KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Bp Greger: Prawda o Auschwitz nie powinna nas dzielić. Budujmy jedność
2020-01-27 10:12:49 Artykuł czytany 117 razy


Prawda o tym, co się wydarzyło za drutami niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau nie powinna nas w żaden sposób dzielić. Podejmijmy wysiłek budowania jedności wszędzie tam, gdzie jesteśmy na co dzień obecni – mówił bp Piotr Greger, biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. W przeddzień oficjalnych obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau przewodniczył on Mszy św. z udziałem byłych więźniów Auschwitz. W Eucharystii uczestniczyła Para Prezydencka.


W wygłoszonej homilii bp Greger zwrócił uwagę na potrzebę prawdy i jedności. Nawiązując najpierw do jedności Kościoła, powiedział, że „żadne rozdarcie nie prowadzi do powstania drugiego, innego, jakiegoś lepszego Chrystusowego Kościoła”. Podkreślił też, jak ważne jest, by każda wspólnota podjęła „kroki przezwyciężające wszystkie próby rozbicia jedności”.

Następnie odniósł się do historii więzionych w obozach koncentracyjnych i wskazał na wartość prawdy historycznej. „Refleksja historyczna zawsze obecna jest, a przynajmniej powinna być, w każdej społeczności” – mówił.  „Prawda o tym, co się tutaj wydarzyło, za drutami niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau zbudowanego na obrzeżach Oświęcimia nie powinna nas w żaden sposób dzielić. Ofiara życia tych ludzi poprzedzona okrutnym męczeństwem niech stanie się siłą jednoczącą współczesne społeczeństwo, nie tylko żyjące nad Wisłą” – podkreślał.

Bp Greger mówił, że prawda historyczna należy się przede wszystkim tym, którzy przeżyli sami gehennę obozów. „Ludzie różnych narodowości znaleźli się za drutami obozu koncentracyjnego nie dlatego, że źle uczynili, ale dlatego, że żyli i kim byli. Nigdy i nigdzie, a zwłaszcza w ich obecności, nie wolno o tych wydarzeniach kłamać” – powiedział bp Greger. Podkreślił, że o historii trzeba zawsze mówić jednym głosem i zgodnie z faktami, „inaczej będziemy doświadczać nikomu niepotrzebnego podziału”.

„Jedność i zgoda to nie tylko nasza ludzka sprawa, to również wielkie pragnienie kochającego nas bezgranicznie miłosiernego Boga. Otwierając się na moc Jego łaski, podejmijmy – na miarę naszych możliwości – wysiłek budowania jedności wszędzie tam, gdzie jesteśmy na co dzień obecni” – powiedział na zakończenie homilii bp Piotr Greger.

Byli więźniowie #Auschwitz uczestniczyli we Mszy Świętej zorganizowanej w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu dzień przed oficjalnymi obchodami 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Eucharystii z udziałem Pary Prezydenckiej przewodniczył bp Piotr Greger @bp_greger. pic.twitter.com/XaVwiL4Alj

— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) January 26, 2020

Eucharystia w przededniu 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu była poświęcona ofiarom II wojny światowej. Modlono się też o Boże błogosławieństwo dla ocalałych.  W Mszy Świętej wzięło udział około 40 osób, które przeżyły obóz.

BP KEP

DW
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

Wszystko o EKUZ
2020-04-08 13:41:30 Kategoria:

Wybierasz się w podróż za granicę i chcesz się przygotować na każdą ewentualność? Zanim wyruszysz, zadbaj o wszelkie formalności – łącznie z uzyskanie karty EKUZ....

więcej »
foto

Materac, na którym naprawdę się wyśpisz
2020-04-06 10:39:40 Kategoria:

„Materac, to materac.” Większość ludzi kieruje się przy wyborze materaca tą prostą dewizą. Niestety. Dlaczego niestety? A dlatego, że około 30% naszego całego...

więcej »
foto

Obierz kurs na słoneczną Hiszpanię!
2020-04-06 10:20:00 Kategoria:

Nie ma lepszego sposobu nauki obcego języka, jak intensywny kurs wyjazdowy. Jeśli pragniesz poprawić swój angielski, koniecznie odwiedź Wielką Brytanię. Gdy marzysz o...

więcej »
foto

Podziel się dobrem
2020-04-02 13:00:14 Kategoria:

W dobie szalejącej pandemii koronawirusa, pacjenci Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Centrum czekają na Twoją pomoc. Zapraszamy do współpracy osoby wykonujące zawody medyczne.

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

9 kwietnia, radiowe audycje czwartkowe
2020-04-08 12:52:00 Kategoria:

W Wiekli Czwartek 9 kwietnia Katolickie Radio Podlasie przygotowało dla państwa:

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

MIASTO SIEDLCE, 04.04

Próba ustanowienia Rekordu Polski na najwięcej osób posługujących się językiem Makaton

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.04

Siedlce: Męski Różaniec w ograniczonym składzie

więcej »

GARWOLIN, 04.04

Jarmark Wielkanocny w Pilawie

więcej »
5

MIASTO SIEDLCE, 05.04

Niedziela Palmowa: Transmisja Mszy św. i Drogi Krzyżowej

więcej »
6

ŁUKÓW, 06.04

ŁOK: łyk kawy z Sonią Michalczuk

więcej »
7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24

RADZYŃ, 24.04

Eliminacje Powiatowe Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych 2020

więcej »
25 26
27 28 29 30

Najnowsze Informacje