R E K L A M ADROHICZYN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Burzliwa sesja rady miejskiej w Drohiczynie
2020-02-05 10:29:07 Artykuł czytany 369 razy


We wtorek, 4 lutego odbyła się sesja rady miejskiej w Drohiczynie. Burzliwe obrady toczyły się wokół uchwały o zamiarze przekształcenia Szkoły Podstawowej w Śledzianowie w filię szkoły w Drohiczynie.


W roku 2018 szkoła podstawowa w Śledzianowie obchodziła stulecie, ale w tych stu latach ostatnia dekada była czasem, kiedy wielokrotnie ważyły się losy szkoły. Gdy kilku małym, wiejskim szkołom w gminie Drohiczyn groziła likwidacja, rodzice i nauczyciele powołali stowarzyszenia, które przejęły szkoły. Wśród nich była też szkoła w Śledzianowie, którą w latach 2013 – 2017 prowadziło Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Śledzianów. Kiedy po kilku latach stowarzyszenie zrezygnowało z prowadzenia szkoły, wróciła ona do gminy. Dziś w gminie Drohiczyn szkoły podstawowe w Miłkowicach i Ostrożanach prowadzone są przez stowarzyszenia, a szkoły w Drohiczynie i Śledzianowie należą do gminy. Teraz zdecydowano o przekształceniu szkoły w Śledzianowie w filię. Nie jest to jednak likwidacja, co podkreślano wielokrotnie na sesji.  W Śledzianowie ma pozostać przedszkole i klasy 1 – 3, od 4 klasy uczniowie mają być dowożeni do Drohiczyna. W uzasadnieniu uchwały, rada powołuje się na niską liczebność dzieci w poszczególnych oddziałach i wysokie koszty utrzymania placówki. Do szkoły uczęszcza obecnie 25 uczniów (klasa 1 – 4 dzieci, klasa 2 – 2 uczniów, 3 – 1 uczeń, 4 – 0, 5 – 7 uczniów, 6 – 8 uczniów, 7 – 3 uczniów, 8 - 0), 17 dzieci korzysta z wychowania przedszkolnego. Argumenty za przekształceniem szkoły przedstawiał burmistrz Wojciech Borzym, który swoje wystąpienie zaczął od stwierdzania, że praca samorządowca, to także podejmowanie trudnych decyzji.

Rada podjęła decyzję dotyczącą przyszłości szkoły, jednak głosowanie poprzedzono było burzliwą dyskusją. Jeszcze przed zwołaniem sesji odbyły się spotkaniami w szkole z nauczycielami i rodzicami. Obecni na sesji rodzice, dyrektor szkoły i proboszcz parafii w Śledzianowie, swoją obecnością i głosem w dyskusji wyrażali sprzeciw wobec projektu przekształcenia szkoły.
Pomimo, że uchwała mówi o zamiarze przekształcenia szkoły w filię, to  rodzice i nauczyciele traktują przekształcenie jako jej likwidację. W swoich wypowiedziach zwracali uwagę, że jeśli rodzic ma kilkoro dzieci i miałby je wysyłać do różnych szkół, to raczej się na to nie zdecyduje i razem ze starszym dzieckiem, które będzie uczyło się w Drohiczynie, pójdzie też jego młodsze rodzeństwo. W konsekwencji dzieci w szkole mocno ubędzie i szkoła zostanie zlikwidowana.  Mówili o tym, że kiedy po trzech klasach nauki w Śledzianowie dzieci będą uczyć się dalej w Drohiczynie, to będzie im trudno odnaleźć się w klasie, gdzie uczniowie są razem od kilku lat. Podkreślano, że życie szkoły, to życie wsi, że w Śledzianowie zlikwidowano już ośrodek zdrowia, teraz likwiduje się szkołę i już tylko kościół zostanie.

Z uzasadnieniem uchwały nie zgadzała się dyrektor szkoły podstawowej w Śledzianowie Katarzyna Moczulska. Zwracała uwagę na staranność procesu nauki i wychowania w małej placówce, na indywidualne podejście do każdego ucznia, bezpośredni kontakt z rodzicami.

O dobrym funkcjonowaniu szkoły zaświadczali rodzice, którzy np. na argument o braku sali gimnastycznej, mówili, że sala nie zrobi z ucznia sportowca, ale może to zrobić nauczyciel z pasją.

Propozycja dowożenia starszych dzieci do podstawówki w Drohiczynie również wywołała wiele komentarzy. Rodzice mówili, że jeśli będą musieli posyłać dzieci do innej szkoły niż w Śledzianowie, to wcale nie oznacza, że wybiorą placówkę w gminie Drohiczyn, bo równie chętnie uczniów przyjmie gmina Perlejewo.

Ze strony obrońców szkoły można było usłyszeć – prosimy o pomoc. Tymczasem radni komentowali, że w dyskusji nie ma argumentów, które pozwoliłyby wstrzymać przekształcenie szkoły. Pojawił się też wątek ponownego prowadzenia szkoły przez stowarzyszenie, jednak dyrektor placówki odpowiadała, że ze względu na małą ilość dzieci a tym samym niską subwencję, stowarzyszenie finansowo nie udźwignie tego zadania.  

Kontrą na argumenty rodziców i nauczycieli były cytowane cyfry, mówiące o spadającej licznie uczniów i rosnących kosztach utrzymania placówki z tą liczbą dzieci. Wg wyliczeń gminy, przekształcenie szkoły pozwoli na oszczędności rzędu 300 tys zł rocznie.

Rada przyjęła uchwałę większością głosów. Na 15 radnych na sesji obecnych było 13. 9 osób głosowało „za”, 4 wstrzymały się od głosu. Nikt nie był przeciw.

Chociaż rada przyjęła uchwałę, to sprawa nie jest zamknięta. Teraz musi wypowiedzieć się Kuratorium Oświaty. Opinia kuratorium jest wiążąca dla gminy. Jeśli się okaże  że zamiaru przekształcenia nie poprze kuratorium, to szkoły nie będzie można przekształcić. Jeśli kuratorium wyda opinię pozytywną, to rada będzie głosować nad przekształceniem szkoły, bo uchwała z 4 lutego mówi dopiero o zamiarze przekształcenie.
Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ


ABol [ja]

wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 
REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

6 kwietnia, audycje poniedziałkowe Wielkiego Tygodnia
2020-04-05 18:11:00 Kategoria:

Katolickie Radio Podlasie zaprasza na poniedziałkowe audycje:

więcej »


foto

Podziel się dobrem
2020-04-02 13:00:14 Kategoria:

W dobie szalejącej pandemii koronawirusa, pacjenci Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Centrum czekają na Twoją pomoc. Zapraszamy do współpracy osoby wykonujące zawody medyczne.

więcej »
foto

Dlaczego zawód medyczny? cz. 2
2020-04-01 15:57:50 Kategoria:

Technik farmaceutyczny wykonuje czynności polegające na sporządzaniu, wytwarzaniu, wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych oraz współuczestniczy w...

więcej »
foto

Wielkanoc za pasem - podpowiadamy jakie dekoracje...
2020-03-31 15:45:42 Kategoria:

Wielkanoc tuż tuż, pora więc na przygotowanie świątecznych ozdób. Niektóre można kupić, inne warto zrobić samemu. Podpowiadamy, czego nie powinno zabraknąć wśród...

więcej »

Siemiatycze

w lewoKwiecień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje