R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Garwolin: o Kościuszce w „Ekonomiku”
2017-10-13 08:40:32 Artykuł czytany 523 razy


Po raz kolejny powiat garwoliński był gospodarzem Młodzieżowej Konferencji Kościuszkowskiej i Międzynarodowego Sympozjum Kościuszkowskiego. W tym roku mają one szczególne znaczenie, ponieważ jest to rok Tadeusza Kościuszki.


W 2017 roku przypada też 200. rocznica śmierci Kościuszki i 223. rocznica Insurekcji Kościuszkowskiej.
- Kościuszko miał już swoją ukształtowaną pozycję w momencie obejmowania funkcji Naczelnika Insurekcji, z każdym następnym dniem, rokiem jego znaczenie i autorytet wzrastał. Był drogowskazem do następnych powstań, walk o wolność, ale również pracy dla Rzeczpospolitej. Dziś najważniejszym przesłaniem Tadeusza Kościuszki są nauka, praca, ale przede wszystkim jedność. Kościuszko jako bohater narodowy był dobrą postacią do wszystkich systemów politycznych, każdy chciał na tym coś zyskać. Tracił tylko Kościuszko - mówił Marek Chciałowski, starosta powiatu garwolińskiego.

Podczas konferencji dr Mirosław Matosek wygłosił prelekcję pt. „Generał Jan Henryk Dąbrowski w Insurekcji Kościuszkowskiej”, a dr Michał Kalbarczyk mówił o generale Michale Ignacym Kamieńskim. Dr Longina Ordon wystąpiła z odczytem pt. „Spory o Tadeusza Kościuszkę w historiografii i literaturze”, natomiast dr Leszek Marek Krześniak opowiedział o nowych wizerunkach Tadeusza Kościuszki.

Uroczystości związane z Tadeuszem Kościuszką są wydarzeniem przekraczającym granice powiatu, a nawet Polski. W tym roku przyjechał do Garwolina z Białorusi zespół Polonii „Zgoda” z Brześcia. Już na wstępie menadżer zespołu powiedziała, że granice nie zawsze dzielą, czasami łączą. Tak było w tym wypadku. Ponad 50 artystów prezentowało polskie utwory, pieśni patriotyczne, religijne i małe formy teatralne. - Gdy słuchaliśmy piosenek w wykonaniu najmłodszych harcerzy z polskiej drużyny, w naszych mundurach – to chciało się powiedzieć, patrzcie wszyscy młodzi i przyjaciele i bierzcie przykład z kolegów z naszej Polonii. Scenka z przysięgi Kościuszki na Krakowskim Rynku w wykonaniu młodzieży, mającej stroje z epoki, skłoniła nas do chwili refleksji. Występ chóru i jego ostatni utwór – Rota – Feliksa Nowowiejskiego i Marii Konopnickiej dopełnił dzieła podniosłości i patriotyzmu - dodał.

Przy okazji Międzynarodowej Młodzieżowej Konferencji Kościuszkowskiej, która miała miejsce w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Garwolinie, swoje wspaniałe zbiory zaprezentował Jan Zduńczyk. Wśród prezentowanych pocztówek znalazły się te, które przypomniały bitwę pod Maciejowicami, pamiątkowy Kopiec i Krzyż w Krępie. Interesująca była kolekcja portretów Naczelnika – wspaniały zbiór pokazujący różne dzieła malarstwa poświęconego Tadeuszowi Kościuszce.
Większe zdjęcia można zobaczyć tutajNa podst. FB/MCH

WJ/Garwolin/Js
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Zgodnie z orzeczeniem NSA, redakcja portalu podlasie24.pl, zastrzega sobie prawo udostępnienia IP użytkownika sieci, na żądanie osoby pokrzywdzonej.
REKLAMA
joachimianna.pl
foto

Ponton Racing 2018
2018-02-26 15:52:40 Kategoria: Wybierz kategorie

Halo! Nie śpimy! Tylko się budzimy z zimowego snu, bo… Już 23 marca (piątek) w Parku Wodnym Siedlce po raz drugi wystartuje Ponton Racing, czyli wyścigi pontonów...

więcej »

Garwolin

w lewoMarzec 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

GARWOLIN, 03.03

„Jej wartość przewyższa perły” - spotkanie dla kobiet w dworku w Miętnem

więcej »
4

GARWOLIN, 04.03

Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

więcej »

GARWOLIN, 04.03

I Ty możesz uczcić pamięć prawdziwych bohaterów!

więcej »

GARWOLIN, 04.03

Garwolin: przywrócą pamięć o Żołnierzach Wyklętych

więcej »
5 6

GARWOLIN, 06.03

Pilawa: Dzień Kobiet w klimacie poezji

więcej »
7 8

GARWOLIN, 08.03

Tylko dla pań - Dzień Kobiet w Garwolance

więcej »
9 10 11

GARWOLIN, 11.03

Teatr o przyrodzie. Kolejny „Artystyczny poranek”

więcej »
12

GARWOLIN, 12.03

Będą dyskutowali o przemocy w rodzinie

więcej »
13 14 15 16 17

GARWOLIN, 17.03

Garwolin: ludowcy w dziele odzyskania przez Polskę niepodleglości

więcej »

GARWOLIN, 17.03

Borowie: Mistrzostwa Polski MOW w halowej piłce nożnej

więcej »
18

GARWOLIN, 18.03

Żelechów: Premiera komedii „Ożenek” w wykonaniu Teatru „Niby Nic…”

więcej »

GARWOLIN, 18.03

Pilawa: Gorzkie Żale i pieśni pasyjne

więcej »
19 20 21

GARWOLIN, 21.03

ODDAJ KREW – BĄDŹ „SPOKREWNIONY”

więcej »
22 23

GARWOLIN, 23.03 20:00

Droga (Pięknego) Życia

więcej »
24 25

GARWOLIN, 25.03 17:00

Garwolin: koncert dla Darka

więcej »
26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje