R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Maciejowice: pamięć o Kościuszce i jego kosynierach /ZDJĘCIA/
2019-10-11 17:03:22 Artykuł czytany 473 razy


10 października 1794 r. pod Maciejowicami rozegrała się największa i najbardziej krwawa bitwa w historii Polski. Od 36 lat na początku października organizowany jest w Maciejowicach uroczysty apel poległych, który przypomina o bitwie i umiłowaniu Ojczyzny, dla której kosynierzy Tadeusza Kościuszki oddawali życie.


W tym roku, podobnie jak w poprzednich, uroczystościom nadano szczególny wymiar. Rozpoczęły się tradycyjnie Mszą św. celebrowaną w maciejowickiej świątyni pod przewodnictwem proboszcza parafii, ks. kan. Stanisława Marczuka, który w kazaniu powiedział, że są ludzie, którzy dali swoje życie za przyjaciół, za nas, tutaj na maciejowickiej ziemi.

- Tymi ludźmi są żołnierze Tadeusza Kościuszki. Tym człowiekiem jest też przywódca insurekcji, ten, który wypowiedział w Krakowie na rynku swoją przysięgę i który powiedział, że chce oddać swoje życie za Ojczyznę. Wiemy, że chciał to uczynić- akcentował kapłan. Po nabożeństwie, w asyście wojskowej orkiestry z Radomia i pocztów sztandarowych przemaszerowano pod pomnik Kościuszki na maciejowickim rynku. W okolicznościowym przemówieniu wójt gminy Tomasz Kwiatkowski mówił, że 10 października mija 225 lat od tragicznej bitwy pod Maciejowicami. - 10 października 1794 r.  na maciejowickich polach zgasła I Rzeczpospolita, a najwyższy naczelnik Tadeusz Kościuszko dostał się do rosyjskiej niewoli. Maciejowice przesądziły o upadku Insurekcji Kościuszkowskiej i III rozbiorze kraju. Wynik tej bitwy był wielkim ojczystym dramatem, ale równocześnie chlubą i dumą naszej armii oraz narodu, który nigdy się nie poddał...- artykułował gospodarz gminy.

- Serce się raduje, że cały czas pamiętamy i będziemy pamiętać. To dzięki państwu, dzięki przekazowi, nie tylko książkom i historii, ale z ust do ust. I tutaj na ziemi maciejowickiej, na ziemi, która tętni kulturą, tętni historią, mieszkańcy są bardzo zaangażowani. To pokazuje, że ta pamięć nigdy nie zaginie- mówił poseł Grzegorz Woźniak, a wicestarosta Iwona Kurowska dodała, że T. Kościuszko był wizjonerem. - On i jego żołnierze, był także dowódcą genialnym, dowódcą, który potrafił obmyślać wspaniale strategie, człowiekiem sławnym nie tylko w Polsce, ale również na amerykańskim kontynencie. Macie państwo przepiękną historię, macie wartości, do których możecie się odwoływać - artykułowała I. Kurowska.

Okolicznościowe listy do władz samorządowych gminy Maciejowice skierowali wicemarszałek Senatu RP Maria Koc i minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Asystę wojskową zapewniła wojskowa orkiestra dęta z Radomia i kompania reprezentacyjna  1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki z Wesołej. Odczytany został apel pamięci i oddana salwa honorowa.

Przed południem odbył się młodzieżowy rajd kościuszkowski, w którym udział wzięło ponad  240 uczniów z różnych zakątków Polski. Na trasach rozmieszczono 18 punktów informacyjnych, na których młodzież z Publicznego Gimnazjum w Maciejowicach przybliża uczestnikom Rajdu informacje historyczno-krajoznawcze. Była też rekonstrukcja jednego z epizodów Bitwy Maciejowickiej.

Winiec od premiera Mateusza Morawieckiego składał poseł Grzegorz Woźniak, a wśród uczestników wydarzenia byli m.in. przedstawiciele władz powiatu garwolińskiego, Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej, powiatowych służb mundurowych, szkół noszących imię T. Kościuszki,  burmistrz Łaskarzewa i wójt gminy Łaskarzew, księża, przedstawiciele KRUS, instytucji i organizacji działających na terenie gminy, władze samorządowe gminy Maciejowice, uczniowie, mieszkańcy i in.

Uroczystości prowadził Marek Ziędalski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Maciejowicach.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj


WJ/Garwolin/DW
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

NASI PARTNERZY


foto

Pizza rodem z włoskiej restauracji. Zdradzamy recepturę...
2019-10-18 10:52:22 Kategoria:

Nikt nie robi lepszej pizzy niż Włosi! Prawdziwa włoska pizza jest sprężysta, aromatyczna i nie zapycha. Ciasto powinno być cienkie oraz nie przytłaczać swoim smakiem...

więcej »
foto

Skoda - upusty do 14000 na wybrane modele
2019-10-18 09:50:30 Kategoria:

Dni Otwarte w salonach SKODA CARSED 25-27 października. Sprawdź szczegóły.

więcej »
foto

Dieta z dowozem do domu w Białymstoku – jak ją...
2019-10-11 15:15:27 Kategoria:

Być może zastanawiacie się nad zamówieniem diety z dowozem do domu. Nie macie czasu bądź masz najzwyczajniej w świecie macie już dość stania godzinami przy garnkach....

więcej »

Garwolin

w lewoPaźdzernik 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

GARWOLIN, 03.10

Debata z Janem Pospieszalskim

więcej »
4

GARWOLIN, 04.10

Żelechów: XXXVI Międzynarodowe Sympozjum Kościuszkowskie

więcej »
5

GARWOLIN, 05.10

Dwa jubileusze w miętneńskim Zespole Szkół

więcej »
6

GARWOLIN, 06.10

Żelechów: powiatowe zmagania strażaków

więcej »

GARWOLIN, 06.10 10:00

Dla uczczenia pamięci Piotra Ekierta

więcej »
7 8 9 10

GARWOLIN, 10.10 17:00

Maciejowice: pamiętają o Naczelniku i jego kosynierach

więcej »
11 12 13

GARWOLIN, 13.10

Wielki finał biegowych zmagań

więcej »

GARWOLIN, 13.10 15:00

Koncert i film na XIX Dzień Papieski

więcej »
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje