R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Maciejowice: pamięć o Kościuszce i jego kosynierach /ZDJĘCIA/
2019-10-11 17:03:22 Artykuł czytany 479 razy


10 października 1794 r. pod Maciejowicami rozegrała się największa i najbardziej krwawa bitwa w historii Polski. Od 36 lat na początku października organizowany jest w Maciejowicach uroczysty apel poległych, który przypomina o bitwie i umiłowaniu Ojczyzny, dla której kosynierzy Tadeusza Kościuszki oddawali życie.


W tym roku, podobnie jak w poprzednich, uroczystościom nadano szczególny wymiar. Rozpoczęły się tradycyjnie Mszą św. celebrowaną w maciejowickiej świątyni pod przewodnictwem proboszcza parafii, ks. kan. Stanisława Marczuka, który w kazaniu powiedział, że są ludzie, którzy dali swoje życie za przyjaciół, za nas, tutaj na maciejowickiej ziemi.

- Tymi ludźmi są żołnierze Tadeusza Kościuszki. Tym człowiekiem jest też przywódca insurekcji, ten, który wypowiedział w Krakowie na rynku swoją przysięgę i który powiedział, że chce oddać swoje życie za Ojczyznę. Wiemy, że chciał to uczynić- akcentował kapłan. Po nabożeństwie, w asyście wojskowej orkiestry z Radomia i pocztów sztandarowych przemaszerowano pod pomnik Kościuszki na maciejowickim rynku. W okolicznościowym przemówieniu wójt gminy Tomasz Kwiatkowski mówił, że 10 października mija 225 lat od tragicznej bitwy pod Maciejowicami. - 10 października 1794 r.  na maciejowickich polach zgasła I Rzeczpospolita, a najwyższy naczelnik Tadeusz Kościuszko dostał się do rosyjskiej niewoli. Maciejowice przesądziły o upadku Insurekcji Kościuszkowskiej i III rozbiorze kraju. Wynik tej bitwy był wielkim ojczystym dramatem, ale równocześnie chlubą i dumą naszej armii oraz narodu, który nigdy się nie poddał...- artykułował gospodarz gminy.

- Serce się raduje, że cały czas pamiętamy i będziemy pamiętać. To dzięki państwu, dzięki przekazowi, nie tylko książkom i historii, ale z ust do ust. I tutaj na ziemi maciejowickiej, na ziemi, która tętni kulturą, tętni historią, mieszkańcy są bardzo zaangażowani. To pokazuje, że ta pamięć nigdy nie zaginie- mówił poseł Grzegorz Woźniak, a wicestarosta Iwona Kurowska dodała, że T. Kościuszko był wizjonerem. - On i jego żołnierze, był także dowódcą genialnym, dowódcą, który potrafił obmyślać wspaniale strategie, człowiekiem sławnym nie tylko w Polsce, ale również na amerykańskim kontynencie. Macie państwo przepiękną historię, macie wartości, do których możecie się odwoływać - artykułowała I. Kurowska.

Okolicznościowe listy do władz samorządowych gminy Maciejowice skierowali wicemarszałek Senatu RP Maria Koc i minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Asystę wojskową zapewniła wojskowa orkiestra dęta z Radomia i kompania reprezentacyjna  1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki z Wesołej. Odczytany został apel pamięci i oddana salwa honorowa.

Przed południem odbył się młodzieżowy rajd kościuszkowski, w którym udział wzięło ponad  240 uczniów z różnych zakątków Polski. Na trasach rozmieszczono 18 punktów informacyjnych, na których młodzież z Publicznego Gimnazjum w Maciejowicach przybliża uczestnikom Rajdu informacje historyczno-krajoznawcze. Była też rekonstrukcja jednego z epizodów Bitwy Maciejowickiej.

Winiec od premiera Mateusza Morawieckiego składał poseł Grzegorz Woźniak, a wśród uczestników wydarzenia byli m.in. przedstawiciele władz powiatu garwolińskiego, Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej, powiatowych służb mundurowych, szkół noszących imię T. Kościuszki,  burmistrz Łaskarzewa i wójt gminy Łaskarzew, księża, przedstawiciele KRUS, instytucji i organizacji działających na terenie gminy, władze samorządowe gminy Maciejowice, uczniowie, mieszkańcy i in.

Uroczystości prowadził Marek Ziędalski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Maciejowicach.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj


WJ/Garwolin/DW
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

NASI PARTNERZY


foto

Biuro Pielgrzymkowo-Turystyczne „PIOTR-TRAVEL”...
2019-11-20 07:36:00 Kategoria:

Biuro Pielgrzymkowo-Turystyczne PIOTR TRAVEL w Międzyrzecu Podlaskim realizuje swoje stałe programy, a ku zadowoleniu klientów corocznie oferuje nowe, interesujące...

więcej »
foto

Życie w cieniu osoby z zaburzeniami psychicznymi
2019-11-19 13:40:53 Kategoria:

Życie rodzin osób, których dotyka kryzys psychiczny lub długotrwałe trwałe zaburzenia spowodowane chorobą psychiczną często pozostają osamotnione we współczesnym...

więcej »
foto

Jesienią postaw na grafit! Idealny czas na ocieplenie domu!
2019-11-15 09:16:32 Kategoria:

Chłodny latem i ciepły zimą - taki jest wymarzony dom każdego inwestora. Bez uciążliwych rachunków za ogrzewanie i bez klimatyzacji. Czy naprawdę można mieć taki dom?...

więcej »

Garwolin

w lewoListopad 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7

GARWOLIN, 07.11

Piosenka Dekady po raz piąty! Tym razem w rytmie lat 60.

więcej »
8

GARWOLIN, 08.11

Piosenka Dekady po raz piąty! Tym razem w rytmie lat 60.

więcej »
9 10

GARWOLIN, 10.11 12:00

Łaskarzew: drugie zaduszki strażackie i Armii Krajowej

więcej »
11

GARWOLIN, 11.11

Maciejowice: gminne obchody Święta Niepodległości

więcej »

GARWOLIN, 11.11 10:00

Wiwat Niepodległa! Narodowe Święto Niepodległości

więcej »

GARWOLIN, 11.11 10:00

Święto Niepodległości. Obchody w Żelechowie

więcej »

GARWOLIN, 11.11 10:00

Borowie: obchody Święta Niepodległości

więcej »

GARWOLIN, 11.11 10:30

Patriotyczne obchody w Pilawie

więcej »

RYKI, 11.11 12:00

Święto Niepodległości w Kłoczewie

więcej »

GARWOLIN, 11.11 18:00

„Tę piosenkę, tę jedyną” wspólnie zaśpiewajmy

więcej »
12 13 14 15

GARWOLIN, 15.11 18:00

Miętne: Ordonka patriotycznie

więcej »
16

GARWOLIN, 16.11 17:00

Górzno: koncert patriotyczno-historyczny

więcej »
17

GARWOLIN, 17.11

Garwolin: muzyczne wydarzenie w dwóch odsłonach

więcej »

GARWOLIN, 17.11

Zaduszki Ludowe w goźlińskim sanktuarium

więcej »
18 19 20 21

GARWOLIN, 21.11 19:00

Miętne: „Przemijanie” w dworku

więcej »
22

GARWOLIN, 22.11

Garwolin: muzyczne wydarzenie w dwóch odsłonach

więcej »
23

GARWOLIN, 23.11

KSM Żelechów zaprasza na III Bezalkoholowy Bal Andrzejkowy

więcej »
24
25 26 27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje