R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Wyjątkowy wieczór z Leśmianem
2017-10-31 14:37:39 Artykuł czytany 686 razy


Podczas niedzielnego wieczoru w dworku w Miętnem, w blasku świec, o jednym z najciekawszych artystów i największych poetów, nie tylko XX stulecia, ale i całych dziejów literatury polskiej opowiedzą i zaśpiewają mieszkańcy powiatu garwolińskiego.


Powiatowe Centrum Kultury i Promocji zaprasza w niedzielę 5 listopada na godz. 18.00 na program słowno-muzyczny pt. „Cudaczniało istnienie”. Wstęp wolny.

W 2017 roku przypada 140. rocznica urodzin poety i prozaika Bolesława Leśmiana, a także 80. rocznica jego śmierci, którą obchodzimy dokładnie 5 listopada. Mimo, że jego kandydatura na jednego z patronów 2017 roku została przez senat odrzucona, to jednak wiele instytucji kultury postanowiło upamiętnić twórczość Leśmiana.

Bolesław Leśmian to polski poeta, artysta i członek Polskiej Akademii Literatury. Ten skromny księgowy był jednym z najciekawszych artystów z okresu międzywojennego i jednym największych poetów w całych dziejach literatury polskiej. Tak uważali nie tylko Miłosz, Szymborska czy Lem. – My też tak uważamy – informuje dyrektor PCKiP w Miętnem Beata Pasternak.

Swoją filozofię życiową Leśmian zawarł w wierszach, osadzonych często w fantastycznym środowisku, związanym z polskim folklorem i tradycjami. Tworzył stylizując na ludowe ballady, nie stronił od elementów erotycznych. Jego język jest również godny uwagi ze względu na liczne neologizmy, z których wiele jest nadal w użyciu na co dzień w polszczyźnie. - Był kruchy, nieśmiały, maleńki, nieładny, niezaradny, chorowity, pełen kompleksów i wątpliwości na każdy temat. Ale miał mądre i kpiące oczy, był inteligentny, dowcipny, oczytany i pisał, widział, czuł – jak nikt – napisała o nim aktorka i reżyser Magda Umer. - Celem tego poetycko-muzycznego spotkania jest przybliżenie różnych klimatów twórczości Bolesława Leśmiana oraz jego postaci. Zapraszamy na wieczór przepełniony poezją, muzyką i ciepłem świec – informuje organizator i zaprasza do obejrzenia widowiska słowno-muzycznego pt. „Cudaczniało istnienie”, w którym wystąpią mieszkańcy powiatu garwolińskiego. Będą to m.in. uczniowie z takich szkół jak SP im. T. Kościuszki w Maciejowicach, ZS w Starym Pilczynie, PG w Michałówce, LO im. J. Piłsudskiego w Garwolinie, ZS im. S. Staszica w Miętnem, PG im. Jana Pawła II w Górznie, a także poetki Bożena Węgrzynek i Paulina Wnuk oraz Zespół Namotane w składzie Maryla Oklesińska, Andrzej Oklesiński, Rafał Wielgosz i Daniel Wielgosz.

Program spotkania w reżyserii Jerzego Rusaka inspirowany jest Powiatowym Przeglądem Artystycznym z okazji roku Bolesława Leśmiana, które zorganizowało w tym roku PCKiP Miętne. Partnerami Powiatowego Przeglądu Artystycznego była Księgarnia „Mądra Sowa” w Garwolinie i Miejsko- Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie.

Wydarzenie realizowane jest we współpracy z ZS im. S. Staszica w Miętnem. Patronatem honorowym wydarzenie objął Starosta Powiatu Garwolińskiego.Inf. pras.
WJ/Garwolin [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Zgodnie z orzeczeniem NSA, redakcja portalu podlasie24.pl, zastrzega sobie prawo udostępnienia IP użytkownika sieci, na żądanie osoby pokrzywdzonej.
REKLAMA
joachimianna.pl
foto

Innowacyjna Szkoła Muzyki Rozrywkowej w Bielanach
2018-04-20 18:09:00 Kategoria:

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem dzieci muzyką, w Gminie Bielany powstała Innowacyjna Szkoła Muzyki Rozrywkowej. Warto wspomnieć, że w tej gminie realizowany...

więcej »

Garwolin

w lewoKwiecień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1
2 3 4 5

GARWOLIN, 05.04

Żelechów: Papierowa wiklina dla dorosłych

więcej »
6 7 8

GARWOLIN, 08.04

Żelechów: Powiatowe obchody rocznicy zbrodni katyńskiej

więcej »
9 10

GARWOLIN, 10.04

Wiosenna metamorfoza – warsztaty makijażu

więcej »
11 12 13 14 15

GARWOLIN, 15.04

Garwolin: XIV Mityng Lekkoatletyczny

więcej »
16 17

GARWOLIN, 17.04

TURNIEJ „BRD” 2018

więcej »
18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Kondolencje

Najnowsze Informacje