Projekt jest odpowiedzią na potrzeby placówek zajmujących się kształceniem zawodowym, oraz przedsiębiorców szukających wykwalifikowanych pracowników. Weźmie w nim udział 159 mazowieckich szkół i placówek oświatowych prowadzących kształcenie zawodowe w naszym regionie. Stanowi to blisko połowę wszystkich tego typu instytucji na Mazowszu.
Zyskają szkoły, uczniowie, ale i nauczyciele. Uczniowie będą mogli liczyć na staże i praktyki zawodowe, ale także kursy specjalistyczne oraz doradztwo edukacyjno-zawodowe. Dzięki projektowi uczniowie wejdą na rynek pracy z praktycznymi umiejętnościami i odpowiednimi kwalifikacjami, tak bardzo oczekiwanymi przez pracodawców.
Dla każdej ze szkół zostanie opracowany i wdrożony program innowacji pedagogicznej, uatrakcyjni on zajęcia i wzbogaci obecne procesy nauczania o nowe, nieszablonowe działania, dzięki którym uczestnicy poszerzą wiedzę i umiejętności. Z kolei działania te przełożą się na zwiększenie szans absolwentów tych szkół na rynku pracy.
W ramach wdrażania innowacji pedagogicznych, szkoły będą oferować nowe kierunki kształcenia. Planowana jest również modernizacja już istniejących kierunków. W pracowniach zawodowych pojawi się nowy sprzęt.
Dzięki takiemu wsparciu szkolnictwo zawodowe zostanie dostosowane do potrzeb i uwarunkowań lokalnej i regionalnej gospodarki.
- Te pieniądze są bardzo ważne, mają wpłynąć na poprawę kształcenia zawodowego. Dla powiatu garwolińskiego kształcenie zawodowe było zawsze priorytetem, było kluczem. Ponad 70% młodzieży naszych szkół uczęszcza do szkół zawodowych i klas technicznych, to jest duża grupa ok. 3000 osób, które kształcą się w kierunkach zawodowych. Większość tych środków będzie na zdobywanie wiedzy, ale pozostałe będą na zdobywanie kwalifikacji praktycznych. To jest któryś z kolei projekt, z reguły mamy duże zainteresowanie ze strony młodzieży, ale również nauczycieli i pracodawców- powiedział starosta Marek Chciałowski.
.jpg)
.jpg)
.jpg)
inf. pras.
WJ/Garwolin [MSz]