• Katolickie Radio Podlasie
  • e-mail
  • SMS
  • Radio

KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Biskup Polowy dziękuje żołnierzom I zmiany PKW Rumunia
2018-01-09 18:12:56 Artykuł czytany 279 razy


Żołnierze I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii otrzymali od Biskupa Polowego gen. bryg. Józefa Guzdka listy gratulacyjne i podziękowania za zaangażowanie i pomoc w organizacji kaplicy w bazie wojskowej w Rumunii. Kapelanem kontyngentu jest pochodzący z diecezji siedleckiej ks. mjr Tomasz Krawczyk.
Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj


Bp Guzdek podkreślił w listach, że „zaangażowanie w życie wspólnoty religijnej w bazie wojskowej jest cennym świadectwem wiary oraz realizacją wezwania św. Jana Pawła II". Listy gratulacyjne zostały wręczone podczas uroczystej zbiórki przez mjr. Pawła Cupę, dowódcę I zmiany PKW Rumunia.

- Posługa duszpasterska w bazie kontyngentu rozpoczęła się modlitwą podczas pierwszej polowej mszy św., którą sprawowałem 2 lipca u.br. w intencji wszystkich żołnierzy i ich rodzin. Od tamtego czasu udało nam się zorganizować w bazie kontyngentu kaplicę, której patronuje św. Jan Paweł II, syn oficera Wojska Polskiego. Przywieźliśmy ze sobą na rumuńską ziemię relikwię, cząstkę krwi świętego Papieża, w której jak w soczewce ogniskuje się historia polskiego narodu. Tego kim jesteśmy jako chrześcijanie i tego po co tu, w Rumunii jesteśmy dziś, jako polscy żołnierze w ramach międzynarodowej misji NATO - powiedział ks. mjr Krawczyk, kapelan kontyngentu.

- Dziękuję Panu Bogu za to, że dane mi było służyć w PKW Rumunia dowodzonym przez mjr. Pawła Cupę, który swoimi bezpośrednimi decyzjami w trakcie organizowania I zmiany oraz ustaleniami ze stroną rumuńską przyczynił się do tak sprawnego zorganizowania godnego miejsca kultu i zaplecza dla opieki duszpasterskiej PKW Rumunia - dodał.

- Bez współpracy z dowódcą kontyngentu i bez jego osobistego zaangażowania nie udałoby się w tak krótkim czasie zorganizować dwóch kaplic - pierwszej tymczasowej w lipcu, i drugiej, - która została oddana do użytku 22 października u.br. Kaplica kontyngentu znajduje się na parterze nowo wyremontowanego budynku koszarowego, gdzie mieszkają polscy żołnierze i służy również żołnierzom innych narodowości m.in. z Hiszpanii, Portugalii i Kanady z Wielonarodowej Brygady Południe-Wschód. Przy kaplicy znajduje się zakrystia wyposażoną w odpowiednie szafy na szaty i akcesoria liturgiczne oraz pomieszczenie socjalne, które znajduje się pomiędzy zakrystią i kaplicą - dodał ks. kapelan.

W ołtarzu kaplicy kontyngentu, nad tabernakulum, został umieszczony wizerunek Matki Bożej Żołnierskiej z napisem: „Bądź naszą Hetmanką". - Zawieszone wokół obrazu oznaki rozpoznawcze jednostek wojskowych tworzących I zmianę PKW w Rumunii są wyrazem potrzeby naszych żołnierzy zawierzenia Tej, która na przestrzeni wieków nieodłącznie towarzyszyła polskiemu żołnierzowi, była i jest do dziś dla nich wsparciem, jest Hetmanką Oręża Polskiego. Symbolem tego w obrazie jest okrycie Maryi w szynel wojskowy i oddanie w opiekę Dzieciątku Jezus czapki generalskiej. Opaska biało-czerwona znajdująca się na rękawie szynela symbolizuje działania żołnierzy podziemia Armii Krajowej, natomiast dłoń Maryi podtrzymująca okrycie jest wyrazem przyjęcia ich w opiekę – powiedział ks. mjr Krawczyk.

- W czerwcu ubiegłego roku, gdy tu przybyliśmy, w naszej bazie kontyngentu w Rumunii we mszy św. uczestniczyliśmy na powietrzu, w blisko 40 stopniowym upale. Nie było tutaj kościoła, w ogóle nie było nawet kaplicy. Żołnierze robili prowizoryczny ołtarz, przynosili krzesła i tak na dworze, na powietrzu ks. Tomasz odprawiał dla nas mszę św. Dziś, gdy I zmiana PKW kończy swoją służbę mamy kaplicę, mamy miejsce modlitwy, mamy blisko siebie na stałe Chrystusa w tabernakulum, mamy świątynię, która będzie służyła polskim żołnierzom przybywającym do Rumunii na kolejne zmiany PKW - powiedział chor. Adrian Bieniasz, kierownik sekcji ŻW.

Obraz Matki Bożej Żołnierskiej został przywieziony z Polski i dedykowany specjalnie żołnierzom służącym w Rumunii. Obraz został ofiarowany przez kpt. Damiana Ćwierkiewicza z 15. Batalionu Ułanów Poznańskich. Kaplica powstała dzięki zaangażowaniu żołnierzy z Narodowego Elementu Wsparcia Logistycznego (NSE).

- Dziękuję wszystkim żołnierzom, którzy podczas I zmiany PKW Rumunia wspierali mnie w posłudze duszpasterskiej i pomogli zorganizować godne miejsce kultu. Należy tu wspomnieć, o żołnierzach NEWL, którzy wraz z sekcją wychowawczą 10. Opolskiej Brygady Logistycznej, jeszcze w kwietniu u.br., przed wyjazdem do Rumunii, właściwie przygotowali i zapotrzebowali niezbędny sprzęt i akcesoria potrzebne do sprawowania posługi duszpasterskiej i kulturalno-oświatowej działalności PKW w Rumunii. Przywieziony w rejon misji sprzęt okazał się bardzo potrzebny nie tylko w posłudze duszpasterskiej, ale i w codziennej pracy całego kontyngentu. Umiejętność przewidywania logistycznego, planowania i zarządzania sprawiły, że wszystkie uroczystości religijne, patriotyczne i państwowe podczas I zmiany PKW przebiegły na wysokim poziomie - powiedział ks. mjr Krawczyk.

W dniu 1 listopada u.br., w uroczystość Wszystkich Świętych polscy żołnierze uczestniczyli we mszy św. sprawowanej przez Abp. Ioana Robu, Metropolitę Archidiecezji łacińskiej w Bukareszcie i Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Rumunii. Podczas wspólnej modlitwy abp Ioan Robu podziękował polskim żołnierzom za świadectwo wiary i przynależności do Jezusa Chrystusa: - „To ważne, że waszą obecność dostrzegają miejscowi katolicy i wyznawcy prawosławia" - powiedział.

Podczas Pasterki, w uroczystość Bożego Narodzenia, w dniu 24 grudnia u.br., w kaplicy kontyngentu został odczytany list Abpa Angelo Becciu, Substytuta Sekretariatu Staniu Stolicy Apostolskiej, w którym Ojciec Święty Franciszek docenił trud polskich żołnierzy uczestniczących w misjach pokojowych i stabilizacyjnych: „Misja wojskowa stojąca na straży pokoju i bezpieczeństwa ludności i terytorium danego kraju, czy regionu świata, zasługuje na nasze wielkie uznanie. Pokój cenią najbardziej ci, którzy go utracili na skutek wojen i konfliktów. Ojciec Święty Franciszek łączy się w modlitwie z polskimi żołnierzami, którzy w imię wyższego dobra, w imię ratowania życia i bezpieczeństwa innych opuszczają swój kraj, dom i najbliższych. Niech pełniona służba wojskowa będzie okazją do składania świadectwa wiary, przynależności do Chrystusa i dojrzałego człowieczeństwa. A na czas dalszej posługi i Święta Bożego Narodzenia, Jego Świątobliwość Franciszek zawierzając księdza kapelana, dowództwo i żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii oraz ich rodziny opiece Matki Bożej, z serca wszystkim błogosławi" - napisał abp Angelo Becciu.

Biskup Polowy Józef Guzdek na podstawie Dekretu z dnia 5 listopada 2011 r., ustanawiającego Medal Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki, wyróżnił mjr. Pawła Cupę, kpt. Damiana Ćwierkiewicza, kpt. Zbigniewa Napierałę i chor. Adriana Bieniasza medalem „Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki - Zło Dobrem Zwyciężaj". Medal ten zostanie wręczony podczas uroczystej zbiórki ToA - „Transfer of Authority", w dniu 12 stycznia br.

- Z serca dziękuję wszystkim żołnierzom I zmiany PKW Rumunia za świadectwo życia i wiary w Boga, godną uwagi „ułańską fantazję" w waszej żołnierskiej postawie każdego dnia służby, duży wkład pracy, zaangażowanie oraz pomoc, jaką od was otrzymałem w tworzeniu godnego miejsca kultu dla kolejnych zmian PKW Rumunia - powiedział ks. mjr Krawczyk.

Obecność polskich żołnierzy w Rumunii to jeden z efektów ubiegłorocznego szczytu NATO w Warszawie. Zapadła na nim decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu: Polski, Estonii, Litwy i Łotwy. Do tych państw przybyły wielonarodowe batalionowe grupy bojowe NATO. W ramach porozumienia do powstającej w Rumunii wielonarodowej brygady, wysłany został ok. 230-osobowy kontyngent z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza uzupełniony specjalistami z innych jednostek wojskowych oraz instytucji.

Nasi żołnierze stacjonują w mieście Craiova w południowo-zachodniej części Rumunii. Polacy będą wymieniać się co pół roku. Głównym zadaniem żołnierzy jest szkolenie i podnoszenie poziomu sprawności bojowej. Misją żołnierzy jest wzmocnienie bezpieczeństwa wschodniej i południowej flanki NATO. I zmiana PKW Rumunia wróci do Polski w pierwszej połowie stycznia 2018 r.


Oficer Prasowy PKW Rumunia
Foto: kpr. Jacek Szurko
Film: sierż. Patryk Cieliński
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Zgodnie z orzeczeniem NSA, redakcja portalu podlasie24.pl, zastrzega sobie prawo udostępnienia IP użytkownika sieci, na żądanie osoby pokrzywdzonej.
Co, gdzie, kiedy

w lewoStyczeń 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.01

Noworoczna Piątka

więcej »

BIELSK PODL., 01.01

Bieg Tura

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.01

IX Noworoczny Mecz Rugby w Siedlcach

więcej »
2 3 4

DROHICZYN, 04.01

Olga Szomańska kolędowa - koncert w Drohiczynie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.01

„Spotkania z muzyką. Małe Filharmonie”

więcej »
5

ŁUKÓW, 05.01

Jazz w Łukowskim Ośrodku Kultury

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.01

Siedlce: zawody smoczych łodzi

więcej »

ŁUKÓW, 05.01 10:00

Łuków: kolędowanie przedszkolaków

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.01 10:00

XII Przedszkolny Festiwal Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świąteczno-Noworocznych „Szła Kolęda 2018”

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 05.01 17:30

Zaczarowany świat opery, operetki i musicalu

więcej »

RADZYŃ, 05.01 19:00

Noworoczna gala akordeonowa po raz piąty

więcej »
6

MIŃSK MAZ., 06.01

Cegłów: Orszak Trzech Króli

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 06.01

Orszak Trzech Króli w Białej Podlaskiej

więcej »

SIEMIATYCZE, 06.01

Siemiatycze przygotowują się do Orszaku Trzech Króli

więcej »

GARWOLIN, 06.01

Wspólne kolędowanie w Borowiu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.01

Siedlce: 6 stycznia zmiana organizacji ruchu w centrum

więcej »

WŁODAWA, 06.01

Orszak Trzech Króli w Hańsku

więcej »

WĘGRÓW, 06.01

Orszak Trzech Króli w Węgrowie

więcej »

WĘGRÓW, 06.01

PARAFIA WIERZBNO ZAPRASZA NA ORSZAK TRZECH KRÓLI

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.01

Orszak Trzech Króli w Siedlcach

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 06.01

Orszak Trzech Króli po raz piąty w Wodyniach

więcej »

SOKOŁÓW, 06.01

Kosów Lacki: Orszak Trzech Króli

więcej »

SOKOŁÓW, 06.01

Orszak Trzech Króli w Sokołowie Podlaskim

więcej »

WĘGRÓW, 06.01

Sobota z siatkówką w Węgrowie

więcej »

PARCZEW, 06.01

Orszak Trzech Króli w Parczewie

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 06.01 11:30

Orszak Trzech Króli w Mordach po raz drugi

więcej »

ŁOSICE, 06.01 12:00

Orszak Trzech Króli po raz pierwszy w Łosicach

więcej »

ŁUKÓW, 06.01 12:00

Orszak Trzech Króli w Łukowie

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 06.01 18:00

Biała Podlaska: Koncert Kolęd w kościele Chrystusa Miłosiernego

więcej »
7

RADZYŃ, 07.01

W gminie Borki „Razem dla Marcina”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.01

W niedzielę grają siatkarze KPS Siedlce

więcej »

SOKOŁÓW, 07.01

Koncert Noworoczny w SOK!

więcej »

ŁOSICE, 07.01

W niedzielę kolejna runda PLPR

więcej »

SIEMIATYCZE, 07.01

Koncert charytatywny „Pomagamy Konradowi”

więcej »

DROHICZYN, 07.01

Msza Św. trydencka w Drohiczynie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.01

Srebrny jubileusz sakry biskupa Henryka Tomasika – zaproszenie

więcej »

MIĘDZYRZEC, 07.01

Koncert kolęd w Międzyrzecu

więcej »

ŁUKÓW, 07.01 10:00

Giełda Kolekcjonerów w Łukowie

więcej »

POWIAT BIALSKI, 07.01 12:30

Noworoczny koncert kolęd i pastorałek w Sławatyczach

więcej »

MIŃSK MAZ., 07.01 12:45

Koncert kolęd w Mrozach /ZAPOWIEDŹ/

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 07.01 16:00

Koncert „Najlepsze z Chwilki”

więcej »

GARWOLIN, 07.01 19:00

Garwolin: koncert kolęd Śpiewajcie i grajcie Mu!

więcej »
8

ŁUKÓW, 08.01

Noworoczny koncert uczniów łukowskiej szkoły muzycznej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.01 10:00

Wystawa Grupy Twórczej FOTOGRAM "Sztuka uliczna - murale"

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.01 15:00

Spotkanie noworoczne samorządowców, polityków, przedsiębiorców i przyjaciół KRP /ZAPOWIEDŹ/

więcej »
9 10

MIASTO SIEDLCE, 10.01

Promocja książki „Żyj w zgodzie ze swoimi hormonami”

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.01

Nauczycielka języka polskiego wystawi autorski musical

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.01 11:00

Wykład ks. Wojciecha Hackiewicza dla słuchaczy SUTW

więcej »
11

MIASTO SIEDLCE, 11.01

Luter i rewolucja protestancka - projekcja filmu w Siedlcach

więcej »

ŁUKÓW, 11.01

Spotkanie w sprawie ASF w Łazach w gminie Łuków

więcej »

ŁUKÓW, 11.01 14:00

Spotkanie w sprawie ASF w Trzebieszowie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.01 19:00

Koncert zespołu Niekompletni

więcej »
12

POWIAT BIALSKI, 12.01

Nocne Czuwanie Młodych w Kodniu

więcej »

ŁUKÓW, 12.01

Łuków: „Aniołkowe Granie”

więcej »

DROHICZYN, 12.01 17:00

Noworoczne spotkanie w Ośrodku Kultury w Drohiczynie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.01 18:00

XII Przedszkolny Festiwal Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świąteczno-Noworocznych „Szła Kolęda 2018”

więcej »
13

MIĘDZYRZEC, 13.01

Międzyrzec Podlaski: sobota z siatkówką

więcej »

KRAJ, 13.01

X Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę

więcej »

WĘGRÓW, 13.01

Węgrów: Koncert orkiestry z Podbrodzia na Litwie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.01

Mistrz Polski przyjedzie do Siedlec

więcej »

ŁUKÓW, 13.01 - 17.02

Łuków: DAF zaprasza na noworoczne turnieje

więcej »
14

MIASTO SIEDLCE, 14.01

Siedleccy Sportowcy dla WOŚP

więcej »

GARWOLIN, 14.01

Miastkowskie spotkanie z muzyką

więcej »

MIĘDZYRZEC, 14.01

II Międzyrzeckie Warsztaty Uwielbienia

więcej »

MIŃSK MAZ., 14.01 11:45

Chóralny Koncert Kolędowy w Mrozach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.01 14:00

26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Siedlcach

więcej »

ŁUKÓW, 14.01 15:00

Orkiestrowe granie w Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 14.01 15:00

Koncert kolęd w Dębowicy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.01 16:00

Koncert - Piękno kolędy polskiej

więcej »

LUBARTÓW, 14.01 17:00

Firlej: Koncert Noworoczny

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.01 17:00

„Siedleckie Kolędowanie”

więcej »
15

MIASTO SIEDLCE, 15.01

Zimowa Akademia Talentów 2018

więcej »
16

PARCZEW, 16.01

Dębowa Kłoda: Gminny Koncert Kolęd i Pastorałek

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.01 18:00

Otwarcie wystawy malarstwa Marcina Strokosza

więcej »
17

ŁUKÓW, 17.01 11:30

Sesja historyczna w rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

więcej »
18

MIASTO SIEDLCE, 18.01

Fotoklub Podlaski prezentuje

więcej »

RADZYŃ, 18.01

Koncert Noworoczny uczniów PSM w Radzyniu

więcej »
19

ŁUKÓW, 19.01

Koncert charytatywny w Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 19.01

ŁOK: wernisaż wystawy w Galerii Prowizorium

więcej »

ŁUKÓW, 19.01

Ruszają zapisy na III Pieszy Rajd Powstańczy

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 19.01

Bialscy artyści zaśpiewają charytatywnie... kolędy

więcej »
20

ŁUKÓW, 20.01

Ruszają zapisy na III Pieszy Rajd Powstańczy

więcej »

WĘGRÓW, 20.01

W sobotę mecz węgrowskich siatkarek

więcej »

KRAJ, 20.01

Ingres bp. Romualda Kamińskiego do Katedry Warszawsko-Praskiej - oglądaj na żywo

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 20.01 18:00

Mecz piłki ręcznej mężczyzn: AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z LKPR MOTO-JELCZ Oława

więcej »
21

RADZYŃ, 21.01

Radzyń Podlaski: Jasełka we współczesnej odsłonie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.01

Niedziela z siatkówką

więcej »

SIEMIATYCZE, 21.01

6. Kolędowy Przegląd Chórów Kościelnych i Zespołów Wokalnych

więcej »

GARWOLIN, 21.01 11:00

Brathanki zaśpiewają kolędy w Łaskarzewie

więcej »

MIŃSK MAZ., 21.01 12:00

Gałczyński w pałacu

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 21.01 16:00

Bogusław Kaczyński IN MEMORIAM

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.01 18:00

Centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędzie się w prawosławnej cerkwi w Siedlcach

więcej »

MIŃSK MAZ., 21.01 18:00

Świąteczny czas w jazzowej odsłonie

więcej »
22

ŁUKÓW, 22.01

Łuków: obchody wybuchu Powstania Styczniowego

więcej »

POWIAT BIALSKI, 22.01 16:15

Obchody 155. rocznicy zwycięskiej Bitwy o Kodeń

więcej »
23 24

RADZYŃ, 24.01

Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.01 11:00

„Ludzie… i miejsca prawdziwe” – wykład Bogusława Skarusa dla słuchaczy SUTW

więcej »
25

ŁUKÓW, 25.01

Łuków: „FIT3600”

więcej »
26

KRAJ, 26.01 - 28.01

Rekolekcje dla małżonków i narzeczonych w Loretto k. Wyszkowa

więcej »

DROHICZYN, 26.01 17:30

„Ja kobieta” - tajniki naturalnych kosmetyków - zmiana terminu warsztatów

więcej »
27

GARWOLIN, 27.01

Sulbiny: oj, będzie bal

więcej »

WŁODAWA, 27.01 10:00

„Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem” 2018

więcej »

ŁUKÓW, 27.01 19:30

Łuków: coroczny Bezalkoholowy Bal Karnawałowy

więcej »
28

MIASTO SIEDLCE, 28.01 13:00

Krucjata Różańcowa za Ojczyznę

więcej »

LUBARTÓW, 28.01 16:00

Koncert Noworoczny w Lubartowie

więcej »
29 30 31

Najnowsze Informacje

foto

Jak w prosty, wygodny i tani sposób transportować meble?
2018-01-17 13:34:30 Kategoria:

Zanim zlecisz transport mebli, musisz pamiętać, że wymaga to specjalnego przygotowania. Meble to z reguły delikatne przedmioty i bardzo łatwo o ich uszkodzenie. Źle...

więcej »