R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Miętne między Niebem a Ziemią
2018-02-15 07:11:36 Artykuł czytany 591 razy


W ramach obchodów 600-lecia parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Powiatowe Centrum Kultury i Promocji zaprasza 25 lutego na wyjątkowy koncert pt. „Miedzy Niebem a Ziemią. Dawna polska pieśń kościelna” w wykonaniu zespołu wokalnego SONUS NOBILIS.


- Tak niedawno rozpoczął się nowy 2018 rok, a z nim mnóstwo okazji do wspólnego świętowania. Do spotkań i organizacji wydarzeń kulturalnych inspirują nas narodowe rocznice jak np. stulecie odzyskania niepodległości. Ale równie ważnym jubileuszem w życiu naszej „małej ojczyzny” jest przypadające w tym roku 600-lecie parafii pw. Przemieniania Pańskiego w Garwolinie - informuje dyrektor PCKiP w Miętnem Beata Pasternak.

Kościół i religia odegrał dużą rolę w odzyskanie niepodległości przez Polskę i rozwój naszej kultury. Wskazują one bowiem m.in. na wartości moralne, bez których ani kultura, ani Polska istnieć nie może.  - W niedzielę 25 lutego zapraszamy państwa do miętnieńskiego dworku na wokalny koncert pt. „Miedzy Niebem a Ziemią. Dawna polska pieśń kościelna” w wykonaniu zespołu wokalnego SONUS NOBILIS. Na wydarzenie o tematyce sakralnej celowo nie zapraszamy do kościoła. Poprzez organizację koncertu w polskim dworku szlacheckim, będącym od wieków "ostoją polskości”, chcielibyśmy dać wyraz temu, że te wymiary się wzajemnie przenikają, dla dobra narodu. Dla dobra Polski. Kultura polska bowiem poczęła się jako chrześcijańska i nosi w sobie dziedzictwo wiary. Dlatego zapraszamy na wydarzenie, które spaja dwie okazje w jedną – dodaje dyrektor PCKiP w Miętnem.

SONUS NOBILIS - zespół wokalny, który zrodził się z dwóch pragnień: śpiewania i spotkania. - Jednym z celów, które sobie stawiamy, jest szerzenie bogactwa kultury muzycznej i literackiej dawnej Polski – informuje Katarzyna Brzozowska lider zespołu.

Zespół zaprezentuje polskie pieśni kościelne, które powstały na przestrzeni XIV – XVI wieku. Wśród nich znajdą się: kolędy, pieśni pasyjne oraz pieśni wielkanocne. Część z nich, to polskie przekłady łacińskich pieśni liturgicznych, na przykład „Nowe lato nam nastało” będąca dosłownym cytatem melodii łacińskiej pieśni „Novo Anno Domini”.

Ciekawostką jest, jak podają badacze, pochodzenie melodyczne pieśni „Przez Twe święte Zmartwychwstanie”. Otóż okazuje się, że pierwowzorem jej jest łaciński hymn bożonarodzeniowy A solis ortus cardine. Nie jest to jednostkowy przypadek adaptacji pieśni o tematyce bożonarodzeniowej do pieśni wielkanocnych czy pasyjnych i odwrotnie. Tego rodzaju zabiegi stosowane były częściej przez średniowiecznych kompozytorów.

Ostatnia grupa pieśni to teksty i kompozycje rdzennie polskie. Pieśń ludowa Szczodry wieczór - tzw. „Szczedrówka” to kolęda życzeń śpiewana w okresie Bożego Narodzenia. Związana jest ze zwyczajem składania sobie nawzajem życzeń noworocznych. Natomiast Jezusa Judasz przedał to polska pieśń z drugiej połowy XIV wieku napisana przez Władysława z Gielniowa. Znajdziemy ją również pod rozszerzonym tytułem „Żołtarz Jezusów”, czyli piętnaście rozmyślań o Bożym umęczeniu.
 Podczas koncertu zespół zaprezentuje opracowania wielogłosowe.
Koncert „Miedzy niebem a ziemią. Dawna polska pieśń kościelna”, 25 lutego 2018r. (niedziela) godz. 16.00 wstęp wolny. Powiatowe Centrum Kultury i Promocji , Dworek Miętne, ul. Główna 55.

Wydarzenie zorganizowane pod patronatem prepozyta kolegiaty pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie ks. prałata Ryszarda Andruszczaka oraz starosty powiatu garwolińskiego Marka Chciałowskiego.
Inf. pras.
WJ/Garwolin  [MSz]

wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Rejestracja Kół Gospodyń Wiejskich
2018-12-11 07:14:54 Kategoria:

Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Siedlcach, podobnie jak inne jednostki Agencji, rozpoczęło rejestrację Kół Gospodyń Wiejskich....

więcej »
foto

Medyczne Szkoły Policealne im. Zbigniewa Religi w...
2018-12-11 07:04:47 Kategoria:

Medyczne Szkoły Policealne im. Zbigniewa Religi w Siedlcach ogłaszają nabór na kierunki: ASYSTENTKA/ HIGIENISTKA STOMATOLOGICZNA, TECHNIK USŁUG KOSMETYCZNYCH w systemie...

więcej »
foto

Zaakceptuj mnie takim, jakim jestem
2018-12-10 14:30:44 Kategoria:

Osoby z zaburzeniami psychicznymi doświadczają wielu trudności z powodu swojego stanu zdrowia. Trudności spowodowane wykluczeniem i brakiem empatii wobec tych osób jeszcze...

więcej »

Garwolin

w lewoGrudzień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4 5 6

GARWOLIN, 06.12

Mikołajki w dworku w Miętnem

więcej »
7 8

GARWOLIN, 08.12

Garwolin: niezwykły koncert

więcej »

GARWOLIN, 08.12

Mikołajkowa słodka podróż z CSiK

więcej »

GARWOLIN, 08.12 11:00

Piłkarski weekend w Garwolinie. Turniej im. Jana Piesiewicza

więcej »
9
10

GARWOLIN, 10.12

Garwolin: o rozwodzie i przemocy

więcej »
11 12 13

GARWOLIN, 13.12 17:30

Garwolin: w rocznicę stanu wojennego

więcej »
14 15 16

GARWOLIN, 16.12

Nie dzieli nas nic, czyli Wojtek Baduchowski i Przyjaciele

więcej »
17 18 19

GARWOLIN, 19.12 18:30

Kolędowo w Miętnem

więcej »
20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje