R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Żelechów: pół wieku z Lelewelem i sztandarem /ZDJĘCIA/
2019-10-14 07:19:46 Artykuł czytany 252 razy


Liceum Ogólnokształcące w Żelechowie obchodziło 50. rocznicę nadania szkole imienia Joachima Lelewela i sztandaru. To ważne wydarzenie dla placówki oraz byłych i obecnych uczniów i pracowników. To duma z tego, co osiągnęli i jeszcze osiągną.


Uroczystości rozpoczęła Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem proboszcza parafii, ks. prałata Eugeniusza Filipiuka. Po nabożeństwie, w asyście sztandarów szkół przemaszerowano do budynku szkoły, gdzie odsłonięta została tablica uwieczniająca doniosłe wydarzenie, jakim jest 50- lecie nadania szkole imienia i sztandaru. Uroczystości kontynuowano na sali gimnastycznej, gdzie uczestników obchodów powitała dyrektor szkoły Sylwia Tomaszek, a uczniowie przybliżyli sylwetkę Joachima Lelewela, wybitnego polskiego uczonego, historyka, heraldyka i działacza politycznego oraz przypomnieli akt nadania szkole sztandaru, którego inicjatorką była ówczesna dyrektor Antonina Salwa.  Nosząc sztandar liceum, godnie reprezentowali szkołę na wielu różnych uroczystościach, takich jak: rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego, ślubowane klas pierwszych, przekazanie sztandaru klasom maturalnym. Uczestniczyli w świętach narodowych, historycznych rocznicach, licznych jubileuszach szkoły oraz wydarzeniach lokalnych – odsłonięciach tablic i pomników. Wreszcie poczet sztandarowy towarzyszył ostatnim pożegnaniom zasłużonych, wieloletnich pracowników szkoły.

W 100. rocznicę powstania szkoły wysłużony sztandar liceum „udał się na odpoczynek”, a absolwenci i sympatycy LO w Żelechowie ufundowali nowy sztandar. Członkowie pierwszego pocztu z 1969 roku przekazali go ówczesnej młodzieży licealnej. Podczas jubileuszowych obchodów nastąpiła zmiana pocztu sztandarowego i jako chorąży, drzewiec sztandaru dzierżył w dłoniach burmistrz Łukasz Bogusz. Podobnie, jak przed laty, kiedy był uczniem „Lelewela”. 

Przed budynkiem szkoły posadzono pamiątkowy dąb, któremu nadano imię Janusz, od imienia pierwszego chorążego sztandaru Janusza Grzyba.

Zdaniem gości

- Pół wieku, to jest czas, który pozwala mieć obraz tego, co szkoła osiągnęła na przestrzeni tych lat. Szkoła cały czas podnosi poziom kształcenia. Macie wspaniałych nauczycieli, wspaniałych dyrektorów- mówił poseł Grzegorz Woźniak. - Macie państwo naprawdę zacnego, szlachetnego i wspaniałego patrona, a to oznacza, że wszystkie pokolenia kształconych w państwa szkole uczniów, mają wspaniały i godny wzór do naśladowania- artykułowała wicestarosta Iwona Kurowska. - Wszystkim państwu, którzy czujecie się współautorami sukcesów tej szkoły, serdecznie dziękuję i gratuluję. Uczniom życzę odwagi, podążajcie tą drogą, wyznaczoną przez patrona, historyka, polityka a przede wszystkim patrioty- powiedziała Dorota Skrzypek,  I wicekurator MKO w Warszawie. - Szkoła, to tylko budynek, szkołę tworzą uczniowie, nauczyciele, kadra niepedagogiczna. To właśnie dzięki państwu ta szkoła wygląda, jak wygląda i ma takie osiągnięcia, jakie ma, których serdecznie gratuluję- akcentowała Magdalena Sałata, dyrektor siedleckiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego. - Wspominając szkolne lata, podczas których z zaszczytem i dumą pełniłem przywilej reprezentowania szkoły w poczcie sztandarowym, w dniu 50. rocznicy nadania liceum w Żelechowie imienia Joachima Lelewela i sztandaru,  składam całej społeczności szkolnej gratulacje oraz serdeczne życzenia dalszego owocnego sprawowania misji edukacyjnej i wychowawczej- powiedział Łukasz Bogusz, burmistrz Żelechowa.

Oprócz wymienionych w tekście, w obchodach jubileuszy uczestniczyli m.in. komendant powiatowy PSP st. bryg. Krzysztof Tuszowski, zastępca komendanta powiatowego policji podkom. Dariusz Rogala, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym Weronika Teperek-Duchna, przewodniczący rady miejskiej w Żelechowie Daniel Kocielnik i wiceprzewodniczący Andrzej Brych, wieloletnia dyrektor szkoły Regina Gromoł, prezes OSP Żelechów i PINB Grzegorz Rosłaniec, ks. prał. Eugeniusz Filipiuk, radna powiatowa Teresa Bąk, która jest też absolwentką „Lelewela”, a także inni absolwenci, przedstawiciele rady rodziców, nauczyciele, uczniowie.

Program artystyczny przygotowali uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. J. Lelewela.
Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ


WJ/Garwolin [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Ale ale
  2019-10-14 21:14:02

  arrow

  Lelewel był masonem, należał do wolnomularstwa. Dlaczego jego portret był umieszczony na bocznym ołtarzu?

 • ale..
  2019-10-14 12:09:56

  arrow

  Ale kiedy to było?

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

NASI PARTNERZY


foto

Konta osobiste dla bystrzaków, czyli jak analizować...
2020-03-27 07:50:11 Kategoria:

Konto w banku to dla większości z nas absolutnie niezbędny produkt finansowy. Jego posiadanie jest w dzisiejszych czasach niemal obowiązkiem, więc praktycznie każdy staje...

więcej »
foto

O projekcie „Wsparcie samodzielności społecznej osób...
2020-03-27 07:18:00 Kategoria:

Publikujemy materiał filmowy promujący dobry wizerunek osób z zaburzeniami psychicznymi w społeczeństwie w ramach projektu pn. „Wsparcie samodzielności społecznej osób...

więcej »
foto

Zmiany w funkcjonowaniu Galerii Siedlce
2020-03-23 10:48:08 Kategoria:

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, w Galerii Siedlce funkcjonują...

więcej »
foto

KAIVAC NO TOUCH CLEANING - zabójca bakterii i wirusów
2020-03-23 10:01:55 Kategoria:

Dystrybutor urządzeń Kaivac poleca w obecnej sytuacji zagrożenia koronawirusem idealne narzędzie do utrzymania czystości oraz dezynfekcji.

więcej »
foto

Dlaczego zawód medyczny?
2020-03-23 08:44:09 Kategoria:

Terapeuta zajęciowy to zawód, który cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem potencjalnych pracowników, jak i pracodawców. Nowelizacja przepisów prawnych,...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

30 marca na antenie KRP - audycje
2020-03-29 20:03:00 Kategoria:

Katolickie Radio Podlasie zaprasza na poniedziałkowe audycje, 30 marca

więcej »


Garwolin

w lewoMarzec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

GARWOLIN, 01.03

Górzno: pamięci Żołnierzy Niezłomnych

więcej »

GARWOLIN, 01.03

Maciejowice: przywrócą pamięć o Żołnierzach Wyklętych

więcej »

GARWOLIN, 01.03 10:30

Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

więcej »
2 3

GARWOLIN, 03.03

Magiczna Kraina Czarnoksiężnika OZ-ona

więcej »
4 5 6

GARWOLIN, 06.03

Miętne: Sergio Bettas dla pań i nie tylko

więcej »

GARWOLIN, 06.03

Dzień & Noc Kobiet z CSiK

więcej »
7

GARWOLIN, 07.03

Pilawa: wieczór z włoskim tenorem

więcej »
8

GARWOLIN, 08.03

Maciejowice: włoski tenor będzie śpiewał dla pań

więcej »

GARWOLIN, 08.03

Dzień & Noc Kobiet z CSiK

więcej »
9 10 11 12 13

GARWOLIN, 13.03

Kształty z natury – wernisaż wystawy Katarzyny Kuty

więcej »
14 15

GARWOLIN, 15.03

Powalczą o Puchar Burmistrza Żelechowa

więcej »
16 17 18

GARWOLIN, 18.03

„Małe Nutki” znów na scenie! Festiwal Piosenki Dziecięcej w CSiK

więcej »
19 20 21 22
23 24 25

GARWOLIN, 25.03

Plastyczny Konkurs Wielkanocny

więcej »
26 27 28 29
30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje