KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Życzenia Przewodniczącego Episkopatu podczas noworocznego spotkania zwierzchników Kościołów i związków wyznaniowych w RP
2018-01-15 17:06:48 Artykuł czytany 384 razy


Rok Brata Alberta, obywatelska inicjatywa ustawodawcza „Zatrzymaj aborcję”, 100-lecie objawień fatimskich, „Różaniec do granic” i rocznica reformacji – m.in. te wydarzenia wymienił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, podsumowując rok 2017 podczas noworocznego spotkania zwierzchników Kościołów i związków wyznaniowych w RP w Pałacu Prezydenckim. Abp Gądecki jako najważniejsze tematy w 2018 roku wymienił 100. rocznicę odzyskania niepodległości, kwestię uchodźców i 1050. rocznicę pierwszego biskupstwa w Polsce.


Publikujemy treść noworocznych życzeń Przewodniczącego KEP:

Warszawa, Pałac Prezydencki – 11.01.2017

Spotkanie noworoczne kieruje w naturalny sposób naszą myśl ku tematyce czasu. Najpierw ku zwykłemu czasowi historycznemu, który – dzięki wkroczeniu weń Boga w ludzkiej postaci stał się czasem zbawczym; stał się czasem świętym. Od tej chwili – podobnie jak światło i ciepło słońca są błogosławieństwem dla ziemi, tak też światło Boga stało się błogosławieństwem dla ludzkości.

Tak więc – w początkach Nowego Roku – nasza myśl biegnie w dwóch przeciwstawnych kierunkach, ku przeszłości i przyszłości. Najpierw ku przeszłości, która – w 2017 roku – była bogata w ważkie wydarzenia dla Kościoła katolickiego w Polsce a następnie ku przyszłości, która się przed nami otwiera.

    Gdy idzie o przeszłość to:

– W minionym roku trwał w Kościele katolickim w Polsce Rok Świętego Brata Alberta. Wielkość tego człowieka wyraziła się nie tylko w jego osobistej świętości, w tym, że on sam był wzorem zaangażowania na rzecz bezdomnych, ale także w tym, iż potrafił on poruszyć innych, aby nie pozostawali obojętni na los najbardziej opuszczonych; potrafił wyzwolić ludzką solidarność. Potrzeba wciąż takich świadków, abyśmy w naszym postępowaniu mogli być nieustannie inspirowani „wyobraźnią miłosierdzia”.

–  Nie można też nie wymienić tutaj inicjatywy ustawodawczej Komitetu Obywatelskiego „Zatrzymaj aborcję”. Ten obywatelski projekt ustawy eliminuje przesłankę eugeniczną umożliwiającą zabicie dziecka poczętego ze względu na podejrzenie go o niepełnosprawność bądź chorobę (30.11). Pod tym projektem zebrano ponad 830 tys. podpisów – najwięcej spośród wszystkich dotychczasowych akcji na rzecz życia.

– Od 2020 roku – dzięki inicjatywie „Solidarności” – ma obowiązywać zakaz handlu w niedziele. Stworzone zostały przesłanki ku temu, aby Polacy mieli świąteczny czas na budowanie lepszych relacji między sobą.

– Dnia 6 czerwca Kościół katolicki w Polsce obchodził 100-lecie objawień fatimskich. Misja Fatimy nie jest zakończona. Bóg nadal poszukuje ludzi gotowych ofiarować siebie, aby ratować świat. W roku rocznicy objawień fatimskich biskupi ponowili Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi. Uroczystość ta miała miejsce w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem (6 czerwca).

– O pokój wewnątrz naszej Ojczyzny i poza jej granicami modliły się ok. 2 miliony Polaków w ramach „Różańca do granic” (7 października). Inicjatywa ta wyrosła z przekonania, że różaniec jest potężną bronią w walce ze złem, tak silną, że potrafi otworzyć serca naszych rodaków na działanie łaski Bożej. Czasami potrafi też – dzięki działaniu Ducha Świętego – zmienić bieg historii, czego w czasie powojennym dowiodła np. historia Austrii.

– Po raz pierwszy w dziejach udało się wspomnieć w sposób zgodny rocznicę Reformacji, w duchu przechodzenia od konfliktu do jedności.

– Najbardziej tragicznym wydarzeniem kościelnym minionego roku była śmierć Heleny Kmieć. Działała ona w duszpasterstwie akademickim w Gliwicach. Organizowała półkolonie dla dzieci na Węgrzech oraz w Rumunii. Uczestniczyła w misji w Zambii. 8 stycznia 2017 wyjechała jako wolontariuszka misyjna do Boliwii, gdzie pragnęła pomagać siostrom służebniczkom dębickim w prowadzonej przez nie ochronce dla dzieci w Cochabamba. Zginęła z 24 na 25 stycznia 2017 w wyniku napadu na ochronkę.

    Gdy idzie o przyszłość to:

– W tym 2018 roku nasza myśl biegnie w stronę setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę a także setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Niepodległość przyniosła nam wolność narodu do samostanowienia, do wyznawania swojej religii, kultywowania zwyczajów i kultury. Ufam, że świętowanie tego wydarzenia będzie naszą wspólną sprawą, sprawą wszystkich Polaków: chrześcijan, wyznawców innych religii, także niewierzących, którzy dzisiaj, w wolnej Polsce mogą – dzięki Bogu – swobodnie wyznawać własną wiarę i pracować dla jej dobra.

– Kościół w Polsce będzie przeżywał w tym samym czasie 1050. rocznicę założenia pierwszej polskiej diecezji w Poznaniu. Z tej okazji w tym mieście spotka się Rada Konferencji Episkopatów Europy, gromadząca Przewodniczących Konferencji Episkopatów wszystkich krajów Europy. Pozwoliłem sobie już w ubiegłym roku zaprosić Pana Prezydenta na to spotkanie.

– Gdy zaś idzie o temat uchodźców, to – jak uczy papież Franciszek – najważniejszym kryterium nie może być tutaj bezpieczeństwo narodowe, lecz tylko człowiek. I to człowiek, który nie ogląda się tylko na własne, egoistycznie rozumiane dobro, ale bierze także pod uwagę dobro innych: „Zasada centralnego miejsca osoby ludzkiej […] zobowiązuje nas do przedkładania zawsze bezpieczeństwa osobistego ponad bezpieczeństwo narodowe” (Przyjmować, chronić, promować i integrować imigrantów i uchodźców. Orędzie papieża Franciszka na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy – 14 stycznia 2018).

Państwa, owszem, mają prawo do podejmowania działań przeciwko nielegalnej emigracji – przy poszanowaniu praw człowieka. Należy przy tym jednak pamiętać o podstawowej różnicy, jaka zachodzi pomiędzy uchodźcami, którzy uciekają z kraju z przyczyn politycznych, religijnych, etnicznych lub innych form prześladowania czy wojen a osobami, które po prostu szukają nielegalnego wejścia do kraju, jak również tymi, które wyjeżdżają tylko po to, aby polepszyć swoją sytuację materialną (por. Przyjęcie Chrystusa w uchodźcach i przymusowo przesiedlonych. Wytyczne Duszpasterskie, Papieska Rada do spraw duszpasterstwa migrantów i podróżujących – Papieska Rada Cor unum, Watykan 2013, s. 57).

Ze swojej strony uchodźcy i ubiegający się o azyl mają swoje powinności wobec państwa przyjmującego, których muszą przestrzegać. Obowiązkiem uchodźcy i migranta jest „szacunek dla  kultury i porządku prawnego państwa, w którym przebywa. Jeśli nie jest w stanie się z tego wywiązać, państwo ma możliwość odmówić mu dalszego pobytu między innymi przez deportacje czy relokacje” (Przyjęcie Chrystusa w uchodźcach i przymusowo przesiedlonych. Wytyczne Duszpasterskie, Papieska Rada do spraw duszpasterstwa migrantów i podróżujących – Papieska Rada Cor unum, Watykan 2013, s. 59).

Na koniec – dziękując Bogu za wszelkie doznane w minionym roku dobro – w imieniu Kościoła katolickiego w Polsce składam Panu Prezydentowi, jego Małżonce, wszystkim jego Współpracownikom, każdemu z tutaj zebranych, najserdeczniejsze życzenia noworoczne. Oby ten Nowy Rok okazał się rzeczywiście dobrym rokiem. I nie myślę tutaj wcale o ufności pokładanej w bardziej sprzyjający los czy w nowy splot rynku i finansów, lecz o wysiłku wniesionym w to, abyśmy sami stali się – z pomocą łaski Bożej – nieco lepsi i bardziej odpowiedzialni. A stanie się tak, jeśli przyjmiemy w nas i między sobą miłość, którą dał nam Chrystus. Do siego roku!



BP KEP


[MSz]

wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.




foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Najnowsze Informacje