnienie wytrwałej modlitwy. Jezus w swoim nauczaniu zwraca uwagę, że Ojciec da Ducha Świętego tym, którzy Go proszą. Biskup zauważył, że ludzie nie zawsze o to proszą Boga w swoich modlitwach. „U ludzi szukamy różnych rzeczy: sprawiedliwości, pociechy, wsparcia, towarzystwa. Jednak są sytuacje, albo – może lepiej powiedzieć – są pokłady naszego życia, gdzie żaden człowiek, nawet najbardziej uczynny i otwarty nie jest w stanie nam pomóc, bo pomóc może tylko Bóg. On jest ostatecznie źródłem mądrości i mocy, On jest Miłosierdziem. Skupianie się więc na pomocy ludzkiej, szukanie rozwiązań tylko w kategoriach ziemskich jest błędem, ponieważ jedynie Bóg może zaspokoić tęsknotę naszego serca i nadać sens naszemu życiu” – powiedział biskup. Zwracając się do wykładowców i wychowawców seminaryjnych podkreślił, że ich zadaniem jest pomagać alumnom w ukochaniu Chrystusa oraz ukazywać radość kapłaństwa. Swoje słowo skierował również do braci kleryckiej: „Roztacza się przed wami kolejny rok pracy, zdobywania wiedzy, ale też formowania serca i nabywania czułości sumienia. Modlimy się do Pana Boga, by dał wam łaskę pracowitości i dobrego wykorzystania czasu, by dał łaskę dążenia do rozwoju, a zabrał pokusę stagnacji, by pozwolił upewnić się co do powołania i nabywać zapału duszpasterskiego”.

Kolejna część spotkania miała miejsce w auli seminaryjnej. Rektor seminarium z należytą starannością przywitał przybyłych gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele duchowieństwa, sióstr zakonnych, dziekani i rektorzy zaprzyjaźnionych uczelni na czele z Akademią Katolicką w Warszawie, przedstawiciele władz rządowych, samorządowych, oświatowych, służb mundurowych, prezesi instytucji, urzędów i firm. Słowa szczególnych pozdrowień skierował do alumnów seminarium, zwłaszcza tych z pierwszego roku, którzy rozpoczynają formacje seminaryjną.

Łukasz Łyskawy z parafii Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu, Szymon Myszkowski z parafii Chrystusa Króla w Ogrodnikach oraz Michał Okulus z parafii św. Stanisława Kostki w Jerzyskach – jako alumni pierwszego roku publicznie złożyli ślubowanie. Wśród świadków tego wydarzenia obecni byli ich rodzice i bliscy. Przedstawiciel Akademii Katolickiej w Warszawie ks. dr Michał Polny wręczył nowym studentom indeksy. W imieniu alumnów przemówił Łukasz Łyskawy. Wyraził radość za faktu wstąpienia do seminarium oraz świadomość spoczywającej odpowiedzialności. „Stoi przed nami wiele poważnych zadań, ale jednocześnie przepełnia nas radość i szczęście, że możemy kroczyć drogą naszego Nauczyciela Jezusa Chrystusa. Dołączając do tej wspólnoty obiecujemy dbać o dobre imię naszego Seminarium, wypełniać nasze obowiązki oraz z wiernością i pokorą rozwijać się duchowo, abyśmy faktycznie stawali się uczniami Chrystusa” – powiedział.

Wykład inauguracyjny wygłosił ks. dr Mariusz Świder – rektor WSD w Siedlcach. Swoje wystąpienie zatytułował: „Wybranie posłanych czy posłanie wybranych? Idea wybrania i posłania uczniów w Dziele Łukaszowym”.

Wśród wystąpień nie zabrakło również sprawozdania z ubiegłego roku akademickiego, które przedstawił prefekt WSD ks. Łukasz Borzęcki, słowa przedstawiciela Akademii Katolickiej ks. dr. Michała Polnego oraz bp. Piotra Sawczuka, który podsumował spotkanie i udzielił zebranym błogosławieństwa.

Całą uroczystość śpiewem uświetnił chór kameralny KOE z Sokołowa Podlaskiego pod przewodnictwem Anety Mroczek a grą na organach Sebastian Skrzypkowski.

ZOBACZ ZDJĘCIATekst: ks. Marcin Gołębiewski / Diecezja Drohiczyńska
Foto: ks. Marcin Gołębiewski, al. Karol Łuniewski / Diecezja Drohiczyńska
Oprac. ABol


ABol/DW

wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 
REKLAMA
foto

Podlaskie Mikołajki
2022-12-07 13:31:19 Kategoria: Wieści Podlaskie

To był dzień pełen radości, prezentów i dobrej zabawy. Z okazji Mikołajek we wtorek, 6 grudnia, do Opery i Filharmonii Podlaskiej zaproszone zostały dzieci z podlaskich...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Jak wspierać osoby z chorobą alkoholową w utrzymaniu...
2022-12-07 13:12:00 Kategoria:

O wspieraniu osób po przebytej terapii w utrzymaniu abstynencji od alkoholu, mowa będzie w czwartek, 8 grudnia w Audycji Trzeźwiejących Alkoholików "Boże użycz nam pogody...

więcej »


foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »
foto

Jak pozyskać nowych followersów na Instagramie? 6 porad
2022-12-07 11:05:41 Kategoria:

Każda osoba, która prowadzi social media, chce, żeby to, co na nich robi, było zauważone. Jednak nie jest łatwo pozyskać obserwujących, nawet jeśli tworzymy ciekawe...

więcej »
foto

Czy można ubezpieczyć dom w budowie?
2022-12-01 06:03:00 Kategoria:

Budujesz dom i chciałbyś zabezpieczyć się przed niespodziewanymi wypadkami? Masz taką możliwość. Budynek możesz ubezpieczyć jeszcze w trakcie budowy. Wyjaśniamy, co...

więcej »
foto

Magiczne Ogrody czekają na Was
2022-11-23 09:41:00 Kategoria:

Do maja zostało jeszcze kilka miesięcy. Ale wiemy, że wielu z Was myśli o janowieckim parku często w czasie zimowej przerwy. Mamy dla Was uśmiechnięty powód do kolejnych...

więcej »

Siemiatycze

w lewoGrudzień 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

DROHICZYN, 01.12 18:30

Wieczór Wiary w Seminarium w Drohiczynie

więcej »
2 3

SIEMIATYCZE, 03.12 08:00

Ciechanowiec: Konkurs ligawkowy

więcej »
4

SIEMIATYCZE, 04.12 09:30

Ciechanowiec: Konkurs ligawkowy

więcej »
5 6

SIEMIATYCZE, 06.12

Mikołajki w Siemiatyczach

więcej »
7 8

SIEMIATYCZE, 08.12 17:00

Rok obrzędowy na Podlasiu – spotkanie w siemiatyckiej bibliotece

więcej »
9 10 11

DROHICZYN, 11.12 09:00

Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej w Drohiczynie

więcej »

SIEMIATYCZE, 11.12 12:00

Drohiczyn i Siemiatycze zapraszają na świąteczne kiermasze

więcej »
12 13 14 15 16 17

SIEMIATYCZE, 17.12 09:00

Drohiczyn i Siemiatycze zapraszają na świąteczne kiermasze

więcej »
18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje