R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Maciejowice: to był udany festiwal /ZDJĘCIA/
2019-09-19 09:15:27 Artykuł czytany 441 razy


Pierwszy Festiwal Tradycji Powiśla Maciejowickiego przeszedł już do historii. Zapisze się na jej kartach jako wspaniałe wydarzenie podkreślające dziedzictwo kulturowe ziemi maciejowickiej. Głównym jego celem było zaangażowanie jak najszerszego kręgu społeczeństwa w kultywowanie tradycji ludowych, zwiększenie dostępności do kultury lokalnej społeczności, świadomości tradycji ludowej i kulturowej Powiśla maciejowickiego.


15 września w Maciejowicach można było zobaczyć i posłuchać występów ludowych. Na Festiwalu gościli Zespół Pieśni i Tańca "Powiśle" z Puław, Kapela Ludowa „Mazowszanie”, Kapela Staręgi, Powiślaki, Kapela Henryka Gwiazdy, zespół „Obereczek” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Antoniówce Świerżowskiej, akordeonista Jakub Kołyska. W wieczornej części wydarzenia można było potańczyć w rytm muzyki ludowej na tradycyjnych „dechach”.

Niewątpliwie atrakcją wydarzenia był przygotowany przez Jadwigę Krześniak spektakl „Wesele Nadwiślańskie” ukazujący zwyczaje, zabawy i obrzędy dawnego chłopskiego wesela.

-Wysłuchaliśmy śpiewek, wierszyków, przemówień skierowanych szczególnie do państwa młodych. Zaprezentowano niektóre z obyczajów weselnych np.: przeprosiny rodziców, rodziny, błogosławieństwo, pląsy poprzedzone zaśpiewaniem „Chmiela” – obrzędowej weselnej pieśni, które zakończyły się stłuczeniem talerza, do którego państwo młodzi zbierali wcześniej pieniądze. Mieliśmy okazję spotkać na weselu Ciotkę z Ameryki, Bartosza, który na wesele przyszedł z „żywym” kogutem. Na weselu znalazło się również miejsce dla pitaśników – nieproszonych gości, którzy mieli możliwość potańcowania i pożywienia się chłopskim jadłem.

Uczestniczyliśmy także w oczepinach – pięknym obrzędzie, kiedy to Pan Młody zdejmował Pani Młodej wianek przy śpiewie weselnej pieśni „Pan młody wianek zdejmuje” i założenie czepka – symbolu stanu małżeńskiego. Po oczepinach zabrano buty Pannie Młodej, które Pan Młody musiał wykupić. Wesele nadwiślańskie było wielką ucztą duchową. Przenieśliśmy się w nieco odległy już czas, ale jakże bogaty, wzruszający i taki bliski, nasz, polski. Dla starszych uczestników widowisko to było czasem wspomnień lat młodości a dla młodego pokolenia ukazaniem pięknych weselnych obrzędów, które warto poznać i kultywować - mówi Marek Ziędalski, dyrektor maciejowickiego GOK.

Festiwal Tradycji Powiśla Maciejowickiego to również „spotkanie z gwarą”, którą można było poczuć dzięki przeprowadzonemu w ramach festiwalu konkursowi „Dyktando Gwarą”. Zgromadził on grono uczestników, które walczyło o symboliczne statuetki.

-Ogromne podziękowania należą się paniom z Kół Gospodyń Wiejskich „Przewozianki”, KGW „Strychowianki”, KGW „Podłężanki”, KGW „Pogorzelanki”, KGW „Domaszewianki”, KGW „Kawęczyn” oraz KGW „Kobylanki” za prezentację stoisk, dzięki którym był pokaz regionalnej kuchni, która przyciągała zapachem i smakiem. W trakcie trwania imprezy można było zobaczyć stoisko artystyczne w wykonaniu Moniki Goliszewskiej. Goście, którzy przybyli do Maciejowic mogli również obejrzeć wystawę prac znakomitego rzeźbiarza ludowego, zmarłego w 1994 roku Ludwika Szczepanika, wystawę fotograficzną „26 lat Konkursu Kapel i Śpiewaków Ludowych Powiślaki w Maciejowicach” autorstwa Gminnego Ośrodka Kultury oraz wystawę starych maszyn, narzędzi rzemieślniczych, przedmiotów codziennego użytku „Dawna wieś na Powiślu” zorganizowaną przez Stowarzyszenie Rozwoju Powiśla z prezes Marzeną Oszkiel na czele- dodaje dyrektor Ziędalski.

Festiwal Tradycji Powiśla Maciejowickiego to przede wszystkim wydarzenie którego realizacja była możliwa dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019, oraz zaangażowaniu partnerów, m.in. Gminy Maciejowice z wójtem Tomaszem Kwiatkowskim, Jadwigi Krześniak – pasjonatki i miłośniczki polskiej kultury ludowej, a przede wszystkim kultury ludowej Mazowsza i Regionu Nadwiślańskiego, Stowarzyszenia Rozwoju Powiśla, Publicznej Szkoły Podstawowej w Antoniówce Świerżowskiej. Duży wkład w pomoc organizacyjną włożyła Publiczna Szkoła Podstawowa w Maciejowicach.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. poseł Grzegorz Woźniak, dyrektor siedleckiej delegatury urzędu marszałkowskiego Magdalena Sałata, wicestarosta powiatu garwolińskiego Iwona Kurowska, wójt gminy Maciejowice Tomasz Kwiatkowski, jego zastępczyni Beata Rulak-Fryc, sekretarz gminy Sebastian Kieliszek, przewodniczący Rady Gminy Maciejowice Jacek Łoskot wraz z radnymi, proboszcz parafii Maciejowice ks. kan. Stanisław Marczuk, proboszcz parafii Samogoszcz ks. Bogusław Filipiuk. Podczas trwania festiwalu został odczytany okolicznościowy list od Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka. Wydarzeniem towarzyszącym był Turniej Piłki Nożnej „Powiśle” o Puchar Wójta Gminy Maciejowice. Festiwal Tradycji Powiśla Maciejowickiego zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Maciejowicach był świętem Wszystkich mieszkańców tego mikroregionu leżącego w Dolinie Środkowej Wisły.

Jak zapewnia dyrektor Marek Ziędalski, zamysłem organizatorów było stworzenie wydarzenia, które w sposób szczególny podkreśli dziedzictwo kulturowe tej ziemi. I to się udało.Większe zdjęcia można zobaczyć tutajInf. pras.

WJ/Garwolin/DJ
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Brawo!
  2019-09-23 09:48:32

  arrow

  To zasługa Pani Jadwigi Krześniak. Tyle lat ciągle "pewne towarzystwo"przypisywało sobie jej zasługi. Brawo Jadziu, niech wszyscy wiedzą, że jesteś niezastąpiona!

 • Zosia
  2019-09-19 17:14:57

  arrow

  Brawo pani Jadziu to pani rozruszała całe Powiśle, tyle lat pracy i widać efekty.Jeszcze raz brawo.

 • Zosia
  2019-09-19 17:14:55

  arrow

  Brawo pani Jadziu to pani rozruszała całe Powiśle, tyle lat pracy i widać efekty.Jeszcze raz brawo.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

NASI PARTNERZY


foto

Narty Head dla każdego – przegląd najpopularniejszych...
2020-01-23 13:25:35 Kategoria:

Jeśli poszukujesz wysokiej jakości sprzętu, warto zwrócić uwagę na narty Head. Marka ma w swojej ofercie modele dla każdego, które zachwycają zarówno w testach, jak i...

więcej »
foto

Sprawdź, w jaki sposób możesz wykonać prezent...
2020-01-23 10:58:53 Kategoria:

Decoupage, scrapbooking, quilling - skądś znasz nazwy technik tworzenia ozdób handmade, ale nie wiesz, czym się różnią? Chcesz spróbować, ale nie wiesz od czego...

więcej »
foto

Monitoring i alarm – skuteczny dozorca w domu
2020-01-22 14:55:31 Kategoria:

Rozwój technologii nie tylko ułatwia życie, ale też poprawia nasze bezpieczeństwo. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się systemy alarmowe i monitoringu, a...

więcej »
foto

Narzędzia ręczne do domu. Jak je wybierać mądrze?
2020-01-22 14:50:25 Kategoria:

Jest mnóstwo przedmiotów, bez których ciężko wyobrazić sobie komfortowe mieszanie w domu. Takimi przedmiotami są miedzy innymi narzędzia ręczne. To przydatne...

więcej »
foto

Krótka historia rumieńców
2020-01-22 13:38:24 Kategoria:

Skąd w ogóle koncept, żeby się rumienić? Czy twarz bez charakterystycznej plamy koloru wygląda źle? Okazuje się, że na pomysł dodania sobie w ten sposób powabu...

więcej »

Garwolin

w lewoStyczeń 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5

GARWOLIN, 05.01

Śpiewajcie i grajcie Mu! Wielkie wspólne kolędowanie

więcej »
6

GARWOLIN, 06.01

Powiat garwoliński: uliczne jasełka w dziewięciu miejscowościach

więcej »

GARWOLIN, 06.01 11:30

Pilawa: kolędy i pastorałki w mistrzowskim wykonaniu

więcej »
7 8 9 10 11 12

GARWOLIN, 12.01

Kolędy na chór i kwartet smyczkowy

więcej »

GARWOLIN, 12.01 16:00

Koncert kolęd i pastorałek w Górznie

więcej »
13 14 15 16 17

GARWOLIN, 17.01 18:00

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” - wernisaż w Galerii Kotłownia

więcej »
18 19

GARWOLIN, 19.01 15:00

Maciejowice: I Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek

więcej »
20 21 22 23 24

GARWOLIN, 24.01

Szaradziarskie Mistrzostwa Pilawy

więcej »
25 26

GARWOLIN, 26.01

Pierwszy taki koncert w Wildze

więcej »
27

GARWOLIN, 27.01

Garwolin: promocja albumu poświęconego miastu

więcej »
28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje