R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Garwolin: Festiwal Kultury i Tradycji na Senatorskiej /ZDJĘCIA/
2018-05-21 11:37:49 Artykuł czytany 1647 razy


20 maja na Senatorskiej czas cofnął się o kilkadziesiąt lat, ulica znowu zakipiała życiem i urokiem dawnych czasów. Pojawili się twórcy i muzykanci ludowi, roztańczona młodzież, było kilku Żydów, poseł na ułańskim koniu czy burmistrz w wojskowym uniformie. Bramy zapełniły się wystawami, serwowano niedzielny rosół i pyzy.


Tłumy przybyły na najstarszą ulicę Garwolina, gdzie od pięciu lat, w maju organizowany jest Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina.  Ideą festiwalu jest przypominanie tego, co było, odkrywanie na nowo piękna historii i tradycji Garwolina, promowanie lokalnego dorobku kulturalnego, integracja społeczności i budowanie tożsamości. – Zauważyliśmy, że ludzie coraz chętniej wracają do tego, co było kiedyś. Kolekcjonują starocie, odkrywają nieznane karty w historii lokalnej, sięgają do korzeni własnych rodzin, odkurzają stare fotografie, kultywują stare zwyczaje. Realizują to z ogromną pasją i, co cenne, chcą się tym dzielić z innymi. Festiwal ma być świętem tych ludzi – mówi Jarosław Kargol, dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, które jest głównym organizatorem wydarzenia.

Festiwal otworzył burmistrz Tadeusz Mikulski, przewodniczący RM Marek Jonczak i starosta Marek Chciałowski, potem ruszono do poloneza, który prowadzili uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Piłsudskiego pod kierownictwem nauczycielki Jadwigi Walenda. Na dwóch scenach grały Kapele Praska, Kapela Niwińskich i rodzima Kapela „Bocianisko”, a także Garwoliński Sekstet Kameralny. Teatr Rękawiczka przedstawił spektakl plenerowy pt. „trAdycja” w reżyserii Izabeli Rękawek. To podróż z biegiem rzeki, której fale osłaniają dawne historie małego leniwego miasteczka zawieszonego gdzieś w czasie i przestrzeni.
Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ

Na wystawach i stoiskach było wszystko, czym interesują się mieszkańcy Garwolina i okolic, a więc prezentowali swoje zbiory kolekcjonerzy, rękodzielnicy, artyści, poeci. Były wystawy i plansze dawnego Garwolina. Nie mogło też zabraknąć jedynego z niewielu w Polsce kataryniarza Tadeusza Barankiewicza, kolekcjonera hełmów strażackich Mieczysława Jańca, rzeźbiarza Romana Wachłaczenki czy rzeźbiącego na szkle Zbyszka Maszkiewicza. Swoją skarbnicę z przeszłości zaprezentowała Joanna Skwarczyńska i wielu innych. Korzystając z okazji poseł Grzegorz Woźniak dosiadł ułańskiego konia i przytulił się do innego, burmistrz Tadeusz Mikulski wdział żołnierski uniform, w którym kiedyś paradował od święta, a starosta Marek Chciałowski pozował do zdjęć z czarującymi paniami i dziewczętami. W tłumie wyróżniały się Iwona Kurowska i Marzena Świeczak- kandydatki na urząd burmistrza miasta w jesiennych wyborach.

Zgodnie z 5-letnią tradycją uczestnicy wydarzenia zostali poczęstowani rosołem i prawdziwym domowym makaronem. W tym roku grupa młodych kucharzy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 przygotowała kluski z ok. 20 kg maki i 200 jaj. Do ugotowania rosołu zostało użytych ok. 100 kg mięsa mieszanego wołowo-drobiowego i 70 kg warzyw. Wyszło z tego ok. 250 litrów zupy.

Po raz trzeci podczas festiwalu zostanie podjęta próba pobicia rekordu kulinarnego. Dwukrotnie kulinarne zmagania zakończyły się sukcesem i w tym roku też tak się stało. Na 5-lecie festiwalu Hotel Sulbin przygotował rekordowy tort bezowy. Smakołyk został przygotowany z około 1000 białek, 40 kilogramów cukru i 70 kg owoców. Beza ważyła około 200 kilogramów.

100-lecie swojego istnienia świętuje w tym roku I Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie. Z tej okazji można było zasiąść w dawnej sali lekcyjnej, wziąć udział we wspólnym pisaniu wiersza, wpisać się do księgi wspomnień oraz potargować się w żydowskim kramie.


Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ

WJ/Garwolin [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • na ludowo
    2018-05-24 20:57:25

    arrow

    Zdjęcie posła na drewnianym koniu wiele mówi, tak samo jak burmistrza w za małej rogatywce (może glowa od rozwiązywania problemów miasta urosła).

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

5 sytuacji, w których warto udać się do ginekologa
2019-07-16 11:21:15 Kategoria:

Wizytę kontrolną u ginekologa należy umawiać przynajmniej raz do roku. Między kolejnymi spotkaniami z lekarzem może jednak okazać się, że ze zdrowiem intymnym kobiety...

więcej »
foto

Gdy zarabiasz w euro a płacisz w PLN
2019-07-15 09:58:57 Kategoria:

Odkąd Polska przystąpiła do Unii Europejskiej otrzymywanie wynagrodzenia w euro stało się dość powszechne, zwłaszcza wśród przedsiębiorców oraz osób podejmujących...

więcej »
foto

Biuro i ergonomia
2019-07-10 09:15:31 Kategoria:

Komfortowe warunki pracy nadal nie są standardem każdej firmy, niemniej sytuacja ta ulega systematycznej poprawie. Coraz więcej pracodawców stosuje się do zasad ergonomii,...

więcej »

Garwolin

w lewoLipiec 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6

GARWOLIN, 06.07 19:00

3. Letnia Potańcówka w Miętnem

więcej »
7
8 9 10 11 12

GARWOLIN, 12.07

Tego nie można przegapić

więcej »
13

GARWOLIN, 13.07

Tego nie można przegapić

więcej »
14

GARWOLIN, 14.07

Lipówki: charytatywny festyn rodzinny

więcej »

GARWOLIN, 14.07

Tego nie można przegapić

więcej »

GARWOLIN, 14.07

Spotkajmy się w Miastkowie!

więcej »
15 16 17 18 19 20 21

GARWOLIN, 21.07

Maciejowice: w hołdzie Moniuszce

więcej »
22 23 24 25 26

GARWOLIN, 26.07

Sulbiny: gruziński zespół wystąpi w GCAK

więcej »
27 28
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje