R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

79 lat po bombardowaniu – zobacz rekonstrukcje historyczną
2018-09-05 07:19:59 Artykuł czytany 118 razy


8 września przypada 79. rocznica bombardowania Garwolina. Obchody upamiętniające to wydarzenie odbędą się w piątek 7 września. W programie uroczystości wspólna modlitwa, wystawa zdjęć, wspomnienia i rekonstrukcja wydarzeń historycznych z czasów wojny.


Obchody rocznicowe rozpoczną się w piątek o godzinie 17:30 w kolegiacie, gdzie zostanie odprawiona msza święta w intencji poległych w czasie bombardowania mieszkańców Garwolina i wszystkich ofiar II wojny światowej. Po nabożeństwie odbędzie się spotkanie na Skwerku Solidarności.

Widowiskową i z pewnością mocno oddziałującą na emocje odbiorców będzie rekonstrukcja historyczna w wykonaniu Radzyńskiego Stowarzyszenia Kawaleryjskiego z gościnnym udziałem Teatru Rękawiczka, Klubu Seniora w Garwolinie i mieszkańców. Aktorzy na jednej z ulic przy Skwerze odtworzą rzeczywistość wojenną.

Po rekonstrukcji odbędzie się prezentacja wspomnień mieszkańców oraz filmu z okresu okupacji niemieckiej. Przez cały dzień w centrum miasta będzie można oglądać wystawę zdjęć Garwolina z czasów II wojny światowej.

Do udziału w uroczystościach zapraszają władze samorządowe, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie oraz portal Garwolin.org.inf. pras.
WJ/Garwolin [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • bombardowanie? historia ?
    2018-09-07 19:46:20

    arrow

    Szanowni państwo. Nie deprecjonujcie słowa bombardowanie. Jakie bombardowanie?. Niedługo napiszecie, że Garwolin 2-krotnie doświadczył . Pierwszy w 1920 roku /spadło 2 czy 3 bomby/, drugie we IX 1939 /spadło 3 do 6 bomb, z czego większość na .... łąki. Oczywiście stała się WIELKA TRAGEDIA, wypalił się środek Naszego miasteczka /a tak naprawdę stare, drewniane ..... budy/. Powodem tego był po prostu pożar. Za dużo w tym .... ideologi a brak rzetelności dziennikarskiej i historycznej. Jedynie Łaskarzew ucierpiał na skutek działań wojennych. Garwolin i Żelechów zostały zniszczone przez ..... pożary. Kolejna ideologia dotyczy praktycznie wszystkich stron internetowych i gazet ze słowem "Garwolin". Obok ks. Janusza I jest kalendarium. Pierwszy wpis 1386? - lokacja. Jaka lokacja?. Wsi, miasteczka czy folwarku?. Poproszę o jakiś .... dokument. Następny zapis, tym razem w kościele < jedna z najstarszych parafii w zawiślańskiej części Ziemi Czerskiej ...> - klasyczne ble, ble, ble. Nie prościej było napisać, że par. Garwolin erygowana w 1418 roku?. Pewnie nie. Niestety wtedy wyszło by, że jest jedną z ..... najmłodszych. Mam duży szacunek dla tych 2 panów piszących o historii /że chce im się .. cokolwiek/ ale niestety większość wpisów nie dotyczy ..... Garwolina. . Wydarzyło się w Gończycach ... k Garwolina, w Osiecku ... k. Garwolina, nawet balon który lądował w Miastkowie .... musiał lecieć nad ... Garwolinem. Kolejne, dział w jakiejś gazecie . No rzeczywiście car Mikołaj I, J. Piłsudski .... tylko rzadko kiedy .... ktoś z Garwolina. Również jeśli "chodzi" o jakąś tablicę historią Mazowsza, wiele osób obrażonych, że pod słowem Garwolin .... jest pustka. Ale niestety ale to jest ... prawda. Jakie zabytki, taka historia. Epatowanie się 100 letnim budynkiem kościoła to po prostu ... śmiech. Przecież wszystkie okoliczne miejscowości mają .... starsze kościoły /no poza Uninem/. Jedynie historia 1 PSK jest godna zainteresowania. Tak naprawdę o historii możemy mówić w przypadku Osiecka, Rębkowa, Parysowa, Siennicy, Latowicza, Wilczysk, Żelechowa, Łaskarzewa czy Maciejowic. Na tle tych miejscowości Garwolin to ...... pustynia historyczna. Pisząc takie rzeczy /w dobie internetu/ ośmieszacie siebie. Historia Garwolina /którą przedstawiacie/ jest tak samo prawdziwa jak 1000 lat Rębkowa czy to , że Żelechów powstał w ... 1010 roku. Przecież to jest po prostu ... żenujące. Ja wiem, że obecnie popularna jest ale myślę, że od historyków i dziennikarzy powinniśmy wymagać . W ten sposób obrażacie ludzi którzy chociaż troszkę interesują się historia /do których ja należę/. Przecież nie da się czytać tych informacji ...."wyssanych z palca". Ja również chciałbym widzieć Garwolin "wielki, wspaniały, z piękną historią i zabytkami". A jaki jest?. Myślę, że taki jak napisałem. Bez historii, zabytków ...... ale z wielkim mniemaniem o sobie.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 


foto

Rozpocznij pracę w firmie Addit
2019-04-18 17:37:45 Kategoria:

Jako firma Addit jesteśmy jednym z największych producentów elementów i maszyn z blach w Europie. Na rynku istniejemy od 25 lat. Nasz zespól składa się z 700 osób....

więcej »
foto

Jakie jest nowoczesne biuro? Trendy w aranżacji biura w...
2019-04-17 11:30:58 Kategoria:

Polscy pracodawcy przykładają coraz większą wagę do tego, jak wyposażenie biura wpływa na efektywność pracy zatrudnionych w nim osób. Wykorzystują liczne badania...

więcej »
foto

Okna VITO Polska i program „Czyste Powietrze”
2019-04-16 09:27:17 Kategoria:

Masz w swoim domu stare, nieefektywne źródła ciepła na paliwo stałe? Dbanie o środowisko jest dla Ciebie ważne? Chcesz odzyskać fundusze, które zainwestowałeś w...

więcej »

Interpretacje podatkowe – fiskalna puszka Pandory
2019-04-15 09:02:44 Kategoria:

Wprowadzenie instytucji interpretacji prawa podatkowego w założeniach miało podnieść rangę i powagę tej gałęzi prawa oraz zbudować wiarygodny i przychylny wizerunek...

więcej »

Garwolin

w lewoKwiecień 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7

GARWOLIN, 07.04

Garwolin: bieg do wiosny już w niedzielę

więcej »
8 9

GARWOLIN, 09.04

Kino objazdowe w Żelechowie

więcej »
10

GARWOLIN, 10.04

Żelechów: warsztaty wielkanocne

więcej »
11 12

GARWOLIN, 12.04

Z Łaskarzewa też pójdą w EKD

więcej »

GARWOLIN, 12.04

Sulbiny: Ekstremalna Droga Krzyżowa

więcej »

GARWOLIN, 12.04 21:00

Żelechów: Ekstremalna Droga Krzyżowa /zapowiedź/

więcej »
13 14
15 16

GARWOLIN, 16.04

Garwolin: Koncert „Wiara nadzieja miłość” w wykonaniu młodzieży

więcej »
17

GARWOLIN, 17.04

Bus „Nowej Piątki” przyjedzie do Borowia i Maciejowic

więcej »

GARWOLIN, 17.04

Bus „Nowej Piątki” przyjedzie do Borowia

więcej »
18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje