R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Mariańskie Porzecze: wspominali żołnierzy BCh /ZDJĘCIA/
2017-11-13 13:00:17 Artykuł czytany 1364 razy


12 listopada w Mariańskim Porzeczu uroczyście obchodzono Dzień Pamięci Batalionów Chłopskich, konspiracyjnej organizacji zbrojnej, w której szeregach walczyło ponad 5 tys. osób z powiatu garwolińskiego, wielu z nich zginęło na polu walki.


Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. odprawioną w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Bolesnej pod przewodnictwem kustosza sanktuarium ks. Jana Krajewskiego MIC, a współkoncelebransem był ks. Marek Marchewka MIC, przełożony domu zakonnego. W okolicznościowym wystąpieniu przed nabożeństwem, starosta powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski, który był inicjatorem patriotycznego wydarzenia, mówił o udziale ruchu ludowego w drodze Polski do niepodległości.

- Dziś mało się mówi o heroizmie, walce, cierpieniu, tułaczce i łagrach, które dotknęły ludowców i żołnierzy z Batalionów Chłopskich. Jak sami mówili, byli zwykłymi ludźmi, rolnikami, którzy chcieli spokojnie żyć, ciężko pracować na roli, by wyżywić swoją rodzinę - mówił. Starosta zaznaczył, że życie zmusiło ich do walki z okupantem o ziemię swoją i swoich sąsiadów, a bohaterami stali się z potrzeby chwili, z chłopskiej upartości i bycia Polakiem pracującym na swoim. - Nie ulegli okupantowi hitlerowskiemu, nie poddali się komunistom, nie sprzedali i nie oddali swojego warsztatu pracy, swojego gospodarstwa, swojej ziemi. Bierzmy z nich przykład, bo tyle jest Polski, ile jest ziemi, ziemi w rękach polskiego chłopa, a Polska, to przede wszystkim ziemia i groby przodków - dodał.

Proboszcz parafii, ks. Jan Krajewski MIC podziękował wicemarszałek województwa Janinie Ewie Orzełowskiej za nagrodę marszałka przyznaną w ub. roku jemu i wspólnocie, którą wykorzystano na oświetlenie kościoła i ofiarował piękny album Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Mariańskim Porzeczu. W wystąpieniu marszałek Orzełowska podziękowała za album i nawiązała do święta niepodległości.

- Niepodległość, jedno małe słowo, a ile w nim treści. Niepodległość, to codzienne budzenie się rano bez strachu, że ktoś zastuka do drzwi i wyprowadzi kogoś z najbliższych. To codzienne śniadania bez strachu, że ktoś zabierze ostatnią kromkę chleba. Niepodległość, to codzienna droga do szkoły, gdzie uczymy się polskiej historii, niepodległość, to codzienne spacery i rozmowy po polsku, bez strachu, ze ktoś doniesie. Niepodległość, to zasypianie ze świadomością, że będzie jutro, że w ogóle będzie jutro. Nikt nam tej wolności nie dał za darmo i nikt nam nie dał jej na zawsze, dlatego też zawsze musimy o nią dbać i pielęgnować ją. Za chwilę oddamy cześć tym, którzy bronili Polskiej wsi, tym, którzy walczyli i umierali, abyśmy my dzisiaj byli wolnymi ludźmi - mówiła J. Orzełowska. Wierni skwitowali wypowiedź marszałek gromkimi brawami.

Po nabożeństwie złożono kwiaty przed obeliskiem Batalionów Chłopskich usytuowanym przy wejściu do kościoła. Krótkie przemówienia wygłosili Bożena Żelazowska, radna sejmiku mazowieckiego i Jacek Piesiewicz, przewodniczący RG Wilga.

Następnie w Szkole Podstawowej im. o. St. Papczyńskiego w Mariańskim Porzeczu odbyło się spotkanie, podczas którego z programem słowno-muzycznym wystąpili uczniowie szkół w Siedzowie i Mariańskim Porzeczu, a patriotyczne utwory wykonała odnosząca coraz większe sukcesy estradowe kapela „Bocianisko”.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj

WJ/Garwolin/DJ
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • Stefek
    2017-11-13 13:47:02

    arrow

    Piękna uroczystość. Jestem pod wrażeniem występu kapeli "Bocianisko".

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Zgodnie z orzeczeniem NSA, redakcja portalu podlasie24.pl, zastrzega sobie prawo udostępnienia IP użytkownika sieci, na żądanie osoby pokrzywdzonej.
REKLAMA
joachimianna.pl

Garwolin

w lewoLuty 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15

GARWOLIN, 15.02

Żelechów: Podsumowanie badań archeologicznych

więcej »

GARWOLIN, 15.02 19:00

Piotr Bałtroczyk w Garwolinie - „Mężczyzna z kijowym peselem”

więcej »
16 17 18

GARWOLIN, 18.02

Garwolin: Bajkowy strych, a po nim Polarna przygoda

więcej »
19 20 21 22

GARWOLIN, 22.02

Stoliczku, nakryj się w Miętnem

więcej »
23

GARWOLIN, 23.02 18:00

Malarstwo Wielowiejskiego i Bielskiego w „Kotłowni”

więcej »
24

GARWOLIN, 24.02 20:00

Miętne: 9. Wielkopostny Wieczór Młodych

więcej »
25

GARWOLIN, 25.02

Miętne między Niebem a Ziemią

więcej »
26 27 28

Kondolencje

Najnowsze Informacje