R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Wanaty: oddali hołd ofiarom hitlerowskich represji
2019-07-16 15:55:48 Artykuł czytany 457 razy


12 lipca przypada Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej- narodowe święto poświęcone cierpieniom, niezłomnej postawie mieszkańców wsi w walce z najeźdźcą niemieckim i sowieckim. W powiecie garwolińskim, z inicjatywy ZP PSL obchodzono go przed obeliskiem z pamiątkową tablicą ku czci zamordowanych w Wanatach w gminie Łaskarzew.


Po wprowadzeniu sztandarów pod pomnik, mieszkańcy Wanat, Dabrowy i okolicznych miejscowości oraz goście zaproszeni odśpiewali hymn Polski. Następnie Marek Chciałowski, prezes Zarządu Powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Garwolinie, rozpoczął uroczystość, nawiązując  do roli mieszkańców wsi w walce o wolność. Przypomniał o martyrologii wsi polskiej w czasie każdej wojny oraz poświęceniu i oddaniu aby wyżywić naród w tym trudnym okresie. -Spotykamy się tu aby oddać hołd mieszkańcom wsi za ich walkę o wolność, heroizm, niezłomną postawę bycia Polakiem w trudnym czasie, za trud i pot. To polska wieś w okresie zaborów nigdy nie wyrzekła się wiary swoich przodków, nie oddała ziemi. Tu, na ziemi maciejowickiej odbyła się ostania bitwa o suwerenność naszej Ojczyzny, na pamiątkę naczelnika Kościuszki mieszkańcy w 1861 czapkami usypali kopiec w Krępie. Zawsze najgorsza sytuacja była w czasie wojny, bo na wojnie najwięcej cierpią zwykli obywatele a wśród nich dużą grupę stanowią mieszkańcy wsi- podkreślał prezes.

II wojna światowa przyniosła jeszcze większe straty, zginęło 6 mln ludzi, w tym 3 mln pochodzenia żydowskiego. Straty szczególnie dotknęły mieszkańców wsi, bo trzeba pamiętać, że stanowili wówczas najliczniejsza warstwę narodu polskiego (75%). Ponad 10 tysięcy wsi zostało dotkniętych różnymi formami represji, przeszło 440 wsi w Generalnym Gubernatorstwie i na Białostocczyźnie zostało spacyfikowanych i częściowo lub całkowicie spalonych – przykładem są Wanaty w powiecie garwolińskim. -Ludność wiejską spotkały dodatkowe obciążenia – wywózki ludzi na roboty do Niemiec, Kontrybucje jako przymusowe, duże dostawy żywności, rewizje, zabieranie mienia, przymusowe wysiedlenia. Za uchylanie się od obowiązku oddania kontyngentu ludność była sromotnie karana- kontynuował M. Chciałowski.

Prof. Marek Drozdowski, emerytowany pracownik IH Polskiej Akademii Nauk nawiązał do obecnej sytuacji związanej z ostatnią decyzją Niemiec w sprawie reparacji wojennych i zaapelował do mieszkańców, że skoro nie dostali indywidualnych odszkodowań od strony niemieckiej mogą, jako potomkowie mieszkańców Wanat wystąpić z odpowiednim pozwem do rządu niemieckiego. Dodał, że razem z kolegami, prawnikami, pomoże w przygotowaniu pozwu. Podkreślił, że w okresie tuż po wojnie  najwięcej ucierpiało Polskie Stronnictwo Ludowe, jedyna partia opozycyjna w stosunku do narzuconej władzy.

Ks. prałat Edmund Szarek odniósł się do gehenny Polaków na kresach wschodnich, deportacjach, zsyłkach, przymusowych wysiedleniach oraz walkach prowadzonych przez AK i BCh a następnie w intencji mieszkańców wsi i miast, którzy ponieśli ogromne straty w czasie wojny została odmówiona modlitwa różańcowa.

W czasie uroczystości zostały wręczone medale Wolności i Demokracji im. Stanisława Mikołajczyka. Zostali nimi wyróżnieni: Jerzy Piesio, Zbigniew Węgrzynek oraz śp. Ludwik Gołębiowski.

W uroczystościach uczestniczyła również  Sylwia Szopa, zastępczyni wójta gminy Łaskarzew oraz Antoni Frąckiewicz, prezes ŚZŻAK Obwodu „Gołąb” w Garwolinie. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem Roty. 

Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ

inf. pras.
WJ/Garwolin [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Realista
  2019-07-17 11:44:56

  arrow

  A gdzie władze powiatu ? Nie było lansu bo to nie oni organizowali ? A może wszyscy poszli do wojska ?

 • Anna Maria
  2019-07-16 21:14:11

  arrow

  Widać Panie Jerzy emeryturka sprzyja. Jak zawsze elegancki i przystojny.

 • kombatant
  2019-07-16 20:31:28

  arrow

  Prezes AK Antoni bez sztandaru, bez wiązanki, tak z tyłu. A może pomylił uroczystości?

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

NASI PARTNERZY


Garwolin

w lewoStyczeń 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5

GARWOLIN, 05.01

Śpiewajcie i grajcie Mu! Wielkie wspólne kolędowanie

więcej »
6

GARWOLIN, 06.01

Powiat garwoliński: uliczne jasełka w dziewięciu miejscowościach

więcej »

GARWOLIN, 06.01 11:30

Pilawa: kolędy i pastorałki w mistrzowskim wykonaniu

więcej »
7 8 9 10 11 12

GARWOLIN, 12.01

Kolędy na chór i kwartet smyczkowy

więcej »

GARWOLIN, 12.01 16:00

Koncert kolęd i pastorałek w Górznie

więcej »
13 14 15 16 17

GARWOLIN, 17.01 18:00

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” - wernisaż w Galerii Kotłownia

więcej »
18 19

GARWOLIN, 19.01 15:00

Maciejowice: I Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek

więcej »
20 21 22 23 24

GARWOLIN, 24.01

Szaradziarskie Mistrzostwa Pilawy

więcej »
25 26
27

GARWOLIN, 27.01

Garwolin: promocja albumu poświęconego miastu

więcej »
28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje