R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Powiat garwoliński: wirus ASF zaatakował dwa gospodarstwa
2019-07-10 07:09:36 Artykuł czytany 751 razy


Afrykański pomór świń został wykryty w gospodarstwach w gminie Maciejowice i Łaskarzew. Ponad 100 świń zostało uśmierconych i spopielonych, a wojewoda ustanowił tam obszar zapowietrzony i zagrożenia. Na drogach dojazdowych do tych terenów rozłożone zostały maty dezynfekcyjne.


W ubiegłym tygodniu stwierdzono dwa przypadki ASF w Leonowie w gminie Maciejowice i Sośnince w gminie Łaskarzew. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Garwolinie podjął działania w celu likwidacji chorych świń i innych znajdujących się w stadzie. W ciągu kilku godzin od potwierdzenia wirusa, wszystkie świnie zostały uśmiercone i przekazane do zakładu utylizacyjnego celem spopielenia. - Nie można do tych gospodarstw swobodnie się przemieszczać, tym bardziej wprowadzać żadnych zwierząt. Są to gospodarstwa zamknięte...- mówi Andrzej Koryś, powiatowy lekarz weterynarii. Rozporządzeniem z 5 lipca wojewoda ustanowił tam obszar zapowietrzony i zagrożony. - I w tych obszarach obowiązują pewnego rodzaju nakazy i zakazy, które mają na celu zapobieżeniu rozprzestrzeniania się pomoru na pozostałe gospodarstwa i na dalsze okoliczne miejscowości i tereny- wyjaśnia A. Koryś. Obszar zapowietrzony jest min. 3 km od ogniska i jest to najbardziej restrykcyjny teren, a kolejne 7 km obejmuje obszar zagrożenia. Najbardziej będzie to odczuwalne dla hodowców trzody i producentów żywności. -  Minimum 30 dni nie ma żadnego ruchu świniami, nie można zwierząt sprzedawać, przemieszczać, kryć, ubijać na potrzeby własne. Jest to taki okres na to, żeby można zdiagnozować, czy to było jedno ognisko, czy mamy już rozniesiony wirus na pozostałe hodowle w tym obszarze- dodaje.

Zaraz po stwierdzeniu wirusa ASF w gospodarstwach na terenie powiatu, starosta Mirosław Walicki zwołał posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem wybranych wójtów, Powiatowego Lekarza Weterynarii, zarządców dróg, komendantów policji, straży państwowej i ochotniczej, w celu omówienia działań i obowiązków, które poszczególne służby mają w związku z likwidacją tych ognisk. - Dzięki temu udało się w miarę sprawnie przeprowadzić całą akcję likwidacji stad- akcentuje starosta. Na drogach dojazdowych do stref zagrożenia i zapowietrzenia umieszczono maty dezynfekcyjne. - Chciałbym zaapelować do mieszkańców, żeby wykazali się zrozumieniem, że będą pewne utrudnienia przy przejeżdżaniu przez te maty, żeby uważać i zachować szczególną ostrożność- artykułuje M. Walicki.


Więcej w materiale Waldemara Jaronia.WJ/Garwolin [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • kierowca
  2019-07-10 22:52:44

  arrow

  "Na drogach dojazdowych do stref zagrożenia i zapowietrzenia umieszczono maty dezynfekcyjne. - Chciałbym zaapelować do mieszkańców, żeby wykazali się zrozumieniem, że będą pewne utrudnienia przy przejeżdżaniu przez te maty, żeby uważać i zachować szczególną ostrożność- artykułuje M. Walicki."
  Maty to może i dobry pomysł, ale wykonanie pociągnie za sobą uszkodzenia 90% aut zawieszających się na tym wynalazku. W Izdebnie maty otoczono wysokimi muldami bez najazdu, podwozie strzelało. Tylko auto terenowe albo traktor pokona ten wynalazek bez większej szkody.

 • dzik
  2019-07-10 10:07:17

  arrow

  Szok!Pani Wicestarosta Iwona jeszcze nie podała tego na FB.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

5 sytuacji, w których warto udać się do ginekologa
2019-07-16 11:21:15 Kategoria:

Wizytę kontrolną u ginekologa należy umawiać przynajmniej raz do roku. Między kolejnymi spotkaniami z lekarzem może jednak okazać się, że ze zdrowiem intymnym kobiety...

więcej »
foto

Gdy zarabiasz w euro a płacisz w PLN
2019-07-15 09:58:57 Kategoria:

Odkąd Polska przystąpiła do Unii Europejskiej otrzymywanie wynagrodzenia w euro stało się dość powszechne, zwłaszcza wśród przedsiębiorców oraz osób podejmujących...

więcej »
foto

Biuro i ergonomia
2019-07-10 09:15:31 Kategoria:

Komfortowe warunki pracy nadal nie są standardem każdej firmy, niemniej sytuacja ta ulega systematycznej poprawie. Coraz więcej pracodawców stosuje się do zasad ergonomii,...

więcej »

Garwolin

w lewoLipiec 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6

GARWOLIN, 06.07 19:00

3. Letnia Potańcówka w Miętnem

więcej »
7
8 9 10 11 12

GARWOLIN, 12.07

Tego nie można przegapić

więcej »
13

GARWOLIN, 13.07

Tego nie można przegapić

więcej »
14

GARWOLIN, 14.07

Lipówki: charytatywny festyn rodzinny

więcej »

GARWOLIN, 14.07

Tego nie można przegapić

więcej »

GARWOLIN, 14.07

Spotkajmy się w Miastkowie!

więcej »
15 16 17 18 19 20 21

GARWOLIN, 21.07

Maciejowice: w hołdzie Moniuszce

więcej »
22 23 24 25 26

GARWOLIN, 26.07

Sulbiny: gruziński zespół wystąpi w GCAK

więcej »
27 28
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje