R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Garwolin: pielęgnując przeszłość, jesteśmy w stanie tworzyć naszą przyszłość
2018-03-20 19:36:52 Artykuł czytany 1301 razy


O udziale ludowców w odzyskaniu przez Polskę niepodległości oraz udziale w wojnie polsko- bolszewickiej 1920 roku dyskutowano w trakcie sesji popularno- naukowej zorganizowanej w Garwolinie. Wpisuje się ona w kalendarz wydarzeń związanych z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj
Organizatorem sesji był starosta Marek Chciałowski, a wśród zaproszonych gości byli m.in. wicemarszałek województwa Janina Ewa Orzełowska, dziekan Dekanatu Garwolińskiego ks. prałat Ryszard Andruszczak, prezes ŚZŻAK Obwodu „Gołąb” w Garwolinie Antoni Frąckiewicz, burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski, prezes ZNP Halina Poszytek, sekretarz powiatu Jerzy Piesio, radni i wiele innych osób, które żywo interesują się historią swojej małej ojczyzny, jaką jest gmina i powiat. - Moim założonym celem jest zrobienie cyklu spotkań pt. „Drogi do wolności”. Pierwsza droga wiodła przez Kraków i przez Wincentego Witosa, przez ruch ludowy, dlatego prelekcje odnosiły się przede wszystkim do spraw związanych z postacią Witosa, jego dojściem do polityki, jego ciężką pracą, jego udziałem w rządzie obrony narodowej, jak również tym trudnym okresie dwudziestolecia międzywojennego- artykułował M. Chciałowski. – Dbanie o pamięć jest bardzo ważne. Przypominanie historii naszych małych ojczyzn na tle historycznych wydarzeń jest niezwykle ciekawą i potrzebną inicjatywą, dzięki której możemy odkryć na nowo miejsca, w których żyjemy na co dzień. Pielęgnując naszą przeszłość, jesteśmy w stanie tworzyć naszą przyszłość- zaznaczyła wicemarszałek Orzełowska. - Prymas Tysiąclecia mówił, że kraj, który podcina swoje korzenie traci swoją tożsamość. Cieszę się, że do tych korzeni wracamy- powiedział ks. Ryszard Andruszczak. Michał Wójtowicz z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego mówił o roli Wincentego Witosa w odzyskaniu niepodleglości i w ogóle wyjątkowym człowieku, jakim był wierny chłopom trzykrotny premier Rzeczypospolitej Polskiej. Zbigniew Węgrzynek, pasjonat historii regionalnej i prezes LTNK Oddział w Garwolinie przybliżył postawę i działania ludowców, samorządu i społeczeństwa powiatu garwolińskiego w trakcie wojny polsko-bolszewickiej. O Polskiej Organizacji Wojskowej na terenie powiatu garwolińskiego opowiedział Michał Sztelmach, pasjonat lokalnej historii z Żelechowa.  Michał Kalbarczyk, historyk z  Garwolina, opowiadał o spółdzielczości na terenie powiatu garwolińskiego. Jak udowodnił w swoim wystąpieniu spółdzielczość przyczyniła się do rozwoju gospodarczego całego terenu. W organizacje spółdzielczości zaangażowani byli zarówno ziemianie jak również rolnicy i działacze ludowi.

Po prelekcjach był także czas na dyskusję, wymianę informacji i spostrzeżeń. - Myślę, że warto będzie materiały z sesji opublikować w Zeszytach Historycznych LTNK, żeby te rzeczy, które zostały wydobyte z historii, dalej przekazać innym do zapoznania i żeby stanowiły cenne źródło informacji dla młodszego pokolenia- spuentował starosta.

Relacja Waldemara JaroniaWJ/Garwolin  [MSz]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Poco
  2018-03-21 10:44:50

  arrow

  Pośród starych wyjadaczy i działaczy PSL, Radny powiatu z PIS. Czyżby szykował się jakiś spektakularny transfer???

 • Gosia
  2018-03-20 20:48:10

  arrow

  Takich spotkań nam więcej potrzeba. Nie byłam, ale po odsłuchaniu jestem o tym przekonana.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Zgodnie z orzeczeniem NSA, redakcja portalu podlasie24.pl, zastrzega sobie prawo udostępnienia IP użytkownika sieci, na żądanie osoby pokrzywdzonej.
REKLAMA
joachimianna.pl
foto

Innowacyjna Szkoła Muzyki Rozrywkowej w Bielanach
2018-04-20 18:09:00 Kategoria:

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem dzieci muzyką, w Gminie Bielany powstała Innowacyjna Szkoła Muzyki Rozrywkowej. Warto wspomnieć, że w tej gminie realizowany...

więcej »

Garwolin

w lewoKwiecień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1
2 3 4 5

GARWOLIN, 05.04

Żelechów: Papierowa wiklina dla dorosłych

więcej »
6 7 8

GARWOLIN, 08.04

Żelechów: Powiatowe obchody rocznicy zbrodni katyńskiej

więcej »
9 10

GARWOLIN, 10.04

Wiosenna metamorfoza – warsztaty makijażu

więcej »
11 12 13 14 15

GARWOLIN, 15.04

Garwolin: XIV Mityng Lekkoatletyczny

więcej »
16 17

GARWOLIN, 17.04

TURNIEJ „BRD” 2018

więcej »
18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Kondolencje

Najnowsze Informacje