R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Żelechów: wybrzmiały poetyckie strofy o ojczyźnie…
2018-10-13 09:17:43 Artykuł czytany 153 razy


10 października w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Żelechowie, pod patronatem Starostwa Powiatowego w Garwolinie odbył się Konkurs Recytacji Poezji Patriotycznej pod hasłem: „Kiedy myślę OJCZYZNA…”.
Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj
Jan Paweł II w encyklice „Pamięć i tożsamość” zwrócił uwagę na znaczenie ojczyzny w kontekście tekstów kultury: „Ojczyzna jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli i jako taka, jest też wielkim obowiązkiem. (…) Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu (...)” . Zatem zaprezentowanie tego, jak poeci na przestrzeni dziejów definiowali swój stosunek do ojczyzny, w naturalny sposób stało się dla uczestników konkursu, ich opiekunów i zgromadzonej widowni punktem wyjścia do refleksji nad Polską, niepodległością i patriotyzmem, który jest w nas.

Zgromadzonych gości i widownię serdecznie powitał dyrektor szkoły Grzegorz Szymczak, który z satysfakcją stwierdził, że poetyckie wersy o kraju ojczystym deklamowane przez najmłodsze pokolenie są jednym z najpiękniejszych sposobów uczczenia odzyskania niepodległości. Wspominając swoje szkolne lata, wyrecytował fragment „Gawędy o miłości ziemi ojczystej” Wisławy Szymborskiej i rozproszył wszelką tremę.

Uczestnikami Konkursu Recytacji Poezji Patriotycznej pod hasłem: „Kiedy myślę OJCZYZNA” było 13 wyłonionych w eliminacjach szkolnych uczniów, którzy przedstawili po dwa utwory poetyckie. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Tadeusza Kościuszki w Sobolewie reprezentowały Wiktoria Sierańska, Karolina Szarek przygotowane odpowiednio przez Ewę Łapacz i Ewę Lewandowską. Karol Szubiński i Gabriela Stachurska z Zespołu Szkół Nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie przygotowali się do konkursu pod opieką Małgorzaty Wójcik – Wojciechowskiej, a Gabriela Kaszuba i Alicja Woźniak z Liceum Ogólnokształcące im. Joachima Lelewela w Żelechowie pod opieką Magdaleny Woźniak. Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Garwolinie reprezentowali Joanna Tudek pod opieką Ewy Wojtaś i Franciszek Kozicki pod opieką Agnieszki Muchy. Marcin Dziubak i Łukasz Prządka z Zespołu Szkół Nr 2 w Garwolinie im. Tadeusza Kościuszki przygotowali swoje recytacje pod opieką  Bożeny Mętrak i Izabeli Odziemczyk – Dadas. Agnieszka Kalbarczyk z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem współpracowała z Katarzyną Błażejczyk. Gospodarzy, czyli Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego, reprezentowali Monika Kazimierczak i Konrad Kieliszek przygotowani przez Dorotę Znamirowską - Kalatę i Beatę Dudek.

Uczestnicy konkursu wykazali się przemyślanym doborem repertuaru, recytowali ekspresywnie, rozumieli i przeżywali prezentowane teksty. Widownia i zaproszeni goście mogli przypomnieć sobie klasyczne wiersze patriotyczne, jak „Reduta Ordona” Adama Mickiewicza, usłyszeć ciekawe interpretacje głosowe tekstów poetów z ugrupowania Skamandrytów z okresu dwudziestolecia międzywojennego: Juliana Tuwima, Antoniego Słonimskiego, Kazimierza Wierzyńskiego. Dużą popularnością wśród doświadczonych recytatorów cieszyły się niełatwe wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Nie zbrakło wizji ojczyzny z wierszy poetów współczesnych: Tadeusza Różewicza, Zbigniewa Herberta i Stanisława Barańczaka.

Jury konkursowe wyłoniło trzech laureatów i przyznało jedno wyróżnienie.

I miejsce otrzymała Joanna Tudek z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Garwolinie. Na II miejscu uplasowała się Gabriela Kaszuba z Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Żelechowie, a III miejsce przyznano Wiktorii Sierańskiej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Tadeusza Kościuszki w Sobolewie.

Wyróżniona została Gabriela Stachurska z Zespołu Szkół Nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie. Laureatki doceniono za dojrzałość wyboru tekstów i ich rozumienie, umiejętność zaprezentowania różnorodnych umiejętności recytatorskich, doskonałe posługiwanie się głosem i utrzymywanie widzów w napięciu.

Wszystkim uczestnikom konkursu i ich opiekunom reprezentujący Starostwo Powiatowe w Garwolinie Jerzy Piesio- sekretarz powiatu oraz dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żelechowie Grzegorz Szymczak wręczyli pamiątkowe dyplomy i podziękowania, a laureatki zostały uhonorowane nagrodami książkowymi. Jerzy Piesio, gratulując zwyciężczyniom i dziękując uczestnikom, wyraził nadzieję, że konkurs przyczynił się do pogłębionej refleksji o małej ojczyźnie i polskości.

Na zakończenie Konkursu Recytacji Poezji Patriotycznej pod hasłem: „Kiedy myślę OJCZYZNA” widzowie jeszcze raz wysłuchali przykuwającej uwagę recytacji wiersza Stanisław Barańczaka „Garden party”, który przyniósł Joannie Tudek zwycięstwo.

inf. pras.
WJ/Garwolin
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Fachowa regeneracja turbosprężarek w Bielsku Podlaskim
2019-02-18 18:02:29 Kategoria:

Turbosprężarka to niezastąpione urządzenie wyposażające liczne pojazdy mechaniczne. Głównym zadaniem turbosprężarki jest wspomaganie działania silnika (układ...

więcej »
foto

Rośliny w akwarium – efektowne, zielone mchy
2019-02-14 12:30:48 Kategoria:

Dla akwarystów oraz amatorów podwodnego świata wygląd roślin w akwarium ma ogromne znaczenie. Bogata oferta mchów i wątrobowców obejmuje gatunki przeznaczone do...

więcej »
foto

Jak urządzić salon w stylu eko
2019-02-13 14:36:49 Kategoria:

Każdy, kto kocha naturę, stara się przemycić choć jeden element do swojego mieszkania, który będzie stylistycznie się z nią wiązał. Może to być dekor, drewniana...

więcej »

Garwolin

w lewoLuty 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14

GARWOLIN, 14.02 19:00

Bluesowe Walentynki w GCAK Sulbiny

więcej »
15 16 17

GARWOLIN, 17.02

Garwolin: rejonowe spotkanie młodzieży

więcej »
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28

GARWOLIN, 28.02

Spotkanie z historią. Tłusty Czwartek w Miętnem

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje