R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

80. rocznica bombardowania Garwolina
2019-09-10 08:53:19 Artykuł czytany 451 razy


Pierwsze bomby lotnictwa niemieckiego spadły na Garwolin 8 września 1939 r. , w święto Matki Boskiej Siewnej. Zginęło wielu ludzi, a ci, którzy przeżyli stracili dorobek całego życia. Bombardowania wyrządziły największe straty w centrum miasta, gdzie zostało zniszczone 90% zabudowań, w tym kościół parafialny.


 Poczty sztandarowe, władze miasta i powiatu, wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci, młodzież i starsi mieszkańcy Garwolina wzięli udział w obchodach 80. rocznicy bombardowania Garwolina. Rozpoczęły się one Mszą św. celebrowaną w kolegiacie Przemienienia Pańskiego pod przewodnictwem proboszcza parafii ks. Stanisława Szymusia. W kazaniu kapłan  podkreślał,  że musimy pamiętać i kultywować pamięć o tych wydarzeniach. -Jako chrześcijanie przebaczyliśmy katom, przebaczyliśmy łupieżcom naszej Ojczyzny. Ale nie można zapomnieć, nie można tracić pamięci o tamtych dniach- artykułował.

Po nabożeństwie kontynuowano rocznicowe obchody na Skwerze Marszałka Józefa Piłsudskiego. Przez cały dzień można było oglądać wystawę zdjęć pt. "Garwolin w okupacyjnym obiektywie". Od 17:30 był program przygotowany przez portal Garwolin.org. Uczestnicy spotkania wysłuchali wspomnień z czasu bombardowania Garwolina i okresu wojny, wspomnień osób, które wtedy miały zaledwie kilkanaście lat.  - Ówczesne dzieci odebrały lekcje o kolorach, jakie są barwy ochronne, a jakie niebezpieczne. Przeżyły traumę i noszą ją w sobie- mówiła Anna Ogonowska.

„W tym chaosie i zamęcie zgubiliśmy się. Ktoś do mnie krzyknął, żebym coś na siebie założyła, bo w białej sukience byłam łatwym celem dla lotników...” – to fragment wspomnień Wandy Tobiasz, które przeczytała Małgorzata Cieslańska. Jadwiga Kaznowska z domu Maszkiewicz zapamiętała,  „ rodzice zdecydowali, że musimy uciekać z miasta, nasz dom się spalił nic z niego nie zostało, spaliły się wszystkie nasze rzeczy, zostaliśmy z niczym”.

Burmistrz Marzena Świeczak dziękując zebranym za przybycie podkreśliła, że „dla naszego pokolenia wojna jest abstrakcją, ale to naszym obowiązkiem jest pamięć o tych tragicznych wydarzeniach”. -Takie spotkania są bardzo potrzebne, pokazują nam co przeżywali mieszkańcy Garwolina – dodał poseł Czesław Mroczek.

Spotkanie zakończyło się koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu Garwolińskiego Sekstetu Kamerlanego i ogniskiem z kiełbaskami.


Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJna podst, inf./fot. UM
WJ/Garwolin [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Jan
  2019-09-15 21:27:31

  arrow

  Niestety coraz więcej ludzi nie wie czym jest wojna.

 • historia
  2019-09-15 13:00:03

  arrow

  Mamy obowiązek pamietać aby historia się nie powtórzyła.

 • Jan
  2019-09-15 12:05:53

  arrow

  Do Anna Ogonowska. Ja nikomu nie muszę nic mówić. Ja tylko napisałem, że nie było żadnego bombardowania. Ja nie napisałem, że nie była to tragedia. Oczywiście bomby spadały, ale nie na Garwolin tylko na łąkę między rzeką a koszarami gdzie znajdowały się stanowiska przeciwlotniczych karabinów maszynowych. Oczywiście stała się wielka tragedia, ale zniszczenie miasteczka to po prostu efekt pożaru. Wypaliła się tylko stara, drewniana pożydowska zabudowa. Epatujecie się zdjęciami na których stoją budynki murowane z ... wypalonymi dachami /np. kościół/ innych zniszczeń brak. Niedługo okaże się /wg was/, że było to straszniejsze niż bombardowanie Wielunia czy Warszawy. Proszę poczytać wspomnienia dowódcy stanowisk przeciwlotniczych który stwierdził " po wybuch bomby pobiegłem ratować, okazało się, że kobieta nie żyje, poszedłem do centrum i stwierdziłem, że stoi tam kilka samochodów wojskowych tankujących paliwo, żołnierze jedzą obiad i pija kawę" cytuję z pamięci. Czy wg pani to wygląda na bombardowanie , żołnierze z nerwami ze stali?. Oczywiście pewnie jedna czy druga bomba spadła na obrzeża, ale nie było to świadome bombardowanie miasta. Oczywiście każda śmierć to wielka tragedia ale troszkę czym innym /pod względem historycznym/ jest śmierć naturalna a czym innym śmierć z bronią w ręku w obronie Ojczyzny. Wg mnie nadużywacie słowa bombardowane. Było to zniszczenie miasteczka na skutek pożaru /jakich w historii w okolicy było wiele/. Ktoś nie znający /nie interesujący się historią/ po przeczytaniu takiego plakatu odniesie wrażenie, że Garwolin /nie wiedzieć z jakiego powodu/ bombardowany był z premedytacją. Podsumowując, stała się wielka tragedia. Ja mogę tylko współczuć wymienionym osobom, ale czy tragedia małego dziecka któremu spalił się dom rodzinny jest inna, nie jest taka sama. I tu chodzi o te szczegóły. Historia to fakty które wcześniej zaistniały /przecież przedstawia pani dawne artykuły, publikacje /szacunek za to dla pani/ale proszę podać jakie jednostki lotnictwa niemieckie tego dokonały, jakieś plany, rozkazy, raporty? Chodzi mi tylko o prawdę historyczną którą niestety swoimi działaniami zaciemniacie i mieszacie ludziom w głowach, dorabiając po prostu ideologię. Tragedia-tak, zniszczenia-tak bombardowanie-nie. Myślę, że dla historii moje nazwisko /Jan Kowalski/ nie ma większego znaczenia. Liczą się po prostu fakty. Gorąco pozdrawiam mając w wyobrażeniu straszne chwile tamtego ... pożaru.

 • Anna Ogonowska
  2019-09-14 18:52:56

  arrow

  Ad vocem do Azia. Powiedz to w oczy Boguszom, którzy 8 września 1939 r. od bomby stracili 5 osób. Powiedz to Wandzie Tobiasz, która widziała strzelające do niej samoloty. Powiedz Helenie Kotlarskiej, że to co wtedy słyszała to był przelot stada dzikich ptaków. Powiedz Adamowi Winiarkowi, że widział latawce nad Garwolinem, a nie niemieckie samoloty, powiedz mu, że nie widział ruin swojego domu tylko fatamorganę. Powiedz Jadwidze Kaznowskiej, że 8 września 1939 r. zemdlała nie z przerażenia, a z upału. Powiedz Antoniemu Garwolińskiemu, że 5-letniego Januszka Kozickiego samochód potrącił, a nie zmarł do ran po bombardowaniu. Powiedz mojej mamie, że traumę, z którą żyje od 80 lat, sobie wymyśliła. I miej odwagę podpisać się imieniem i nazwiskiem.

 • ...
  2019-09-12 09:08:01

  arrow

  Starostwo reprezentował Sekretarz Powiatu - pan Bartłomiej Kozyra.

 • do bedok
  2019-09-11 22:33:48

  arrow

  Może wysłał, ale z jakiś powodów nie dotarła.

 • bedok
  2019-09-11 18:13:33

  arrow

  Mógł wysłać swoją reprezentantkę,która jest często na różnych imprezach w gminach,Garwolin jest stolicą powiatu.

 • do Azia
  2019-09-11 10:34:15

  arrow

  No właśnie o to chodzi. Obchodzenie rocznicy czegoś ... czego nie było. Wymyślanie nowej historii. Nie było żadnego bombardowania Garwolina !!!! Bombardowana była przeprawa na Wiśle, Maciejowice, Dęblin. Bombardowanie Garwolina "wymyślili" pseudo- historycy. To, że latały tam samoloty niemieckie /bombardujące Siedlce czy Łuków/ nie świadczy o tym , że było tam bombardowanie.

 • do mieszkaniec x 3
  2019-09-10 17:34:50

  arrow

  Tych uroczystości to się tyle porobiło, że Starosta nie wyrabia się na zakrętach. Podejrzewam ,że dobrze wiesz iż w tym samym dniu odbyły się dożynki powiatowe z mszą św. o godz. 12, więc miał się rozdwoić. Jeśli potrafisz czytać to powinieneś doczytać, że na uroczystości były władze powiatu, więc zupełnie nie rozumiem o co Ci chodzi. A swoją drogą, bardzo Ci współczuję, jeśli nieobecność Starosty na takiej uroczystości jest dla Ciebie tragedią. Z tego wnioskuję, że bardzo tragiczne musi być Twoje życie, skoro takie sytuacje wywołują u Ciebie takie emocje.

 • mieszkaniec
  2019-09-10 16:56:15

  arrow

  wstyd,żeby nie było starosty na tak ważnej uroczystości....tragedia.

 • mieszkaniec
  2019-09-10 16:56:13

  arrow

  wstyd,żeby nie było starosty na tak ważnej uroczystości....tragedia.

 • mieszkaniec
  2019-09-10 16:55:33

  arrow

  wstyd,żeby nie było starosty na tak ważnej uroczystości....tragedia.

 • Azia
  2019-09-10 14:25:06

  arrow

  panie rdaktorze prosze podac ilu ludzi zgineło bo sowo wielu jest bardzo zerokie z opowiesci osób z tamtych lat to tylko dwoch mieszkanców zgineło!!!!!!!!!!!!

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

NASI PARTNERZY


foto

Kredyt gotówkowy konsolidacyjny - jak go szybko zdobyć?
2020-01-27 14:47:04 Kategoria:

Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, czym jest kredyt konsolidacyjny, jak go zdobyć oraz jakie są najlepsze oferty na początku 2020 roku.

więcej »
foto

Narty Head dla każdego – przegląd najpopularniejszych...
2020-01-23 13:25:35 Kategoria:

Jeśli poszukujesz wysokiej jakości sprzętu, warto zwrócić uwagę na narty Head. Marka ma w swojej ofercie modele dla każdego, które zachwycają zarówno w testach, jak i...

więcej »
foto

Sprawdź, w jaki sposób możesz wykonać prezent...
2020-01-23 10:58:53 Kategoria:

Decoupage, scrapbooking, quilling - skądś znasz nazwy technik tworzenia ozdób handmade, ale nie wiesz, czym się różnią? Chcesz spróbować, ale nie wiesz od czego...

więcej »
foto

Monitoring i alarm – skuteczny dozorca w domu
2020-01-22 14:55:31 Kategoria:

Rozwój technologii nie tylko ułatwia życie, ale też poprawia nasze bezpieczeństwo. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się systemy alarmowe i monitoringu, a...

więcej »
foto

Narzędzia ręczne do domu. Jak je wybierać mądrze?
2020-01-22 14:50:25 Kategoria:

Jest mnóstwo przedmiotów, bez których ciężko wyobrazić sobie komfortowe mieszanie w domu. Takimi przedmiotami są miedzy innymi narzędzia ręczne. To przydatne...

więcej »
foto

Krótka historia rumieńców
2020-01-22 13:38:24 Kategoria:

Skąd w ogóle koncept, żeby się rumienić? Czy twarz bez charakterystycznej plamy koloru wygląda źle? Okazuje się, że na pomysł dodania sobie w ten sposób powabu...

więcej »

Garwolin

w lewoStyczeń 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5

GARWOLIN, 05.01

Śpiewajcie i grajcie Mu! Wielkie wspólne kolędowanie

więcej »
6

GARWOLIN, 06.01

Powiat garwoliński: uliczne jasełka w dziewięciu miejscowościach

więcej »

GARWOLIN, 06.01 11:30

Pilawa: kolędy i pastorałki w mistrzowskim wykonaniu

więcej »
7 8 9 10 11 12

GARWOLIN, 12.01

Kolędy na chór i kwartet smyczkowy

więcej »

GARWOLIN, 12.01 16:00

Koncert kolęd i pastorałek w Górznie

więcej »
13 14 15 16 17

GARWOLIN, 17.01 18:00

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” - wernisaż w Galerii Kotłownia

więcej »
18 19

GARWOLIN, 19.01 15:00

Maciejowice: I Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek

więcej »
20 21 22 23 24

GARWOLIN, 24.01

Szaradziarskie Mistrzostwa Pilawy

więcej »
25 26

GARWOLIN, 26.01

Pierwszy taki koncert w Wildze

więcej »
27

GARWOLIN, 27.01

Garwolin: promocja albumu poświęconego miastu

więcej »
28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje