R E K L A M ADROHICZYN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Zarządzenie Biskupa Drohiczyńskiego o organizacji duszpasterstwa w czasie drugiej fali epidemii
2020-10-24 16:27:54 Artykuł czytany 3647 razy


W sobotę, 24 października biskup drohiczyński Piotr Sawczuk wydał 7. zarządzenie o organizacji duszpasterstwa w czasie epidemii. Poniżej publikujemy pełną treść zarządzenia.

Nasila się atak pandemii, będącej dla nas czasem próby i okazją do pokazania mocy naszej wiary, solidarnego wychodzenia z miłością naprzeciw ludziom potrzebującym, chorym, starszym i zdjętym lękiem. Jesteśmy też wezwani, aby w duchu odpowiedzialności za siebie i za innych, uznać i zastosować się do wprowadzonych zasad bezpieczeństwa.
    
W związku ze znacznym wzrostem liczby zarażeń i wprowadzeniem na terenie całej Polski tzw. strefy czerwonej, odpowiadając na Apel Przewodniczącego KEP Abpa Stanisława Gądeckiego z 23 października 2020 r. i respektując przepisy wydane przez Radę Ministrów RP, niniejszym pragnę zakomunikować, że do odwołania w Diecezji Drohiczyńskiej będą obowiązywały następujące zasady:
    
1. Dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane, pozostająca w mocy na podstawie poprzednich dekretów wydawanych w stanie epidemii, obejmowała tylko tych diecezjan i osoby przebywające na terenie Diecezji Drohiczyńskiej, które:
a) są podeszłym wieku,
b) przechodzą kwarantannę,
c) mają objawy infekcji, złe samopoczucie,
d) odczuwają obawę przed zarażeniem.

Na czas trwania czerwonego alertu dyspensa zostaje rozszerzona na pozostałe osoby. Proszę jednak, aby zgodnie z nakazem zawartym w kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego, osoby korzystające z dyspensy nabożnie przeżyły dzień święty, tj. poświęciły odpowiedni czas na modlitwę i uczestniczyły duchowo we Mszy św. transmitowanej za pośrednictwem środków masowego przekazu.
Proszę jednak, aby wierni Diecezji Drohiczyńskiej, w której jest dużo parafii niewielkich, starali się uczestniczyć w liturgii w kościele przynajmniej raz w miesiącu.
    
2. Proszę Księży Proboszczów o umieszczenie na drzwiach kościołów i kaplic informacji o liczbie osób mogących uczestniczyć w sprawowanej liturgii lub adoracji Najświętszego Sakramentu, zgodnie z aktualnymi przepisami państwowymi (obecnie – jedna osoba na 7 m2). Proszę też o włączanie w cieplejsze dni głośnika zewnętrznego, dzięki czemu dodatkowa grupa wiernych będzie mogła uczestniczyć w liturgii, z zachowaniem przepisanego dystansu. Ponadto w parafiach, w których posługuje zespół kapłanów, należy rozważyć, czy nie dałoby się zwiększyć liczby Mszy świętych, modyfikując godziny celebracji.
    
3. Przypominam o obowiązku zakrywania nosa i ust (noszenia maseczek lub przyłbic) podczas liturgii wewnątrz obiektów sakralnych oraz poza nimi. Ten obowiązek nie dotyczy celebransa (koncelebransów). Lektorzy i psalmiści mogą zdjąć osłonę ust i nosa tylko w czasie czytania lub śpiewu. Duszpasterze w czasie udzielania Komunii świętej lub zbierania ofiar na tacę winni założyć osłonę.
    
4. Księża Proboszczowie niech zadbają o umieszczenie pojemników z płynem dezynfekcyjnym przy wejściach do kościoła, przy tabernakulum, przy konfesjonale i w zakrystii. Celebransi mają zdezynfekować ręce przed Mszą świętą i ponadto przed udzielaniem Komunii świętej (dotyczy to również innych szafarzy).
    
5. Szafarze Komunii świętej niech dają wiernym możliwość wyboru sposobu przyjęcia Ciała Pańskiego – do ust lub na rękę, nie zmuszając jednak do żadnego z tych sposobów. Niech też za każdym razem ogłaszają porządek udzielania.
    
6. Na kratkach konfesjonałów należy umieścić folię i obok postawić płyn dezynfekcyjny z rozpylaczem oraz kartkę z czytelną prośbą do penitentów o zdezynfekowanie folii po odbyciu spowiedzi. W okresie epidemii nie należy używać konfesjonałów zamkniętych (szafowych).
    
7. Nawiązując do Apelu Przewodniczącego KEP, zachęcam wiernych – szczególnie starszych i schorowanych – do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, począwszy od tygodnia poprzedzającego uroczystość Wszystkich Świętych, do końca listopada. Zgodnie z dekretem Penitencjarii Apostolskiej z dnia 22 października br., odpust zupełny za zmarłych można zyskać – jak co roku – przez 8 dni, jednak nie muszą to być pierwsze dni listopada, ale dowolne dni w obrębie całego miesiąca. Pełniejsze informacje o warunkach uzyskania odpustu przekażą duszpasterze. Można je także znaleźć w Internecie.

Duszpasterze są proszeni o roztropną ocenę, czy można bezpiecznie zorganizować Mszę świętą oraz nabożeństwo na cmentarzu. W myśl wspomnianego Apelu bardziej właściwe – szczególnie w większych parafiach, mających duże cmentarze – byłoby zrezygnowanie z tradycyjnej procesji z kościoła i Mszy świętej na cmentarzu, a w to miejsce odprawianie nabożeństw w mniejszych grupach w kolejne dni listopada.
    
8. Proszę Księży Proboszczów, aby za pośrednictwem swego Dziekana powiadomili naszą Kurię Diecezjalną o każdej trudnej sytuacji w parafiach, o potwierdzonym zarażeniu któregoś z duszpasterzy lub nałożonej kwarantannie. Proszę też o przekazanie informacji, czy jest możliwe zapewnienie opieki duszpasterskiej w parafii z pomocą Księży ze swego dekanatu, czy też konieczne jest wsparcie Kapłanów z zewnątrz.

Bardzo serdecznie dziękuję za właściwą postawę podczas trwającej epidemii. Dziękuję Duszpasterzom za ich gorliwość w szukaniu ludzi i elastyczność w modyfikowaniu metod i narzędzi pastoralnych. Osobom konsekrowanym za modlitwę i wszelkie zaangażowanie w niesienie pomocy osobom zagrożonym. Wiernym świeckim za cierpliwość, wiarę i wszelką życzliwość. Chylę czoła przed wszystkimi służbami czuwającymi nad naszym bezpieczeństwem. Na szczególne podziękowanie zasługują pracownicy Służby Zdrowia, którzy z nadludzkim wysiłkiem i mimo zagrożenia ich zdrowia pełnią posługę samarytańskiej miłości.
    
Szanowni Państwo! Nie da się ująć w słowa Waszego poświęcenia i każdy wyraz wdzięczności wydaje się być za mały. Duchowo Wam towarzyszymy i modlimy się za Was! Wszystkich proszę o dalszą ufną modlitwę, o śpiewanie w kościołach Suplikacji w okresie przedłużającego się i narastającego zagrożenia epidemicznego. Proszę też ludzi młodszych i cieszących się dobrym zdrowiem, szczególnie tych, którzy działają w parafialnych zespołach Caritas, o chętne okazywanie pomocy osobom starszym i niepełnosprawnym.

Przekazuję też informację o uruchomionym przez nasz Rząd programie pn. Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. W jego ramach osoby powyżej 70. roku życia, dzwoniąc pod numer infolinii 22 505 11 11, będą mogły uzyskać pomoc w dostarczeniu produktów pierwszej potrzeby.
    
Mając ufność w Bogu z serca wszystkim Wam błogosławię.
Podpisano: +Piotr Sawczuk Biskup Drohiczyński

Źródło: Diecezja Drohiczyńska
ABol/EŁ

wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Jola
  2020-10-25 15:14:43

  arrow

  A co z peregrynacją obrazów od domu do domu/bloku/od mieszkania do mieszkania?

 • Elżbieta
  2020-10-25 09:03:13

  arrow

  dobrze byłoby wczytać się w te słowa

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 
REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Talerz zdrowego żywienia - trzy kroki do zdrowia
2020-11-26 11:59:00 Kategoria:

W październiku 2020 roku na Narodowym Kongresie Żywieniowym ogłoszono nowe "Zalecenia zdrowego żywienia" w formie graficznej talerza zamiast piramidy. Grafice talerza...

więcej »


foto

Zanzibar, Tanzania czy Mauritius? – Egzotyczne i...
2020-11-27 12:19:38 Kategoria:

Poszukujesz pięknych wakacji w tropikalnej scenerii i z dala od tłumów? Marzysz o ciepłej wodzie i kąpielach w krystalicznych wodach Oceanu Indyjskiego? Śnisz o ucieczce...

więcej »
foto

Nowy punkt pobierania wymazów w kierunku COVID-19 na...
2020-11-27 12:12:24 Kategoria:

23 listopada Centrum Medyczno-Diagnostyczne Sp. z o. o. uruchomiło punkt pobierania wymazów w kierunku COVID-19.

więcej »
foto

Profesjonalny warsztat dla twojego samochodu
2020-11-26 20:03:00 Kategoria:

Szukasz dobrego i sprawdzonego miejsca do naprawy swoich czterech kółek? Bialskie pogotowie ma w swojej ofercie auto serwis, misja pozostaje jednak ta sama: troska o...

więcej »
foto

O czym powinieneś wiedzieć przed kupnem patelni stalowej?
2020-11-26 13:10:39 Kategoria:

Stal nierdzewna jest wszędzie: w naczyniach kuchennych, sztućcach, urządzeniach, konstrukcjach budowlanych, implantach, broni… lista jest długa. Ale jeśli szukasz patelni...

więcej »
foto

Gdzie przechowywać chleb? - wybieramy nowoczesny chlebak
2020-11-24 10:41:56 Kategoria:

Pieczywo wymaga odpowiedniego przechowywania, by mogło utrzymać świeżość i smak. Dowiedz się, jak dobrać najlepszy chlebak do współczesnego wnętrza.

więcej »
foto

Siły natury w walce z trądzikiem
2020-11-24 10:32:42 Kategoria:

Problem trądziku nęka większość nastolatków, ale też sporą część dorosłych. Jednak wciąż niewiele z osób zmagających się z tą nieprzyjemną przypadłością...

więcej »
foto

Wsparcie samodzielności społecznej osób z zaburzeniami...
2020-11-23 12:49:11 Kategoria:

Publikujemy kolejny materiał filmowy promujący dobry wizerunek osób z zaburzeniami psychicznymi w społeczeństwie w ramach projektu pn. „Wsparcie samodzielności...

więcej »
foto

Jaki drapak warto wybrać?
2020-11-21 08:11:42 Kategoria:

Kocie meble służą nie tylko rozładowaniu nadmiaru energii u zwierzaków, ale również stanowią pewnego rodzaju ostoję. W końcu drapaki dla kotów to przedmioty...

więcej »

Siemiatycze

w lewoListopad 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1
2 3 4 5

SIEMIATYCZE, 05.11

Biblioteka zaprasza na spotkanie on line

więcej »
6 7 8
9 10 11

SIEMIATYCZE, 11.11

Ciechanowiec – Święto Niepodległości online

więcej »

SIEMIATYCZE, 11.11

11 Listopada w Mielniku

więcej »

DROHICZYN, 11.11 10:00

Drohiczyn uczci 102. rocznicę odzyskania niepodległości

więcej »
12 13 14

DROHICZYN, 14.11 21:00

Spotkanie Wojowników Maryi online

więcej »
15

SIEMIATYCZE, 15.11

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach znów otwarty

więcej »
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Kondolencje

Najnowsze Informacje