Wakacyjne Spotkanie Misjonarek i Misjonarzy rozpoczęła Eucharystia. - Chrystus nie przekreślił tego, co wydarzyło się przed Nim w historii zbawienia - mówił bp Jerzy Mazur w środę, 12 czerwca podczas Mszy Św. w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.

Odpowiedzialny za misję w Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że tak jak Chrystus musimy głosić Ewangelię tym, do których jesteśmy posłani. Nie jest to łatwe, bo współczesny świat skłonny jest wybierać sobie to, w co wierzy. Chrystus mówi tymczasem, że Prawa nie można zmieniać. Biskup Mazur zaznaczył, że Boża Łaska pomaga misjonarzom wytrwać w wierności Słowu. Kapłaństwo i życie zakonne są piękne, kiedy są wierne - dodał bp Mazur.

Ordynariusz ełcki w homilii nawiązał również do obecnej sytuacji polskiego Kościoła. Jak powiedział, staje się on coraz częściej ofiarą środowisk mu niechętnych. - To dlatego, że odważnie głosi naukę Chrystusa i nie zgadza się na szerzącą się propagandę ateistyczną i LGBT - podkreślił bp Mazur.
W godz. 9:00 - 15:00 program Katolickiego Radia Podlasie był nadawany z Centrum Formacji Misyjnej z Warszawy. Program ze studia plenerowego poprowadzili Joanna Kuczborska i Marcin Jabłkowski.
POSŁUCHAJ ONLINE /kliknij tutaj/

Pierwszym gościem w plenerowym Studiu Radia Podlasie był -
Ojciec Kazimierz Szymczycha - delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji, organizator spotkania. Jak powiedział, zgromadzeni dzisiejszego dnia w Centrum Formacji Misyjnej przeżywają braterstwo misyjne. "Dziękujemy za każdy rok. Patrzymy z wdzięcznością w przeszłość, z pasją w teraźniejszość i z nadzieją w przyszłość".
POSŁUCHAJ
Kolejnym rozmówcą Marcina Jabłkowskiego był
Ksiądz Biskup Jerzy Mazur - ordynariusz ełcki , który podczas dzisiejszej porannej Mszy Św. w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, wygłosił Słowo Boże. Ksiądz Biskup powiedział, że misjonarze są ambasadorami Jezusa Chrystusa. Kontynuują Jego misję, niosą Ewangelię i miłość, której są świadkami. Jego zdaniem, owoce pracy misyjnej będą bardziej obfite, jeśli będziemy bardziej słuchać Boga niż ludzi i kiedy misjonarze będą prowadzeni przez Ducha Świętego".
POSŁUCHAJ
Ks. Józef Kamza - salezjanin, od 15 lat posługujący na misjach w Peru opowiedział natomiast o swojej pracy w dorzeczu Amazonki. Jak mówi, jego salezjańska misja amazońska obejmuje obszar 44 tys. km² . W ciągu roku posługuje w aż 150 wioskach. Z tutejszymi plemionami porozumiewa się w j. hiszpańskim. Piłka do gry w piłkę nożną i maczeta to tzw. niezbędniki podczas podróży przez dżunglę.
POSŁUCHAJ
Oryginalny kraj, oryginalna misja, inna niż w innych krajach - tak o Papui - Nowej Gwinei mówił w studiu Radia Podlasie
Ks. Grzegorz Kasprzycki - misjonarz posługujący w tym kraju. Jak mówił, Papua - Nowa Gwinea to oryginalny kraj i taka jest też jego misja. "Taki jest też Kościół - oryginalny, różny, ale zjednoczony jedną wiarą". Pochodzący z diecezji sandomierskiej ks. Grzegorz opowiedział o swojej codziennej fizycznej pracy (odbudowa przedszkoli) i posłudze duszpasterskiej, którą obejmuje około 920 rodzin.
POSŁUCHAJ

W radiowym studiu przy Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie gościł też
dyrektor Katolickiej Agencji Informacyjnej - Marcin Przeciszewski, który odniósł się m.in. do obecnej sytuacji w Kościele. Według niego należy dokonać wewnętrznych reform i oczyścić Kościół z grzechu, z przestępstwa pedofilii. Wyraził jednak nadzieję, że ów kryzys da się pokonać, tak jak pokonywał różne trudności Kościół w ciągu 2 tys. lat. "Klucz do rozwiązania tego problemu leży w nim samym. Musimy powrócić do Ewangelii. I choć Kościół zawsze będzie mieć wrogów, mamy obietnice Jezusa, że przetrwa dzięki pokorze i wewnętrznej sile duchowej".
POSŁUCHAJ
Motocyklem, skuterem śnieżnym, ciągnikiem a nawet motolotnią - takimi środkami transportu poruszają się dzisiejsi misjonarze.
Ks. Jerzy Kraśnicki - dyrektor MIVA Polska - organizacji, która od 20 lat utrzymuje misjonarzy w ruchu, powiedział, że obecnie praca na misjach wymaga zapotrzebowania na różne środki transportu: od ciągnika, przez rower, motocykl, samochody terenowe, auta, busy, quady, skutery śnieżne, po motolotnię. W niektórych miejscach funkcję środka transportu spełniają też zwierzęta pociągowe.
POSŁUCHAJ

Od 18 lat pracuje w Czadzie. Na Czarny Ląd jechała z wielką radością i nadzieją. Teraz, po latach jej entuzjazm nieco ostygł.
Siostra Małgorzata Wierzchowska ze Zgromadzenia Córek Maryi Niepokalanej, bo o niej mowa również uczestniczy w dzisiejszym Wakacyjnym Spotkaniu Misjonarek i Misjonarzy w Warszawie. Po godz. 12.00 gościła w studiu Radia Podlasie. Jak powiedziała, zderzenie z tamtejszą mentalnością, inną kulturą, językiem czy nawet klimatem sprawia, że łatwo nie jest, ale siostra Małgorzata się nie poddaje. I choć nie wszyscy tubylcy są otwarci na misje, siostra trwa w swojej posłudze. Siłę do pracy czerpie natomiast z wyjazdów do Polski. Rekolekcje, spotkania z innymi misjonarzami takie jak to dzisiejsze to dla niej duchowy pokarm.
POSŁUCHAJ

W plenerowym studiu Radia Podlasie gościły także:
Ola Styruła i Ewa Marciniak z sekretariatu Komisji Episkopatu Polski do sp Misji, która jest organizatorem Wakacyjnego Spotkania Misjonarek i Misjonarzy w Warszawie. Panie opowiedziały o organizacji tego spotkania.
POSŁUCHAJ
Rwanda, Kongo, Kamerun.
Siostra Orencja Żak, pallotynka, na misjach w Afryce spędziła aż 40 lat. A zaczęło się 14 września 1979 r. wyjazdem do Rwandy. Siostra Orencja mówi, że trudności podczas pracy misyjnej jest wiele, a efekty tej pracy często bywają marne. Niekiedy potrzeba wielu lat, aby człowiek otworzył się na Boga. Często aby dotrzeć do danej osoby pod względem duchowym, trzeba najpierw okazać jej zwykłą pomoc. Dostarczyć pożywienie, odzież czy środki higieniczne. Dopiero potem dochodzi się do nawrócenia - mówiła siostra Orencja.
POSŁUCHAJ
Większość życia spędziła w Polsce w zawodzie nauczyciela. Pracę misyjną zaczęła dopiero na emeryturze. Do Kamerunu
Siostra Maria Michalska - pallotynka wyjechała w 2007 r. Na miejscu pracowała jako katechetka, wspomagała szkołę szycia, wykonywała prace domowe w buszu, prowadziła rekolekcje dla dzieci. Joannie Kuczborskiej opowiedziała m.in. o początkach swojej posługi misyjnej.
POSŁUCHAJ

Podczas Wakacyjnego Spotkania Misjonarek i Misjonarzy w Warszawie gości też
Ks. dr Marek Matusik, który wygłasza konferencje ascetyczne dla misjonarzy. Mówi m.in. o obecności Ducha Świętego w posłudze misyjnej. Ks. Matusik powiedział, że na misjach najważniejsze są dwa dary: męstwa i umiejętności. Dar męstwa pozwala misjonarzom wytrwale znosić wszystko co ich spotyka (pogoda, kultura inne religie, ludzkie słabości) a dar umiejętności pozwala poznać dzieła boże, być wiernym Chrystusowi, iść z otwartym sercem i głosić Chrystusa.
POSŁUCHAJ

W studiu plenerowym gościła także świecka misjonarka z Archidiecezji Krakowskiej -
Katarzyna Jawor, która od 9 lat posługuje w Limie, stolicy Peru. Swoją przygodę z misjami zaczęła od wolontariatu. Po roku podjęła decyzję o podjęciu trudu misyjnego. W Limie pracuje w domu dziecka.
POSŁUCHAJ
Większe zdjęcia można zobaczyć
TUTAJ
Większe zdjęcia można zobaczyć
TUTAJ
Fot. JK, MJi, AD, KŁ
MJa/Js/Ja