R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kolejny krok w batalii o czołowe fotele w samorządach
2018-09-20 08:19:28 Artykuł czytany 3278 razy


489 osób powalczy o 233 mandaty do rad gmin i rady powiatu garwolińskiego. Dwóch włodarzy nie będzie ubiegać się o reelekcję, a jeden powraca po ośmiu latach samorządowej emerytury. Prawdopodobnie aktualnie sprawujący władzę pozostaną na urzędach na najbliższą pięciolatkę, a w trzech pozostałych samorządach nie ma czarnego konia. Zapowiada się, że w 57 okręgach głosowanie nie zostanie przeprowadzone.


Zainteresowanie kandydowaniem do samorządów różnych szczebli jest w powiecie garwolińskim zdecydowanie mniejsze niż cztery lata temu. Z jednej strony zmiany w ordynacji wyborczej, a z drugiej brak motywacji do pełnienia funkcji wybrańców lokalnych społeczności. Średnia wieku  kandydatów do rad gmin to 47 lat, do powiatu natomiast o cztery lata więcej. Najmłodszy pretendent do rady gminy ma 20 lat i mieszka w gminie Maciejowice, nestorką jest 77- letnia mieszkanka Miastkowa Kościelnego. Z list Prawa i Sprawiedliwości idzie do wyborów wójt Garwolina- Marcin Kołodziejczyk, Górzna- Waldemar Sabak, Sobolewa- Andrzej Koszutski, Trojanowa- Stanisław Kostyra oraz kandydaci na włodarza Garwolina- Iwona Kurowska, Łaskarzewa- Anna Laskowska, Maciejowic- Tomasz Kwiatkowski, Żelechowa- Łukasz Bogusz, Wilgi- Jacek Piesiewicz, Parysowa- Sylwia Zimońska- Sus. Z własnych komitetów wyborczych, ale z poparciem PiS ubiegać się będą o reelekcję wójt gminy Borowie Wiesław Gąska i Łaskarzew Marian Janisiewicz, a także pełniący obowiązki wójta gminy Wilga Dariusz Kędziorek na burmistrza Pilawy. Polskie Stronnictwo Ludowe  wystawia swoich kandydatów na wójtów dwóch nadwiślańskich gmin, Maciejowice- Krzysztofa Paprotę i Wilgi- Zbigniewa Węgrzynka. Z komitetów wyborczych wyborców o ponowny wybór ubiegać się będą burmistrz Łaskarzewa- Lidia Sopel- Sereja, Pilawy- Albina Łubian, Żelechowa- Mirosława Miszkurka, wójt gminy Parysów Bożena Kwiatkowska, gminy Miastków Kościelny Jerzy Jaroń i kandydująca na burmistrza Garwolina obecna wiceburmistrz Marzena Świeczak. Także Urszula Zadrożna zdecydowała o starcie w wyścigu na stanowisko burmistrza Garwolina z własnego komitetu.

Nie będzie łatwo


Pewnie w pierwszej turze wyborów nie wyłoniony zostanie burmistrz Garwolina i Łaskarzewa oraz wójt gminy Wilga, bo w miastach o fotel włodarza ubiegają się po trzy osoby, a w Wildze nawet więcej. Jeżeli w przypadku grodu nad Promnikiem można z dużym prawdopodobieństwem wskazać potencjalną burmistrz, to w Garwolinie na dzień dzisiejszy byłoby to trudne, wszak notowania trzech pań są na podobnym poziomie, a programy wyborcze zasadniczo się nie różnią. Myślę, że w tym przypadku liczyć się będzie popularność w środowisku i mobilizacja elektoratu. W Wildze natomiast w drugiej turze mogą spotkać się kandydaci z PiS i PSL. Z informacji zamieszczonej na stronie PKW wynika, że w 57 okręgach wyborczych do rad gmin zarejestrował się tylko jeden kandydat. Dominują tu gminy Garwolin, Górzno i Miastków Kościelny. W takiej sytuacji głosowania się nie przeprowadza, a mandat radnego wędruje do zarejestrowanego.

W powiecie może być bez zmian

Na 23 radnych obecnie zasiadających w Radzie Powiatu Garwolińskiego, 19 ponownie ubiegać się będzie o mandat ( 9 z PiS, 8 z PSL i 2 „Wspólnota”) i wszystko wskazuje, że go zdobędą. Pozostają jeszcze 4 mandaty. Kto zatem będzie rządził powiatem przez najbliższe pięć lat? Wszystko wskazuje na to, że bez koalicji się nie obędzie. Z ciekawostek można wymienić, że od początku powstania powiatów, czyli 5 kadencji, radnym jest Jan Tywanek z Sobolewa, trzy kadencje zasiadają w radzie Teresa Bąk (Miastków Kościelny), Józef Tomala (Łaskarzew), Krzysztof Ochnio (Budziska), Dariusz Owczarczyk (Pilawa), Mirosław Pyra (Kozice). Na listach do powiatu najwięcej jest pracowników ARiMR i starostwa powiatowego, chociaż nie brakuje zatrudnionych w urzędach gmin, oświacie, emerytów.

Próbują dalej

Z pierwszego miejsca, tym razem z listy Kukiz'15 ubiegał się będzie o ponowny wybór do sejmiku mazowieckiego Marian Piłka, poseł I, III, IV i V kadencji. Od 2007 roku bezskutecznie ubiegał się o mandat posła, europosła, senatora, aż w 2014 zasiadł w fotelu radnego samorządu Mazowsza.

Na trzecim miejscu listy PiS jest Krzysztof Żochowski, który był radnym miasta Garwolina, powiatowym, bez powodzenia startował do sejmu, a od 2010 zasiada w sejmiku mazowieckim. Na 11 pozycji tej samej listy znajduje się Elżbieta Woźniak- Sionek, która bez oczekiwanego skutku startowała już do sejmu, sejmiku i na wójta gminy Parysów. Z piątej pozycji na liście PSL rozpoczyna bieg do samorządu województwa Jerzy Piesio, sekretarz powiatu, również bez powodzenia, ale z dużą liczbą zebranych głosów startował do sejmu i sejmiku. Także na 5 miejscu, ale listy KKW Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska znalazła się Ewa Flaga,  była radna powiatowa, bezskutecznie kandydowała też do sejmiku. Mniej znani kandydaci, to Anna Malitka (KWW Bezpartyjni Samorządowcy), Zenon Paśnicki (KW Wolni i Solidarni), Miłosz Olga (KWW Jedność Narodu- Wspólnota), Maria Tobiasz (KWW Wolność w Samorządzie).

Kwitując…

Jedni kandydują w wyborach na włodarzy gmin, aby- jak mówią- dokończyć rozpoczęte dzieło modernizacji gminy. Inni, bo mają dosyć aktualnie rządzących i zamierzają realizować własne wizje rozwoju gminnej przestrzeni. Są też tacy, dla których bycie wójtem jest życiową szansą, bo tak w zasadzie oprócz rządzenia niewiele potrafią robić. Jeszcze innych rozpiera energia  i stanowisko wójta jest sposobem na spełnienie się i niezłe zarobki, bo przecież, żeby być  wójtem czy burmistrzem nie trzeba mieć specjalnych kwalifikacji.

Wystarczy mieć parcie na stołek i odpowiednie poparcie.

Możemy sobie dywagować, ale wszystko w rękach wyborców, którzy pomni o zasługach i porażkach swoich wybrańców- dokonają właściwych wyborów.

WJ/Garwolin [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Spoko do Spoko
  2018-09-25 14:02:57

  arrow

  Spoko Pani ... jest na tyle spokojną, prawdomówną i opanowaną osobą, że niezwykle trudno będzie ją wyprowadzić z równowagi i sprawić, żeby w nerwach palnęła coś czego będzie żałować do końca życia. Ktoś kto pisze prawdę nie ma się czego obawiać. Bać to się powinien ten, kogo ta prawda w oczy kole.

 • Spoko
  2018-09-25 13:21:53

  arrow

  Nie podpuszczajcie Pani , bo w nerwach palnie coś czego będzie potem do końca życia żałowała.

 • E.K.
  2018-09-25 12:17:21

  arrow

  Jeśli ręka, która karmi jednocześnie kąsa to niestety, ale trzeba się bronić.

 • ciekawy
  2018-09-25 12:14:22

  arrow

  Czyja ręka i kogo karmi? To pani burmistrz wypłaca pensje z własnej kieszeni?

 • Przysłowia - mądrością narodu
  2018-09-24 21:05:05

  arrow

  "Nie kąsa się ręki, która karmi..."

 • Ewa Kedziorek
  2018-09-24 17:57:43

  arrow

  Tak i do tego z przedszkolnego komputera. Po prawie trzydziestu latach pracy z dziećmi trudno nie zdziecinieć, ale dla mnie to raczej powód do dumy, a nie zmartwienie. Nie ma to jak być jak niewinne, szczere dziecko. Domyśl się dlaczego. ,,"I mogę Cię zapewnić, że nie dam spokoju"- to może być dwojako rozumiane". Dla mnie możesz to rozumieć nawet trojako i milionowo. Jak byś nie zaczynał to nie miał byś problemu i jeszcze kochany Smerfie wracaj do swojej bajki, bo to niezwykle naiwne żyć w krainie fantazji, bajek i swojej wyobraźni. Tak trzymaj. A jeśli masz odwagę to się ujawnij.

 • E.K.
  2018-09-24 11:44:46

  arrow

  Przepraszam za pomyłkę, miałam na myśli dorosłych :-)

 • Smerf
  2018-09-24 11:42:09

  arrow

  "I mogę Cię zapewnić, że nie dam spokoju"- to może być dwojako rozumiane. Niektórzy dorośli zachowują się jak dzieci i nie ma tu nic z żartów Pani Ewo. A tak na marginesie to Pani te komentarze pisze w godzinach pracy?

 • Ewa Kędziorek
  2018-09-24 09:28:44

  arrow

  Weź jeszcze pod uwagę to, że Smerfy są do rozbawiania dzieci, a nie do doradzania i pouczania porosłych.

 • Ewa Kędziorek
  2018-09-24 09:21:55

  arrow

  Kochany Smerfie uwierz, że obchodzi i to bardzo wielu, bo te twoim zdaniem ,,moje"" osobiste problemy po wyborach mogą stać się ich osobistymi problemami. I mogę Cię zapewnić, że nie dam spokoju.

 • Smerf
  2018-09-23 20:58:35

  arrow

  Pani Ewo, niech Pani da już spokój z tymi swoimi wywodami. Co to kogo obchodzi. Są inne ważniejsze sprawy a nie pani osobiste problemy.

 • Ewa Kędziorek
  2018-09-23 17:18:47

  arrow

  Dodam może jeszcze, że decyzję o rozwiązani MOSiRu poparło 11 radnych, z czego 8 zupełnie nowych, zaledwie po pierwszym roku pełnienia mandatu radnego. I tu pytanie, czy była to suwerenna decyzja? Moim zdaniem takich działań nie powinno podejmować się zbyt pochopnie, a jeśli się je podjęło to trzeba liczyć się z konsekwencjami i oceną historii.

 • Ewa Kędziorek do Pstryka Mileny i innych mieszkańców miasta i gminy Pilawa
  2018-09-23 17:01:07

  arrow

  Co do wylewania żółci i bezpodstawnych oskarżeń. Trzy lata temu 21.10 2015r. decyzją Rady Miejskiej w Pilawie został rozwiązany Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Uzasadnieniem tej decyzji były oszczędności finansowe. W wyniku tej decyzji mąż po czternastu latach stracił pracę (w którą nb bardzo się angażował) oraz źródło utrzymania. Pozostawiam pod rozważenie wszystkim, czy chcecie materialnego rozwoju miasta i gminy, opartego na takich decyzjach? Czy budowa monumentalnego GOKu oraz efektowne wodotryski mają odbywać się kosztem ludzkim i nie mówię tu tylko o oszczędnościach związanych z halą sportową. Ocenę, czy to co napisałam jest wylewaniem żółci, czy też próbą uświadomienia mieszkańcom miasta i gminy prawdy o pilawskiej rzeczywistości, pozostawiam wyborcom. I proszę nie pisać, że kandydowanie mojego męża na burmistrza jest zemstą. To raczej moralny obowiązek i wykorzystanie życiowej szansy. Na koniec pragnę zaznaczyć zbieżność dat: 21 października, czyżby to był przypadek? Mam nadzieję, że w dniu wyborów mieszkańcy gminy Pilawa podejmą mądre decyzje.

 • Trąbek
  2018-09-22 13:04:28

  arrow

  Widząc listy kandydatów z PiS zawiodłam się umieszczeniem niektórych osób na pierwszych miejscach szczególnie do powiatu. Obciach.

 • do Ewy
  2018-09-21 17:05:56

  arrow

  Żółć to teraz zalewa ale chyba kogoś innego ;-)

 • do Pstryka
  2018-09-21 14:28:41

  arrow

  Bezpośrednie rozmowy z Burmistrzową nie mają sensu...

 • do Pstryka
  2018-09-21 14:12:00

  arrow

  Chyba nie do końca anonimowo skoro większość się domyśla o kogo chodzi. Podobnie większość się domyśla kto kryje się za Mileną i Pstrykiem.

 • Ewa
  2018-09-21 07:48:48

  arrow

  Zapomniałam dodać, że nadal posiadam kopię listu, który do Pani wysłałam trzy lata temu razem z potwierdzeniem nadania. Czas pokaże czy to był wytwór osoby chorej psychicznie.

 • Do Pstryka
  2018-09-21 07:14:41

  arrow

  To nie są oskarżenia tylko fakty. A jeśli nie są zgodne z prawdą to proponuje udać się do sądu. A swoją drogą to ciekawe, czy pod Mileną i Pstrykiem nie kryje się ...

 • Warszawska
  2018-09-20 23:05:39

  arrow

  Skąd taka pewność w tekście że obecna burmistrz Łaskarzewa pozostanie? Wybierają mieszkańcy...polecam się przejść ulicami Łaskarzewa i popytać mieszkańców. Słyszy się że raczej dużo osób nie poprze obecnej burmistrz.

 • do Mileny i Pilawiaków
  2018-09-20 21:34:54

  arrow

  Ten dobry gospodarz po wyborach będzie domniemywał kto głosował na nią, a kto nie. Może się okazać, że w przypływie złego nastroju, lub złego rozeznania padnie na zupełnie niewinnego podległego pracownika i może się tak zdarzyć jak z byłym kierownikiem MOSiRu bądź kapelmistrzem. Mało tego, ten dobry gospodarz ma takie układy w powiecie, że wszyscy się go boją lub w jakimś stopniu się od niego uzależnili, więc mogą polecieć kolejne głowy lub co najmniej mieć poważne problemy. Ludzie ruszcie głowami, czy tego chcecie? Wasza lojalność może okazać się całkiem bezwartościowa dla kogoś kto nie wie co to lojalność i uczciwość. Chcecie zyć nadal w strach?

 • ormo czuwa
  2018-09-20 21:02:36

  arrow

  Oj, bedzie się działo jak niektórzy wytoczą ciężkie działa bo jak chodzi o stołki i mamone to nie ma litości.

 • Pstryk
  2018-09-20 20:53:19

  arrow

  O, Pani Ewa z Pilawy zaczyna nadawanie. Tym razem znalazła pretekst by nawiązać do komentarza Mileny.
  Pani Ewo, dlaczego nie wyrzuci Pani z siebie żółci w bezpośredniej rozmowie, tylko anonimowo rzuca Pani jakieś oskarżenia.

 • Mędrzec
  2018-09-20 20:09:54

  arrow

  Czasem logika zawodzi. Wiec po co to gdybanie? Jak się nie sprawdzą rokowania, to kto wyjdzie na głupka?

 • w punkt, nic dodać ...
  2018-09-20 19:41:20

  arrow

  żeby być wójtem czy burmistrzem nie trzeba mieć specjalnych kwalifikacji.

  Wystarczy mieć parcie na stołek i odpowiednie poparcie.

 • do Bezbarwny
  2018-09-20 19:31:24

  arrow

  ,,W słabości moc się doskonali"

 • do Milena
  2018-09-20 19:24:25

  arrow

  Pani Mileno, gdyby Pani podpisał się jako Pilawiacy lub wyborcy, Pani komentarz byłby bardziej wiarygodny. Podpisuje się Milena, a mówi w imieniu ogółu, mając do dyspozycji tylko jeden głos, chyba szaleństwem jest myślenie, że on będzie decydujący (chociaż nigdy nic nie wiadomo). A czy w Pilawie mamy dobrego gospodarza zadecyduje ogół wyborców. Nie wiem czy Pani zaobserwowała, że poparcie dla Pani Burmistrz z kolejnymi wyborami drastycznie spada. Po jej wybrykach z ostatniej kadencji, które teraz próbuje zatuszować i przyćmić ,,krzyczącym" gmachem GOKu i kolorowymi wodotryskami oraz licznymi imprezami, jaj poparcie niestety może spaść i to do krytycznej granicy. Wszystko zależy od wyborców i ich decyzji na temat tego jaki CZŁOWIEK nie burmistrz ma nimi rządzić. A swojego zdania nie musi Pani podkreślać podwójnym komentarzem, toki zabieg nie potęguje efektu.

 • obywatel
  2018-09-20 19:03:53

  arrow

  Autor artykułu to jakiś prorok i jasnowidz. Podobne zapędy ma Pragmatyk, tylko Pragmatyk okazał więcej rozsądku bo zaznaczył ,,Moje typy". Moi drodzy poczekajmy do 21 października a wtedy wszystko się okaże. Nie zakładajcie z góry jaki będzie wynik wyborów, bo podobne założenia robiła przed ostatnimi wyborami koalicja PO+PSL i głęboko się rozczarowała. Podobnie może być z wami.

 • ziomale
  2018-09-20 17:27:20

  arrow

  Do Sejmiku powinien wejść Pan Jerzy Piesio. Jemu to się należy i będziemy na niego głosować. Powodzenia Panie Jurku.

 • Pagmatyk
  2018-09-20 15:49:28

  arrow

  Moje typy. Zgadzam się z autorem tekstu, że aktualni włodarze pozostaną. W Wildze na 80% wygra Wegrzynek. W Łaskarzewie do II tury wejdzie burmistrz Lidia Sopel- Sereja i Waldemar Larkiewicz. W Garwolinie wszystko wskazuje, że powinna wygrać Marzena Świeczak bo wszędzie na mieście ją widac i jeszcze na FB. Konkurentki na razie ograniczyły się do spacerów po parkach i FB.
  Pamiętajmy, FB może pomóc ale to nie podstawa.

 • do bezbarwnego
  2018-09-20 15:38:13

  arrow

  Podejrzewam że Kuba korzysta z fotoszopa wklejając swą twarz w różne zdjęcia - bo wszędzie wygląda tak samo

 • nauczycielka- turystka
  2018-09-20 14:43:23

  arrow

  Do powiatu chce się wślizgnąć też prezeska znp i jak wygra będzie organizować radnym wycieczki na Majorkę czy do innych atrakcyjnych krajów. Superowo, szkoda że ja się nie zapisałam na liste do rady powiatowej.

 • gość
  2018-09-20 14:31:07

  arrow

  https://www.wspolniedlagarwolina.pl/program-wyborczy/

 • czytelnik
  2018-09-20 14:13:39

  arrow

  Jak zawsze "w punkt" panie Waldemarze

 • Kosiarz
  2018-09-20 11:25:52

  arrow

  Czas na dobrą zmianę

 • Milena
  2018-09-20 11:14:40

  arrow

  W Pilawie mamy dobrego gospodarza. Nie będziemy wymieniać na innego.

 • Milena
  2018-09-20 11:06:53

  arrow

  W Pilawie mamy dobrego gospodarza. Nie będziemy wymieniać.

 • Bezbarwny
  2018-09-20 09:54:01

  arrow

  Martwi mnie to, że na listach Prawa i Sprawiedliwości większość to ludzie mało znani i prawdopodobnie z "łapanki" będzie im trudno wygrać te wybory. Poseł tyle lata po terenie i jakoś nie zmobilizował bardziej aktywnych w środowisku. A z tego cieszy się tylko konkrencja. Kuba z gminy Maciejowice to nie musi juz prowadzic kampanii bo wystarczy że strzelił sobie fotkę z wicemarszałek senatu i mandat radnego ma w kieszeni

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

NASI PARTNERZY


foto

Kiedy warto zamienić zwykły materac na materace...
2020-06-03 14:06:23 Kategoria:

Materace rehabilitacyjne mogą być używane przez wszystkie osoby, które cenią sobie wysoki komfort snu. Jednak jest pewna grupa klientów, dla których takie materace są...

więcej »
foto

Sklep internetowy na PrestaShop - dlaczego warto?
2020-06-03 13:33:08 Kategoria:

Sprzedaż w internecie co roku notuje coraz większe rekordy. Nie ma się temu co dziwić - jest to sposób wygodny, bezpieczny i, szczególnie obecnie, często jedyny...

więcej »
foto

Jak dobrać okulary korekcyjne do kształtu twarzy?
2020-06-03 13:12:23 Kategoria:

Okulary korekcyjne nie tylko umożliwiają czytanie, bezpieczną jazdę samochodem i wykonywanie wielu codziennych czynności, ale również stanowią ozdobę twarzy. Dzięki...

więcej »
foto

Oprocentowanie lokat w bankach - kluczowe informacje w...
2020-06-01 13:54:23 Kategoria:

Cel zakładania lokat oszczędnościowych jest różny, dlatego nie ma jednej najlepszej oferty, która w 100% odpowiadałaby każdemu. Niektóre osoby chcą ochronić swoje...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Katolickie Radio Podlasie Hot16Ch2 /OGLĄDAJCIE/
2020-06-03 10:00:16 Kategoria:

Wójt Gminy Siedlce Henryk Brodowski, Sokołowski Ośrodek Kultury,Dom Pracy Twórczej Reymontówka w Chlewiskach, Echo Katolickie i Marcin Sójka zostali nominowani przez...

więcej »


Garwolin

w lewoCzerwiec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje