R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Remont świątyni i muzeum parafialne /ZDJĘCIA/
2018-05-22 08:17:27 Artykuł czytany 2574 razy


Korytnica Łaskarzewska nowym centrum kultury sakralnej Mazowsza Wschodniego. Stało się tak dzięki projektowi, na realizację którego parafia św. Bartłomieja Apostoła pozyskała ponad trzy miliony unijnej dotacji, by odnowić zabytkowy kościół i adaptować nadszarpniętą zębem czasu organistówkę na muzeum.


Umowa pomiędzy parafią a samorządem województwa mazowieckiego podpisana została w kwietniu ub. roku. W jej ramach, w ciągu niespełna roku wykonano remont więźby dachowej kościoła, pokrycie dachu blachą miedzianą, nowe parapety i gzymsy  z blachy miedzianej, instalacja odgromowa, nowa elewacja zewnętrzna, ocieplenie strychu, malowanie wewnątrz kościoła,odnowienie ołtarzy i organów, przebudowa prezbiterium, nowy ołtarz, chrzcielnica, ambonka, ogrzewanie kościoła, kapitalny remont organistówki z utworzonym parafialnym Muzeum Ziemi Trojanowskiej i wiele innych prac, których nie obejmował zakres projektu, ale były niezbędne do wykonania, by świątyni przywrócić pełny blask.

Muzeum, ołtarz i ambona

Muzeum, które mieści się w zaadaptowanej na ten cel organistówce poświęcił biskup siedlecki Kazimierz Gurda. - Będzie to miejsce, w którym tradycje, pamiątki po wszystkich, którzy przynależeli do tej wspólnoty parafialnej pozostaną i staną się świadectwem dla młodych ludzi, którzy będą poznawali historię swojej parafii, tego miejsca, w którym wyrośli- mówił biskup. Po zwiedzeniu muzeum, pasterz diecezji siedleckiej przewodniczył Eucharystii, którą współkoncelebrowali księża pochodzący z parafii Korytnica. W homilii bp. Gurda powiedział m.in., że uroczystość poświęcenia muzeum, nowego ołtarza i ambony oraz zakończenia prac remontowych ma wyjątkowy wymiar, ponieważ ma miejsce w roku obchodów 200- lecia diecezji siedleckiej, 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i w święto Matki Kościoła. - Wszystkie te prace i związany z nim trud oddajemy dzisiaj Panu Bogu przez wstawiennictwo Maryi Matki Kościoła. Zapewne nikt nie pamięta już wysiłku, jaki trzeba było podjąć, by to dzieło zrealizować. Ważny jest rezultat waszego wspólnego zaangażowania, a jest on widoczny i piękny- artykułował kapłan. Biskup poświęcił nowy ołtarz i ambonę wykonane z kamienia.

Determinacja, odwaga i środki

W imieniu wspólnoty parafialnej Piotr Osmólski podziękował ks. biskupowi za obecność, przewodniczenie Eucharystii, poświęcenie muzeum i ołtarza. Podziękował też proboszczowi parafii, ks. Zbigniewowi Grzymała za odwagę i determinację w dążeniu do celu, jakim było wykonania tak dużego zakresu prac remontowo- renowacyjnych obiektu sakralnego. Zwracając się do wicemarszałek województwa mazowieckiego Janiny Ewy Orzełowskiej powiedział, że to dzięki niej „pieniądze dotarły do naszej parafii”. - Nie każda parafia czy instytucja ma takie szczęście otrzymywać tak wielkie wsparcie fianansowe. Pani marszałek, w imieniu nas wszystkich ślicznie pani dziękujemy, bo ta świątynia jest teraz przepiękna, a muzeum parafialne będzie miejscem, w którym będzie można wymieniać swoje wartości, myśli, dyskutować- dowodził. Marszałek Orzełowska akcentowała, że do realizacji tak dużej inwestycji potrzeba determinacji, odwagi i środków. - I tutaj niczego nie, ale można je wziąć, czego dowodem jest ta świątynia i muzeum- mówiła E. Orzełowska. I dodała od serca, że jest dumna z tej świątyni. - Ja jestem dumna, że tutaj dzisiaj jestem, ja jestem dumna, że te środki właśnie trafiły tutaj. Gratuluję wszystkim państwu, bo przecież świątynia jest dla nas, dla ludzi, którzy tu przychodzą by szukać Boga, ciepła i modlitwy- powiedziała.  - Oprócz wspólnoty potrzebne są środki pieniężne, ale gdy jest to wszystko razem wzięte, to można przenosić góry. I tak właśnie tu się stało- mówił starosta powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski. - W imieniu całego powiatu gratuluję przepięknego kościoła, przepięknej świątyni. Niech ona służy przede wszystkim Bogu i służy mieszkańcom tego terenu oraz przyjezdnym- dodał.

Na tak ważną uroczystość przyjechało sześciu z siedmiu księży pochodzących a parafii Korytnica Łaskarzewska, a jeden z nich ks. kan. Henryk Prządka powiedział „niech ta świątynia nasza piękna będzie zawsze pełna wiernych modlących się za ojczyznę, modlących się za diecezję, modlących się za parafię, za rodziny i za siebie wzajemnie”. - I szczególnie modlących się o nowe, dobre, liczne powołania do kapłaństwa, do służby zakonnej, misyjnej, właśnie z naszej parafii”.

Realizowany w partnerstwie z Lokalną Grupą Działania „Forum Powiatu Garwolińskiego” i trojanowską fundacją „Wiedza i Rozwój” projekt kosztował 4,75 mln zł, w tym unijne dofinansowanie wynosi 3,3 mln zł.

Relacja Waldemara Jaronia

W uroczystej celebrze, oprócz wymienionych w tekście wziął udział poseł Grzegorz Woźniak, radny sejmiku mazowieckiego Marian Piłka, kierownik siedleckiej delegatury Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Mirosław Starczewski i Stanisław Fiedorczuk, wicedziekan dekanatu łaskarzewskiego ks. kan. Henryk Sidowczuk, przezes LGD Krzysztof Tomaszek, księża, parafianie.

Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ


WJ/Garwolin [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Janek
  2018-05-28 10:58:32

  arrow

  Wójt na straży przestrzegania prawa? Wolne żarty...

 • Fred
  2018-05-22 21:35:25

  arrow

  Może nikogo z gminy nie było, bo nie przyczyniła się do tej inwestycji

 • Z.
  2018-05-22 20:15:33

  arrow

  Gratulacje dla wszystkich, którzy przyczynili się do tego. I dla gospodarza gminy też za troskę o dobro wspólne i mieszkańców. Decyzje niekoniecznie muszą podobać sie wszystkim, ale wójt stoi na straży przestrzegania prawa w gminie.

 • parafianin
  2018-05-22 17:33:08

  arrow

  To duże wyróżnienie dla parafii Korytnica Łaskarzewska i księdza proboszcza. Nie często tworzone są centra kultury sakralnej tak dużego obszaru.Warto dodać, że za 7 czy 8 lat parafia obchodzić będzie jubileusz 700- lat istnienia. Poza tym pozyskanie tak dużych pieniędzy unijnych też o czymś świadczy. Jesteśmy dymni, że jesteśmy członkami tej wspólnoty parafialnej.

 • Wójt
  2018-05-22 11:40:34

  arrow

  ale Generał był

 • Parafianie
  2018-05-22 09:18:01

  arrow

  Dziękujemy księże Proboszczu, dziękujemy Pani Marszałek Orzełowskiej.

 • Maxio
  2018-05-22 09:00:58

  arrow

  Taka ważna uroczystość a nikogo z władz gminy Trojanów nie było. Dziwne jakoś.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Dokąd na wakacje? 5 najpopularniejszych kierunków...
2019-03-20 11:55:21 Kategoria:

Letnie urlopy i wakacyjne wyjazdy zbliżają się do nas wielkimi krokami. Czy masz już plany na ten czas? Jeżeli nie, to koniecznie poznaj nasze podpowiedzi. I po prostu się...

więcej »
foto

Mezze – znacznie więcej niż przystawki...
2019-03-20 11:43:06 Kategoria:

Słowo „mezze” (także „meze” lub „maze”, a w liczbie mnogiej: „mezedes”) pochodzi z języka perskiego i dosłownie oznacza „smak” albo „przekąskę”....

więcej »
foto

Siedlce: Żłobek JAŚ I MAŁGOSIA zaprasza na Dzień...
2019-03-18 12:16:01 Kategoria:

Już w najbliższą sobotę, 23 marca rodzice maluchów będą mogli zobaczyć jak działa żłobek "Jaś i Małgosia" w Siedlcach. To doskonała okazja, aby zapoznać się z...

więcej »
foto

Otwarcie 2. sklepu Lidl w Siedlcach /ZDJĘCIA/
2019-03-14 10:44:06 Kategoria:

14 marca przy ul. Partyzantów 16A został otwarty drugi sklep sieci Lidl Polska w Siedlcach. Z okazji otwarcia na klientów czeka specjalna oferta produktów w promocyjnych...

więcej »
foto

Kredyt gotówkowy czy kredyt konsolidacyjny - kto...
2019-03-14 10:14:49 Kategoria:

Pozornie kredyt gotówkowy oraz kredyt konsolidacyjny nie mają ze sobą wiele wspólnego. W rzeczywistości są to jednak oferty, które mogą zainteresować tych samych...

więcej »
foto

Problemy z podatkami w firmie? Nigdy więcej!
2019-03-14 10:05:29 Kategoria:

Podczas rozwijania naszego biznesu często napotykamy na przeszkody, których wcześniej nie byliśmy w stanie przewidzieć. Jednym z problemów, na które narzekają...

więcej »

Garwolin

w lewoMarzec 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

GARWOLIN, 01.03

Powiat garwoliński: pamięci antykomunistycznych powstańców

więcej »

GARWOLIN, 01.03

Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

więcej »
2 3
4 5 6

GARWOLIN, 06.03 11:00

Zamek w Żelechowie - prezentacja wyników badań archeologicznych

więcej »

GARWOLIN, 06.03 12:00

Minister środowiska przyjedzie do powiatu garwolińskiego

więcej »
7

GARWOLIN, 07.03

Garwolin: koncert z okazji Dnia Kobiet

więcej »
8

GARWOLIN, 08.03

Dzień Kobiet Z GARWOLANKĄ

więcej »
9

GARWOLIN, 09.03

Koncerty piosenek włoskich w Sulbinach i Niecieplinie

więcej »
10
11 12 13 14 15 16

GARWOLIN, 16.03

Miętne: Jubileuszowy Wielkopostny Wieczór Młodych

więcej »
17

GARWOLIN, 17.03

Koncerty piosenek włoskich w Sulbinach i Niecieplinie

więcej »
18 19 20

GARWOLIN, 20.03

ZBIÓRKA KRWI

więcej »
21 22 23 24

GARWOLIN, 24.03

Żelechów: Wiosna Teatralna

więcej »
25 26 27 28 29 30 31

GARWOLIN, 31.03

Słynny zespół Wojska Polskiego wystąpi w Garwolinie

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje