R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Górki: Strażackie zaduszki i obchody Narodowego Święta Niepodległości /ZDJĘCIA/
2018-11-11 08:52:40 Artykuł czytany 817 razy


35 pocztów sztandarowych i blisko 150 strażaków z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu garwolińskiego, uczestniczyło w obchodach 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, które połączone były z zaduszkami strażackimi. Uroczystości zorganizowano 10 listopada w góreckim Sanktuarium MB Fatimskiej.


W ten szczególny sposób strażacy dziękowali Panu Bogu za ojczyznę, za odzyskaną przed 100 laty niepodległość. Zgromadziła ich w góreckim sanktuarium modlitwa w intencji strażaków, którzy pełniąc służbę, także w czasie pokoju, narażają życie i zdrowie, by ratować innych. Strażacy pamiętają również o tych, którzy odeszli z ich grona.

Mszę św. koncelebrowali kapelani strażaków, powiatowy ks. Kazimierz Momont oraz miasta Garwolina ks. prałat Ryszard Andruszczak i miasta i gminy Łaskarzew, ks. kan. Edmund Szarek. - 11 listopada 1918 roku spełnił się sen pokoleń Polaków, państwo polskie narodziło się na nowo. Po 123 latach niewoli, rusyfikacji, germanizacji, po wielkich powstaniach wolna Polska powróciła na mapę świata. W przeddzień 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości gromadzimy się w sanktuarium, by pokłonić się Matce Boskiej Fatimskiej i podziękować za wolną i niepodległą ojczyznę oraz modlić się za zmarłych strażaków- mówił Waldemar Sabak, prezes ZOP ZOSP RP w Garwolinie. - Cieszymy się, że 100 lat temu, po 123 latach niewoli nasza ojczyzna zmartwychwstała, wróciła z powrotem na mapy świata, możemy mówić spokojnie po polsku, dzici mogą uczyć się po polsku, żyjemy w wolnym kraju. Przed naszymi oczyma przesuwają się tysiące ludzi, którzy na ta wolność czekali, za ta wolnością tęsknili i miłość do ojczyzny pisali własną krwią...- artykułował ks. Ryszard Andruszczak. W homilii ks. Edmund Szarek mówił, że w wigilię odzyskania przez Polskę niepodległości stajemy w Sanktuarium MB Fatimskiej, u boku patrona strażaków św. Floriana z całą bracią strażacką powiatu garwolińskiego, aby dziękować Bogu za wolność. - Za to, co stało się udziałem naszego posługiwania, ale również stajemy przy ołtarzu Jezusa Chrystusa, aby Bogu dziękować za naszych braci strażaków, za naszych bliskich, których Opatrzność Boża odwołała do wieczności- podkreślał.

Przy pomniku św. Floriana
Po nabożeństwie, w asyście orkiestry dętej OSP Trąbki i pocztów sztandarowych przemaszerowano na plac przy pomniku św. Floriana, gdzie kontynuowane były uroczystości, które prowadził wiceprezes ZOP ZOSP RP Jerzy Jaroń. W okolicznościowym przemówieniu prezes ZOP ZOSP RP Waldemar Sabak mówił o odzyskaniu przez Polskę niepodległości i roli strażaków w jej utrwalaniu. Wiceprezes ZOW ZOSP RP Albina Łubian przekazała strażakom życzenia od Zarządu Wojewódzkiego Związku, a Izabela Wrona od wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery. Starosta Marek Chciałowski wręczył okolicznościowe medale m.in. ks. kan. Edmundowi Szarkowi, ZOW ZOSP RP w Warszawie, ZOP ZOSP RP w Garwolinie i jednostkom OSP, które od lat zabezpieczają uroczystości w góreckim sanktuarium. Przedstawiciele OSP wszystkich gmin (oprócz Sobolewa i Wilgi, których delegacje nie dojechały do Górek) oraz samorządu powiatowego, powiatowych służb mundurowych i urzędu wojewody złożyli przy pomniku wiązanki kwiatów.

Na zakończenie uroczystości odbyła się strażacka defilada.

To drugie  zaduszki strażackie, w ubiegłym roku odbyły się w parafii Gocław, gdzie proboszczem jest kapelan powiatowy ks. Kazimierz Momont.Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJWJ/Garwolin  [MSz]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • bedok
  2018-11-15 19:15:23

  arrow

  Ma rację . Nawet tacy co w 20 st mróz w stanie wojennym o 2 w nocy samochody rewidowali razem z wojskiem ,zostawiając młodą żonę , a dziś jęzor po komunię wystawiają . Oczym to świadczy ? O zbydlęceniu i braku zasad by utrzymać się przy korytku . Tfuu . Zawsze z wiatrem . Nie ?

 • Do obserwatora
  2018-11-12 16:16:19

  arrow

  A co w tej uroczystości było populistycznego, o jakich występach mówisz. Nie rozumiesz podstawowych zasad demokracji . To mieszkańcy decydują ile dany włodarz będzie sprawował funkcję. Chciałbyś zapewne żeby przywódca partyjny decydował, ale to już było drogi komentatorze. Do zobaczenia za 5 lat w wyborach samorządowych.

 • obserwator
  2018-11-11 23:18:11

  arrow

  Szanowni włodarze opanujcie się. Te populistyczne występy są żenujące. Popatrzcie na zdjęcia. Z całym szacunkiem dla braci strażackich i ich poświecenia, ale wybory się już skończyły. A daj Boże jeszcze 10-lat. Patologia!

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

Garwolin

w lewoGrudzień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4 5 6

GARWOLIN, 06.12

Mikołajki w dworku w Miętnem

więcej »
7 8

GARWOLIN, 08.12

Mikołajkowa słodka podróż z CSiK

więcej »

GARWOLIN, 08.12

Garwolin: niezwykły koncert

więcej »

GARWOLIN, 08.12 11:00

Piłkarski weekend w Garwolinie. Turniej im. Jana Piesiewicza

więcej »
9
10

GARWOLIN, 10.12

Garwolin: o rozwodzie i przemocy

więcej »
11 12 13 14 15 16

GARWOLIN, 16.12

Nie dzieli nas nic, czyli Wojtek Baduchowski i Przyjaciele

więcej »
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje