R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Parysów: dziękczynienie za plony
2017-09-13 13:28:19 Artykuł czytany 984 razy


Mieszkańcy gminy Parysów spotkali się 10 września, by wspólnie dziękować Bogu za tegoroczne plony. Święto rolniczego trudu było okazją do pięknych wieńców dożynkowych wyplecionych przez wszystkie sołectwa, a przede wszystkim podziękowań za trudną pracę na roli i władzom samorządowym za rozwój gminy.


Uroczystości dożynkowe rozpoczęła uroczysta Msza św. celebrowana w kościele parafialnym pod przewodnictwem proboszcza parafii ks. kan. Włodzimierza Tendorfa. Po nabożeństwie barwny korowód w asyście pocztów sztandarowych i orkiestry dętej z Borowia, przeszedł na płytę rynku, gdzie kontynuowano celebrę.

Delegacje złożyły pod sceną pięknie wypieczone i udekorowane bochenki chleba oraz misternie wykonane wieńce dożynkowe. Starostwie dożynek Ewa Zawadka i Szymon Domarecki przekazali dożynkowy chleb na ręce gospodarzy dożynek przewodniczącej Rady Gminy  Agnieszki Boruty i wójt Bożeny Kwiatkowskiej, która zapewniła, że będzie dzielić go sprawiedliwie, by nikomu go nie zabrakło, następnie dzielono się chlebem.

W okolicznościowym przemówieniu wójt Bożena Kwiatkowska nawiązała do trudu pracy rolników i wspieraniu ich przez samorząd gminy, między innymi poprzez realizowane inwestycje w infrastrukturę drogową, ochronę środowiska, oświatę. O pozytywnych i widocznych zmianach, jakie zaszły w ostatnich latach w gminie Parysów mówiła też posłanka kilku minionych kadencji Stanisława Prządka, radni sejmiku mazowieckiego Marian Piłka i Krzysztof Żochowski oraz sekretarz powiatu Jerzy Piesio. Odczytany został też list od prezesa  KRUS Adama Sekścińskiego.

Dożynki gminne, były doskonałą okazją do wręczenia wyróżnień dla rolników, przyznanych przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Garwolinie za osiągnięte wyniki w produkcji mleka w 2016 roku. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Garwolin poinformowała, że w minionym roku z terenu gminy Parysów skupione zostało 2mln 923 tysiące litrów mleka, co plasuje gminę na 11 miejscu i stanowi 2, 92 % ogólnego skupu. 43 Rolników posiada schładzalniki, mleko odbierane jest bezpośrednio z gospodarstwa, co drugi dzień. Największymi dostawcami mleka z terenu gminy w 2016 roku byli Krzysztof Nowakowski zamieszkały w Stodzewiu, który dostarczył 415 tys. litrów zajmując 22 miejsce w OSM, Mariusz Zwierz, również ze Stodzewia - 295 tys. litrów mleka i zajął 44 miejsce, zaś Krzysztof Borkowski z  Kozłowa dostarczył 191 tys. zajmując setne miejsce w OSM. I ci rolnicy zostali wyróżnieni przez Zarząd i Radę Nadzorczą OSM pucharami i dyplomami. Z kolei wójt i przewodnicząca RG wręczyły podziękowania delegacjom wieńcowym za zaangażowanie w organizację święta plonów.

Z programem artystycznym wystąpiły dzieci i młodzież z placówek oświatowych prowadzonych przez gminę Parysów oraz odnoszący coraz większe sukcesy zespół Namotane z Kozłowa Od godziny 18 do północy odbyła się zabawa pod gwiazdami z zespołem eXpert.

Na tegorocznych dożynkach nie zabrakło akcentów kulinarnych.  Można było skosztować tradycyjnego jadła: grochówki, chleba ze smalcem oraz kiszonym ogórkiem, swojskiej wędliny oraz innych przysmaków. Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji i zabawy, przygotowano bezpłatną loterię fantową, w której każdy los wygrywał.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj


Inf. pras.

WJ/Garwolin/DJ

wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • dozynki
    2017-09-14 11:14:23

    arrow

    brawo stodzew piekne wykonanie wienca i strojow a nie kupowanie wienxcow

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
REKLAMA
joachimianna.pl

Garwolin

w lewoLipiec 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

GARWOLIN, 01.07 13:00

Maciejowice: piknik historyczny

więcej »
2 3 4 5 6

GARWOLIN, 06.07

Józefowicz i Stokłosa w Garwolinie

więcej »
7 8

GARWOLIN, 08.07 14:00

Łaskarzew: muzyczne wydarzenie w „Alejkach”

więcej »
9 10 11 12

GARWOLIN, 12.07 17:00

Muzyczna audycja dla dzieci w Miętnem

więcej »
13 14 15

GARWOLIN, 15.07

Lipówki: festyn sportowy dla całych rodzin

więcej »
16 17 18 19

GARWOLIN, 19.07

Józefowicz i Stokłosa w Garwolinie

więcej »
20 21 22

GARWOLIN, 22.07

Spotkajmy się w Miastkowie- festyn charytatywny dla Darka

więcej »
23 24 25 26 27 28 29

GARWOLIN, 29.07

Turniej Piłki Nożnej Ochotniczych Straży Pożarnych

więcej »

GARWOLIN, 29.07

Sulbiny: rodzinny piknik strażacki

więcej »
30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje