R E K L A M ADROHICZYN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Ostatnie pożegnanie śp. ks. prał. Mieczysława Onyśka
2020-04-01 08:36:48 Artykuł czytany 1835 razy


W kościele parafialnym w Knychówku we wtorek, 31 marca odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. ks. prał. Mieczysława Onyśka. Mszy Św. przewodniczył biskup drohiczyński Piotr Sawczuk.
- Gromadzimy się przed Chrystusowym Ołtarzem, ale także z nadprzyrodzoną wiarą spoglądając na trumnę, kryjącą ciało śp. ks. prał. Mieczysława Onyśka, aby w gorącej modlitwie polecać go Bożemu Miłosierdziu – mówił bp Piotr Sawczuk. Pasterz diecezji drohiczyńskiej  podkreślał, że zmarły Kapłan był człowiekiem wielkiej gorliwości i aktywności, budowniczym kościoła, inicjatorem wielu przedsięwzięć w sferze gospodarczej i duszpasterskiej. Przypominał, że gdy przyszedł czas ciężkiej choroby, przez długie lata niósł Krzyż razem z Chrystusem, nie mógł angażować się w działalność duszpasterską, ale oddawał się modlitwie i składał dar cierpienia. Wszystko to Bóg może najlepiej ocenić, który dar jest ważniejszy i bardziej pożądany w Jego oczach – mówił ksiądz Biskup. Zwracał uwagę, na wyjątkowy sposób przeżywania pogrzebu, gdy może on odbywać się w nielicznym wąskim gronie.

Homilię wygłosił biskup senior Antoni Dydycz. Biskup przypomniał sylwetkę zmarłego kapłana, mówił o niełatwych czasach w jakich się wychowywał i dorastał. Wspominał jego drogę do kapłaństwa, pracę duszpasterską, zaangażowanie w budowę kościoła w parafii Łukowce oraz długoletnie pełnienie posługi proboszcza w parafii Knychówek. Również Biskup Dydycz zwrócił uwagę, na wyjątkowość uroczystości pogrzebowej, tak dalekiej od katolickiej i polskiej tradycji, gdy z powodu panującej epidemii w ostatniej drodze kapłana nie mogli uczestniczyć wierni.

Podczas Mszy Św. pogrzebowej słowa pożegnania wyrazili: Sławomir Wasilczuk, wójt gminy Korczew; ks. prał. Tadeusz Karwowski – kolega z roku studiów seminaryjnych śp. Kapłana; pochodzący z parafii Knychówek ks. prof. Edward Jarmoch; przedstawiciel rodziny zmarłego Księdza - Michał Bujalski oraz miejscowy proboszcz ks. Antoni Klukowski.

Dziękowano za życie i posługę śp. ks. Prałata, ale dziękowano też osobom, które szczególnie w ostatnim czasie służyły pomocą i wsparciem: siostrze zmarłego Kapłana, kapłanom z parafii w Knychówku oraz służbie zdrowia. Wójt Sławomir Wasilczuk dziękował za współpracę, zaangażowanie, modlitwę, zachęcanie parafii do pracy na rzecz wspólnego dobra. Przypomniał, że śp. ks. Mieczysław dzielił się swoimi dobrami i wielokrotnie wspomagał potrzebujących. Ks. prał. Tadeusz Karwowski sięgną po porównanie, kapłana do mostu, który łączy dwa przeciwległe brzegi, mówił - przez 48 lat kapłańskiego posługiwania stawałeś się mostem dla wierzących umożliwiającym docieranie na drugi kres życia, jakim jest wieczność. Ks. prof. Edward Jarmoch mówił, że każda śmierć wyciska łzy i skłania do refleksji, ale tylko przy grobie Chrystusa rozbrzmiewa wieczyste Alleluja, co wiąże się też z okresem Wielkiego Postu, który to był czasem odchodzenia śp. ks. Mieczysława Onyśka.
Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ


Śp. ks. prał. Mieczysław Onyśk urodził się 8 stycznia 1945 roku. Studia teologiczne ukończył w Wyższym Seminarium Duchownym w Siedlcach. Święcenia kapłańskie przyjął w Siedlcach 17 czerwca 1972 r., z rąk bpa Jana Mazura. Pełnił posługę na terenie diecezji siedleckiej a następnie drohiczyńskiej. Zmarł 28 marca (br.) w wieku 75 lat. Jego ciało spoczęło na cmentarzu parafialnym w Knychówku.

Ze względu na stan epidemiczny udział w uroczystościach pogrzebowych był ograniczony, wierni mogli łączyć się w modlitwie za duszę zmarłego dzięki transmisji internetowej.

Ks. prał. Mieczysław Onyśk urodził się 8 stycznia 1945 r. w Kolonii Kamieńczyk. Szkołę Podstawową ukończył w Dzierzbach. Uczęszczał do Niższego Seminarium Duchownego Księży Salezjanów w Sokołowie Podlaskim. W latach 1961-1968 odbywał formację w Zgromadzeniu Księży Salezjanów. W tym czasie ukończył Liceum Ogólnokształcące w Sierpcu oraz studia filozoficzne w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Salezjanów w Czerwińsku n. Wisłą. Studia teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym w Siedlcach. Święcenia diakońskie otrzymał w Siedlcach 2 maja 1971 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w Siedlcach 17 czerwca 1972 r., z rąk bpa Jana Mazura. Został inkardynowany do Diecezji Drohiczyńskiej mocą bulli Jana Pawła II “Totus Tuus Poloniae Populus” (25.03.1992).

Kolejne miejsca pracy wypełniały wikariaty w parafiach: Serokomla (1972 – 1974) oraz Knychówek (1974 – 1982).

Pełnił urząd proboszcza w parafii Łukowce (1982 – 1987). W 1987 r. został administratorem parafii Knychówek a następnie jej proboszczem. Urząd ten pełnił aż do przejścia na emeryturę.
W diecezji pełnił następujące urzędy i funkcje: dziekan Dekanatu Drohiczyńskiego czyli Nadbużańskiego; członek Komisji ds. administracji i finansów I Synodu Diecezji Drohiczyńskiej; członek Rady Kapłańskiej; przewodniczący Komisji ds. kościelnych służb porządkowych Diecezjalnego Komitetu Organizacji Pielgrzymki Jana Pawła II do Drohiczyna.

Za swoją posługę i postawę kapłańską został mianowany kanonikiem honorowym Katedralnej Kapituły Drohiczyńskiej (1995), kapelanem Jego Świątobliwości (2000), kanonikiem gremialnym Drohiczyńskiej Kapituły Katedralnej.

Wdzięczni Panu Bogu za kapłańską posługę śp. ks. prał. Mieczysława Onyśka błagajmy o Boże Miłosierdzie dla Niego i o nowe powołania kapłańskie.

Foto: Diecezja Drohiczyńska
Nota biograficzna na podst. danych Diecezji Drohiczyńskiej

ABol  [MSz]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • SB1954
  2020-04-05 01:24:09

  arrow

  Bóg zapłać za słowa księdza napogrzebie mojej mamy.

  Świec Panie nad dusza Księdza Mieczysława.

  Otul Panie opieka Księdza Antoniego i daj zdrowie księdzu Radkowi.

  Zeslij Panie wiele łask dla siostry prałata.

  Bóg zapłać organiscie za oprawę.

  Chroń nas przed Koronawirus em.

 • Serafin K.
  2020-04-02 01:21:05

  arrow

  Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie:(

  Módl się za Nami Księży że Pralacie.

  Wspominam dziś nasze rozmowy.

  Wyrazy współczucia dla Sióstry.

 • knychowianka
  2020-04-01 16:20:28

  arrow

  Spoczywaj w pokoju i nie zapominaj o nas Ty teraz możesz wszystko - wspieraj nas łaską Bożą w walce z koronawirusem

 • ZnajomySokołów1970
  2020-04-01 10:49:26

  arrow

  Świeć Panie nad duszą zmarłego księdza,
  i Błogosław, obecnemu proboszczowi A.Klukowskiemu i oddanej siostrze Bożence!

  Pozdrowienia dla Knychowskiej społeczności od byłego parafianina.

  Grzegorz S.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 
REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Katolickie Radio Podlasie Hot16Ch2 /OGLĄDAJCIE/
2020-06-03 10:00:16 Kategoria:

Wójt Gminy Siedlce Henryk Brodowski, Sokołowski Ośrodek Kultury,Dom Pracy Twórczej Reymontówka w Chlewiskach, Echo Katolickie i Marcin Sójka zostali nominowani przez...

więcej »


foto

Kiedy warto zamienić zwykły materac na materace...
2020-06-03 14:06:23 Kategoria:

Materace rehabilitacyjne mogą być używane przez wszystkie osoby, które cenią sobie wysoki komfort snu. Jednak jest pewna grupa klientów, dla których takie materace są...

więcej »
foto

Sklep internetowy na PrestaShop - dlaczego warto?
2020-06-03 13:33:08 Kategoria:

Sprzedaż w internecie co roku notuje coraz większe rekordy. Nie ma się temu co dziwić - jest to sposób wygodny, bezpieczny i, szczególnie obecnie, często jedyny...

więcej »
foto

Jak dobrać okulary korekcyjne do kształtu twarzy?
2020-06-03 13:12:23 Kategoria:

Okulary korekcyjne nie tylko umożliwiają czytanie, bezpieczną jazdę samochodem i wykonywanie wielu codziennych czynności, ale również stanowią ozdobę twarzy. Dzięki...

więcej »
foto

Oprocentowanie lokat w bankach - kluczowe informacje w...
2020-06-01 13:54:23 Kategoria:

Cel zakładania lokat oszczędnościowych jest różny, dlatego nie ma jednej najlepszej oferty, która w 100% odpowiadałaby każdemu. Niektóre osoby chcą ochronić swoje...

więcej »
foto

REKRUTACJA DO STO NADAL TRWA!
2020-05-30 07:38:40 Kategoria:

Społeczna Szkoła Podstawowa Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Siedlcach istnieje od ponad 25 lat. Założona została w 1991 roku jako pierwsza niepubliczna szkoła na...

więcej »

Siemiatycze

w lewoCzerwiec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje