R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Żelechów: wybrzmiały poetyckie strofy o ojczyźnie…
2018-10-13 09:17:43 Artykuł czytany 153 razy


10 października w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Żelechowie, pod patronatem Starostwa Powiatowego w Garwolinie odbył się Konkurs Recytacji Poezji Patriotycznej pod hasłem: „Kiedy myślę OJCZYZNA…”.
Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj
Jan Paweł II w encyklice „Pamięć i tożsamość” zwrócił uwagę na znaczenie ojczyzny w kontekście tekstów kultury: „Ojczyzna jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli i jako taka, jest też wielkim obowiązkiem. (…) Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu (...)” . Zatem zaprezentowanie tego, jak poeci na przestrzeni dziejów definiowali swój stosunek do ojczyzny, w naturalny sposób stało się dla uczestników konkursu, ich opiekunów i zgromadzonej widowni punktem wyjścia do refleksji nad Polską, niepodległością i patriotyzmem, który jest w nas.

Zgromadzonych gości i widownię serdecznie powitał dyrektor szkoły Grzegorz Szymczak, który z satysfakcją stwierdził, że poetyckie wersy o kraju ojczystym deklamowane przez najmłodsze pokolenie są jednym z najpiękniejszych sposobów uczczenia odzyskania niepodległości. Wspominając swoje szkolne lata, wyrecytował fragment „Gawędy o miłości ziemi ojczystej” Wisławy Szymborskiej i rozproszył wszelką tremę.

Uczestnikami Konkursu Recytacji Poezji Patriotycznej pod hasłem: „Kiedy myślę OJCZYZNA” było 13 wyłonionych w eliminacjach szkolnych uczniów, którzy przedstawili po dwa utwory poetyckie. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Tadeusza Kościuszki w Sobolewie reprezentowały Wiktoria Sierańska, Karolina Szarek przygotowane odpowiednio przez Ewę Łapacz i Ewę Lewandowską. Karol Szubiński i Gabriela Stachurska z Zespołu Szkół Nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie przygotowali się do konkursu pod opieką Małgorzaty Wójcik – Wojciechowskiej, a Gabriela Kaszuba i Alicja Woźniak z Liceum Ogólnokształcące im. Joachima Lelewela w Żelechowie pod opieką Magdaleny Woźniak. Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Garwolinie reprezentowali Joanna Tudek pod opieką Ewy Wojtaś i Franciszek Kozicki pod opieką Agnieszki Muchy. Marcin Dziubak i Łukasz Prządka z Zespołu Szkół Nr 2 w Garwolinie im. Tadeusza Kościuszki przygotowali swoje recytacje pod opieką  Bożeny Mętrak i Izabeli Odziemczyk – Dadas. Agnieszka Kalbarczyk z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem współpracowała z Katarzyną Błażejczyk. Gospodarzy, czyli Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego, reprezentowali Monika Kazimierczak i Konrad Kieliszek przygotowani przez Dorotę Znamirowską - Kalatę i Beatę Dudek.

Uczestnicy konkursu wykazali się przemyślanym doborem repertuaru, recytowali ekspresywnie, rozumieli i przeżywali prezentowane teksty. Widownia i zaproszeni goście mogli przypomnieć sobie klasyczne wiersze patriotyczne, jak „Reduta Ordona” Adama Mickiewicza, usłyszeć ciekawe interpretacje głosowe tekstów poetów z ugrupowania Skamandrytów z okresu dwudziestolecia międzywojennego: Juliana Tuwima, Antoniego Słonimskiego, Kazimierza Wierzyńskiego. Dużą popularnością wśród doświadczonych recytatorów cieszyły się niełatwe wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Nie zbrakło wizji ojczyzny z wierszy poetów współczesnych: Tadeusza Różewicza, Zbigniewa Herberta i Stanisława Barańczaka.

Jury konkursowe wyłoniło trzech laureatów i przyznało jedno wyróżnienie.

I miejsce otrzymała Joanna Tudek z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Garwolinie. Na II miejscu uplasowała się Gabriela Kaszuba z Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Żelechowie, a III miejsce przyznano Wiktorii Sierańskiej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Tadeusza Kościuszki w Sobolewie.

Wyróżniona została Gabriela Stachurska z Zespołu Szkół Nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie. Laureatki doceniono za dojrzałość wyboru tekstów i ich rozumienie, umiejętność zaprezentowania różnorodnych umiejętności recytatorskich, doskonałe posługiwanie się głosem i utrzymywanie widzów w napięciu.

Wszystkim uczestnikom konkursu i ich opiekunom reprezentujący Starostwo Powiatowe w Garwolinie Jerzy Piesio- sekretarz powiatu oraz dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żelechowie Grzegorz Szymczak wręczyli pamiątkowe dyplomy i podziękowania, a laureatki zostały uhonorowane nagrodami książkowymi. Jerzy Piesio, gratulując zwyciężczyniom i dziękując uczestnikom, wyraził nadzieję, że konkurs przyczynił się do pogłębionej refleksji o małej ojczyźnie i polskości.

Na zakończenie Konkursu Recytacji Poezji Patriotycznej pod hasłem: „Kiedy myślę OJCZYZNA” widzowie jeszcze raz wysłuchali przykuwającej uwagę recytacji wiersza Stanisław Barańczaka „Garden party”, który przyniósł Joannie Tudek zwycięstwo.

inf. pras.
WJ/Garwolin
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Siedlce: Żłobek JAŚ I MAŁGOSIA zaprasza na Dzień...
2019-03-18 12:16:01 Kategoria:

Już w najbliższą sobotę, 23 marca rodzice maluchów będą mogli zobaczyć jak działa żłobek "Jaś i Małgosia" w Siedlcach. To doskonała okazja, aby zapoznać się z...

więcej »
foto

Otwarcie 2. sklepu Lidl w Siedlcach /ZDJĘCIA/
2019-03-14 10:44:06 Kategoria:

14 marca przy ul. Partyzantów 16A został otwarty drugi sklep sieci Lidl Polska w Siedlcach. Z okazji otwarcia na klientów czeka specjalna oferta produktów w promocyjnych...

więcej »
foto

Kredyt gotówkowy czy kredyt konsolidacyjny - kto...
2019-03-14 10:14:49 Kategoria:

Pozornie kredyt gotówkowy oraz kredyt konsolidacyjny nie mają ze sobą wiele wspólnego. W rzeczywistości są to jednak oferty, które mogą zainteresować tych samych...

więcej »
foto

Problemy z podatkami w firmie? Nigdy więcej!
2019-03-14 10:05:29 Kategoria:

Podczas rozwijania naszego biznesu często napotykamy na przeszkody, których wcześniej nie byliśmy w stanie przewidzieć. Jednym z problemów, na które narzekają...

więcej »

Garwolin

w lewoMarzec 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

GARWOLIN, 01.03

Powiat garwoliński: pamięci antykomunistycznych powstańców

więcej »

GARWOLIN, 01.03

Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

więcej »
2 3
4 5 6

GARWOLIN, 06.03 11:00

Zamek w Żelechowie - prezentacja wyników badań archeologicznych

więcej »

GARWOLIN, 06.03 12:00

Minister środowiska przyjedzie do powiatu garwolińskiego

więcej »
7

GARWOLIN, 07.03

Garwolin: koncert z okazji Dnia Kobiet

więcej »
8

GARWOLIN, 08.03

Dzień Kobiet Z GARWOLANKĄ

więcej »
9

GARWOLIN, 09.03

Koncerty piosenek włoskich w Sulbinach i Niecieplinie

więcej »
10
11 12 13 14 15 16

GARWOLIN, 16.03

Miętne: Jubileuszowy Wielkopostny Wieczór Młodych

więcej »
17

GARWOLIN, 17.03

Koncerty piosenek włoskich w Sulbinach i Niecieplinie

więcej »
18 19 20

GARWOLIN, 20.03

ZBIÓRKA KRWI

więcej »
21 22 23 24

GARWOLIN, 24.03

Żelechów: Wiosna Teatralna

więcej »
25 26 27 28 29 30 31

GARWOLIN, 31.03

Słynny zespół Wojska Polskiego wystąpi w Garwolinie

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje