R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Garwolińskie obchody dnia Polskiego Państwa Podziemnego /ZDJĘCIA/
2022-09-28 10:08:07 Artykuł czytany 586 razy


27 września uroczyście obchodzono w Garwolinie 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, które było niezwykłym zjawiskiem w najnowszych dziejach Polski, i jedynym tego rodzaju w dziejach antyhitlerowskiego ruchu oporu w Europie. Tegoroczne uroczystości odbyły się w Garwolinie i Miętnem.


Powiatowo-miejskie obchody 83. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego rozpoczęto w Garwolinie od  złożenia wiązanek kwiatów i zapalenia zniczy pod obeliskiem poświęconym Armii Krajowej. Marek Ziędalski, wicestarosta garwoliński i historyk z wykształcenia w krótkim wystąpieniu mówił o fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego, które   było ewenementem na skalę światową. Podziemne, konspiracyjne państwo, z pełnymi strukturami, z pionem cywilnym, administracyjnym, ale również wojskowym, który stanowiła Armia Krajowa. W ramach tego Państwa toczyło się ,,normalne” życie. Było organizowane tajne nauczanie. Pod pomnikiem hołd twórcom i działaczom podziemnych struktur Polskiego Państwa Podziemnego oddały m.in. władze powiatu i miasta Garwolina, AK, służb mundurowych, szkół, Stowarzyszenia 1. PSK im. Cesarza Napoleona.   

Głównym punktem rocznicowych obchodów była Msza św. odprawiona w kościele Podwyższenia Świętego Krzyża w Miętnem. Eucharystii przewodniczył kapelan środowisk kombatanckich ks. prałat ppor. w st. spocz. Edmund Szarek, który w homilii powiedział między innymi, że Polskie Państwo Podziemne było niepowtarzalnym fenomenem w Europie. - Nie tylko z racji heroizmu Polaków, ale także doskonałej samoorganizacji, która dowodzi, że nasz naród chce i potrafi być dobrym gospodarzem we własnym kraju, nawet w najtrudniejszych warunkach, dlatego też rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego powinna być dla wszystkich dniem narodowej zadumy i refleksji- mówił ks. prałat i dodał, że kiedy dziś przeżywamy na nowo swoje niepokoje i lęk o Polskę, o jej tożsamość, o wierność wartościom, o to aby Polaka była Polską, aby nie zginęła. - Przecież dziś tylu „Polaków”, polityków, dezerteruje, krzyczy językiem nienawiści, jak to dzieje się w ostatnich latach. Szczęście naszego narodu, szczęście naszych rodzin, szczęście młodego pokolenia chce się zamienić na podporządkowanie tym, którzy tak głośno zaczynają do nas przemawiać z Brukseli, i mówi się nawet ostatnio, że Unia Europejska nie wesprze Polski, dopóki Polska nie uzna zwierzchności Brukseli- artykułował kapłan.

Po nabożeństwie, poczty sztandarowe i uczestnicy uroczystości przemaszerowali do miętneńskiego dworku, gdzie złożono wiązanki kwiatów przed odsłonięta pięć lat temu tablicą „W hołdzie Polskiemu Państwu Podziemnemu, nauczycielom, organizatorom i uczestnikom tajnego nauczania na ziemi garwolińskiej w latach 1939- 44”. I tu wicestarosta Marek Ziędalski podkreślał, że Polskie Państwo Podziemne było wyrazem sprzeciwu wobec obu okupacji. Struktury Polskiego Państwa Podziemnego były wyjątkowe, nie tylko w skali europejskiej, ale w skali światowej. Tak zorganizowanych struktur podziemnych w kraju okupowanym nie było nigdzie poza Polską.  

Na zakończenie uroczystości uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie przedstawili montaż słowno- muzyczny „Jesteśmy, bo pamiętamy” nawiązujący do rocznicowych obchodów.

Organizatorami uroczystości było garwolińskie Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta Garwolina i I Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

GALERIA ZDJĘĆWJ/Miętne [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Kupiłeś używany samochód? Poznaj sposoby na...
2022-12-09 17:34:58 Kategoria:

Kupiłeś samochód z drugiej ręki na Podlasiu? Czeka Cię kilka ważnych formalności. Nie zaniedbuj ich, jeśli nie chcesz się narazić na wysokie kary finansowe. O czym...

więcej »
foto

Jak pozyskać nowych followersów na Instagramie? 6 porad
2022-12-07 11:05:41 Kategoria:

Każda osoba, która prowadzi social media, chce, żeby to, co na nich robi, było zauważone. Jednak nie jest łatwo pozyskać obserwujących, nawet jeśli tworzymy ciekawe...

więcej »
foto

Magiczne Ogrody czekają na Was
2022-11-23 09:41:00 Kategoria:

Do maja zostało jeszcze kilka miesięcy. Ale wiemy, że wielu z Was myśli o janowieckim parku często w czasie zimowej przerwy. Mamy dla Was uśmiechnięty powód do kolejnych...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Jak wspierać osoby z chorobą alkoholową w utrzymaniu...
2022-12-07 13:12:00 Kategoria:

O wspieraniu osób po przebytej terapii w utrzymaniu abstynencji od alkoholu, mowa będzie w czwartek, 8 grudnia w Audycji Trzeźwiejących Alkoholików "Boże użycz nam pogody...

więcej »


Garwolin

w lewoGrudzień 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

GARWOLIN, 02.12

„Zemsta” był postrachem miejscowych służb bezpieczeństwa

więcej »
3

GARWOLIN, 03.12

Dołącz do Mikołajkowego Turnieju Rummikub!

więcej »

GARWOLIN, 03.12

Publiczny różaniec ulicami Garwolina

więcej »
4

GARWOLIN, 04.12 12:30

Mikołaje, na start!

więcej »
5 6 7 8

GARWOLIN, 08.12

Sulbiny: Modlitewne spotkanie kobiet

więcej »
9 10

GARWOLIN, 10.12 19:00

„Operobusem” na musical „Company”

więcej »
11

GARWOLIN, 11.12 15:00

Wojownicy Maryi zapraszają

więcej »
12

GARWOLIN, 12.12 17:00

Wernisaż w miętneńskim dworku

więcej »
13 14

GARWOLIN, 14.12 12:00

Żelechów: Prelekcja na temat wysiedleń z Zamojszczyzny

więcej »
15 16 17 18

GARWOLIN, 18.12

Kiermasz świąteczny w Górznie

więcej »
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje