KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Biskup Polowy dziękuje żołnierzom I zmiany PKW Rumunia
2018-01-09 18:12:56 Artykuł czytany 547 razy


Żołnierze I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii otrzymali od Biskupa Polowego gen. bryg. Józefa Guzdka listy gratulacyjne i podziękowania za zaangażowanie i pomoc w organizacji kaplicy w bazie wojskowej w Rumunii. Kapelanem kontyngentu jest pochodzący z diecezji siedleckiej ks. mjr Tomasz Krawczyk.
Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj


Bp Guzdek podkreślił w listach, że „zaangażowanie w życie wspólnoty religijnej w bazie wojskowej jest cennym świadectwem wiary oraz realizacją wezwania św. Jana Pawła II". Listy gratulacyjne zostały wręczone podczas uroczystej zbiórki przez mjr. Pawła Cupę, dowódcę I zmiany PKW Rumunia.

- Posługa duszpasterska w bazie kontyngentu rozpoczęła się modlitwą podczas pierwszej polowej mszy św., którą sprawowałem 2 lipca u.br. w intencji wszystkich żołnierzy i ich rodzin. Od tamtego czasu udało nam się zorganizować w bazie kontyngentu kaplicę, której patronuje św. Jan Paweł II, syn oficera Wojska Polskiego. Przywieźliśmy ze sobą na rumuńską ziemię relikwię, cząstkę krwi świętego Papieża, w której jak w soczewce ogniskuje się historia polskiego narodu. Tego kim jesteśmy jako chrześcijanie i tego po co tu, w Rumunii jesteśmy dziś, jako polscy żołnierze w ramach międzynarodowej misji NATO - powiedział ks. mjr Krawczyk, kapelan kontyngentu.

- Dziękuję Panu Bogu za to, że dane mi było służyć w PKW Rumunia dowodzonym przez mjr. Pawła Cupę, który swoimi bezpośrednimi decyzjami w trakcie organizowania I zmiany oraz ustaleniami ze stroną rumuńską przyczynił się do tak sprawnego zorganizowania godnego miejsca kultu i zaplecza dla opieki duszpasterskiej PKW Rumunia - dodał.

- Bez współpracy z dowódcą kontyngentu i bez jego osobistego zaangażowania nie udałoby się w tak krótkim czasie zorganizować dwóch kaplic - pierwszej tymczasowej w lipcu, i drugiej, - która została oddana do użytku 22 października u.br. Kaplica kontyngentu znajduje się na parterze nowo wyremontowanego budynku koszarowego, gdzie mieszkają polscy żołnierze i służy również żołnierzom innych narodowości m.in. z Hiszpanii, Portugalii i Kanady z Wielonarodowej Brygady Południe-Wschód. Przy kaplicy znajduje się zakrystia wyposażoną w odpowiednie szafy na szaty i akcesoria liturgiczne oraz pomieszczenie socjalne, które znajduje się pomiędzy zakrystią i kaplicą - dodał ks. kapelan.

W ołtarzu kaplicy kontyngentu, nad tabernakulum, został umieszczony wizerunek Matki Bożej Żołnierskiej z napisem: „Bądź naszą Hetmanką". - Zawieszone wokół obrazu oznaki rozpoznawcze jednostek wojskowych tworzących I zmianę PKW w Rumunii są wyrazem potrzeby naszych żołnierzy zawierzenia Tej, która na przestrzeni wieków nieodłącznie towarzyszyła polskiemu żołnierzowi, była i jest do dziś dla nich wsparciem, jest Hetmanką Oręża Polskiego. Symbolem tego w obrazie jest okrycie Maryi w szynel wojskowy i oddanie w opiekę Dzieciątku Jezus czapki generalskiej. Opaska biało-czerwona znajdująca się na rękawie szynela symbolizuje działania żołnierzy podziemia Armii Krajowej, natomiast dłoń Maryi podtrzymująca okrycie jest wyrazem przyjęcia ich w opiekę – powiedział ks. mjr Krawczyk.

- W czerwcu ubiegłego roku, gdy tu przybyliśmy, w naszej bazie kontyngentu w Rumunii we mszy św. uczestniczyliśmy na powietrzu, w blisko 40 stopniowym upale. Nie było tutaj kościoła, w ogóle nie było nawet kaplicy. Żołnierze robili prowizoryczny ołtarz, przynosili krzesła i tak na dworze, na powietrzu ks. Tomasz odprawiał dla nas mszę św. Dziś, gdy I zmiana PKW kończy swoją służbę mamy kaplicę, mamy miejsce modlitwy, mamy blisko siebie na stałe Chrystusa w tabernakulum, mamy świątynię, która będzie służyła polskim żołnierzom przybywającym do Rumunii na kolejne zmiany PKW - powiedział chor. Adrian Bieniasz, kierownik sekcji ŻW.

Obraz Matki Bożej Żołnierskiej został przywieziony z Polski i dedykowany specjalnie żołnierzom służącym w Rumunii. Obraz został ofiarowany przez kpt. Damiana Ćwierkiewicza z 15. Batalionu Ułanów Poznańskich. Kaplica powstała dzięki zaangażowaniu żołnierzy z Narodowego Elementu Wsparcia Logistycznego (NSE).

- Dziękuję wszystkim żołnierzom, którzy podczas I zmiany PKW Rumunia wspierali mnie w posłudze duszpasterskiej i pomogli zorganizować godne miejsce kultu. Należy tu wspomnieć, o żołnierzach NEWL, którzy wraz z sekcją wychowawczą 10. Opolskiej Brygady Logistycznej, jeszcze w kwietniu u.br., przed wyjazdem do Rumunii, właściwie przygotowali i zapotrzebowali niezbędny sprzęt i akcesoria potrzebne do sprawowania posługi duszpasterskiej i kulturalno-oświatowej działalności PKW w Rumunii. Przywieziony w rejon misji sprzęt okazał się bardzo potrzebny nie tylko w posłudze duszpasterskiej, ale i w codziennej pracy całego kontyngentu. Umiejętność przewidywania logistycznego, planowania i zarządzania sprawiły, że wszystkie uroczystości religijne, patriotyczne i państwowe podczas I zmiany PKW przebiegły na wysokim poziomie - powiedział ks. mjr Krawczyk.

W dniu 1 listopada u.br., w uroczystość Wszystkich Świętych polscy żołnierze uczestniczyli we mszy św. sprawowanej przez Abp. Ioana Robu, Metropolitę Archidiecezji łacińskiej w Bukareszcie i Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Rumunii. Podczas wspólnej modlitwy abp Ioan Robu podziękował polskim żołnierzom za świadectwo wiary i przynależności do Jezusa Chrystusa: - „To ważne, że waszą obecność dostrzegają miejscowi katolicy i wyznawcy prawosławia" - powiedział.

Podczas Pasterki, w uroczystość Bożego Narodzenia, w dniu 24 grudnia u.br., w kaplicy kontyngentu został odczytany list Abpa Angelo Becciu, Substytuta Sekretariatu Staniu Stolicy Apostolskiej, w którym Ojciec Święty Franciszek docenił trud polskich żołnierzy uczestniczących w misjach pokojowych i stabilizacyjnych: „Misja wojskowa stojąca na straży pokoju i bezpieczeństwa ludności i terytorium danego kraju, czy regionu świata, zasługuje na nasze wielkie uznanie. Pokój cenią najbardziej ci, którzy go utracili na skutek wojen i konfliktów. Ojciec Święty Franciszek łączy się w modlitwie z polskimi żołnierzami, którzy w imię wyższego dobra, w imię ratowania życia i bezpieczeństwa innych opuszczają swój kraj, dom i najbliższych. Niech pełniona służba wojskowa będzie okazją do składania świadectwa wiary, przynależności do Chrystusa i dojrzałego człowieczeństwa. A na czas dalszej posługi i Święta Bożego Narodzenia, Jego Świątobliwość Franciszek zawierzając księdza kapelana, dowództwo i żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii oraz ich rodziny opiece Matki Bożej, z serca wszystkim błogosławi" - napisał abp Angelo Becciu.

Biskup Polowy Józef Guzdek na podstawie Dekretu z dnia 5 listopada 2011 r., ustanawiającego Medal Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki, wyróżnił mjr. Pawła Cupę, kpt. Damiana Ćwierkiewicza, kpt. Zbigniewa Napierałę i chor. Adriana Bieniasza medalem „Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki - Zło Dobrem Zwyciężaj". Medal ten zostanie wręczony podczas uroczystej zbiórki ToA - „Transfer of Authority", w dniu 12 stycznia br.

- Z serca dziękuję wszystkim żołnierzom I zmiany PKW Rumunia za świadectwo życia i wiary w Boga, godną uwagi „ułańską fantazję" w waszej żołnierskiej postawie każdego dnia służby, duży wkład pracy, zaangażowanie oraz pomoc, jaką od was otrzymałem w tworzeniu godnego miejsca kultu dla kolejnych zmian PKW Rumunia - powiedział ks. mjr Krawczyk.

Obecność polskich żołnierzy w Rumunii to jeden z efektów ubiegłorocznego szczytu NATO w Warszawie. Zapadła na nim decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu: Polski, Estonii, Litwy i Łotwy. Do tych państw przybyły wielonarodowe batalionowe grupy bojowe NATO. W ramach porozumienia do powstającej w Rumunii wielonarodowej brygady, wysłany został ok. 230-osobowy kontyngent z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza uzupełniony specjalistami z innych jednostek wojskowych oraz instytucji.

Nasi żołnierze stacjonują w mieście Craiova w południowo-zachodniej części Rumunii. Polacy będą wymieniać się co pół roku. Głównym zadaniem żołnierzy jest szkolenie i podnoszenie poziomu sprawności bojowej. Misją żołnierzy jest wzmocnienie bezpieczeństwa wschodniej i południowej flanki NATO. I zmiana PKW Rumunia wróci do Polski w pierwszej połowie stycznia 2018 r.


Oficer Prasowy PKW Rumunia
Foto: kpr. Jacek Szurko
Film: sierż. Patryk Cieliński
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
Co, gdzie, kiedy

w lewoLipiec 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

RADZYŃ, 01.07

Aktywne wakacje w gminie Ulan-Majorat

więcej »

MIŃSK MAZ., 01.07

Piosenki Osieckiej w Rudnie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.07

Siedlecka Liga Biegowa

więcej »

PARCZEW, 01.07 10:00

Podedwórze: OSP obchodzi 90. urodziny

więcej »

WĘGRÓW, 01.07 10:00

Turniej Smaków na Wielkim Gościńcu Litewskim

więcej »

ŁUKÓW, 01.07 12:00

600-lecie gminy Trzebieszów

więcej »

GARWOLIN, 01.07 13:00

Maciejowice: piknik historyczny

więcej »

RADZYŃ, 01.07 13:15

Patriotyczne i historyczne uroczystości w gminie Ulan-Majorat

więcej »

ŁUKÓW, 01.07 14:00

Co się wydarzy 1 lipca nad łukowskim zalewem?

więcej »

RADZYŃ, 01.07 15:00

Poświęcenie nowej Kaplicy w Siedlanowie

więcej »

POWIAT BIALSKI, 01.07 15:30

Piknik Rodzinny w Rakowiskach

więcej »

ŁUKÓW, 01.07 16:00

Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na spektakl baletowy

więcej »

RADZYŃ, 01.07 16:00

Letnia Scena ROK: Od przedszkola do seniora

więcej »

DROHICZYN, 01.07 16:00

Msza Św. trydencka w Drohiczynie

więcej »
2

POWIAT BIALSKI, 02.07 12:00

Diecezjalny Dzień Chorego w Kodniu

więcej »

RADZYŃ, 02.07 15:00

Kolorowe wakacje w gminie Radzyń Podlaski

więcej »
3 4

POWIAT BIALSKI, 04.07

Bubel Granna: Rusza Landart Festiwal

więcej »

POWIAT BIALSKI, 04.07

Automobiliści na 100-lecie Niepodległości

więcej »
5

RADZYŃ, 05.07 21:00

Radzyń Podlaski: Komediowe

więcej »
6

MIASTO SIEDLCE, 06.07

W piątek akcja PASY- będą wzmożone kontrole

więcej »

SIEMIATYCZE, 06.07

4. Wieczorny Event w Dołubowie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.07

Spotkanie z kibicami

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.07 21:00

II edycja Letniego Festiwalu pod Muralem

więcej »
7

POWIAT BIALSKI, 07.07 10:30

VI Rajd Rowerowy Szlakiem Nadbużańskich Dworów i Pensjonatów

więcej »

POWIAT BIALSKI, 07.07 14:00

Łomaski Festiwal Kultury

więcej »

POWIAT BIALSKI, 07.07 18:00

XIX DNI KONSTANTYNOWA

więcej »
8

DROHICZYN, 08.07

Koncert na Górze Zamkowej w Drohiczynie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.07

25. edycja HOSANNA FESTIVAL – trwają zgłoszenia do części konkursowej

więcej »

ŁOSICE, 08.07

15. rocznica śmierci ks. Sylwestra Ługowksiego

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 08.07

Biała Niedziela Ortopedyczna

więcej »

RADZYŃ, 08.07 11:00

III Bieg Pamięci Dywizjonu 303 w Starej Wsi

więcej »

RADZYŃ, 08.07 12:00

Radzyń Podlaski: Charytatywne mistrzostwa w podciąganiu na drążku

więcej »

ŁUKÓW, 08.07 14:00

Gmina Stanin: powitanie lata

więcej »

WĘGRÓW, 08.07 14:00

Uczta pierogowa w Miedznie

więcej »

GARWOLIN, 08.07 14:00

Łaskarzew: muzyczne wydarzenie w „Alejkach”

więcej »

PARCZEW, 08.07 14:00

IV Wojewódzkie Święto Ziół w Milanowie

więcej »

MIĘDZYRZEC, 08.07 14:30

8 lipca - Dni Drelowa

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 08.07 15:00

Festyn Rodzinny w Kotuniu

więcej »

RADZYŃ, 08.07 15:00

Letnia Scena ROK po raz trzeci

więcej »

ŁUKÓW, 08.07 15:00

Dzień Adamowa i Okolicy

więcej »

BIELSK PODL., 08.07 16:00

W niedzielę przysięga wojskowa w Bielsku Podlaskim

więcej »
9

REGION, 09.07 16:00

Spotkanie autorskie z Darią Galant w Hajnówce

więcej »
10

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.07

Bezpłatne badania płuc na placu Wolności

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 10.07 14:00

Mam Talent w Chodowie!

więcej »
11

ŁUKÓW, 11.07

Łuków: Wakacyjny Turniej Piłki Nożnej

więcej »

WŁODAWA, 11.07 17:00

XXVI Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem - Włodawa 2018

więcej »
12

Kierowcy, 12.07

W czwartek działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

więcej »

RADZYŃ, 12.07 21:00

Radzyń: SPRAWA CHRYSTUSA w kinie pod chmurką

więcej »
13

MIASTO SIEDLCE, 13.07

Siedlce: Herbertorium w ramach Letniego Festiwalu pod Muralem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.07

Hollywoodzkie Kino Letnie

więcej »

PARCZEW, 13.07 18:00

Lady Pank wystąpi podczas Dni Parczewa

więcej »
14

RADZYŃ, 14.07

W Ostrówkach będą obchodzić Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Podlskiej

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 14.07

Wakacyjne turnieje organizowane na Orliku

więcej »

DROHICZYN, 14.07

Drohiczyńska Potańcówka Międzypokoleniowa

więcej »

ŁOSICE, 14.07 14:00

XIX Festyn Nadbużański w Serpelicach

więcej »
15

POWIAT BIALSKI, 15.07

Festyn NIEDZIELA W TERESPOLU

więcej »

RADZYŃ, 15.07

Terytorialsi będą składać przysięgę w Radzyniu Podlaskim

więcej »

POWIAT BIALSKI, 15.07

Biała Niedziela w Zalesiu

więcej »

DROHICZYN, 15.07

Impresje Skrzypcowe na Górze Zamkowej w Drohiczynie

więcej »

ŁUKÓW, 15.07

Łuków: Holi Festival czyli święto kolorów

więcej »

BIELSK PODL., 15.07

W Boćkach będą rywalizować strażacy z OSP

więcej »

RADZYŃ, 15.07

Aktywne wakacje w gminie Ulan-Majorat

więcej »

SIEMIATYCZE, 15.07

10. Zajazd Wysokomazowiecki w Ciechanowcu

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 15.07

600- lecie Wiśniewa

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.07

„SMARTSTOP” na drogach powiatu siedleckiego

więcej »

RADZYŃ, 15.07

Michael Jackson i muzyka filmowa na Letniej Scenie ROK

więcej »

GARWOLIN, 15.07

Lipówki: festyn sportowy dla całych rodzin

więcej »

ŁUKÓW, 15.07 10:30

Łuków: „Bądźmy Razem”

więcej »

ŁUKÓW, 15.07 10:30

Impreza integracyjna - Bądźmy razem

więcej »

POWIAT BIALSKI, 15.07 12:00

Festyn w Terespolu

więcej »

BIELSK PODL., 15.07 12:00

Brańsk: Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych i odsłonięcie pomnika

więcej »

ŁOSICE, 15.07 13:00

XIX Festyn Nadbużański w Serpelicach

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 15.07 15:00

VI Festiwal Biesiadny w Stoku Lackim

więcej »

PARCZEW, 15.07 16:00

Lady Pank wystąpi podczas Dni Parczewa

więcej »

SIEMIATYCZE, 15.07 16:00

Lato na Maxxxa w Siemiatyczach

więcej »

ŁUKÓW, 15.07 19:00

IV Koncert w ramach „VI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie”

więcej »
16

RYKI, 16.07

Linia R7: wstrzymanie ruchu pociągów na odcinku Otwock – Świder od 16 lipca

więcej »
17 18 19

MIASTO SIEDLCE, 19.07

Piłkarska Kadra Czeka - finał ogólnopolskiego turnieju w Siedlcach

więcej »

RADZYŃ, 19.07

Komedia „Last Vegas” w „Kinie pod chmurką”

więcej »
20

MIASTO SIEDLCE, 20.07

Hollywoodzkie Kino Letnie

więcej »

ŁOSICE, 20.07

Dni Łosic - zapowiedź

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.07

Piłkarska Kadra Czeka - finał ogólnopolskiego turnieju w Siedlcach

więcej »

PARCZEW, 20.07 10:00

Jarmark Jagielloński w Parczewie

więcej »

SIEMIATYCZE, 20.07 15:00

Skatepark Day Siemiatycze

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.07 21:00

Letni Festiwal pod Muralem - Śpiewnik Seweryna Krajewskiego

więcej »
21

ŁOSICE, 21.07

Dni Łosic - zapowiedź

więcej »

MIŃSK MAZ., 21.07

Sławomir i Oddział Zamknięty w Cegłowie

więcej »

RADZYŃ, 21.07

Varius Manx i Kasia Stankiewicz wystąpią w Radzyniu!

więcej »

DROHICZYN, 21.07 12:00

Po raz szósty Drohiczyn zaprasza na Plaża Party

więcej »

WĘGRÓW, 21.07 15:00

Zespół BOYS na Dniach Łochowa

więcej »
22

ŁOSICE, 22.07

Dni Łosic - zapowiedź

więcej »

GARWOLIN, 22.07

Spotkajmy się w Miastkowie- festyn charytatywny dla Darka

więcej »

RADZYŃ, 22.07

Ulan - Majorat: Turniej Sołectw /zapowiedź/

więcej »

ŁUKÓW, 22.07

XIL FESTYN TRANSPORTOWCÓW W ŻDŻARACH

więcej »

RADZYŃ, 22.07

PIKNIK RODZINNY W ULANIE - MAJORACIE

więcej »

RADZYŃ, 22.07

Gmina Ulan - Majorat: Imprezy odwołane!

więcej »

POWIAT BIALSKI, 22.07 11:00

Turniej Piłki Błotnej w Tucznej

więcej »

POWIAT BIALSKI, 22.07 12:30

Relikwie św. Jana Pawła II w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Neplach

więcej »

ŁOSICE, 22.07 14:30

Weź udział w paradzie zabytkowych aut podczas Dni Łosic

więcej »

LUBARTÓW, 22.07 16:00

Koncert Muzyki Filmowej i Popowej w Lubartowie

więcej »

ŁUKÓW, 22.07 17:00

Zapisz się na pielgrzymkę

więcej »

POWIAT BIALSKI, 22.07 18:00

Wernisaż wystawy - Nasze Wielkie Historie

więcej »

ŁUKÓW, 22.07 19:00

„MUS!” w Łukowie

więcej »
23 24 25 26

LUBARTÓW, 26.07

Festiwal „Śladami Singera” zawita do Kocka

więcej »
27

LUBARTÓW, 27.07

Festiwal „Śladami Singera” zawita do Kocka

więcej »

LUBARTÓW, 27.07

Festiwal „Śladami Singera” zawita do Kocka

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 27.07

Hollywoodzkie Kino Letnie

więcej »
28

KRAJ, 28.07

II Kongres Młodzieży Polonijnej (zapowiedź)

więcej »

DROHICZYN, 28.07

Festiwal Na Kulinarnym Szlaku Polski Wschodniej w Drohiczynie – zgłoś swój udział!

więcej »
29

SOKOŁÓW, 29.07

STREETBASKET w Sokołowie Podlaskim

więcej »

ŁUKÓW, 29.07

Łuków: Święto Kolorów przeniesione

więcej »

GARWOLIN, 29.07

Turniej Piłki Nożnej Ochotniczych Straży Pożarnych

więcej »

KRAJ, 29.07

II Kongres Młodzieży Polonijnej (zapowiedź)

więcej »

LUBARTÓW, 29.07 15:00

Zaproszenie na Annowanie 2018

więcej »

POWIAT BIALSKI, 29.07 17:30

V Biesiada Rodzinna w Wólce Plebańskiej

więcej »
30

KRAJ, 30.07

II Kongres Młodzieży Polonijnej (zapowiedź)

więcej »
31

KRAJ, 31.07

II Kongres Młodzieży Polonijnej (zapowiedź)

więcej »

Najnowsze Informacje