R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Garwolin: wspólny pochówek dzieci nienarodzonych
2019-11-26 09:18:00 Artykuł czytany 1651 razy


Średnio w ciągu roku dochodzi w garwolińskim szpitalu powiatowym do ponad stu poronień. W około dwudziestu przypadkach rodzice nie odbierają szczątków płodu, ciałka dziecka, które nie zdążyło się urodzić. Obowiązek godnego pochówku spoczywa na gminie.


Dwa lata temu do władz samorządowych miasta Garwolina zgłosili się przedstawiciele działającego przy parafii Przemienienia Pańskiego Stowarzyszenia Rodzina Rodzinie z wnioskiem, by miasto podjęło działania zmierzające do tego, aby umożliwić pochówek na cmentarzu parafialnym płodów dzieci utraconych. - Prace w tym zakresie rozpoczęły się, trwały, były uzgodnienia z proboszczem parafii Przemienienia Pańskiego, dyrektorem szpitala. Trochę to trwało, ale jesteśmy na dobrej drodze, myślę, że na najbliższej sesji RM zostanie podjęta uchwała w sprawie sposobu sprawowania pogrzebu przez miasto Garwolin - powiedział Cezary Tudek, sekretarz miasta. Jak dodaje sekretarz, obecnie są ramy prawne takiej uchwały oraz jest dobra wola SP ZOZ co do podpisania  stosownego porozumienia. - Dobrze się też składa, bo mamy informację ze szpitala, że w tej chwili z całego roku jest kilkanaście czy kilkadziesiąt szczątków dzieci utraconych, które mogłyby być złożone w grobie dzieci nienarodzonych, który to grób znajduje się na cmentarzu parafialnym w Garwolinie- dodaje urzędnik.

Szpital informuje

- W pierwszej kolejności do pochówku takich zwłok, niezależnie od czasu trwania ciąży, mają rodzice dzieci. I w większości odbierają te zwłoki. Jeżeli rodzice nie chcą odebrać takich zwłok i nie są te zwłoki na wniosek różnych zakładów leczniczych, które prowadzą prace badawcze nad patologiami ciąży itd. też nie przyjmują, to wtedy wiadomo, że gmina miejsca zgonu takiego martwo urodzonego dziecka powinna takie zwłoki przyjąć do pochowania - podkreśla Michał Rękawek- kierownik Pionu Administracyjno - Technicznego SP ZOZ w Garwolinie. Od grudnia w Garwolinie dzieci nienarodzone będą miały godny pochówek. - Przez lata była taka praktyka, że okresem granicznym ciąży jest okres 22 tygodni, kiedy można już w pełni fizycznie ustalić, czy dziecko martwe było dziewczynką czy chłopcem i zarejestrować je w USC, dzięki czemu rodzice mogli też uzyskać zasiłek pogrzebowy, jak również w zmniejszonym wymiarze urlop macierzyński. Natomiast do 22 tygodnia, których rodzice tych szczątków nie chcieli odebrać, w większości szpitale poddawały utylizacji termicznej...- uzupełnia M. Rękawek. W zależności od roku, przypadków poronnych w szpitalu jest pomiędzy 100 a 200, a takich, których nikt nie chce odebrać jest maksymalnie do 20.

Proboszcz wyjaśnia

Jeżeli chodzi o pochówek indywidualny dziecka nienarodzonego, może się odbyć na wniosek rodziny lub osoby, która zobowiązuje się do jego zorganizowania, niezależnie od tego, czy płeć dziecka jest znana czy też nie. - Na podstawie karty zgonu ciałko dziecka jest odbierane przez zakład pogrzebowy i przygotowane do pogrzebu. W administracji szpitala ustala się datę oraz dokładne miejsce pogrzebu. Jeśli rodzice życzą sobie, aby pogrzeb ich nienarodzonego dziecka miał charakter religijny, zgłaszają to w kancelarii parafialnej. Nie ma znaczenia, czy dziecko było ochrzczone czy też nie. Dla Kościoła katolickiego, według obowiązujących przepisów, prośba rodziców o religijny pochówek jest traktowana jak pragnienie chrztu dla ich dziecka...- wyjaśnia ks. Stanisław Szymuś, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie.

Wiecej w w materiale Waldemara JaroniaWJ/Garwolin/Js

wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Ela
  2019-11-27 09:50:40

  arrow

  Dziękujemy za ten materiał?

 • Jurek
  2019-11-26 15:35:35

  arrow

  Pięknie powiedział Ksiądz Proboszcz. Żeby tak wszyscy kapłani podchodzi do tych sprawach z takim sercem.

 • Ewela
  2019-11-26 12:59:42

  arrow

  W Łosicach też jest piękny pomnik dzieci nienarodzonych.

 • Magdalena
  2019-11-26 10:29:48

  arrow

  Obowiązkowo trzeba posłuchać relacji dźwiękowej. Bardzo ciekawe wypowiedzi.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

NASI PARTNERZY


foto

Ranking najlepszych tabletek na trądzik
2019-12-13 09:18:47 Kategoria:

Wybór odpowiednich tabletek na trądzik nie należy do łatwych spraw. Trądzik jest chorobą skóry, którą niestety nie jest wcale tak łatwo wyleczyć. Większość ludzi...

więcej »
foto

Biżuteria na prezent. Co kupić dla mamy, żony,...
2019-12-10 08:07:35 Kategoria:

Powszechnie uważa się, że biżuteria jest zawsze sprawdzonym i polecanym pomysłem na prezent dla kobiety. To prawda – pod warunkiem, że wiemy, jaki styl ona posiada, co...

więcej »
foto

Dlaczego lepiej wynajmować niż kupować mieszkanie?
2019-12-10 07:57:47 Kategoria:

Rynek nieruchomości stale się rozwija. Praktycznie na każdym kroku spotykamy nowe inwestycje. Rozbudowane osiedla z wysokimi blokami, pasmo domów szeregowych, biurowce itp....

więcej »

Garwolin

w lewoGrudzień 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

GARWOLIN, 01.12

Pilawa: utwory Leonarda Cohena w wykonaniu Stanisława Górki

więcej »

GARWOLIN, 01.12

Świąteczne handmade. Przyjdź na kiermasz!

więcej »
2 3 4 5 6

GARWOLIN, 06.12

Maciejowice: Mikołajki jak z bajki

więcej »
7 8
9 10

GARWOLIN, 10.12

Antarktyda według Jana Szamryka – spotkanie z podróżnikiem

więcej »
11 12

GARWOLIN, 12.12 18:00

Garwolin: koncert patriotyczny Jana Pietrzaka

więcej »
13

GARWOLIN, 13.12

Miejsce i tożsamość. Nowe otwarcie w Galerii Kotłownia

więcej »

GARWOLIN, 13.12

Garwolin: w rocznicę stanu wojennego

więcej »
14

GARWOLIN, 14.12

Kiermasz bożonarodzeniowy na maciejowickim rynku

więcej »

GARWOLIN, 14.12

Piłkarski weekend w Garwolinie! Turniej im. Jana Piesiewicza

więcej »

GARWOLIN, 14.12

Fala ludzkich serc – Wojtek Baduchowski i Przyjaciele

więcej »
15

GARWOLIN, 15.12

Piłkarski weekend w Garwolinie! Turniej im. Jana Piesiewicza

więcej »

GARWOLIN, 15.12 09:00

Kiermasz świąteczny w Górznie

więcej »

GARWOLIN, 15.12 14:00

Pilawa: jarmark jakiego jeszcze nie było...

więcej »
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje