R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Glinki: wielki jubileusz w małej miejscowości /ZDJĘCIA/
2019-07-22 09:16:10 Artykuł czytany 826 razy


W szeregach Ochotniczej Straży Pożarnej w Glinkach w gminie Miastków Kościelny, jako jedynej na Mazowszu, służy połowa mieszkańców wsi. Z okazji 100-lecia otrzymania pierwszego sztandaru, jednostce wręczono nowy sztandar, który udekorowany został Złotym Znakiem Związku OSP RP.


Ten niecodzienny jubileusz, bo jednostka liczy 103 lata, obchodzono uroczyście 21 lipca. Rozpoczęła go  Msza św. koncelebrowana w kościele parafialnym w Miastkowie Kościelnym pod przewodnictwem proboszcza, ks. kan. Adama Turemki, który poświęcił nowy sztandar ufundowany Ochotniczej Straży Pożarnej w Glinkach przez lokalną społeczność. Uroczystości kontynuowano na placu przed strażnicą w Glinkach, gdzie prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Antoni Tarczyński wręczył jednostce sztandar „jako symbol ofiarnego działania w ochronie przeciwpożarowej na rzecz ratowania życia, zdrowia i mienia”. Następnie w asyście wiceprezesa ZOP ZOSP RP w Garwolinie Wiesława Gąski, prezes Tarczyński udekorował sztandar Złotym Znakiem Związku OSP RP „za wieloletnią, ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej dla dobra społeczeństwa i Rzeczpospolitej Polskiej”. Miejscowość Glinki liczy 46 mieszkańców, a do straży należy ponad 20 osób. Wprawdzie aktualnie nie mają na wyposażeniu samochodu pożarniczego i nie biorą udziału w akcjach ratowniczo- gaśniczych, ale działają na innym polu dla lokalnej społeczności i gminy.

Medale i odznaczenia

Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” odznaczono pośmiertnie dh Stanisława Paducha. Wyróżnienie odebrał syn Zbigniew. Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” otrzymali również dh dh Tadeusz Kaniewski, Witold Miłosz i Stanisław Pasik. Srebrny Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” wręczono dh Bożenie Moreń. Brązowymi Medalami „Za zasługi dla Pożarnictwa” odznaczeni zostali dh dh Tomasz Budzisz, Grzegorz Głaszczka, Sylwester Zieliński. Odznakę „Za wysługę 55 lat” służby w ochotniczym pożarnictwie otrzymał dh Zygmunt Pasik, za 50 lat dh Tadeusz Kaniewski, dh Alfred Wróbel, za 40 lat dh Stanisław Salamonik, za 35 lat dh Stanisław Pasik, dh Witold Miłosz, za 30 lat dh Marek Wróbel, za 25 lat dh Stanisław Smułka, dh Leszek Zieliński. Druhowie z krótszym stażem w szeregach OSP Glinki także otrzymali odznaki. Spełniając wolę wicemarszałek Senatu RP Marii Koc uhonorowania jednostki Medalem Senatu RP, jej asystent Michał Jaworski wręczył prezesowi dh Tomaszowi Budziszowi  OSP Glinki medal. „Dziękuję za dotychczasową służbę, pragnę przekazać wam serdeczne życzenia ludzkiego szacunku i sympatii, niech podejmowane działania porzyniosą wiele satysfakcji i będą inspiracją do dalszych działań w dziele humanitarnej służby ludziom”- napisała w liście parlamentarzystka.

Zasłużeni dla jednostki druhowie otrzymali okolicznościowe grawertony, kwiaty i wiele słów uznania.

Gratulacje i powinszowania

- Życzę wam, druhny i druhowie, aby ta rocznica była dla was nie tylko powodem do dumy i satysfakcji z tego, że tak piękną macie historię, ale również pewnym impulsem do działań, do rozwoju tej jednostki i zachęcenia młodzieży do wstępowania w jej szeregi. Życzę, aby kolejne pokolenia odnawiały ten, przed chwilą wręczony sztandar, aby tradycja OSP, która jest na ziemi miastkowskiej trwała dalej przez następne stulecia - mówił Jerzy Jaroń - wójt gminy i prezes ZOGm ZOSP RP w Miastkowie Kościelnym.

Wiele ciepłych słów pod adresem strażaków z Glinek, ich zaangażowania i społecznikowskich działań przekazał poseł Grzegorz Woźniak, prezes ZOW ZOSP RP Województwa Mazowieckiego Antoni Tarczyński, wiceprezes ZOP ZOSP RP w Garwolinie Wiesław Gąska, zastępca komendanta powiatowego PSP  Garwolinie st. kpt. Tomasz Biernacki, wiceprzewodniczący RP Kazimierz Sionek.

Uroczystości, która uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Miastkowa Kościelnego zakończyła defilada pododdziałów.
Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj


WJ/Garwolin/DJ
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Felek
  2019-07-26 18:22:51

  arrow

  Nie pokazujcie tego jegomościa S. z pofalowaną,szpakowatą czupryną i telefonem w rękach. Są inne, ciekawsze obiekty.

 • druch
  2019-07-23 18:10:40

  arrow

  a Jan z Żelechowa do prowadzenia uroczystosci już sie znudził

 • Amorek
  2019-07-22 22:18:26

  arrow

  Może Pan Kazio ma w telefonie focie swojej żonki i co rusz zerka.

 • Dh
  2019-07-22 18:19:16

  arrow

  Super uroczystość. Widać było zaangażowanie wszystkich druhów z dh Bożeną Moreń. To taka strażacka rodzina. Gratulacje też dla wójta, że dba o jednostki w gminie. Dzięki.

 • ha, ha, hi...
  2019-07-22 14:19:21

  arrow

  Potwierdza żonie swoją lokalizację.

 • Chłop
  2019-07-22 13:19:08

  arrow

  Zabierzcie Kazikowi telefon, bo tylko pstryka zdjęcia zamiast uczestniczyć w uroczystościach. Normalnie obciach.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

NASI PARTNERZY


foto

Wszystko, co warto wiedzieć o EBI
2020-07-02 11:04:06 Kategoria:

EBI, czyli Europejski Bank Inwestycyjny to finansowa instytucja zarządzana przez Unię Europejską. Ten organ ma swoją siedzibę w Luksemburgu, jest całkowicie niezależny od...

więcej »
foto

O niektórych rzeczach lepiej pamiętać. Zobacz, co...
2020-07-01 09:56:32 Kategoria:

Chociaż osoby posiadające samochód korzystają z niego często i nie sposób o nim zapomnieć, to dużo łatwiej wypadają z pamięci obowiązki z nim związane. Do takowych...

więcej »
foto

Jak radzimy sobie z koronawirusem?
2020-06-22 06:00:00 Kategoria:

W regionie siedleckim do tej pory odnotowano 250 przypadków zakażeń koronawirusem . Ryzyko zachorowania wciąż istnieje, a najbardziej narażony jest personel medyczny,...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

„Społecznym okiem na środowisko” - cykl audycji na...
2020-06-30 15:42:12 Kategoria:

25 czerwca na antenie Katolickiego Radia Podlasie ruszył cykl czterech audycji pt.: ”Społecznym okiem na środowisko”. Tematyka audycji związana jest z uruchomionym przez...

więcej »


Garwolin

w lewoLipiec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

GARWOLIN, 01.07

Garwolin: wojsko zaprasza na Skwer Solidarności

więcej »
2

GARWOLIN, 02.07

Garwolin: wojsko zaprasza na Skwer Solidarności

więcej »
3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje