R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Garwolin: osiemnasty „Zasłużony dla Miasta Garwolina”
2018-02-01 07:07:01 Artykuł czytany 649 razy


Józef Siarkiewicz, 92- letni emerytowany, długoletni nauczyciel dołączył do grona wyróżnionych tytułem „Zasłużony dla Miasta Garwolina”. Decyzję taką podjęła Rada Miasta Garwolina na posiedzeniu w dniu 31 stycznia br.


Wniosek w tej sprawie złożyło Stowarzyszenie Bezpieczny Garwolin w grudniu 2017 r. Wcześniej akcję społeczną zapoczątkował na swoim profilu Adam Grzegorz Makulec i spotkała się ona z dużym poparciem mieszkańców. Wniosek został jednomyślnie zaakceptowany przez Komisję Spraw Komunalnych i Porządku Publicznego a także Komisję Spraw Społecznych i skierowany do Kapituły, która zdecydowała o przyznaniu wyróżnienia.Większe zdjęcia można zobaczyć tutajOstateczną decyzję podjęła Rada Miasta na posiedzeniu w dniu 31 stycznia 2017 r.

Józef Siarkiewicz, syn Stanisława i Stanisławy z Piesiewiczów urodził się 1 lipca 1926 roku w Garwolinie. Po stracie ojca w 1946 roku jako najstarszy z synów uznał, że jego obowiązkiem jest zajęcie się gospodarstwem, rodziną, wychowaniem i dokształcaniem rodzeństwa. Rozpoczął naukę na Kursie Pedagogicznym w Rembertowie, tam też ukończył liceum pedagogiczne. Następnie podjął pracę jako urzędnik a później kierownik w Inspektoracie Oświaty w Referacie Opieki nad Dzieckiem gdzie był odpowiedzialny za prowadzenie akcji letniej dla dzieci i młodzieży z terenu powiatu garwolińskiego.

Pan Siarkiewicz już wtedy posiadał uprawnienia do nauki w szkole w klasach I-IV, a w razie braku obsady nauczycielskiej do nauczania innych przedmiotów. Zdecydował zatem, że po zakończaniu pracy w Inspektoracie Oświaty swoje życie zawodowe zwiąże ze szkołą, głównie jako nauczyciel fizyki, ale również chemii i matematyki. W zakresie nauczania fizyki swoje wykształcenie uzupełniał w Instytucie Kształcenia Nauczycieli. Początkowo znalazł zatrudnienie w Powiatowym Ośrodku Metodycznym jako instruktor fizyki i chemii, pracował również jako nauczyciel w Liceum dla Pracujących. Większość swojego życia poświęcił na pracę w Szkole Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Garwolinie. Ze szkolnictwem był związany przez 50 lat.

W uzasadnieniu podkreślono, że Józef Siarkiewicz to osoba budząca powszechny szacunek i uznanie społeczności Garwolina. Dla kilku pokoleń swoich wychowanków był nie tylko zwykłym nauczycielem, ale przede wszystkim człowiekiem, który w wyjątkowy sposób umiał ukierunkować postawę młodego człowieka na wartości uniwersalne. Pan Józefa Siarkiewicza wyróżnia głęboka postawa patriotyczna, miłość do Garwolina i pielęgnowanie pamięci historycznej. Wyróżniony dba o przekazanie kolejnym pokoleniom swojej ogromnej wiedzy o ludziach, którzy tworzyli historię miasta, z potrzeby serca otacza opieką miejsca spoczynku bohaterów II wojny światowej spoczywających na cmentarzu parafialnym. Swoim aktywnym uczestnictwem w życiu społecznym miasta, daje przykład młodemu pokoleniu.

Tytuł „Zasłużony dla Miasta Garwolina” przysługuje mieszkańcom miasta, którzy w sposób szczególny rozsławili Garwolin albo w inny wybitny sposób zasłużyli się miastu. Do tej pory w gronie wyróżnionych znaleźli się: Stanisław Buszta oraz odznaczeni pośmiertnie: Jan Piesiewicz – zasłużony samorządowiec, ks. Stanisław Maksymowicz - proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego, członkowie konspiracyjnego Hufca Harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego - Roju „Orłów” Szarych Szeregów, którzy zginęli bądź zostali zamordowani w czasie II wojny światowej: Franciszek Baranowski ps. „Pocisk”, Henryk Dłużniewski ps. „Lech”, Jan Floriańczyk ps. „Wir”, Antoni Kotlarski ps. „Kot”, Stefan Maszkiewicz „Mak”, Antoni Mikulski ps. „Sęk”, Stanisław Mikulski ps. „Lis”, Zygmunt Różczka ps. „Dzięcioł”, „Jowisz”, Kazimierz Stachowiak ps. „Żubr”, Leon Strassmann, Ryszard Wieteska ps. „Jeż”, Zygmunt Wysokiński, Mieczysław Zarębski ps. „Sosna”, Zbigniew Zimny ps. „Orzeł”.

inf. pras/fot.WJ
WJ/Garwolin
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • związkowcy
  2018-02-14 13:15:12

  arrow

  Popieram Balbine. Niedoszli uczestnicy wycieczki na Majorkę powinni wystąpić z wnioskiem do Rady Miasta o nadanie tytułu zasłużonej dla Prezeski.Jej wyczyn nie ma sobie równych w powiecie i może jeszcze dalej. Może ktoś coś wie jaki jest finał sprawy bo jakoś cicho się zrobiło.

 • Balbina
  2018-02-14 12:55:30

  arrow

  Następnym kandydatem powinna byc Prezeska ZNP,
  organizacje wycieczek na Majorke i robienie w konia chętnych na ta wycieczkę

 • NASZA
  2018-02-01 18:26:23

  arrow

  z TEGO CO TU WIDAC TO KAPITUŁA SKŁADA SIE TYLKO Z PRZEWODNICZĄCEGO JOŃCZAKA RESZTA NIE ZYJE

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Fachowa regeneracja turbosprężarek w Bielsku Podlaskim
2019-02-18 18:02:29 Kategoria:

Turbosprężarka to niezastąpione urządzenie wyposażające liczne pojazdy mechaniczne. Głównym zadaniem turbosprężarki jest wspomaganie działania silnika (układ...

więcej »
foto

Rośliny w akwarium – efektowne, zielone mchy
2019-02-14 12:30:48 Kategoria:

Dla akwarystów oraz amatorów podwodnego świata wygląd roślin w akwarium ma ogromne znaczenie. Bogata oferta mchów i wątrobowców obejmuje gatunki przeznaczone do...

więcej »
foto

Jak urządzić salon w stylu eko
2019-02-13 14:36:49 Kategoria:

Każdy, kto kocha naturę, stara się przemycić choć jeden element do swojego mieszkania, który będzie stylistycznie się z nią wiązał. Może to być dekor, drewniana...

więcej »

Garwolin

w lewoLuty 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14

GARWOLIN, 14.02 19:00

Bluesowe Walentynki w GCAK Sulbiny

więcej »
15 16 17

GARWOLIN, 17.02

Garwolin: rejonowe spotkanie młodzieży

więcej »
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28

Kondolencje

Najnowsze Informacje