R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Mariańskie Porzecze: wspominali żołnierzy BCh /ZDJĘCIA/
2017-11-13 13:00:17 Artykuł czytany 1762 razy


12 listopada w Mariańskim Porzeczu uroczyście obchodzono Dzień Pamięci Batalionów Chłopskich, konspiracyjnej organizacji zbrojnej, w której szeregach walczyło ponad 5 tys. osób z powiatu garwolińskiego, wielu z nich zginęło na polu walki.


Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. odprawioną w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Bolesnej pod przewodnictwem kustosza sanktuarium ks. Jana Krajewskiego MIC, a współkoncelebransem był ks. Marek Marchewka MIC, przełożony domu zakonnego. W okolicznościowym wystąpieniu przed nabożeństwem, starosta powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski, który był inicjatorem patriotycznego wydarzenia, mówił o udziale ruchu ludowego w drodze Polski do niepodległości.

- Dziś mało się mówi o heroizmie, walce, cierpieniu, tułaczce i łagrach, które dotknęły ludowców i żołnierzy z Batalionów Chłopskich. Jak sami mówili, byli zwykłymi ludźmi, rolnikami, którzy chcieli spokojnie żyć, ciężko pracować na roli, by wyżywić swoją rodzinę - mówił. Starosta zaznaczył, że życie zmusiło ich do walki z okupantem o ziemię swoją i swoich sąsiadów, a bohaterami stali się z potrzeby chwili, z chłopskiej upartości i bycia Polakiem pracującym na swoim. - Nie ulegli okupantowi hitlerowskiemu, nie poddali się komunistom, nie sprzedali i nie oddali swojego warsztatu pracy, swojego gospodarstwa, swojej ziemi. Bierzmy z nich przykład, bo tyle jest Polski, ile jest ziemi, ziemi w rękach polskiego chłopa, a Polska, to przede wszystkim ziemia i groby przodków - dodał.

Proboszcz parafii, ks. Jan Krajewski MIC podziękował wicemarszałek województwa Janinie Ewie Orzełowskiej za nagrodę marszałka przyznaną w ub. roku jemu i wspólnocie, którą wykorzystano na oświetlenie kościoła i ofiarował piękny album Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Mariańskim Porzeczu. W wystąpieniu marszałek Orzełowska podziękowała za album i nawiązała do święta niepodległości.

- Niepodległość, jedno małe słowo, a ile w nim treści. Niepodległość, to codzienne budzenie się rano bez strachu, że ktoś zastuka do drzwi i wyprowadzi kogoś z najbliższych. To codzienne śniadania bez strachu, że ktoś zabierze ostatnią kromkę chleba. Niepodległość, to codzienna droga do szkoły, gdzie uczymy się polskiej historii, niepodległość, to codzienne spacery i rozmowy po polsku, bez strachu, ze ktoś doniesie. Niepodległość, to zasypianie ze świadomością, że będzie jutro, że w ogóle będzie jutro. Nikt nam tej wolności nie dał za darmo i nikt nam nie dał jej na zawsze, dlatego też zawsze musimy o nią dbać i pielęgnować ją. Za chwilę oddamy cześć tym, którzy bronili Polskiej wsi, tym, którzy walczyli i umierali, abyśmy my dzisiaj byli wolnymi ludźmi - mówiła J. Orzełowska. Wierni skwitowali wypowiedź marszałek gromkimi brawami.

Po nabożeństwie złożono kwiaty przed obeliskiem Batalionów Chłopskich usytuowanym przy wejściu do kościoła. Krótkie przemówienia wygłosili Bożena Żelazowska, radna sejmiku mazowieckiego i Jacek Piesiewicz, przewodniczący RG Wilga.

Następnie w Szkole Podstawowej im. o. St. Papczyńskiego w Mariańskim Porzeczu odbyło się spotkanie, podczas którego z programem słowno-muzycznym wystąpili uczniowie szkół w Siedzowie i Mariańskim Porzeczu, a patriotyczne utwory wykonała odnosząca coraz większe sukcesy estradowe kapela „Bocianisko”.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj

WJ/Garwolin/DJ
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • Stefek
    2017-11-13 13:47:02

    arrow

    Piękna uroczystość. Jestem pod wrażeniem występu kapeli "Bocianisko".

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Rejestracja Kół Gospodyń Wiejskich
2018-12-11 07:14:54 Kategoria:

Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Siedlcach, podobnie jak inne jednostki Agencji, rozpoczęło rejestrację Kół Gospodyń Wiejskich....

więcej »
foto

Medyczne Szkoły Policealne im. Zbigniewa Religi w...
2018-12-11 07:04:47 Kategoria:

Medyczne Szkoły Policealne im. Zbigniewa Religi w Siedlcach ogłaszają nabór na kierunki: ASYSTENTKA/ HIGIENISTKA STOMATOLOGICZNA, TECHNIK USŁUG KOSMETYCZNYCH w systemie...

więcej »

Garwolin

w lewoGrudzień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4 5 6

GARWOLIN, 06.12

Mikołajki w dworku w Miętnem

więcej »
7 8

GARWOLIN, 08.12

Garwolin: niezwykły koncert

więcej »

GARWOLIN, 08.12

Mikołajkowa słodka podróż z CSiK

więcej »

GARWOLIN, 08.12 11:00

Piłkarski weekend w Garwolinie. Turniej im. Jana Piesiewicza

więcej »
9
10

GARWOLIN, 10.12

Garwolin: o rozwodzie i przemocy

więcej »
11 12 13

GARWOLIN, 13.12 17:30

Garwolin: w rocznicę stanu wojennego

więcej »
14 15 16

GARWOLIN, 16.12

Nie dzieli nas nic, czyli Wojtek Baduchowski i Przyjaciele

więcej »
17 18 19

GARWOLIN, 19.12 18:30

Kolędowo w Miętnem

więcej »
20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje