KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

„Wolni – niewolni”. Kampania wspierająca ofiary handlu ludźmi
2022-07-28 10:31:14 Artykuł czytany 89 razy


W najbliższą sobotę, 30 lipca w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Fundacja HAART zainaugurują kampanię „Wolni – niewolni”. W tym roku do akcji dołączyła diecezja kaliska. Zbiórka środków pomoże w rehabilitacji i powrocie do normalnego życia ofiarom handlu ludźmi.


Każdego roku na świecie sprzedawanych jest około 40 milionów osób. Handel Ludźmi to trzecie źródło dochodów dla organizacji przestępczych, zaraz po handlu bronią i handlu narkotykami. Przestępcy wykorzystują niewiedzę ofiar. Proponują im np. pracę zagranicą, która później przeradza się we współczesne niewolnictwo. Nie jest to jedyna metoda, z jakiej korzystają. „Czasem źródłem cierpienia ofiar są najbliżsi, sprzedający ich w niewolę. Często zniewolonym towarzyszy chęć dotarcia do lepszego świata, ale wtedy właśnie okazuje się, że przemytnicy to handlarze ludźmi. Nierzadko ofiary sprzedawane są na organy” – wyjaśnia Tomasz Zawal, dyrektor regionalnego biura PKWP w Poznaniu.
Z osobami skrzywdzonymi przez handlarzy od lat konsekwentnie pracuje Radosław Malinowski z Fundacji HAART Poland. Wyjaśnia, że wobec skrzywdzonych przestępcy stosują przemoc, odurzają ich narkotykami.

„Ofiarami najczęściej są kobiety i dzieci. Zostają sprzedani do domów publicznych czy innych miejsc, gdzie oferuje się płatny seks. W innych przypadkach ofiary są zmuszane do wielogodzinnej pracy ponad swoje siły: w ogrodzie, kuchni czy kamieniołomach. Nie mają dnia wolnego. Zostają odcięci od rodziny” – tłumaczy Radosław Malinowski, który na co dzień przebywa w Kenii. Kraj ten, jako najbardziej rozwinięty w regionie Afryki Wschodniej, jest hubem dla nowoczesnego niewolnictwa. Prezes Fundacji HAART dodaje, że na miejscu działa np. siatka pedofilska, mająca wymiar światowy. „Nieletnie osoby są wykorzystywane do prostytucji i sprzedawane na potrzeby pornografii” – zaznacza.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie od lat konsekwentnie współpracuje z Radosławem Malinowskim, by nagłośnić dramat osób skrzywdzonych przez handlarzy ludźmi. W tym roku do kampanii pod hasłem „Wolni – niewolni” dołączyła diecezja kaliska, z którą wcześniej PKWP zbierało środki na wsparcie młodych mam z Republiki Środkowoafrykańskiej. [WIĘCEJ: https://pkwp.org/newsy/maszyny_do_szycia_w_rekach_mlodych_mam] „Po tamtym dobrym doświadczeniu poprosiliśmy ks. bp. Damiana Bryla o zaangażowanie się w kolejny projekt” – mówi Tomasz Zawal.

Poprzez kampanię „Wolni – niewolni” Pomoc Kościołowi w Potrzebie i HAART Poland chcą zebrać środki na rehabilitację ofiar handlu ludźmi. W Kenii działa schronisko, do którego trafiają skrzywdzeni. „Na chwilę obecną w ośrodku przebywa kilkadziesiąt kobiet z Etiopii. W ostatnich miesiącach były też osoby ze Sri Lanki i Indii” – wskazuje Radosław Malinowski. Dodaje, że pracował też z ofiarami z Sudanu, Somalii, Tanzanii, Ugandy, a nawet Pakistanu.

„W diecezji kaliskiej chcemy działać przez parafie. Zbiórki będzie koordynował diecezjalny referent ds. misji ks. Piotr Przybył, a PKWP – wspólnie z Fundacją HAART – zadba o przygotowanie spotkań z księżmi z Afryki” – podkreśla Tomasz Zawal. Dyrektor regionalnego biura w Poznaniu zapowiada sobotnio-niedzielne akcje, w trakcie których homilię, która przybierze formę świadectwa związanego z handlem ludźmi, wygłosi ksiądz z Afryki. Na miejscu będzie też tłumacz.

Inauguracja kampanii „Wolni – niewolni” została zaplanowana na 30 lipca w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Data jest nieprzypadkowa, bo wtedy obchodzony jest Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Po wieczornej Mszy św., a także przez całą niedzielę 31 lipca pracownicy i wolontariusze z Fundacji HAART oraz PKWP będą kwestować na rzecz potrzebujących. Przed sanktuarium odbędzie się kiermasz rękodzieła afrykańskiego. Cała akcja potrwa do 18 października (Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi), a jej finał dwa dni wcześniej będzie miał miejsce w Katedrze Kaliskiej. [WIĘCEJ: https://pkwp.org/wolni-niewolni].

Schronisko, do którego trafią środki ze zbiórki, to jedyny tego rodzaju ośrodek. „Ofiary nowoczesnego niewolnictwa otrzymują tam wsparcie psychologa, ale też medyczne i prawne. Pomagamy im również wrócić do codziennego życia po tragicznym doświadczeniu bycia sprzedanym” – mówi Radosław Malinowski.

Część osób, dzięki wsparciu w schronisku, później kontynuuje studia na uniwersytecie. Inne robią dodatkowy kurs specjalistyczny, a w szkole technicznej zdobywają nowe umiejętności potrzebne do pracy. Dzieciom oferuje się dokończenie nauki w szkole. „Nasi podopieczni pokazują, jak duże możliwości ma człowiek. Po ogromnym dramacie wielu z nich staje się jednymi z najlepszych, w tym co robią” – mówi prezes Fundacji HAART. Dzieci potrafią być najlepsze w szkole czy województwie.

Radosław Malinowski zapowiada, że w kościołach diecezji kaliskiej będzie można usłyszeć historie ofiar, ale też poznać, jak działa cały zbrodniczy proceder handlu ludźmi. Wyjaśnia, że dramat mieszkańców Afryki pogłębiła wojna na Ukrainie. „Kryzys związany z brakiem żywności powoduje, że kolejne osoby są sprzedawane” – podsumowuje.
Biuro Prasowe PKWP Polska


wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

OLEJ Z ROKITNIKA – WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNE
2022-09-27 14:44:58 Kategoria:

Olej z rokitnika, pozyskany z procesu tłoczenia nasion oraz miąższu owocowego wspomnianej rośliny, jest niezwykle bogatym w prozdrowotne składniki produktem. Stosuje się...

więcej »
foto

O czym warto pamiętać przy zmianie pracy na nową?
2022-09-23 16:23:52 Kategoria:

Zmiana pracy do przełomowa chwila, do której warto się przygotować. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu znalezienie nowego stanowiska nie będzie problematyczne, przez co...

więcej »
foto

Trwa rejestracja na VI Festiwal Katolickiej Nauki...
2022-09-23 11:15:39 Kategoria:

Trwa rejestracja na Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej, jedno z najważniejszych wydarzeń społecznych w Polsce. Tegoroczna VI edycja odbędzie się już 27-28 września w...

więcej »
foto

Co to znaczy kurtka softshell?
2022-09-22 08:53:28 Kategoria:

Kurtka softshellowa to rodzaj kurtki, która chroni przed wiatrem i deszczem, ale pozwala również na noszenie pod nią innych rodzajów odzieży wierzchniej. Główną cechą...

więcej »
foto

Jak oszczędzić na zakupach spożywczych?
2022-09-21 12:12:17 Kategoria:

Obecna inflacja, która nie zawsze idzie w parze ze wzrostem wynagrodzeń, powoduje, że coraz częściej szukamy oszczędności. Ponieważ zakupy spożywcze są wielką...

więcej »
foto

Akcja, relaks, edukacja w Magicznych Ogrodach
2022-07-21 10:41:00 Kategoria:

Pod tymi trzema tytułowymi słowami kryją się najważniejsze rzeczy, którymi Magiczne Ogrody dzielą się ze swymi gośćmi.

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Co dała mi tegoroczna pielgrzymka?
2022-08-17 08:30:00 Kategoria:

Dziś, 17 sierpnia w audycji „Czarno na białym” na antenie Katolickiego Radia Podlasie podsumujemy 42. Pieszą Pielgrzymkę Podlaską na Jasną Górę. Do słuchania...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoWrzesień 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.09

Siedlce: VIII Noc Bibliotek w MBP

więcej »

ŁUKÓW, 01.09

Łuków: Obchody 83. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

więcej »

ŁUKÓW, 01.09

ŁOK: przesłuchania do Fabryki Piosenki

więcej »

MIŃSK MAZ., 01.09

Międzynarodowy Turniej Służb Mundurowych w Piłce Nożnej

więcej »
2

MIASTO SIEDLCE, 02.09

Siedlce: Święto Żelaznej Dywizji

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.09 - 04.09

Program obchodów Dni Siedlec

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 02.09

Biała Podlaska: Podsumowanie rywalizacji o tytuł rowerowej stolicy Polski

więcej »

ŁOSICE, 02.09

Narodowe czytanie w Łosicach

więcej »

WĘGRÓW, 02.09

Koncert zespołu Sierra Mante

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.09 13:00 - 03.08 10:00

Turniej Piłki Siatkowej w Siedlcach

więcej »
3

MIASTO SIEDLCE, 03.09

Narodowe Czytania na UPH

więcej »

SOKOŁÓW, 03.09

Czytanie Narodowe w sokołowskiej bibliotece

więcej »

SOKOŁÓW, 03.09

Dwudniowe uroczystości ku czci Ofiar Karnego Obozu Pracy Treblinka

więcej »

ŁUKÓW, 03.09

Akcje krwiodawstwa w Gręzówce i Łukowie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.09 09:30

Powakacyjny Dzień Wspólnoty Ruchu Światło - Życie /ZAPOWIEDŹ/

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.09 12:00

Narodowe Czytanie z Sonią Bohosiewicz

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.09 12:00

Narodowe Czytanie z Sonią Bohosiewicz

więcej »
4

ŁUKÓW, 04.09

Akcje krwiodawstwa w Gręzówce i Łukowie

więcej »

GARWOLIN, 04.09

Parysów: święto rolniczego trudu

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 04.09

Festiwal w Mościbrodach - Z Polską Nutą

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 04.09

Dożynki Gminy Wiśniew w Radomyśli

więcej »

GARWOLIN, 04.09

Unin: doniosłe uroczystości patriotyczno- religijne

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.09

Rodzinny Piknik w siedleckiej Cafe Fryderyk

więcej »

GARWOLIN, 04.09

Miastków Kościelny: święto rolniczego trudu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.09

Halina Frąckowiak i Piękni i Młodzi na Dożynkach Gminy Siedlce

więcej »
5

MIĘDZYRZEC, 05.09

Narodowe Czytanie w Międzyrzecu Podlaskim

więcej »
6

MIĘDZYRZEC, 06.09

Msza Św. o uzdrowienie przez wstawiennictwo Św. Charbela

więcej »
7 8

ŁUKÓW, 08.09 10:00

Diecezjalne Dożynki w Woli Gułowskiej /ZAPOWIEDŹ/

więcej »
9

SIEMIATYCZE, 09.09

Festiwal Bajek w siemiatyckiej bibliotece

więcej »
10

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.09

Biała Podlaska: Rodzinny piknik na terenie WORD

więcej »

ŁUKÓW, 10.09

Łuków: Kino Moralnego Spokoju i spotkanie on-line z Jackiem Kawalcem

więcej »

POWIAT BIALSKI, 10.09 11:15 - 10.09 21:00

Kodeń: Zjazd Apostolatu Modlitwy i Postu za Kapłanów ZŁOTA RÓŻA

więcej »
11

ŁUKÓW, 11.09

Łuków: Kino Moralnego Spokoju i spotkanie on-line z Jackiem Kawalcem

więcej »

GARWOLIN, 11.09

Święto plonów i Gminy Borowie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.09

Siedlce: Organowe Siedlce 2022

więcej »

SIEMIATYCZE, 11.09

Marsz dla Życia i Rodziny w Siemiatyczach

więcej »

RADZYŃ, 11.09

Dożynki Gminy Radzyń Podlaski

więcej »

GARWOLIN, 11.09

Pilawa: w podzięce za trud rolników

więcej »

SIEMIATYCZE, 11.09 12:00

83. rocznica bitwy pod Olszewem

więcej »
12 13 14 15

POWIAT SIEDLECKI, 15.09

Będą uczyć jak bezpiecznie przejeżdżać przez przejazd kolejowy

więcej »
16

ŁUKÓW, 16.09

Łukowskie Spotkania Historyczne

więcej »

RADZYŃ, 16.09 18:00

XXXIX Dni Karola Lipińskiego

więcej »
17

WĘGRÓW, 17.09

Europejskie Dni Dziedzictwa w Liwie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.09

Siedlce: III Diecezjalny Zjazd Apostolatu Margaretka

więcej »

POWIAT BIALSKI, 17.09

Wieczór z Maryją w Kodniu

więcej »

ŁUKÓW, 17.09

ŁOK: Kino Moralnego Spokoju

więcej »

RADZYŃ, 17.09

„Areograf” w radzyńskiej galerii

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.09 09:00

Forum wychowawców w Siedlcach. TRANSMISJA W FARO.TV

więcej »

MIŃSK MAZ., 17.09 10:00

Mrozy: Mazowiecka Sportowa Senioriada

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 17.09 15:00

Bartek Wrona i Norbi na Jesiennym Festiwalu Smaków

więcej »
18

MIĘDZYRZEC, 18.09

OSP Kożuszki ma 100 lat

więcej »

ŁUKÓW, 18.09

ŁOK: Kino Moralnego Spokoju

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 18.09

Turniej Piłki Nożnej w Suchożebrach

więcej »

KRAJ, 18.09 11:00

Uroczystości odpustowe w Krakowie - Mogile

więcej »
19 20 21

ŁUKÓW, 21.09

Łuków: sesja Rady Miasta

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.09 11:00

Sprzątanie lasu z Caritas Diecezji Siedleckiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.09 18:00

Prezes PiS przyjedzie dziś do Siedlec

więcej »
22

WĘGRÓW, 22.09

Obchody 80. Rocznicy Zagłady Węgrowskich Żydów

więcej »
23

RADZYŃ, 23.09

Trwoga wojny – wystawa fotografii

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 23.09

Diecezjalny Dzień Modlitwy za Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie

więcej »

MIĘDZYRZEC, 23.09

Konferencja w Kożuszkach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 23.09 17:00

Spotkanie z osobami odpowiedzialnymi za komunikację w parafiach i wspólnotach diecezji siedleckiej

więcej »
24

ŁUKÓW, 24.09

Łuków: Kino Moralnego Spokoju

więcej »

GARWOLIN, 24.09

Garwolin: piknik rodzinny na Zarzeczu

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 24.09

Nocna Pielgrzymka do Mokobód

więcej »

GARWOLIN, 24.09 18:00

Akt równoległ” Teatru Capitol – darmowy spektakl w CSiK

więcej »
25

POWIAT BIALSKI, 25.09

Kodeński Wieczernik Akademicki

więcej »

ŁUKÓW, 25.09

Łuków: Kino Moralnego Spokoju

więcej »

MIĘDZYRZEC, 25.09

Jubileuszowy koncert scholi i chóru Veritatis w kościele św. Mikołaja

więcej »

POWIAT BIALSKI, 25.09 11:00

Kodeński Wieczernik Akademicki /ZAPROSZENIE/

więcej »
26

ŁOSICE, 26.09

Pobiegną z Łosic do Leśnej Podlaskiej

więcej »
27 28

SOKOŁÓW, 28.09

Koncert: Artur Dutkiewicz Trio

więcej »
29 30

GARWOLIN, 30.09

Wojownicy Maryi zapraszają

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 30.09

Trwa rekrutacja do Instytutu Teologicznego w Siedlcach

więcej »

Najnowsze Informacje