R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Dożynki powiatowe i święto Łaskarzewa /ZDJĘCIA/
2017-08-21 11:40:22 Artykuł czytany 3029 razy


Dwie ważne uroczystości odbyły się 20 sierpnia w grodzie nad Promnikiem, a mianowicie powiatowe dożynki, które były dziękczynieniem Bogu za tegoroczne zbiory oraz 599. rocznica nadania praw miejskich Łaskarzewowi. Podczas celebry zaprezentowano piękne wieńce i okazałe bochny chleba ze wszystkich gmin powiatu garwolińskiego oraz dorobek samorządu powiatowego i łaskarzewskiego.


- Jak w każdą sierpniową niedzielę, każdego roku, przyszliśmy tutaj i dzisiaj, by u stóp naszego łaskarzewskiego kościoła, u stóp ołtarza podziękować Bogu Najwyższemu za te 599 lat istnienia naszego miasta. Dziękujemy za to, że pomimo wielu zawieruch, w tym i wojennych, nasze miasto nadal istnieje - mówiła Lidia Sopel-Sereja, burmistrz Łaskarzewa. - Dziękujemy za wszystkie sukcesy, za wszystkie słoneczne dni i za te deszczowe też. Przepraszamy Boga za to, co zostało popełnione przez ludzkie słabości i ułomności, przepraszamy za to, co nie było zgodne z Dekalogiem i nie było takie, jak być powinno. I prosimy Cię Boże Najwyższy, daj temu miastu i jego mieszkańcom zdrowie, spokój w rodzinach i bezpieczeństwo, by chleba nie zabrakło nigdy i nikomu... dodała. - Przyszliśmy do tej świątyni tak, jak nasi dziadowie, ojcowie, dziękować Bogu za dar chleba, za dar pogody, za zboże, które będzie zmieniane w symbol jedności, symbol życia - chleb - dodał starosta powiatu Marek Chciałowski.

W  niemal półgodzinnym kazaniu, ksiądz kanonik mówił o ciężkiej pracy rolnika, patriotyzmie, historii tej odległej i nie tak dawnej, ale w znacznej część mowy odnosił się do chleba. - Chleb, który przynosicie do ołtarza Chrystusowego, to najpiękniejszy symbol życia, gościnności, przyjaźni, wspólnoty parafialnej, rodzinnej i domowej. To źródło życia, to podstawa naszej egzystencji (…) Przynosicie chleb urodzaju i piękne wieńce misternie skomponowane ze zbóż, kwiatów, owoców - mówił kapłan.

Następnie poświęcił wieńce i chleb, którym w świątyni się podzielono.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj

 Po nabożeństwie, delegacje dożynkowe z gmin, w asyście orkiestry dętej i pocztów sztandarowych przemaszerowały na boisko w Alejkach, gdzie kontynuowano celebrę. W kontekście rocznicy nadania praw miejskich Łaskarzewowi, burmistrz Lidia Sopel-Sereja mówiła, że historia jest ważna.

- Najważniejsze jednak to, co dopiero przed nami, a przed nami przyszłość. Jaka ona będzie, będzie to niewątpliwie pracowity i trudny czas, który przyniesie nam wiele nowych wyzwań. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości uda się osiągnąć wiele pozytywnych i wartościowych rezultatów dla miasta i jego mieszkańców. Rozpoczęta już modernizacja ul. Przechodniej, planowana budowa kanalizacji i tak bardzo potrzebnych dróg, powinna ułatwić i uprzyjemnić życie naszych mieszkańców- kontynuowała. A w powiecie? - Budowa budynku administracyjnego starostwa powiatowego, modernizacja szkół. Ten rok jest rokiem inwestycji drogowych, tych dużych rządowych, jak budowa drogi S17, ale również tych mniejszych na drogach powiatowych. Na modernizację dróg, jako powiat wydamy ponad 14 mln zł, z tego wyremontujemy 25 km. Część środków to wsparcie z budżetu krajowego lub gminnego, są też środki unijne- przypomniał starosta M. Chciałowski. Łącznie na inwestycje w tym roku powiat garwoliński wyda ponad 25mln zł.

Relacja Waldemara Jaronia:

Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj

Życzenia mieszkańcom Łaskarzewa i powiatu przesłała wicemarszałek Senatu RP Maria Koc i poseł Grzegorz Woźniak oraz osobiście radny sejmiku Marian Piłka. Statuetki „Zasłużony dla Rolnictwa Powiatu Garwolińskiego” odebrali Roman Odalski, Stanisław Niezgoda, Zygmunt Pietrzak. Wręczono też wyróżnienia i nagrody za udział w różnych konkursach. Po południu na estradzie królowała muzyka i śpiew w wykonaniu łaskarzewskiej orkiestry dętej, Koła Gospodyń „Serbianki”, zespołu „Replay”, Zespołu Ludowego z Gończyc, aktora i wokalisty Stanisława Górki, a wieczorem zespół Petri, gwiazda wieczoru Brathanki oraz Dejwa i Łukasz Geska. Na zakończenie święta miasta i dożynek była dyskoteka z DJ Blondim.

Było też wiele imprez towarzyszących udanej imprezie, ale pewnie byłoby lepiej, gdyby nie deszcz.

WJ/Garwolin/DJ
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • dożynki
  2017-08-23 11:36:33

  arrow

  Pan starosta to dobry mówca, powinien zasiadać w Sejmie zamiast posła Woźniaka. Nic straconego Panie starosto.

 • 600-lecie Łaskarzewa
  2017-08-23 10:49:37

  arrow

  Wkradł się mały błąd na początku artykułu [559. rocznica] ale dalej jest o.k. zwłaszcza afirmujące wypowiedzi vipów.
  Oby Łaskarzew w przyszłym roku bardziej wykorzystał swą 600 rocznicę, niż Maciejowice 500-lecie w 2007r.

 • Chłop
  2017-08-21 14:40:15

  arrow

  Pełna kulturka. Tak trzymać. Pani Burmistrz super przemówienie w Kościele.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Zgodnie z orzeczeniem NSA, redakcja portalu podlasie24.pl, zastrzega sobie prawo udostępnienia IP użytkownika sieci, na żądanie osoby pokrzywdzonej.
REKLAMA
joachimianna.pl

Garwolin

w lewoLuty 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15

GARWOLIN, 15.02

Żelechów: Podsumowanie badań archeologicznych

więcej »

GARWOLIN, 15.02 19:00

Piotr Bałtroczyk w Garwolinie - „Mężczyzna z kijowym peselem”

więcej »
16 17 18

GARWOLIN, 18.02

Garwolin: Bajkowy strych, a po nim Polarna przygoda

więcej »
19 20 21 22

GARWOLIN, 22.02

Stoliczku, nakryj się w Miętnem

więcej »
23

GARWOLIN, 23.02 18:00

Malarstwo Wielowiejskiego i Bielskiego w „Kotłowni”

więcej »
24

GARWOLIN, 24.02 20:00

Miętne: 9. Wielkopostny Wieczór Młodych

więcej »
25

GARWOLIN, 25.02

Miętne między Niebem a Ziemią

więcej »
26 27 28

Kondolencje

Najnowsze Informacje