R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Żelechów: zamieszanie z posterunkiem policji
2019-03-05 09:34:00 Artykuł czytany 1361 razy


W ubiegłym roku przeniesiono posterunek policji w Żelechowie z centrum miasta w inne miejsce, by poprawić warunki pełnienia służby przez funkcjonariuszy. Na początku marca tego roku posterunek powróci do „starej” siedziby, bo okazało się, że nowa lokalizacja nie odpowiada wymaganiom, a radiowozy garażowane są w budynku oczyszczalni ścieków, który oddalony jest od posterunku o kilkaset metrów.


- Posterunek Policji w Żelechowie zmieni lokalizację. Jeszcze w tym tygodniu policjanci z żelechowskiego posterunku przeprowadzą się do nowej - starej siedziby przy ul. Traugutta 5, gdzie mieści się Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury i Ochotnicza Straż Pożarna - mówi burmistrz Łukasz Bogusz. 

W budynku tym posterunek funkcjonował od 10 lat, jednak w roku 2018 został przeniesiony przez ówczesne władze samorządowe do budynku po byłym Urzędzie Miasta przy ul. Piłsudskiego. Wiązało się to z planowaną termomodernizacją obiektu MGOK. Po ostatnich wyborach samorządowych temat lokalizacji posterunku powrócił w rozmowie byłych komendantów powiatowych policji w Garwolinie z burmistrzem Żelechowa.

- Nadal obowiązywała umowa użyczenia zawarta między KWP, a gminą Żelechów na lokalizację przy ul. Traugutta, a posterunek faktycznie funkcjonował przy ul. Piłsudskiego. Stan pomieszczeń użytkowanych przez policjantów, mimo przeprowadzonego przez gminę kosmetycznego remontu, odbiegał od oczekiwań norm policyjnych organów sanitarnych. Problemem był też brak garażu dla policyjnych radiowozów, garażowane one były po przeprowadzce na Piłsudskiego, w pomieszczeniach oczyszczalni ścieków. Policjanci musieli pokonywać pieszo kilkaset metrów, żeby dotrzeć do radiowozu...- podkreśla.


Więcej w rozmowie Waldemara Jaronia z burmistrzem Żelechowa Łukaszem Boguszem

WJ/Garwolin/Js

wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Aleksander
  2019-03-15 14:54:11

  arrow

  Przyjemnie się czyta dyskusję "dwóch Waldków" ;) Szkoda że jeden uparł się na procentach i dla niego w każdej gminie zadłużenie jest podobne, a wcale tak nie jest. Do ludzi bardziej przemawiają konkretne kwoty, bo procentami łatwo jest manipulować rzeczywistość. Wiadomo że 30% dla Garwolina, który ma budżet większy o ponad 40 milionów będą to kwoty wyższe, jeżeli chodzi o zadłużenie i możliwości zadłużenia. Ale my nie jesteśmy Garwolinem i nie mamy 80 milionów budżetu. Jeżeli dyskusja już toczy się o zadłużenie, też nie podoba mi się to, że nit nie postarał się o dotację na rewitalizację ratusza i rynku. Kredytami wszystkich spraw nie załatwimy, kredyt powinno się brać wtedy, kiedy trzeba. I jak słusznie zauważono, starania dotację raczej nie leżą w gestii rady. Chyba zabrakło w naszym urzędzie kogoś kumatego, który by się o to postarał. Albo druga opcja, robiono wszystko, żeby się nie starał, bo kredyt z pewnych względów bardziej był na rękę...

 • do poniższej komentatorki
  2019-03-15 08:04:07

  arrow

  To nie wiesz, że dotacji na inwestycje poszukuje burmistrz (urząd) a nie rada.

 • do Waldka
  2019-03-13 10:56:09

  arrow

  Oj Waldek mieszasz i mieszasz. Przeczytaj jeszcze raz mój poprzedni ale tym razem ze zrozumieniem. Najpierw piszesz o zadłużeniu teraz piszesz o odczuciach. Ja odniosłem się tylko do zadłużenia gmin. Do faktów. Ty piszesz o swoich odczuciach, bo wg Ciebie to lub tamto. Możesz takie mieć, ale to nie są fakty. Piszesz o "złej i niedobrej" radzie która szukała .... Pytanie brzmi. Czy znalazła?. Jak nie znalazła to czyja to wina następców?. Oczywiście wiele spraw jest bardziej złożonych niż napisałeś ale to nie miejsce na rozważania. Kończąc dysputę pozdrawiam.

 • "do Waldka"
  2019-03-13 00:33:14

  arrow

  Czy uważasz że budowa ratusza i rynku za kredyt to był dobry pomysł? Bo ja uważam że NIE. Jeden z największych brukowanych rynków w Europie, klasycystyczny ratusz z XVIII w. i nawet nie było jednej złamanej złotówki jakiegokolwiek dofinansowania. Wystarczy brać przykład z Górzna, który w dużej mierze przodował jeżeli chodzi o pozyskiwanie środków z zewnątrz. A wiesz co w tym wszystkim jest najlepsze? Że nadal baaardzo duża ilość mieszkańców jest święcie przekonana, że cała ta odbudowa była możliwa dzięki unijnym dotacjom. To się dopiero nazywa zaciemnienie. I nie mieszaj procentami, bo idąc tym tokiem myślenia, gminy mogą maksymalnie zadłużyć się do 60% budżetu. Czyli jeszcze mamy spory zapas, hulaj dusza... A poza tym wg wieloletniej prognozy finansowej na lata 2019-2028 dla Żelechowa, w 2028 roku przewidziany dług będziemy mieli na poziomie 400 tysięcy zł. Każdego roczku, krok po kroczku trzeba z długów wychodzić. A poza tym przypomnij sobie kilka lat wstecz pierwsze ambitne plany odbudowy ratusza, sposób finansowania, czy tą "złą i niedobrą" radę, która próbowała szukać innych alternatyw niż kredyt ... Nowa kadencja, nowi ludzie, łapki jednogłośnie w górę i cyk kredycik, ratusz 6,5 mln, rynek kolejne prawie 4 mln :) Pozdrawiam.

 • do Waldka
  2019-03-12 18:03:59

  arrow

  Waldek teraz udajesz, że nie wiesz o co chodzi. Podawanie zadłużenia w % to jest prawdziwe, realne zadłużenie. Przecież % to zadłużenie w stosunku do budżetu. Nie ma większego znaczenia jaki jest budżet. % budżetu to % budżetu. Nie neguję podanych przez Ciebie kwot, tylko podawanie ich w ten sposób zaciemnia obraz. % to jest kwota zadłużenia w stosunku do możliwości finansowych gminy. Jak ma się większy budżet to można mieć większe zadłużenie /kwotowo/. Garwolin budżet ok. 81 mln zadłużenie ok. 21 mln to w procentach daje ok. 26 a nie 30%. Napisałem dlatego, że realne zadłużenie okolicznych gmin jest podobne. Warszawa pewnie ma kilka miliardów długu ale w stosunku do możliwości finansowych /budżetu/ to mały pikuś. Przecież idąc po pożyczkę bank nie daje Ci tyle ile chcesz tylko w stosunku do twoich możliwości finansowych /zarobków, itp/. Dla jednego /biednego/ 1 tys. to dużo kasy, dla drugiego /bogatego/ to ... pryszcz. Podawanie tylko kwoty zadłużenia nic nie daje, natomiast podanie jej w % /w stosunku do budżetu/ daje możliwość porównania. Wychodzi na to, że okoliczne gminy są podobnie zadłużone /możliwości spłaty/. Dałem Ci przykład Warszawy, czy naprawdę sądzisz, że jest w najgorszej sytuacji w stosunku do naszych gmin /ma kwotowo największy dług/?. Dziękuję za dyskusję. Pozdrawiam.

 • Żelechowiak
  2019-03-12 08:52:58

  arrow

  Zaciąganie kredytów powinno mieć charakter wspomagający do uzyskanych dotacji na inwestycje. Zbudowanie siedziby urzędu wyłącznie za kredyt traktowałbym jako nadużycie.

 • "do Waldka"
  2019-03-11 23:27:46

  arrow

  No procentowo może i gminy będą miały "podobne" zadłużenia, ale przy jakim budżecie ja się pytam? Procenty będą bardzo mylne dla wielu osób w takim przypadku. Podaj do tych procentów budżet każdej z gmin, wtedy pogadamy. Dla Żelechowa podałem procent, ale podałem też budżet, można sobie policzyć. Także nie mieszaj samymi procentami, bo ktoś pomyśli, że Żelechów ma 30%, Garwolin ma 30% czyli tyle samo, a tu guzik prawda, bo budżety są znacznie różne. Garwolin ma zadłużenie na poziomie nieco ponad 20 mln zł, czyli drugie tyle co Żelechów i też da im to około 30% zadłużenia, bo budżet na 2019 rok mają bliski 81 mln. Konkretne kwoty do końca 2017 roku podałem dla każdej z gmin wg GUS. Pokrywa się to pomimo drobnego odstępu czasowego z procentami które podałeś, bo np. taki Miastków ma około 27% zadłużenia, przy budżecie na 2019 rok na poziomie prawie 25 mln, co da niecałe 7 mln zł, czyli niemalże tak jak podawałem wcześniej. Jeżeli chodzi o Górzno, budżet na 2019 rok to około 27 mln. Jeżeli zadłużenie będzie na poziomie 25%, też przełoży się to na zadłużenie na poziomie Miastkowa, czyli zadłużyli się trochę bardziej niż to miało miejsce na koniec 2017.

 • Zosia z szaletu
  2019-03-11 15:13:20

  arrow

  Podpowiem lekko, jezeli banki nie beda chcialy udzielic kredytu UMG to idzcie do parabankow i oni wam pozycza....nawet, podpowiedza jak skorygowac papierki do kazdej lichwiarskiej pozyczki...

 • do Waldka
  2019-03-11 12:24:48

  arrow

  No jednak trochę mieszasz. W poprzednim poście napisałeś, że można wejść w BIP i wszystko wiadomo /epatowałeś wszystkich 30% zadłużenia/. Dlatego wszedłem i podałem zadłużenie okolicznych gmin /też w procentach, nie w kwotach/. I co wyszło? Okoliczne gminy mają .... podobne zadłużenia, więc nie ma co tragizować. Oczywiście nie piszę, że to jest fajne. Prawda z reguły "leży po środku". Zobacz na jaką kwotę jest zadłużona Polska? I co z tego wynika, dokładnie nic. Poprzednicy jak nie zrobili by rynku i ratusza pewnie mieli by "zarzucone", że przecież mogli wziąć kredyt i zrobić. Tak źle i tak niedobrze.

 • "do Waldka"
  2019-03-11 11:03:16

  arrow

  Procenty podawałem tylko na przykładzie Żelechowa, natomiast konkretne kwoty podawałem wg danych Głównego Urzędu Statystycznego na koniec 2017 roku. Pojawił się nawet artykuł na tym portalu odnośnie zadłużenia, więc kwot nie wyssałem z palca i Ty nie mieszaj. Nie znam budżetów każdej z gmin i tak jak pisałem, nie każda gmina publikuje informacje w BIP. Żelechów miał 35% zadłużenia, ale przy budżecie jak mnie pamięć nie myli 25 mln. Teraz budżet masz na poziomie 37 mln. Przekłada się to nadal na blisko 10 mln długu, więc te procenty będą po prostu różne, a dług średnio się zmniejsza jak na razie. A jeżeli chodzi o konkretne kwoty, podawałem niżej wg GUS na koniec 2017 roku.

 • do Waldka
  2019-03-10 22:45:07

  arrow

  Waldek chyba coś jednak mieszasz. Raz podajesz kwotę, raz procenty. Zdecyduj się. Troszkę Ci podpowiem. Dług Żelechowa w 2018 roku /VI/ to 28% z grosikami, dług Miastkowa to 27% z grosikami, dług Górzna to 25 % z grosikami. O innych gminach sobie poczytaj.Piszesz, że dług był 35 % to chyba dobrze, że maleje. Proszę nie mieszaj ludziom w głowach. Odnośnie posterunku przy Piłsudskiego. Przecież niedawno był tam Urząd Miasta /spełniał jakieś wymogi/ został w wyremontowany .... i jest gorzej niż było? Dziwne.

 • Głupoty piszą
  2019-03-10 01:07:12

  arrow

  A czy jeden z drugim był w posterunku na Piłsudskiego i widział jakie warunki tam były, smród wilgocią, grzyb i mokre od wilgoci ściany nie wiem czy ktololwiek chciałby tak pracować

 • MO
  2019-03-09 18:50:24

  arrow

  Nie ważny jaki dług, trzeba go jednak spłacić, bo nikt nie podaruje, a inwestowac za pozyczone to każdy by potrafił, takze w Żelechowie dajcie spokój chłopakaowi, obietnice zaczął spełniać, widać to po kilku miesiącach, poprzednio maiły byc luksusy , a nie wiadomo czemu tak na Rynku sypie sie bruk, coraz wiecej dziur, o co chodzi.

 • "do waldka"
  2019-03-09 15:28:43

  arrow

  Wg danych na koniec 2017 roku sytuacja z zadłużeniem wyglądała następująco: miasto Garwolin 23 mln, Żelechów 10 mln, Pilawa 9 mln, Miastków Kościelny 7 mln, Borowie 6 mln, miasto Łaskarzew 5 mln, Maciejowice 5 mln, Sobolew 2,7 mln, Górzno 2,5 mln, gmina Łaskarzew 2 mln, Parysów 2 mln, gmina Garwolin 1,6 mln, Wilga 350 tys., Trojanów wyszedł na zero. Nie wiem jak sytuacja ma się aktualnie teraz w 2019 roku, nie każde miasto i gmina publikują dokumenty w BIP. Warto dodać, że każdy samorząd ma inny budżet, Żelechów w najgorszym momencie miał 35% zadłużenia, ale przy sporo mniejszym budżecie niż jest uchwalony na 2019 rok.

 • do Waldka
  2019-03-07 22:42:08

  arrow

  Dziękuję za informację. Mam jeszcze jedną prośbę. Jakie jest zadłużenie gmin sąsiednich np. Górzno?. Bedę wdzięczny

 • "do waldka"
  2019-03-07 18:28:05

  arrow

  Biegłym być nie trzeba, wystarczy czasem pójść na sesję rady, albo obejrzeć ją w internecie, a najlepiej spojrzeć sobie w dokumentację, znajdującą się w Biuletynie Informacji Publicznej, jest tam wieloletnia prognoza finansowa na lata 2019-2028, podane konkretne kwoty związane z wydatkami, przychodami, zadłużeniem, są uchwały budżetu chociażby na 2019 rok, a ten kształtuje się na poziomie około 37 mln zł. Zadłużenie bliskie 30% budżetu.

 • cuś
  2019-03-07 18:11:30

  arrow

  Proponuje po środku postawić blaszak - garaż i po problemu. Sprawiedliwość jak u Sami Swoi.

 • do Waldka
  2019-03-07 10:30:20

  arrow

  Jak jesteś taki biegły to podaj wielkość zadłużenia i wielkość budżetu Żelechowa. Wtedy będzie można rozmawiać o faktach, a tak to po prostu .... populizm.

 • Żelechowiak
  2019-03-06 19:33:57

  arrow

  Szkoda że nasz burmistrz nie ma przysłowiowych „j..j” i nie potrafi stanowczo zarządzić . Na dobrą sprawę to jak nie pasuje policji lokalizacja po byłym urzędzie to niech ich zabierają do Miastkowa , tyle z nimi co i bez nich , ciągle ich tu na posterunku jak są potrzebni to niema (bo w terenie). To niech sobie idą gdzie indziej jak im tu źle. A teraz pytanie za 100 punktów ile płacą do bidrżetu gminy za wynajem posterunku i garażu ?!! Czy długo jeszcze będziemy ich z naszych podatków utrzymywać?!! Panie burmistrzu rządamy od pana trochę więcej stanowczości. My mieszkańcy Żelechowa chcemy stanowczych i odwarzmych decyzji ! Nie da się przez 5 lat ślizgać i przeczekać jeśli nie ma pan takich walorów to proponuję wrócić do poprzedniej profesji, u pana Dziubaka wisi wakat dla oratoria .

 • wilk
  2019-03-06 19:32:17

  arrow

  Jak by dalej była burmistrzem p. Miszkurka to na pewno by nie dopuściła żeby posterunek wrócił do mgoku

 • waldek
  2019-03-06 18:53:44

  arrow

  Cienko to było za poprzednich władz, ale przy takim zadłużeniu jakie nam pozostawiono, łatwo nie będzie wyjść na prostą, realizując przy tym jakiekolwiek inwestycje. Liczę, że chociaż będą się starać o dofinansowania, a nie za kredyt wszystko...

 • .
  2019-03-06 13:17:23

  arrow

  cienko widzę ten Żelechów. Proszę o opinię lokalnych obserwatorów.

 • .
  2019-03-06 13:13:07

  arrow

  cienko widzę ten Żelechów. Proszę o komentarz i konstruktywne opinie środowiska.

 • ormo
  2019-03-05 18:55:49

  arrow

  Nie taniej byłoby kupić dwa rowery do poruszania się stróżów porządku po mieście.

 • Instruktor
  2019-03-05 18:40:19

  arrow

  Niech biegają do garażu, będą bardziej sprawni fizycznie i bez przeszkód zalicza test sprawnościowy w pracy.

 • mieszkaniec
  2019-03-05 11:13:38

  arrow

  To co teraz będzie z budynkiem na Piłsudskiego,jak czytam nie wierzę że problem - muszą przejść kilkaset metrów do samochodu.Ludzie nie tyle pokonują km,aby dostać się do pracy.Obyście mieli takie problemy.

 • usługi budowlane
  2019-03-05 09:48:43

  arrow

  W Maciejowicach policjanci urzędują w ratuszu a pracownicy UG z Kwiatkowskim na czele w kurniku z szara elewacja.

 • A
  2019-03-05 09:47:57

  arrow

  Wydano masę pieniędzy na remont starego Urzędu a teraz policji źle ? czyli pieniądze w BŁOTO !!!
  Daleko do samochodów ? postawić blaszaki i po problemie.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument...
2019-05-23 16:44:12 Kategoria:

Lato zbliża się wielkimi krokami. Część z nas tegoroczny urlop spędzi poza granicami naszego kraju. Planując taki wyjazd warto jednak pamiętać, że zagraniczna...

więcej »
foto

Zwiedzanie Lublina wynajętym samochodem - poznaj nasze...
2019-05-22 13:03:35 Kategoria:

Lublin jest coraz popularniejszą destynacją wśród podróżujących po całym kraju. Stolica Lubelszczyzny ma swój wyjątkowy klimat, który kusi zarówno do dłuższych...

więcej »
foto

Międzynarodowy Dzień Mycia Samochodów
2019-05-19 00:01:00 Kategoria:

W związku z Międzynarodowym Dniem Mycia Samochodów warto przyjrzeć się swojemu pojazdowi i poświęcić mu trochę czasu. Czyste auto ma znaczący wpływ na bezpieczną...

więcej »

Garwolin

w lewoMaj 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

GARWOLIN, 03.05

Maciejowice: święto Majowej Konstytucji

więcej »

GARWOLIN, 03.05

Majowe święta w Pilawie

więcej »

GARWOLIN, 03.05

Święto Konstytucji 3 Maja w Parysowie

więcej »

GARWOLIN, 03.05 10:00

3 Maja w Garwolinie

więcej »

GARWOLIN, 03.05 12:00

Potrójne świętowanie w Żelechowie

więcej »
4

GARWOLIN, 04.05

Gończyce: Dzień Strażaka i przekazanie samochodu bojowego

więcej »
5
6 7 8 9 10 11

GARWOLIN, 11.05 - 12.05

Garwolin: Święto 1. Pułku Strzelców Konnych

więcej »

GARWOLIN, 11.05 16:00

Żelechów: Uroczyste otwarcie świetlicy wiejskiej w Starym Kębłowie

więcej »
12

GARWOLIN, 12.05

Strych: pamięci jednego z ostatnich harmonistów Powiśla Maciejowickiego

więcej »

GARWOLIN, 12.05

Majówka w Łucznicy w szczytnym celu

więcej »
13 14 15 16 17 18

GARWOLIN, 18.05

Duża impreza w niewielkiej Trzciance

więcej »

GARWOLIN, 18.05 10:00

Trzcianka: duże wydarzenie nie tylko sportowe

więcej »
19

GARWOLIN, 19.05

Sobolew: 100 - lecie Parafii Świętej Rodziny i świętych Apostołów Piotra i Pawła

więcej »

GARWOLIN, 19.05 15:00

Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina

więcej »
20

GARWOLIN, 20.05 10:00

Konferencja na temat depresji /ZAPOWIEDŹ/

więcej »
21 22

LUBARTÓW, 22.05 10:00

Kock: Powiatowy etap Małego Konkursu Recytatorskiego

więcej »
23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje