R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Miętne: dwa znamienite jubileusze /ZDJĘCIA/
2019-10-08 07:26:47 Artykuł czytany 642 razy


Społeczność miętneńskiego Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica obchodzi w tym roku dwa doniosłe jubileusze. Pierwszy, to 95- lecie powstania szkoły rolniczej, a drugi związany z 35. rocznicą obrony Krzyża. Rocznicowe uroczystości celebrowano 5 października.
Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj


Rozpoczęła je Msza św. polowa koncelebrowana pod przewdnictwem ks. prałata, gen. bryg. Sławomira Żarskiego, który w homilii nawiązał do historii placówki i wydarzeń, jakie miały miejsce w miętneńskiej szkole 35 lat temu. Szkoła w Miętnem należy do najstarszych szkół rolniczych w Polsce. Uroczyście otwarta została 4 maja 1924 roku przez prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego. -Wiemy, że na początku mieściła się w pięknym dworku, potem były różne jej dzieje, które łączą ją z czasami współczesnymi, bo m.in. jednym z dyrektorów szkoły był pan Stanisław Janowski w latach 1933-37. Dyrektor, wcześniej adiutant gen. Józefa Dwbor- Muścińskiego, ale to również ojciec znanej aktorki Aliny Janowskiej, którą potem spotykaliśmy w czasie obrony krzyża. To ona łączy te dwa jubileusze w sposób szczególny- podkreślał kapłan.

Szkoła przechodziła swoje trudne dzieje, ale nawet w czasie okupacji przetrwała. Hitlerowcy pozwolili na nauczanie przedmiotów zawodowych. W czasach realnego socjalizmu „wyrzucono” patrona, którym był ks. Stanisław Staszic. Patronat nad szkołą objął ówczesny premier Piotr Jaroszewicz, dzięki któremu otrzymała piękny kształt najnowocześniejszej szkoły w Europie na tamte lata, a pochodził on z pobliskiej Michałówki. - Stworzył piękne dzieło, które dzisiaj cieszy również wszystkich, ale i w tym pięknym dziele były te trudne rysy, rany, bo wtedy do tej szkoły zaczęto sprowadzać kadry, które ideologicznie odpowiadały (…) I dlatego nie dziwimy się, że jej dyrektor pan Domański, gorliwy sługa, starał się tą szkołę wyrugować z wartości chrześcijańskich, a więc podjął walkę z krzyżem. Ta szkoła w Miętnem, z małej, nieznanej miejscowości, stała się znana na cały świat, bo gdy w roku 1984 młodzież podjęła strajk okupacyjny szkoły, po tylu próbach protestu, zjechała telewizja z całego świata. I może dzięki temu Miętne stało się słynne i mogło bronić krzyża... -artykułował ks. generał.

Tablica i gratulacje
W budynku szkoły odsłonięta została tablica poświęcona Bogumile Szeląg, dyrektor szkoły i inicjatorce obrony krzyża, która „ serce dzieciom i młodzieży oddała”. Aktu tego dokonała siostra śp. Bogumiły Szeląg, poseł Grzegorz Woźniak, wicekurator mazowiecka Dorota Skrzypek, starosta Mirosław Walicki i dyrektor szkoły Lilla Nawrocka, a proboszcz miętneńskiej parafii, ks. Jerzy Janowski tablicę poświęcił. - Dziękuję państwu za to, że pamiętacie o tej szkole, że wracacie do niej jako absolwenci. Władzom powiatowym dziękuję za wspieranie tej placówki, która miała bardzo wiele wzlotów i upadków- mówił poseł Grzegorz Woźniak.- Przeżywamy jubileusz niezwykłej szkoły, która ma tak wielkie zasługi dla polskiego rolnictwa i powiatu garwolińskiego. Na przestrzeni tych 95 lat szkoła wykształciła i wychowała wielu przedsiębiorców, samorządowców, urzędników, ale przede wszystkim kilka pokoleń rolników, dzięki którym na naszych stołach nie brakuje chleba. Trudno jest opisać słowami fenomen tej placówki. Każdy z nas wie, że ona jest inna niż wszystkie, wyjątkowa, indywidualne spojrzenie na każdego ucznia, rodzinna atmosfera, połączone z patriotycznym wychowaniem w duchu katolickim, wydają odmienioną młodzież.Wydarzenia sprzed 35 lat dobitnie świadczą o tym, że młodzież stąd, która stanęła do walki o krzyż, o wiarę i wartości jest i może być wzorem dla wszystkich- mówił M.Walicki. List z gratulacjami od wicemarszałek Senatu RP Marii Koc odczytał jej doradca Michał Jaworski, który wypełniając wolę marszałek, wręczył w jej imieniu dyrektor szkoły Medal Senacki. Powinszowania popłynęły też od I wicekurator mazowieckiej Doroty Skrzypek, prezes ZNP Haliny Poszytek i byłego zastępcy dyrektora szkoły i starosty dwóch kadencji Marka Chciałowskiego. Jubileuszowi towarzyszyły okolicznościowe wystawy.

Potem ponad 200 absolwentów bawiło się na balu.
Przygotowania do jubileuszu szkoły trwały od dosyć długo, odbywały się w tym czasie spotkania, prezentacje multimedialne, konkursy i inne przedsięwzięcia związane z historią i dniem dzisiejszym tej zasłużonej dla regionu placówki oświatowej.WJ/Garwolin  [MSz]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • absolwent
    2019-10-08 19:44:29

    arrow

    Jaka szkoda, że na uroczystości nie było powiatowej gwiazdy ani jej przybocznej dyrektor edukacji.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

NASI PARTNERZY


foto

Pizza rodem z włoskiej restauracji. Zdradzamy recepturę...
2019-10-18 10:52:22 Kategoria:

Nikt nie robi lepszej pizzy niż Włosi! Prawdziwa włoska pizza jest sprężysta, aromatyczna i nie zapycha. Ciasto powinno być cienkie oraz nie przytłaczać swoim smakiem...

więcej »
foto

Skoda - upusty do 14000 na wybrane modele
2019-10-18 09:50:30 Kategoria:

Dni Otwarte w salonach SKODA CARSED 25-27 października. Sprawdź szczegóły.

więcej »
foto

Dieta z dowozem do domu w Białymstoku – jak ją...
2019-10-11 15:15:27 Kategoria:

Być może zastanawiacie się nad zamówieniem diety z dowozem do domu. Nie macie czasu bądź masz najzwyczajniej w świecie macie już dość stania godzinami przy garnkach....

więcej »

Garwolin

w lewoPaźdzernik 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

GARWOLIN, 03.10

Debata z Janem Pospieszalskim

więcej »
4

GARWOLIN, 04.10

Żelechów: XXXVI Międzynarodowe Sympozjum Kościuszkowskie

więcej »
5

GARWOLIN, 05.10

Dwa jubileusze w miętneńskim Zespole Szkół

więcej »
6

GARWOLIN, 06.10

Żelechów: powiatowe zmagania strażaków

więcej »

GARWOLIN, 06.10 10:00

Dla uczczenia pamięci Piotra Ekierta

więcej »
7 8 9 10

GARWOLIN, 10.10 17:00

Maciejowice: pamiętają o Naczelniku i jego kosynierach

więcej »
11 12 13

GARWOLIN, 13.10

Wielki finał biegowych zmagań

więcej »

GARWOLIN, 13.10 15:00

Koncert i film na XIX Dzień Papieski

więcej »
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje