R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Mieszkańcy gminy Parysów dziękowali za plony /ZDJĘCIA/
2018-09-19 11:46:13 Artykuł czytany 355 razy


Tradycją ostatnich kilku lat w gminie Parysów jest organizacja dożynek, które są wspólnym dziełem całej społeczności gminy. Tegoroczne, które zorganizowane zostały 16 września, zgromadziły delegacje wszystkich wsi, przybyły one z pięknymi wieńcami i bochnami chleba, by dziękować Bogu za tegoroczne plony. Niektórzy zaproszeni goście pomylili chyba rolnicze święto z wiecem wyborczym.


Głównym punktem parysowskiego dziękczynienia za tegoroczne plony była Eucharystia celebrowana w kościele parafialnym, gdzie poświęcone zostały piękne wieńce wyplecione z kłosów zbóż i innych darów ziemi oraz okazałe bochny chleba wypieczone z tegorocznych zbiorów. Po nabożeństwie barwny korowód przemaszerował w asyście orkiestry dętej z Borowia i pocztów sztandarowych na rynek, gdzie kontynuowano dożynkowy ceremoniał.

W okolicznościowym przemówieniu wójt gminy Bożena Kwiatkowska przekazała rolnikom słowa szacunku oraz uznania dla ich całorocznej, ciężkiej pracy. Dożynki, to również doskonała okazja do podsumowania dokonanych działań samorządu. - Dzięki dobrej współpracy z radą gminy, sołtysami, urzędem marszałkowskim województwa mazowieckiego, WFOŚiGW oraz starostwem powiatowym, systematycznie realizujemy różnorodne inwestycje według potrzeb mieszkańców - mówiła wójt. Do najważniejszych realizowanych w tym roku inwestycji wójt Kwiatkowska zaliczyła modernizację kolejnego odcinka drogi wojewódzkiej 805, wspólnie z powiatem garwolińskim realizowana jest inwestycja komunikacyjna, polegająca na modernizacji dróg powiatowych, obejmujących ul. Kozłowską i Kościuszki w Parysowie. Dzięki zewnętrznemu dofinansowaniu, w najbliższym czasie przebudowana zostanie droga powiatowa we wsi Wola Starogrodzka oraz łącząca Parysów ze Starowolą. Zakończono termomodernizację trzech obiektów użyteczności publicznej, remontowano drogi gminne i wykonano wiele innych, niezbędnych mieszkańcom inwestycji.

Starostami tegorocznych dożynek byli Teresa Żaczek i Krzysztof Borkowski, którzy przekazali wójt Bożenie Kwiatkowskiej i przewodniczącej RG Agnieszce Borucie bochen chleba z prośbą, by go sprawiedliwie dzieliły, co wójt oficjalnie zapewniła. Przy ludowych nutkach w wykonaniu zespołu „Bocianisko”, dzielono się chlebem.
Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj
Podziękowania za rolniczy trud składali rolnikom kolejni mówcy, którzy nie szczędzili też słów uznania za dokonania samorządu gminnego. - Ja nie mam wątpliwości, że ten chleb będzie w gminie Parysów dzielony sprawiedliwie, bo patrząc jak się gmina, która nie jest bogatą rozwija, jak z każdym rokiem pięknieje, a ludziom żyje się coraz lepiej, nie można mieć wątpliwości, że wszystko to idzie w dobrym kierunku - podkreślał Marian Piłka, radny sejmiku mazowieckiego.

- Troszkę mi żal, że ta Polska zmienia się, że jak jadę przez niektóre tereny, to zamiast pól uprawnych rosną chwasty, rosną drzewa. Zastanawiam się, czy to, co dostaliśmy od przodków należy zmarnować...- akcentował starosta Marek Chciałowski i podziękował gminie Parysów za inwestycje, które realizowane są dla mieszkańców. - Każdego dnia ta gmina pięknieje, zmienia się, widać te zmodernizowane budynki użyteczności publicznej, placówki oświatowe, coraz lepsze drogi, to cieszy...- dodał. Pełna uznania dla działań parysowskiego samorządu była też Stanisława Prządka, posłanka kilku minionych kadencji.
Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj
Według wielu uczestników rolniczego świętowania, niezbyt taktowne było wystąpienie małżeństwa, które wykorzystało zaproszenie na uroczystość z racji pełnionych przez nich funkcji i zachęcali ze sceny do głosowania w najbliższych wyborach na ich osoby. Można byłoby to puścić mimo uszu, ale wypowiedzi łączyły się z zajmowanymi przez nich stanowiskami w instytucjach, które m.in. świadczą usługi dla rolników i mieszkańców wsi.

Oprócz niesmaku, nie zmąciło to dożynkowej uroczystości. Na estradzie występowały dzieci z miejscowego przedszkola i szkoły podstawowej z barwnym programem artystycznym, w którym nie brakowało elementów ludowości.

Na zakończenie bawiono się na parysowskim rynku przy muzyce zespołu Delay.


WJ/Garwolin/Js
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Wola
  2018-09-20 03:28:32

  arrow

  Kazio to jest artycha, ale jak nie jest na uwięzi.

 • Parysowianka
  2018-09-19 19:42:54

  arrow

  Ten kaz jakiś taki zadowolony z udziału w dożynkach że go zaprosili.

 • chłop
  2018-09-19 14:33:10

  arrow

  Państwu S. wszystko wypada bo ich dewizom jest, że dobrze albo źle aby tylko o nich mówiły. Z tej radości Kaz zaszalał na bruku /zdj.73 w drugiej galerii/

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Noc Świętojańska w Gródku nad Bugiem
2019-06-15 10:25:35 Kategoria:

Gródek nad Bugiem 22 czerwiec 2019

więcej »
foto

OGIEŃ I WODA Z JANEM KOCHANOWSKIM
2019-06-15 10:13:51 Kategoria:

GRÓDEK NAD BUGIEM 15 / 16 czerwca 2019

więcej »
foto

Roll-up – najpopularniejsze wymiary i wzory
2019-06-07 09:41:24 Kategoria:

Roll-up to jedno z najpopularniejszych narzędzi marketingowych. Przyda się niemal każdej firmie – wykorzystasz go zarówno w siedzibie przedsiębiorstwa, jak i podczas...

więcej »

Garwolin

w lewoCzerwiec 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

GARWOLIN, 01.06

Dzień Dziecka z CSiK

więcej »
2

GARWOLIN, 02.06

Miętne: gminne zawody strażackich jednostek

więcej »
3 4 5

GARWOLIN, 05.06 13:00

Miętne: ...pamięci prezydenta Kaczyńskiego

więcej »
6 7 8

GARWOLIN, 08.06

„Powiślaki” po raz 26 - ty

więcej »
9

GARWOLIN, 09.06

Maciejowice: festyn rodzinny i otwarcie placu zabaw

więcej »
10 11 12 13

MIASTO SIEDLCE, 13.06 18:00

Only you - Koncert Zespołu Wokalnego Sweet Angels

więcej »
14

GARWOLIN, 14.06 18:00

Miętne: wieczór z poezją i muzyką

więcej »
15 16
17 18 19 20 21 22

GARWOLIN, 22.06

Pilawę czeka impreza na sto fajerek

więcej »
23

GARWOLIN, 23.06

Powiat garwoliński: piknik przed starostwem

więcej »

GARWOLIN, 23.06

Święto Gminy Górzno

więcej »

GARWOLIN, 23.06

Pilawę czeka impreza na sto fajerek

więcej »
24 25 26 27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje